2019 m. gruodžio mėnesio knygos

2020 m. sausio 07 d.
Pateikiame informaciją apie naujausius vaikų ir jaunimo literatūros leidinius, remdamiesi Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos elektroniniu leidiniu „Informacija apie Lietuvoje išleistus leidinius, gautus Nacionalinėje bibliotekoje“.
Gelmės, 2019
Gelmės, 2019

Protėvių šauksmas: apysaka / Jack London; iš anglų kalbos vertė Virginija Traškevičiūtė; iliustravo Vladas Kudaba ir Danutė Kudabienė. – Vilnius: Gelmės, 2019. – 125 p.: iliustr. – ISBN 978-609-8168-82-2

Knygos anotacija:

„Protėvių šauksmas“ (1903) – tai nedidelė, bet labai išraiškinga, autentiška rašytojo patirtimi paremta apysaka, kurios centre – įspūdingo stoto ir stiprios dvasios šuo Bekas. Istorija prasideda, kai teisėjo Milerio namuose Amerikos pietuose nerūpestingai gyvenęs senbernaro ir škotų aviganės mišrūnas Bekas prasilošusio sodininko padėjėjo Manuelio parduodamas į šiaurę vykstantiems aukso ieškotojams. Čia prasideda naujas Beko gyvenimas, kur kasdien reikia kovoti už būvį, už savo vietą šunų kinkinyje, už maisto davinį, gelbėtis nuo šalčio ir mokytis išgyventi bet kokia kaina, išlikti budriam ir gudriam, būti visada atmerkus vieną akį. Nors apysakoje esama rūsčių ir žiaurių scenų, visgi jos nenustelbia šviesios, besąlygiškos šuns meilės žmogui, nepritildo širdimi girdimo protėvių šauksmo, kviečiančio bėgti miškais kartu su vilkais ir pasiduoti laukinei prigimčiai.

Džekas Londonas (Jack London, 1876–1916) – amerikiečių rašytojas, geriausiai žinomas kaip nuotykių romanų ir apsakymų autorius. Jis mokėsi licėjuje, būdamas keturiolikos, pradėjo dirbti gamykloje, anglių kasykloje, vėliau įsidarbino laive, kurio jūreiviai gaudė austres ir medžiojo ruonius. Buvo net įkalintas, paskui paleistas. Sakoma, kad retas žmogus nugyvena tokį spalvingą ir įdomų, kad ir neilgą, gyvenimą, kaip tai pavyko Dž. Londonui. Beje, pasakojama, kad gyvenime Džekas buvo linksmas, nuolat besišypsantis ir be galo mylintis šunis žmogus.

Apkabink mėnulį, 2019
Apkabink mėnulį, 2019

Parko daina / Jaume Copons ir Liliana Fortuny; vertė Laura Stašaitytė. – Vilnius: Apkabink mėnulį, 2019. – 149 p.: iliustr. – (Agus ir monstriukai; 3). – ISBN 978-609-8252-01-9

Knygos anotacija:

Iš pirmo žvilgsnio Agus – paprastas berniukas. Jis nemėgsta tvarkytis, yra išdykęs ir vis pamiršta, kas užduota namų darbų. Tačiau, netikėtai susipažinus su geraisiais knygų monstriukais, jo gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis. Ir kas galėtų pagalvoti, kad vakarais Agus savo noru skaitys vaikų literatūros klasiką ir ja mėgausis? Nepamirštamuose nuotykiuose atskleidžia geriausios berniuko savybės: jautrumas, draugiškumas, empatiškumas, atkaklumas ir noras padėti kitiems. Ši nuotaikinga komiksų stiliumi parašyta knygų serija jau pavergė daugiau nei 600000 skaitytojų širdis, ir jie nekantraudami laukia naujų Agaus ir monstriukų nuotykių.

Jūsų rankose trečioji serijos knyga – kurioje Agus ir monstriukai imasi didvyriškos užduoties – išgelbėti visų pamėgtą parką nuo ketinamo statyti prekybos centro.

Nors tai atrodo neįmanoma misija, berniukas atkakliai siekia savo tikslo. Ar jam pavyks perkalbėti užsispyrusį merą? O gal Šekspyro, Edmondo Rostando Radjardo Kiplingo kūrinių didybės įkvėpti monstriukai suras išradingesnį būdą išsaugoti gamtos kampelį?

Nieko rimto, 2019
Nieko rimto, 2019

Brunas / Selemonas Paltanavičius; iliustravo Lina Eitmantytė-Valužienė. – Vilnius: Nieko rimto, 2019. – 90 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-613-2

Knygos anotacija:

– Brunai, negi tu nežinai, kad meškos žiemą miega? – paklausiau jo.

– Nea, – jis pakraipė galvą. – Aš nežinau, ką daro meškos. Aš tik žinau, ką daro žmonės.

Brunas – ne šiaip rudasis lokys, o pati tikriausia cirko žvaigždė. Moka ir šokti, ir dviračiu važiuoti, ir vaikus prajuokinti.

Tiksliau, mokėjo. Cirko direktorius nusprendė, kad Brunui jau metas išeiti pensijon. Ir išvežė meškiną į girią.

O iš kur Brunui žinoti, kaip tikri lokiai gyvena miškuose, kai visą gyvenimą praleido cirke?

Akademikai, 2019
Akademikai, 2019

Dūzgė ir baltieji piratai / Mažvydas Palanga; iliustracijų autorė Silva Jankauskaitė. – Vilnius: Akademikai, 2019. – 173 p.: iliustr. – ISBN 978-609-96071-2-2

Knygos anotacija:

Tai antroji tikrais atsitikimais paremtų istorijų knyga apie Dūzgę. Skaitmeninės informacijos vandenynuose klesti baltieji piratai, sukeldami daugybę klausimų bei problemų ir vaikams, ir jų tėvams. Baltieji piratai gyvena tarp mūsų, tačiau juos atpažinti geba ne kiekvienas. Kasdien tėvams ir vaikams kylantys neaiškumai dėl knygų, nuotraukų, muzikos, vaizdo įrašų panaudojimo čia perteikiami užsidėjus lengvos ironijos ir tradicijų kvestionavimo akinius.

Knyga skirta vaikams, kurie siekia tapti išmaniais ir etiškais informacijos naudotojais, bei jų tėvams ar seneliams, besidomintiems, kokiame baltųjų piratų pilname pasaulyje gyvena jų vaikai.

Autorius, universiteto mokslininkas, tiria šiuolaikines medijas ir informaciją, laisvalaikiu rašantis knygas vaikams ir jų tėvams. Tai antroji jo knyga apie Dūzgę ir jos susidūrimus su šiuolaikine informacija.

Odilė, 2019
Odilė, 2019

Čipas / Franz Hohler; iš vokiečių kalbos vertė Rūta Jonynaitė; iliustravo Thomas M. Müller. – Vilnius: Odilė, 2019. – 163 p.: iliustr. – ISBN 978-609-8222-16-6

Knygos anotacija:

Kai naktį Čipas ką nors susapnuoja, ryte paaiškėja, kad šis tas iš jo sapno pasiliko kambaryje. Tačiau kai Čipo lovoje ima rastis tikrų daiktų iš sapno, o vieną naktį jis per miegus užtvindo visą butą, tėvai iš tiesų sunerimsta ir nuveda Čipą pas gydytoją.

Gavęs tablečių, Čipas liaujasi sapnavęs, bet labai nuliūsta. O vieną dieną jis tiesiog pradingsta. Tą rytą Čipas nubunda ne savo lovoje, bet tolimoje saloje, ir susitinka Čaką – lakūną, kuris moka taip pat smarkiai sapnuoti. Drauge juodu patiria daugybę nuotykių.

Šią šveicarų rašytojo Franco Hohlerio knygą 2018 metų H. Ch. Anderseno apdovanojimo komisija išrinko tarp 15 vertingiausių knygų, kurias siūlo perskaityti viso pasaulio vaikams.

7–11 metų skaitytojams.

Taško istorija, 2019
Taško istorija, 2019

Dievo vaikų planeta / Algirdas Toliatas; sudarytoja Eglė Jokužytė; iliustratorė Kristina Norvilaitė. – Klaipėda: Taško istorija, 2019. – 62 p.: iliustr. – ISBN 978-609-8225-03-7

Knygos anotacija:

Knyga, kuri stiprina tikėjimą ir atskleidžia Dievo meilę..

Šiuolaikiškai kunigo Algirdo Toliato parašyta ir dailininkės Kristinos Norvilaitės iliustruota istorija pasakoja apie vaikų santykius ir draugystę. Ši knyga padės vaikams suprasti vieniems kitus ir mokys kurti draugiškus santykius. Istorija ne tik paskatins pamąstyti apie šalia esančius, bet ir suteiks progą visai šeimai pasikalbėti apie dvasines vertybes.

Vaikams 6–12 m.

Įsigydami šią knygą, prisidedate prie „Padovanokime knygą neregiui“ iniciatyvos t. y. prie naujos versijos „Dievo vaikų planeta“ leidimo Brailio ir reginčiųjų raštu su liečiamomis iliustracijomis. Knyga, kuri bus skirta visiems: ir regintiems, ir neregiams.

Apie knygą

Dievas vaikams sukūrė planetą ir norėjo, kad ji būtų pilna džiaugsmo bei gerumo. Nepagailėjo įvairiausių dovanų, jos pradžioje vaikus džiugino, bet vėliau viskas pasikeitė. Vaikai tapo pikti, nelaimingi ir gyvendami chaose sugriovė planetą, kurioje nebebuvo vietos net Kūrėjui. Vieną dieną vaikai sutiko berniuką Jėzų. Jis savo pavyzdžiu atvėrė planetos gyventojams akis ir atskleidė dieviškų supergalių ir palaiminimų paslaptį.

Šiuolaikiškai kunigo Algirdo Toliato parašyta ir dailininkės Kristinos Norvilaitės iliustruota istorija pasakoja apie vaikų santykius ir draugystę, apie gebėjimą priimti skirtingus – „kitokius“ žmones. Apie tai, kaip dorovinės ir dvasinės vertybės keičia mūsų gyvenimus.

Apie autorių

Kunigas ALGIRDAS TOLIATAS (g. 1978) – 2007 m. įšventintas kunigu, Lietuvos policijos kapelionas (nuo 2013 ), Vilniaus Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios kunigas (nuo 2017).

„Padovanokime knygą neregiui“ – tai iniciatyva, kuria norime suteikti lygias galimybes reginčiam ir neregiui kartu skaityti knygas ir pažinti „kitaip“ kunigo Algirdo Toliato parašytą istoriją „Dievo vaikų planeta“.

Odilė, 2019
Odilė, 2019

Draugai – Gyvatė ir Driežas: alegorinės pasakaitės / Joy Cowley, Gavin Bishop; iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas. – Vilnius: Odilė, 2019. – 133 p.: iliustr. – ISBN 978-609-8222-14-2

Knygos anotacija:

Gyvatė ir Driežas gana skirtingo būdo. Gyvatė rami, Driežas guvesnis. Jų skanėstai, ir pomėgiai kitokie. Gyvatė mėgsta pasakoti legendas apie savo motiną, o Driežas, kaip ir devyniasdešimt septyni jo broliai ir seserys, savo motinos nė neprisimena. Skirtybių daug, yra dėl ko ginčytis ir bartis. O skaitytojui – daugybė progų pasijuokti.

Gyvatė gali tik šliaužti, o Driežas – ropoti arba repežioti. Bet… juk, kai labai nori pabūti kartu, galima eiti pasišliaupežioti!.. Draugystė randa išeitį, draugystė viską nugali. O juo labiau – meilė.

Tai antroji knyga apie Gyvatės ir Driežo draugystę. Tačiau nenusigąskite, drąsiai skaitykite – viską suprasite. O perskaitę repežiokite ieškoti pirmosios.

Kęstutis Urba

7–10 metų skaitytojams.

Alma littera, 2019
Alma littera, 2019

10 aklų pasimatymų: romanas / Ashley Elston; iš anglų kalbos vertė Irma Šlekytė. – Vilnius: Alma littera, 2019. – 301 p. – ISBN 978-609-01-3916-5

Knygos anotacija:

Nors Sofijai jau septyniolika, jos tėvai pernelyg budriai saugo savo jaunėlę. Žinoma, ji myli tėvus, o tėvai TIKRAI myli ją, bet nuolatinis dėmesys ir rūpestis kartais priverčia merginą griebtis nedidelio melo ir gudrybių. Ypač tuomet, kai norisi bent kažkiek pabūti su savo vaikinu Grifinu. Visa laimė, kad per šias Kalėdas tėvai išvažiuoja pas Sofijos vyresnę seserį ir ji pagaliau galės nuo jų pailsėti. Ko Sofija nenumatė – kad Grifinas norės pailsėti nuo jos.

Apstulbinta ir sugniuždyta mergina Kalėdoms išvažiuoja pas senelius, kur per šventes susirenka visa plati giminė – bene trisdešimt žmonių. Išvydusi savo mylimą anūkę ir išklausinėjusi, kas nutiko, senelė greitai sukurpia gelbėjimo planą: per artimiausias dešimt dienų Sofija nueis į dešimt aklų pasimatymų. O kandidatus šiems pasimatymams išrinks skirtingi giminės nariai.

Nors ir purkštaudama bei priešindamasi, Sofija galų gale pasiduoda senelės įtikinėjimams ir kitą dieną išsiruošia į pirmąjį pasimatymą. Per artimiausias dešimt dienų nutiks visko: vieni vaikinai pasirodys neprasti, įdomūs ir malonūs, iš kitų pasimatymų Sofijai teks bėgti. Netikėtai apsireikš ir pats Grifinas, mėgindamas susigrąžinti prarastus santykius. Kad ir kaip baigsis šios Kalėdų atostogos, jos bus ypatingos. Ir galbūt netgi pakeis Sofijos gyvenimą absoliučiai netikėta kryptimi.

Lieparas, 2019
Lieparas, 2019

Geltona poringė / Liuda Petkevičiūtė; dailininkė Laimutė Varkalaitė. – Vilnius: Lieparas, 2019. – (Saulės spalvų poringės)

D. 1. – 2019. – 159 p.: iliustr. – ISBN 978-609-95583-6-3

D. 2. – 2019. – 159 p. : iliustr. – ISBN 978-609-95583-7-0

Knygos anotacija:

Didysis lietuvių kalbos žodynas – didžiausias pasaulyje (apie 11 milijonų žodžių!), o ji pati viena seniausių ir žodingiausių – įstabi senosios indoeuropiečių prokalbės tiesioginė, kamieninė tąsa, jos kalbų medžio pati viršūnė…

Taigi skaudu stebėti, kaip pastaruoju metu šis neprilygstamas protėvių palikimas nyksta ir skursta, o jį pakeičia bėdina, sekli, svetimybių gožiama mąstysena ir kalbėsena.

Kodėl taip yra? Ar ne todėl, kad su to nuostabaus palikimo, to neįkainojamo mūsų tautos turto grožiu bei skambumu vaikai susipažįsta per vėlai – geriausiu atveju jau gerokai paaugę? Juk pati pagava įsiminti būdinga pirmaisiais keliais gyvenimo metais!

Būtent su šia mintimi sumanytos Liudos Petkevičiūtės „Saulės spalvų poringės“ – knygų virtinė, skirta lavinti ir plėsti skaitytojų, ypač mažylių, vaizduotę, žodyną, mokyti šmaikštumo, žodingumo ir iškalbos.

„Geltona“ (320 p.) – antroji šios virtinės knyga, sudaryta iš dviejų dalių po 160 p.

Ji ne tik didesnė, bet ir sudėtingesnė, nei jos pirmtakė „Raudona“ (104 p.), daug plačiau ir giliau rėpianti. Mat „Poringių“ virtinė būtent taip ir sumanyta: vaikui augant jam pateikti vis sodresnę, žodingesnę knygą. Taigi pradėt ją skaityti patariama nuo „Raudonos“ – lyg kokio įvado į sudėtingą ir painų kalbos jausmo ugdymo kelią.

Lieparas, 2019
Lieparas, 2019

Apie „Geltonos poringės“ esmę ir turinį byloja skyrių pavadinimai: „Geltonybių aibė“ (išvardijama ir aptariama geltonio spalvų ir atspalvių gausybė), „Geltonumo išdaigos“ (aptariami su geltoniu susiję įdomūs, nepaprasti dalykai), „Žodis kas rytas vis kitaip kūlio ritas“ (aiškinami su geltoniu susiję patarlės, posakiai, priežodžiai), „Įmink mįslę geltongyslę“ (sąmojingai pateikiamos su geltoniu susijusios mįslės), „Krakis Geltonakis“ (sakmė apie geltonbaubį siaubą), „Geltona pasaka“ (linksma ir sykiu pamokanti eiliuota pasakaitė apie pirmykštę vištų ir ančių nesantaiką), papildyta žodingu vištų ir ančių vardynu, kurį vartydamas skaitytojas be ypatingų pamokslų perpranta, kokia įstabi ir plati lietuvių kalbos daugžodystė (sinonimika).

Be to, visi skyriai čia iškaišyti senosiomis lietuvių sakmėmis ir padavimais, kuriuos privalu nuo mažens žinoti kiekvienam lietuviui. Kai kurios sakmės daugeliui bus tik viena ausim girdėtos, o kai kurios – ir visai nežinomos.

Aliai vienas knygos puslapis išdabintas savitais ir nepaprastai pagaviais dailininkės Laimutės Varkalaitės piešiniais. Knygelė ne tik puošni, bet ir puikiai išleista, už grožį ir kokybę apdovanota labdaros bei paramos iždo „Švieskime vaikus“, o tarptautinėse paveikslėlių knygų varžybose „1st Little Hakka international book competition“ šios knygos piešiniai buvo atrinkti į antrąjį ratą.

Knygą rašytoja skiria visiems tiems, kurie dosniai, kaip pati saulė, dalina savo širdies ir proto šviesą, o skaitytojus ragina savo ruožtu spindėti žvaigždėmis ir šviesti saulėmis – tik tuomet gyventi bus iš tikro šviesu…

Be „Raudonos“ ir „Geltonos“, dar bus išleistos „Mėlyna“, „Žalia“, „Raiba“ ir kitokios poringės – kiekviena iš jų vis sodresnė ir skalsesnė.

Nieko rimto, 2019
Nieko rimto, 2019

Klodas cirke / Alex T. Smith; iliustravo Alex T. Smith; iš anglų kalbos vertė Tomas Einoris. – Vilnius: Nieko rimto, 2019. – 94 p.: iliustr. – (Aš skaitau!: 2 lygis). – Ciklo 3-ioji knyga. – ISBN 978-609-441-609-5

Knygos anotacija:

Turbūt jau pažįsti šunį Klodą!

O jo geriausią draugą poną Pūkuotą kojinę?

Ir turbūt jau žinai, kad jis – tikrų tikriausia kojinė?

Be abejo, jie abu labai mėgsta nuotykius.

Šiandien keliaus į parką, o paskui – į cirką.

Eime drauge!

Aridėja, 2019
Aridėja, 2019

Naminukas Nemigėlis: nuotykių pradžia: pasaka / Edita Lei; fotografė Paula  Lepšytė. – Nedėldaržis, Marijampolės sav.: Aridėja, 2019. – 48 p.: iliustr. – ISBN 978-609-96008-2-6

Knygos anotacija:

Knyga apie naminuką vardu, Nemigėlis. Tai nuotaikingas ir linksmas pasakojimas apie magiškų padarėlių gyvenimą žmonių pasaulyje. Knygos autorei labai norėjosi pateikti istoriją taip, kaip ji pati kartais mato realybę, žaismingai ir su humoru. Kartu knygą kūrė ir jos dukra Paula, kuri debiutavo kaip knygos fotografė ir dizainerė. Tai labai palengvino kūrybinį procesą, nes užaugusi beveik animacinėje ir fantastinėje aplinkoje, ji greitai rasdavo priėjimą prie mamos idėjų.

Ši knyga išskirtinė tuo, kad pagrindinio herojaus nuotykiai vystosi mieste Vilniuje. Jei šį kartą nuskambėjo nemagiškai tai žinokite, kad šiame mieste yra kitas miestas, o tai jau šis tas paslaptingo. Bet labai tikėtina, kad knygoje atrasite vietų, kuriose ir patys lankėtės. Painu? Perskaitykite istoriją ir viską suprasite.

Nieko rimto, 2019
Nieko rimto, 2019

Nepasaka, arba Pasaka apie NE / Vaiva Rutkauskaitė; iliustravo Lina Ribinskė. – Vilnius: Nieko rimto, 2019. – 30 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-610-1

Knygos anotacija:

Ar kada susimąstei apie mus supančius žodžius? Kiek jų daug ir kokie visi skirtingi. Vieni žodžiai yra linksmi, kiti – liūdni. Vieni skanūs, kiti – nelabai. O ar kada pagalvojai, kaip sunku žodžiui NE?

Su juo nelengva susidraugauti, nes jis atrodo niūrus ir liūdnas. Bet įsivaizduok, kad vieną dieną NE dingsta! Jo niekur nebėra! Ar žodžių karalystėje be NE gyventi tikrai būtų linksmiau?

Nieko rimto, 2019
Nieko rimto, 2019

Noras: apysaka / Barbara O’Connor; iš anglų kalbos vertė Laura Ivoškienė. – Vilnius: Nieko rimto, 2019. – 220 p. – ISBN 978-609-441-593-7

Knygos anotacija:

Nuo ketvirtos klasės kasdien sugalvoju po norą, – pasakiau.

Hovardas išpūtė akis.

– Matyt, daug ko nori.

Papurčiau galvą.

– Ne, tik vieno dalyko, – atsakiau. – Visą laiką noriu to paties. Kiekvieną kartą.

Jei kas Čarlės paprašytų išvardinti tris mėgstamiausius užsiėmimus, ji atsakytų: futbolas, baletas ir muštynės. Bet tik vienas iš šių trijų atsakymų teisingas.

Čarlė dievina muštynes. Jai nerūpi, ar naujoje mokykloje turės draugų. Bet tikrai niekas nedrįs blogai elgtis su Čarle Ryz.

Vis dėlto Čarlė tik iš pirmo žvilgsnio atrodo pikta ir bjauri. Juk vis dėlto sugebėjo rasti draugą ir net prisijaukinti benamį šunį.

Dar ji žino labai daug būdų sugalvoti norą. Ir tiki, kad jei patį didžiausią norą kartosi kasdien, vieną dieną jis būtinai išsipildys.

„Baltų lankų“ leidyba, 2019
„Baltų lankų“ leidyba, 2019

Žirafos šokt nemoka / Giles Andreae; iliustravo Guy Parker-Rees; iš anglų kalbos vertė Vidas Morkūnas. – Vilnius: „Baltų lankų“ leidyba, 2019. – 30 p.: iliustr. – ISBN 978-609-479-205-2

Knygos anotacija:

Pasaulyje parduota daugiau nei 2 milijonai kopijų!

Džerė – žirafa aukšta,

kaklas – tarsi kartis,

kojos laibutėlės, lenktos –

kaip tokiom ir vaikščiot?!

Kasmet iš visos Afrikos žvėrys susirenka į smagią šventę „Džiunglės šoka“. Čia liūtai meiliai linguoja tango, šimpanzės energingai trepsi ča ča ča, ir visus žvėris užvaldo muzikos ritmai. Tik Džerė šioj šventėj jaučiasi nelaiminga, nes visi žino, kad žirafos šokti nemoka.

Tačiau vienas mažas padarėlis įsitikinęs kitaip.

„Įkvepianti eiliuota istorija nebijoti būti savimi.“

Junior

„Viso pasaulio mažyliai turėtų augti klausydamiesi šios nuostabios eiliuotos pasakos.“

Daily Telegraph

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai