Mirė „Labai alkano vikšrelio“ autorius Ericas Carleʼas

2021 m. gegužės 27 d.
Gegužės 23 dieną, eidamas 92-uosius, mirė vaikų knygų autorius ir iliustratorius Ericas Carleʼas (1929 m. birželio 25 d.–2021 m. gegužės 23 d.). Jo žymiausia knyga „Labai alkanas vikšrelis“, pasirodžiusi 1969 metais, buvo išversta į 66 kalbas, išleista 50 milijonų tiražu.

Ericas Carleʼas yra iliustravęs daugiau nei 70 knygų, sukūręs jiems ne tik iliustracijas, bet ir tekstus. Kūryboje jis derino grožinį pasakojimą su pažintiniais elementais, daugybė jo knygų pasakoja apie mus supantį gamtos pasaulį ir jo stebuklus: kaip vikšrelis tampa drugeliu („Labai alkanas vikšrelis“) ar kokią ilgą ir pavojingą kelionę patiria sėklytė, kol gauna progą užaugti, pražysti ir pati subrandinti naujų sėklyčių (angl. „The tiny seed“. Knyga į lietuvių kalbą neversta).

Kūrėjo knygos puikiai tinka mažiausiesiems – justi, kad jis puikiai suprato, kaip reikia kalbėti su vaiku. Knygų tekstai nesudėtingi, juose netrūksta prasmingų pasikartojimų, jų tonas lyriškai švelnus, tačiau yra ir žaismės, humoro krislų. Juk iš tiesų juoką kelia, koks besotis yra vikšrelis!

Erico Carleʼo iliustracijos irgi išskirtinės – jis naudojo ranka nudažytus lapus, iš kurių koliažo technika kūrė savo su niekuo nesupainiojamus darbus. Kūrėjas eksperimentavo ir su forma, plėsdamas knygos galimybes – jo knygose galima rasti išpjovų, kurias patinka liesti vaikams, papildomų atvartų, atsiverčiančių tiek į šonus, tiek į viršų, šviečiančių elementų, garsų.

Autorius už savo kūrybą laimėjo gausybę tarptautinių apdovanojimų. 2010 metais buvo nominuotas H. Ch. Anderseno medaliui.

Su savo žmona 2002 metais Amherste (Masačiuseso valstija) atidarė Erico Carleʼo vardo Paveikslėlių knygų muziejų.

 

Bibliografija lietuvių kalba

  • Mano pirmoji žodžių knygelė / iš anglų kalbos vertė Vaida Lovkienė. Vilnius: Alma littera, 2013. – 22 p.
  • Mano pirmoji skaičių knygelė / iš anglų kalbos vertė Aistė Dagytė. – Vilnius: Alma littera, 2011. – 22 p.
  • Mano pirmoji spalvų knygelė / iš anglų kalbos vertė Aistė Dagytė. – Vilnius: Alma littera, 2011. – 22 p.
  • Labai alkanas vikšrelis / iš anglų kalbos vertė Aistė Dagytė. – Vilnius: Alma littera, 2010. – 26 p.

Rekomenduojame paskaityti

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai