„Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ – renginių ciklas, kuriame pristatomos, analizuojamos ir aptariamos vaikų literatūros pasaulio aktualijos, problemos bei naujienos. Renginiai skirti mokytojams, bibliotekininkams, dėstytojams, skaitymo skatinimo specialistams, studentams ir visiems kitiems besidomintiems vaikų literatūra bei vaikų skaityba.

Visi ciklo renginiai filmuojami ir viešai prieinami Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos youtube.com kanale, siekiant, kad profesionali vaikų literatūros kritika ir refleksija pasiektų kuo daugiau specialistų ir besidominčiųjų.

IBBY Lietuvos skyriaus ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos iniciatyva renginių ciklas pradėtas rengti 2016 m. Ciklo 2017, 2018 ir 2019 metų renginius parėmė Lietuvos kultūros taryba.

Diskusija „Vaikų literatūros kūrėjas: įvaizdis ir siekiai“, 2019 m. gruodžio 4 d.

Dalyvavo rašytojai Ilona Ežerinytė ir Tomas Dirgėla, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos bibliotekininkė ir mokytoja Edita Šlekienė, reklamos projektų kūrybos vadovė, reklamos mokyklos „The Atomic Garden Vilnius“ dėstytoja, tinklaraščio „Ū ilgoji“ įkūrėja ir autorė Aistė Jūrė. Moderavo Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vadovė bei IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

 

Bežodės knygos: kas tai?, 2019 m. lapkričio 4 d.

Vaikų literatūros specialistė Inga Mitunevičiūtė vaizdo įraše pristato bežodes knygas (dar kartais vadinamas tyliosiomis), jų istoriją, ypatybes ir skaitymo strategijas.

 

Skaitome su vaikais iki 7 metų: skaitome ir kalbamės apie tai, ką perskaitėme, 2019 m. spalio 29 d.

Apie tai, ką reiškia ugdyti skaitytoją, kaip padėti vaikui gerai jaustis tarp knygų ir jomis domėtis, pasakoja edukologė doc. dr. Vaiva Schoroškienė.

 

Skaitome su vaikais iki 7 metų: ką galėtų padaryti tėvai ir ko galėtų nedaryti?, 2019 m. spalio 29 d.

Apie tai, ką reiškia ugdyti skaitytoją, kaip padėti vaikui gerai jaustis tarp knygų ir jomis domėtis, pasakoja edukologė doc. dr. Vaiva Schoroškienė.

 

Tarptautinė konferencija „Vaizdų kalba vaikų literatūroje“, 2019 m. spalio 9 d.

Konferencija vyko Lietuvos Respublikos Seimo Konferencijų salėje. Pranešimus skaitė ne tik įvairūs specialistai iš Lietuvos (dr. Jolita Liškevičienė, psichologė Asta Blandė, iliustratorė Aušra Kiudulaitė), bet ir iš užsienio. Į konferenciją atvyko akademikai Kai Mikkonen (Suomija), Maria Lassen-Seger (Suomija) ir Anne Skaret (Norvegija). Apie vizualinį raštingumą pasakojo iliustruotoja Stella East (Kanada, Norvegija), buvusi Švedijos skaitymo ambasadorė Anne-Marie Körling (Švedija), Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Italijos skyriaus viceprezidentė Deborah Soria (Italija). Kūrėjai Miriam Moss (Didžioji Britanija), Åsa Lind (Švedija), Anete Melece (Latvija) bei Joanna Bartosik (Lenkija) kalbėjo apie paveikslėlių knygų kūrybos procesą.

 

Pokalbis-diskusija „Tremtis vaikų literatūroje: ar jau esame pajėgūs kalbėti apie tai su vaikais?“, 2019 m. rugsėjo 25 d.

Pokalbyje-diskusijoje aptariama, kokių knygų šia tema yra parašę lietuvių autoriai ir kokios galime rasti verstinės literatūros? Svarstoma, ko reikia, kad knygos apie istorinę trauminę patirtį būtų įdomios ir paveikios? Kaip vaikui papasakoti apie tokius sudėtingus, daugialypius ir skaudžius, net žiaurius dalykus? Kaip apie juos reikėtų kalbėtis su vaikais ir jaunimu?

Diskusijoje dalyvavo knygos „Sibiro haiku“ autorė Jurga Vilė, mokytoja lituanistė ir vadovėlių autorė Inga Gresienė, psichologė prof. dr. Danutė Gailienė. Moderavo doc. dr. Kęstutis Urba.

 

Nuo baltų mitologijos iki „The Rolling Stones“: rašytojos Ilona Ežerinytė ir Neringa Vaitkutė, 2019 m. birželio 19 d.

Pokalbio įrašas su 2018 m. Prano Mašioto premijos laureate Neringa Vaitkute ir Antrosios premijos laureate Ilona Ežerinyte. Tai IBBY Lietuvos skyriaus vykdomo projekto „Knygos vaikams, bet ir suaugusiesiems: meninių ir etinių vertybių akcentai“ viena iš veiklų. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba.

Interaktyvus literatūros skaitymas su vaikais: kaip aktualizuoti klasiką (edukacinis vaizdo įrašas), 2019 m. birželio 6 d.

Vaizdo įraše išgirsite literatūros pažinimo programos „Vaikų žemė“ vadovą, literatūrinių festivalių vaikams organizatorių bei IBBY Lietuvos skyriaus valdybos narį Justiną Vancevičių, kuris papasakos, kodėl šiandien, kalbant apie skaitymo skatinimą, vienas svarbiausių raktinių žodžių yra interaktyvumas, kokius metodus ir praktikas, siekdami vaikus supažindinti su lietuvių literatūros klasika, pasitelkia jo vadovaujama „Vaikų žemė“.

 

 

Suporuotos knygos: ugdome skaitytojų kritinį mąstymą (edukacinis vaizdo įrašas), 2019 m. gegužės 30 d.

Vaizdo įrašas tėvams, mokytojams, bibliotekininkams ir kitiems, besidomintiems skaitymo skatinimu bei vaikų literatūra. Išgirsite literatūros kritikę, kūrėją Dianą Gancevskaitę, kuri pateikia tiek teorinės, tiek praktinės medžiagos.

 

Seminaras „Vaikų ir paauglių literatūra Lietuvoje 2018 metais“, 2019 m. balandžio 17 d.

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko tradicinis seminaras, skirtas praėjusių metų vaikų literatūros leidybos, iliustracijų, knygų ir vaikų skaitybos tendencijoms aptarti.

 

Diskusija „Skaitymo duobės: kaip paauglius sudominti knygomis?“, 2019 m. vasario 21 d.

Diskusijos metu, kuri vyko Vilniaus knygų mugėje, aptarta, kokia šiuo metu paauglių skaitybos situacija pasaulyje ir Lietuvoje, kas, anot pačių paauglių, skatina juos skaityti.

Diskusijoje dalyvavo paauglių rašytoja Ilona Ežerinytė, paauglių knygų klubo ir tinklaraščio apie knygas įkūrėja Greta Barkauskytė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vaikų ir paauglių literatūros specialistė Eglė Baliutavičiūtė, renginį moderavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vadovė Inga Mitunevičiūtė.

 

Prano Mašioto skaitymai XXX: „Vertybių kaita XXI a. vaikų ir paauglių literatūroje“, 2018 m. gruodžio 17 d.

Seminare pranešimus skaitė mokslininkės doc. dr. Asta Gustatienė, prof. dr. Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, doktorantė Justė Povilaitienė. Taip pat apie literatūrą bei vaikų skaitybą pranešimus skaitė mokytoja Rita Karpavičienė, literatūrologė Danguolė Šakavičiūtė, leidėjos Eglė Jokužytė bei Danguolė Kandrotienė, žurnalų vaikams vyriausioji redaktorė Ilona Bumblauskienė, kūrybinio rašymo kursų vadovė Eglė Ramoškaitė. Pranešėjai aptarė tokias temas kaip šeimos vertybių kaita, mokytojų vaizdavimo pokyčiai, kokias vertybes savo kūryboje iškelia patys paaugliai ir kt.

 

 

Dr. Jolitos Liškevičienės paskaita „Kokias paveikslėlių knygas verta skaityti ir kurių reikėtų vengti?“, 2018 m. lapkričio 28 d.

Paskaitos tikslas – pristatyti puikias Lietuvos autorių sukurtas vaikų knygų iliustracijas, kurios praplečia tekstą, suteikia jam turiningą vizualią kalbą, o kai kada net paverčia knygą tikru meno kūriniu.

 

„Kaip tekstas virsta vaizdais“: pokalbis su vaikų knygų iliustruotojais, 2018 m. spalio 10 d.

Pokalbyje dalyvavo knygų kūrėjai Kęstutis Kasparavičius, Ieva Babilaitė ir Kotryna Zylė. Renginį moderavo Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

Patirčių iš IBBY kongreso pristatymas „Rytai susitinka su Vakarais“, 2018 m. rugsėjo 12 d.

Kas dvejus metus vykstantis Tarptautinės vaikų knygos tarybos (IBBY) kongresas – puiki proga išgirsti, kas vyksta kitų pasaulio šalių vaikų literatūros ir vaikų skaitybos srityje, kuo domisi tyrinėtojai, leidėjai, mokytojai, bibliotekininkai, vaikų literatūros kūrėjai. Šių metų 36-ojo kongreso, vykusio Atėnuose, tema buvo „Rytai susitinka su Vakarais“.

Iš kongreso parsivežtais įspūdžiais, naujienomis ir įdomybėmis dalijosi Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir skaidos skyriaus vadovė Inga Mitunevičiūtė, Vytauto Didžiojo universiteto doc. dr. Asta Gustaitienė, aktorė, rašytoja ir vertėja Diana Gancevskaitė, Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji tyrėja Eglė Baliutavičiūtė ir leidyklos „Tikra knyga“ vadovas Jaunius Lingys. Renginį moderavo doc. dr. Kęstutis Urba.

„Vaikų ir paauglių literatūra Lietuvoje 2017 metais“, 2018 m. balandžio 17 d.

Vaikų knygos dienos seminare buvo aptartos 2017 m. vaikų literatūros leidybos, iliustracijų, knygų bei vaikų skaitybos tendencijos. Pranešimus skaitė: bibliotekininkė Roma Kišūnaitė, prof. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė, prof. dr. Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė, doc. dr. Dalia Karatajienė, literatūros kritikė Eglė Baliutavičiūtė, bibliotekininkė Reda Tamulienė.

Renginio pabaigoje vyko pokalbis su reikšmingiausių metų knygų kūrėjais: Justinu Žilinsku, Lina Itagaki, Daiva Čepauskaite, Aušra Kiudulaite bei Mariumi Marcinkevičiumi.


„Kultinis literatūrinis herojus – svetimas džiugina, savas piktina?“, 2018 m. vasario 22 d.

Vilniaus knygų mugėje vykusios diskusijos metu aptarti žymiausi vaikų knygų herojai, jų atvaizdų komercializacija bei to poveikis skaitybai. Taip pat keltas probleminis klausimas, kaip vertiname literatūros ribas peržengusius savus ir svetimus herojus, kokia tokio herojaus sėkmės formulė ir kt.

Diskusijoje dalyvavo rašytoja Lina Žutautė, vaikų literatūros specialistas dr. Kęstutis Urba, vaikų psichologas Vytis Valantinas, leidėjas Jaunius Lingys, moderavo Inga Mitunevičiūtė.


„Lietuvių vaikų literatūros šimtmetis“, 2017 m. gruodžio 11 d.

XXIX-ojo mokslinio-praktinio seminaro Prano Mašioto skaitymai metu buvo aptartos knygos, patekusios į reikšmingiausių visų laikų lietuvių vaikų literatūros sąrašą „100 knygų vaikams ir Lietuvai“, skirtą Lietuvos šimtmečiui paminėti.

Pranešimus skaitė literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė, prof. dr. Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė, vaikų literatūros tyrėja Eglė Baliutavičiūtė, doktorantė Inga Mitunevičiūtė.


„Pasakojimo menas, arba storytelling: teorija ir praktika“, 2017 m. lapkričio 28 d.

Profesionalios pasakotojos Mildos Varnauskaitės paskaita apie istorijų pasakojimo meno (angl. storytelling) ištakas, teoriją bei praktiką.

Paskaita:

Užsiėmimas su vaikais:


„Kas gi tu esi, Astrida?“, 2017 m. lapkričio 13 d.

Diskusija skirta paminėti 110-ąsias Astridos Lindgren gimimo metines ir prisiminti ją ne tik kaip vieną garsiausių visų laikų vaikų rašytojų, bet ir kaip visuomenininkę, vaikų teisių aktyvistę, močiutę.

Diskusijoje dalyvavo Astridos Lindgren anūkė, Astridos Lindgren fondo Saltkråkan atstovė Malin Billing, Seimo narė Dovilė Šakalienė, Astridos Lindgren biografijos vertėjas į lietuvių kalbą Mantas Karvelis, vaikų literatūros specialistas doc. dr. Kęstutis Urba. Diskusiją moderavo Nacionalinės bibliotekos atstovė Inga Mitunevičiūtė.


„Kur gyvena vertimai?: Maurice‘o Sendako knygos sutiktuvės ir diskusija apie vaikų literatūros klasikos vertimus Lietuvoje“, 2017 m. birželio 1 d.

Diskusija skirta paminėti vienos populiariausių paveikslėlių knygų – Maurice‘o Sendako „Kur gyvena pabaisos“ – pirmąjį leidimą lietuvių kalba ir aptarti vaikų literatūros klasikos vertimų situaciją Lietuvoje: su kokiais iššūkiais susiduria vertėjai, kodėl dalis pasaulinės klasikos nepasiekia mūsų skaitytojų, ko dar neturime, bet reikėtų išversti ir pan.

Diskusijoje dalyvavo M. Sendako knygą išleidusios VšĮ „Laikas skaityti“ vadovė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, knygos vertėja Violeta Palčinskaitė, vaikų literatūros kritikas, vertėjas dr. Kęstutis Urba, leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė. Diskusiją moderavo Inga Mitunevičiūtė.


„Vaikų ir paauglių literatūra Lietuvoje 2016 metais“, 2017 m. balandžio 12 d.

Vaikų knygos dienos seminare buvo aptartos 2017 m. vaikų literatūros leidybos, iliustracijų, knygų bei vaikų skaitybos tendencijos. Pranešimus skaitė prof. dr. Džiuljeta Maskuliūninė, prof. dr. Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, doc. dr. Loreta Žvironaitė, doc. dr. Jolita Liškevičienė, bibliotekininkės Eglė Baliutavičiūtė ir Reda Tamulienė.

Renginio pabaigoje vyko pokalbis su reikšmingiausių metų knygų kūrėjais: Ilona Ežerinyte, Tomu Dirgėla ir vertėja Rūta Jonynaite.


„Ar Lietuvių vaikų poeziją ištiko mirtis?“, 2017 m. vasario 24 d.

Vilniaus knygų mugės metu įvyko diskusija provokatyviu pavadinimu reaguojant į liūdną lietuvių vaikų poezijos situaciją. Gvildenti klausimai, kodėl lietuvių vaikų poezija vegetuoja? Ar vaikų literatūra neatrodo pakankamai prestižinė, įdomi sritis, kurioje poetas galėtų išpildyti savo literatūrinius turinio ir formos ieškojimus? Kodėl nesusiformavo vaikų poezijos mokykla, o gal tiksliau – kas iš jos liko po Nepriklausomybės atkūrimo?

Renginyje dalyvavo doc. dr. Loreta Žvironaitė-Udrienė, prof. Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė, poetas Vladas Braziūnas, moderavo doc. dr. Kęstutis Urba.


„Metų knygos rinkimai 2016: ar balsuosime?“, 2016 m. lapkričio 22 d.

Diskusijoje kalbėta apie akcijos „Metų knygos rinkimai 2016“ reikšmę bei vaikų ir paauglių knygų kategorijų knygas.

Diskusijoje dalyvavo mokytoja Ona Bacvinkienė, mokytoja Violeta Juodelienė, bibliotekininkė Renata Lipskienė, literatūros kritikės Danguolė Šakavičiūtė ir Eglė Baliutavičiūtė. Renginį moderavo doc. dr. Kęstutis Urba.


„Globalus ir lokalus žvilgsnis į vaikų literatūrą“, 2016 m. rugsėjo 14 d.

Diskusijoje aptarta, kokių naujienų apie vaikų literatūrą ir jos tyrimus iš Naujoje Zelandijoje vykusio 35-ojo Tarptautinės vaikų knygos tarybos (IBBY) pasaulinio kongreso parsivežė Lietuvos atstovai, taip pat kaip mūsų šalies vaikų literatūra atrodo pasaulio kontekste – kuo mes išskirtiniai, stiprūs, o į ką turėtume atkreipti dėmesį, gal net pasitempti.

Diskusijoje dalyvavo vaikų literatūros tyrinėtoja Inga Mitunevičiūtė, doc. dr. Asta Gustaitienė, rašytojas ir leidyklos „Nieko rimto“ darbuotojas Benas Bėrantas, bibliotekininkės Justina Juciūtė bei Giedrė Narbutaitė, literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė. Renginį moderavo doc. dr. Kęstutis Urba.

Mūsų partneriai ir rėmėjai