„Sibiro haiku“ pelnė Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimą 

2021 m. spalio 25 d.
Spalio 22 dieną Frankfurto knygų mugėje paskelbta, kad geriausia Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimo (vok. Deutscher Jugendliteraturpreis) knyga jaunimo kategorijoje išrinkta Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“. Į vokiečių kalbą knygą išvertė Saskia Drude.

Vokietijos jaunimo literatūros premija teikiama kasmet, siekiant atkreipti dėmesį į įdomiausias per praėjusius metus vokiečių kalba išleistas knygas ir pateikti skaitytojams rekomendacijas bei orientyrus. Premijinis fondas yra 72 000 eurų. Premija skiriama siekiant skatinti vaikų ir jaunimo literatūros plėtrą, visuomenės susidomėjimą šia sritimi bei diskusijas.

Apdovanojimą atsiėmė „Sibiro haiku“ vertėja Saskia Drude. Nuotr. © Sebastian Kissel
Apdovanojimą atsiėmė „Sibiro haiku“ vertėja Saskia Drude. Nuotr. © Sebastian Kissel

Šiemet kūrėjai varžėsi penkiose kategorijose, į kurias iš 667 pateiktų leidinių buvo atrinktos 33 knygos – nuo istorinių pasakojimų iki šiuolaikinių romanų ir dalykinių leidinių, ypatingą dėmesį kreipiant į apipavidalinimą ir iliustracijas. Ši bene svarbiausia Vokietijos literatūros premija įsteigta 1956 m.

Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimų laureatai skelbiami spalio mėnesį Frankfurto knygų mugėje. Šiemet laureatai paskelbti internetinės apdovanojimų ceremonijos metu, kurią tiesiogiai transliavo Frankfurto knygų mugė.

Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“ yra knyga apie vaiko sugriautas svajones – norą keliauti po pasaulį sugriauna 1941 m. į namus pasibeldę kareiviai, o vėliau – kelionė į Sibirą. Tai knyga ne tik apie pagrindinio veikėjo Algiuko, bet tai tūkstančių žmonių, tautos skausmingos istorijos pasakojimas.

„Sibiro haiku“ jau ne kartą apdovanota Lietuvoje ir užsienyje. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus knyga apdovanota Prano Mašioto premija už Geriausią 2017 metų vaikų ir paauglių knygą. Kultūros ministerijos organizuojamame Knygos meno konkurse 2017 metais pagrindinė Metų premija skirta dailininkei Linai Itagaki už inovatyvų aktualios temos pateikimą, taiklų šrifto panaudojimą, jo dermę su įtaigiomis iliustracijomis. Knyga išrinkta į kūrybiškiausių 2017 metų knygų dvyliktuką. „Sibiro haiku“ 2020 metais įtraukta į IBBY Garbės sąrašą. 2020 metais autorėms įteiktas tarptautinis Janio Baltvilko apdovanojimas.

73-ioji Frankfurto knygų mugė šiemet vyko spalio 20–24 dienomis. Po dvejų metų pertraukos ji vėl gyvai pakvietė leidybos profesionalus į didžiausią literatūros bendruomenės renginį, kuris skirtas naujausiai literatūrai, leidybos dabarčiai ir ateičiai aptarti.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai