2020 m. gruodžio mėnesio knygos (I dalis)

2021 m. sausio 06 d.
Pateikiame informaciją apie naujausius vaikų ir jaunimo grožinės literatūros leidinius, remdamiesi Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos leidiniu „Informacija apie Lietuvoje išleistus leidinius, gautus Nacionalinėje bibliotekoje“.

 

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Kalėdozauras ir Žiemos Ragana / Tom Fletcher; iliustravo Shane Devries; iš anglų kalbos vertė Kšištofas Kšivecas; eiliuotą tekstą vertė Vainius Bakas. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 415 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-683-5

Knygos anotacija:

– Ji yra geriausiai saugoma visų laikų Kalėdų paslaptis, – sušnabždėjo Kalėdų Senelis. – Labiausiai stebina tai, kad ji tokia galinga, jog pačios Kalėdos negalėtų egzistuoti be jos. Ji senesnė už patį laiką, nors kartu jauna kaip rytojus. Ji žinoma tik Žiemos Raganos vardu.

Viljamas kaskart girdėdamas šį paslaptingą vardą jautė tą patį virpulį, ledinį dilgčiojimą.

Viljamo tėtis labiausiai už viską mėgsta Kalėdas, o Viljamas – dinozaurus. Kai jųdviejų svajonės susitikti Kalėdų Senelį ir turėti tikrą dinozaurą išsipildė, regis, nebeliko ko norėti. Tačiau taip gali pasirodyti tik tuo atveju, jei nežinai, kad Kalėdoms ir Kalėdų Seneliui iškilo didžiulis pavojus! Viljamas kartu su Kalėdozauru ruošiasi keliauti į Šiaurės ašigalį, kad išgelbėtų pačią mėgstamiausią ir gražiausią šventę.

Šioje knygoje jūsų laukia burtai, nuotykiai, draugystė ir maloniausias pasaulyje dinozauras!

Tomas Flečeris (g. 1985 m.) yra ne tik rašytojas, bet ir dainininkas bei dainų kūrėjas, grojantis gitara. Lietuvos skaitytojai jau pamilo jo knygas „Kalėdozauras“ ir „Girgždukai“.

Knygoje „Kalėdozauras ir Žiemos Ragana“ žaismingai pasakojama apie Kalėdų Senelį, paslaptingą Žiemos Raganą, draugystę ir svarbą tikėti stebuklais. Viljamui ir jo tėčiui labiausiai už viską patinka dinozaurai ir švęsti Kalėdas. Kai paaiškėja, kad gražiausiai metų šventei iškilo pavojus, Viljamas kartu su stebuklingu Kalėdozauru leidžiasi į didžiulį nuotykį tolimoje Šiaurėje. Jauki ir pilna humoro knyga skirta jaunesnio ir vidutinio mokyklinio amžiaus vaikams. Ją puošia jaukios dailininko Shane Devries iliustracijos.

Briedis, 2020
Briedis, 2020

Paslaptingas sodas / pagal Frances Hodgson Burnett; iliustracijos: Mariachiara Di Giorgio; vertė Margarita Vilpišauskaitė. – Vilnius: Briedis, 2020. – 76 p.: iliustr. – ISBN 978-9955-26-784-3

Knygos anotacija:

Merė, stebėdama paukštelį, pamatė ant žemės kažką žybtelint.

Pasilenkusi pasižiūrėti iš arčiau, išvydo iš žemės kyšantį kažkokį metalinį daiktą.

Ji puolė rankomis rausti žemę aplink jį ir galiausiai ištraukė surūdijusį raktą.

Nejaugi ji rado raktą nuo paslaptingojo sodo?

Pagal garsios vaikų literatūros klasikės Frances Hodgson Burnett kūrinį „Paslaptingas sodas“. Iliustravo žinoma italų dailininkė Mariachiara Di Giorgio.

Alma littera, 2020
Alma littera, 2020

Berniukas, kurmis, lapė ir arklys / Charlie Mackesy; iš anglų kalbos vertė Elžbieta Kmitaitė. – Vilnius: Alma littera, 2020. – 125 p.: iliustr. – ISBN 978-609-01-4244-8

Knygos anotacija:

Universali jaudinanti istorija, kuri suvirpins širdį ir dideliems, ir mažiems. Tai knyga apie draugystę tarp smalsaus berniuko, gyvenimu besimėgaujančio kurmio, sunkumų užgrūdintos lapės ir švelnaus, išmintingo arklio.

Keturi bičiuliai tyrinėja platųjį pasaulį. Užduoda vieni kitiems klausimus. Išgyvena audras. mokosi mylėti.

Ši odė tyrumui ir gerumui, primenanti svarbiausias gyvenimo vertybes, palietė daugiau kaip milijoną skaitytojų visame pasaulyje.

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Į lovytę! / teksto autorius Pierre Delye; iliustravo Cécile Hudrisier; vertė Laura Ivoškienė. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 15 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-644-6

Knygos anotacija:

Ar visi žvėreliai noriai eina miegelio?

Jeigu ne – ką tėveliams daryti?

Visi – į lovytę!

Mažasis pandukas išdykauja, kol apsivelka pižamą ir išsivalo dantukus, lapiukas neranda vietos savo lovytėje, nes ten karaliauja krūva žaislų, o orangutangiukas negali eiti miegoti, kol mama su tėčiu jo neapkabino ir nepabučiavo. O kas dedasi jūsų namuose, kai pasigirsta „Į lovytę!“?

Pierre Delye – sėkmingas jaunimo autorius, rašymas jam yra darbas ir aistra. Daugiau nei 25 metus rašo  knygas, kurios leidžiamos Prancūzijoje ir užsienyje įvairaus amžiaus žmonėms. Nuo mažens mėgo pasakoti istorijas, taip pat skaityti, klausytis jų ir ši veikla jam niekada neatsibos. Pierre Delye meilė kalbai – ypatinga, jis lyg literatūros gurmanas sako: „Kai žodžiai skanūs, ausys mielai juos valgo“.

Cécile Hudrisier yra iliustratorė, ji gyvena Tulūzoje. 1999 m. baigusi vaizduojamojo meno magistro studijas Tulūzos Le Mirailo universitete, įgytas žinias pritaikė kurdama iliustracijas vaikams ir jau 2000 m. pasirodė pirmoji jos iliustruota knyga vaikams. Dabar Cécile linksmomis ir nuotaikingomis iliustracijomis džiugina jaunus ir senus.

I. Narijauskienė, 2020
I. Narijauskienė, 2020

Kaip pelėda Drūlija kantrybės ieškojo: terapinės pasakos vaikams / užrašė Inga Narijauskienė; nupiešė Justė Maldžiūnaitė. – Vilnius: I. Narijauskienė, 2020. – 77 p.: iliustr. – ISBN 978-609-475-587-3

Knygos anotacija:

Terapinės pasakos – fantastiškas išradimas! Tai pagal specialią metodiką sukurtos smagios istorijos, kuriose tarp eilučių slypi mažiesiems klausytojams skirtos žinutės. Jos stebuklingai lengvai pasiekia vaikų galveles bei širdeles ir yra gerokai patrauklesnės ir aiškesnės, negu tiesiai jiems sakomi prašymai, pasiūlymai ar nurodymai.

Tokių pasakų laikas – ne tik nuostabus būdas bendrauti su vaikais, bet ir puiki galimybė suteikti jiems įvairių žinių, skatinti mąstymą, plėsti žodyną, lavinti atmintį, puoselėti kūrybiškumą. Tai geras metas megzti tvirtą emocinį ryšį tarp pasakotojo ir klausytojo.

Antroje knygoje apie pelėdą Drūliją rasite tris naujas terapines pasakas ir sužinosite:

* Kaip Drūlija kantrybės ieškojo;

* Kas įvyko, kai ji susitiko Šmikį;

* Ar Drūlijai pavyko pradžiuginti savo draugus.

Knygos pradžioje yra trumpas autorės laiškas su keliais paprastais, bet vertingais metodiniais pasiūlymais.

Na, o knygos gale – dviejų psichologių įžvalgos apie Drūlijos pasakas, patarimai ir pastebėjimai terapinių pasakų skaitytojams.

Štai trumpos citatos iš psichologių komentarų:

Ramunė Narkevičiūtė Jarista, mama bei vaikų psichologė: „Ši knyga – puiki priemonė, padedanti vaikams mokytis kažko naujo be didelių pastangų, tiesiog skaitant ir mėgaujantis šiuo procesu, tarsi žaidžiant. Pelėda Drūlija yra kažkas paprasto apie labai nepaprastus dalykus!“

Daiva Žukauskienė, geštalto terapeutė, psichikos sveikatos specialistė, rašytoja, pedagogė: „Ši knyga turtinga išsamiu, lėtu pasaulio aprašymu; nuoseklus svarbių minčių pakartojimas giliai įtvirtina žmogiškąsias vertybes, tokias, kaip meilė, atkaklumas, nuoširdumas. Ji skatina vaikus smalsauti, domėtis ne tik „kodėl“, bet ir „kaip“ viskas vyksta šiame pasaulyje, o tai – raktas į savęs ir kitų pažinimą. Rekomenduoju šią terapinių pasakų knygą ir kaip mama, ir kaip specialistė.“

Alma littera, 2020
Alma littera, 2020

Kakė Makė ir baisi neteisybė / Lina Žutautė. – Vilnius: Alma littera, 2020. – 34 p.: iliustr. – ISBN 978-609-01-4358-2

Knygos anotacija:

Kokia baisi neteisybė, kad Tado laivelis niekada neskęsta! Kakė Makė truputėlį pavydėjo Tadui ir saldaus sumuštinio, ir greito paspirtuko, ir labai linksmo senelio. O kaipgi nepavydėsi, kai tavo draugas turi geriausią žaislą pasaulyje? Tačiau Kakės Makės senelė puikiai žino, kad pavydas gali padaryti daug gėdos, ir smagumas visai išgaruoja…

Šioje Kakės Makės paveikslėlių knygelėje tiek mažas, tiek didelis skaitytojas atpažins save.  Nelengva ir nemalonu susidurti su baisia neteisybe, bet tikra teisybės diena gali dovanoti be galo daug smagumo. Juk draugystė padeda nugalėti visus iššūkius!

„Kakė Makė paprastai ir kiekvienam vaikui suprantamai kalba apie didelius ir svarbius dalykus. Džiaugiuosi matydama, kad naujoje knygelėje pasakojama istorija dar viena aktualia tema – kaip nepasiduoti visą smagumą griaunančiam pavydo jausmui. Kas tuo metu vyksta vaiko širdelėje, kaip reikėtų elgtis, kai užvaldo pavydas ir knieti pasielgti netinkamai? Tuo pačiu kalbama ir dar viena svarbia tema – kas yra atsiprašymas? Tiesiog ištarti bereikšmiai žodžiai ar kai kas daugiau?

Ši knygelė, tikiu, vaikams atskleis svarbias temas, o tėveliams padės dar geriau ir efektyviau bendrauti su savo mažaisiais, spręsti įvairias kasdienes situacijas.“ (Vaikų psichologė, vaikų psichologijos centro „Laimingas vaikas“ įkūrėja ir vadovė Milda Karklytė-Palevičienė).

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Kalėdos! Kalėdos! / Kęstutis Kasparavičius; iliustracijos autoriaus. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 44 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-684-2

Knygos anotacija:

Jau ima sapnuotis meduoliai – meškinams laikas ieškoti pačios didžiausios eglės. Pingvinai čiumpa rogutes, ožkos šoka ant slidžių, o katės į pačiūžas. Visi nori patirti žiemos atnešamus džiaugsmus. Net banginiai laukia dovanų!

„Kokios Kalėdos be sniego?“ – sako kiškiai, kol Kiškiamiestyje prisninga tiek, kad Kalėdų Senelis neberanda, kam dalinti dovanas. Žuvys po ledu kabina povandenines jaukumo suteikiančias lemputes. Baltieji lokiai verda spanguolių kisielių. Voverės vikriai stikliniais burbulais ir mediniais žaisliukais dailina Kalėdų medį.

Visi skirtingai ruošiasi ir puošiasi. Juk rytoj Kalėdos!

Alma littera, 2020
Alma littera, 2020

Lesė grįžta: apysaka / Eric Knight; iš anglų kalbos vertė A. Daukantas; iliustravo A. Kerms. – Vilnius: Alma littera, 2020. – 220 p.: iliustr. – („Pegaso“ vaikų kolekcija; 12). – ISBN 978-609-01-4336-0

Knygos anotacija:

Lesė buvo visų mylima ir miestelio gyvenime turėjo privilegijuotą padėtį. Beveik visi ją pažinojo – išdidų ir puikų šunį. Grinel Bridžo gyventojai didžiavosi ja, nors negalėjo paaiškinti kodėl. Buvo ir kita priežastis, dėl kurios Lesė taip garsėjo miestelyje. Moterys sakydavo: „Pagal Lesę galima nusistatyti laikrodį“, kai ši bėgdavo pasitikti iš mokyklos grįžtančio berniuko Džo. Bet vieną dieną berniukas nerado Lesės prie mokyklos vartelių… Kas nutiko puikiajai škotų aviganei?

Anglų rašytojo Eriko Naito (1897–1943) apysaka jau yra tapusi klasika. Knyga pasakoja apie berniuko ir šuns draugystę, apie prisirišimą, ištikimybę ir įveiktas negandas. Siužetas kupinas nuolatinės įtampos.

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Mopsas, svajojęs tapti šiauriniu elniu / Bella Swift; iliustravo Nina Jones ir Artful Doodlers; iš anglų kalbos vertė Šarūnas Šavėla. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 118 p.: iliustr. – (Aš skaitau: 2 lygis). – ISBN 978-609-441-688-0

Knygos anotacija:

„Privalau rasti būdą tapti šiauriniu elniu, – galvojo ji. – Prireiks magijos, kad Chloja vėl taptų laiminga!“

Mažoji mopsė Pegė dievina Kalėdas. Tačiau šeimos šventinė dvasia kažkur išgaravo. Pegė pasiryžta žūtbūt grąžinti laimę ir kalėdinę nuotaiką į namus – net jei dėl to turės tapti magišku šiauriniu elniu.

Ar Pegei pavyks jos Kalėdų stebuklas?

Mažoji mopsė Pegė džiaugiasi radusi namus, kuriuose jaučiasi svarbi ir mylima. Jos laukia jau antrosios Kalėdos kartu su Chloja, Rubi, Finu ir jų tėveliais. Tačiau šiemet visų šventinę nuotaiką temdo problemos ir nesutarimai. Pegė nusprendžia tapti šiauriniu elniu ir taip sugrąžinti šeimai laimę ir džiaugsmą.

Tai – jau daugelio pamėgtos knygelės „Mopsas, svajojęs tapti vienaragiu“ tęsinys, tačiau jį galima skaityti ir kaip atskirą jaukią istoriją apie Kalėdas ir meilę gyvūnams. Knygų apie mopsiukę Pegę autorė Bella Swift gyvena Londone kartu su vyru, dviem dukromis ir kate, kuriuos labai myli, tačiau paslapčia svajoja auginti ir šunį.

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Namai Kalėdoms / Greg Kincaid; iš anglų kalbos vertė Rita Bakanienė. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 221 p. – ISBN 978-609-441-685-9

Knygos anotacija:

Todui Makrėjui dvidešimt ketveri, bet jis šiek tiek kitoks nei kiti vaikinai. Jam sunku suprasti kai kuriuos dalykus, o mokslai ir praktinės kasdienio gyvenimo užduotys dažnai tampa tikru iššūkiu. Tačiau jis labai myli gyvūnus ir turi auksinę širdį. Nuo tada, kai priglaudė retriverio mišrūną vardu Kalėdos, Todo gyvenimas pasikeitė į gerą. Jis pasiryžo išsikraustyti iš tėvų namų ir jau kelerius metus dirba prieglaudoje, kur prižiūri ir dresuoja šunis bei ieško jiems naujų namų. Šis darbas džiugina Todą ir puikiai jam sekasi, tačiau gyvenimas miestelyje vis sunkėja. Daugybė žmonių netenka darbo, visiems trūksta pinigų ir miestelis nebegali išlaikyti prieglaudos. Todas kartu su drauge Laura nusprendžia nepasiduoti – juk kiekvienam augintiniui reikia mylinčių namų.

Todas Makrėjus – simpatiškas ir geros širdies jaunuolis, turintis raidos sutrikimų, tačiau šie netrukdo jam dirbti prieglaudoje ir rūpintis gyvūnais. Todą ir jo šunį vardu Kalėdos pažįsta visas miestelis. Jis netgi išdresavo labradorę Greisę, kad ši taptų puikiu šunimi pagalbininku savo šeimininkei Laurai, kuriai sunku judėti. Tačiau į miestelį atėjus sunkmečiui ir žmonėms nebeišgalint auginti šunų ir kačių, prieglaudai iškyla didelė grėsmė. Ši knyga – ne tik jaukus kalėdinis pasakojimas, bet ir istorija apie nuoširdų žmogaus ir šuns ryšį bei drąsą būti savimi.

Amerikiečių rašytojas Gregas Kincaidas (g. 1957 m.) labai myli gyvūnus ir mėgsta rašyti apie žmogaus ir augintinio ryšį. Kai nerašo, dirba teisininku. Autorius kartu su šeima gyvena fermoje Kanzase ir augina tris arklius, du šunis ir dvi kates. Lietuvos skaitytojai jau pamėgo jo knygas „Šuo vardu Kalėdos“ ir „Kalėdų bičiulis“, kuriose atskleidžiama Makrėjų šeimos gyvenimo istorija bei draugystė su šunimis.

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Petsono tortas / Sven Nordqvist; iš švedų kalbos vertė Alma Braškytė; iliustracijos autoriaus. – 2-asis leid. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 25 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-010-9

Knygos anotacija:

„Findusai, ar tau gerai sekasi bulių kautynėse?“ – paklausė dėdulė Petsonas Finduso ir šis truputį sutriko… Gal kaimynas Gustavsonas tiesą sako, kad Petsonas truputėlį kuoktelėjęs? Bet jeigu Findusas nenuvilios buliaus, dėdulė negalės sutaisyt dviračio. O be dviračio, nenuvažiuos nusipirkti miltų, be kurių neiškeps Findusui gimtadienio blynų torto. „Vieną kitą karvę aš, žinoma, esu pabaidęs. Turbūt galėčiau išjudinti ir tą seną bulių, jei jau MIRTINAI reikia“, – atsakė Findusas. Na ir išjudino. Bet ar istorijos pabaigoje Petsonas su Findusu valgys blynų tortą? Tai klausimas, į kurį nėra lengva atsakyti, tačiau pamėginti – tikrai verta!

Svenas Nordqvistas (g. 1946 m.) – vienas mėgstamiausių švedų vaikų rašytojų ir dailininkų, o jo sukurti dėdulės Petsono bei katino Finduso personažai sužavėjo skaitytojus ne tik Švedijoje bei Lietuvoje, bet ir kitose šalyse.

Spalvingi Sveno Nordqvisto piešiniai žavi ne tik išraiškingais personažais, bet ir detalių gausa. Kiekviena iliustracija tarsi atskiras pasaulis, kupinas smulkių detalių, kurios savaip papildo istoriją – net tyrinėjant jas ilgesnį laiką, galima vis aptikti naujų, anksčiau nepastebėtų dalykų. Gal todėl jas mėgsta ir vertina tiek daug skaitytojų – nuo mažųjų iki suaugusiųjų, kuriems paveikslėlių knygos jau toli praeityje.

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Prieš užmiegant / Giorgio Volpe ir Paolo Proietti; iš italų kalbos vertė Laura Vilkaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 26 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-687-3

Knygos anotacija:

Gamtoje žalią spalvą pamažu ima keisti raudoni ir geltoni atspalviai. Gyvūnams vis lengviau prisitaikyti ir žaisti slėpynių. O besikeičiant metų laikams, keičiasi ir vidinės būsenos.

Rudis ir Kvikis – geriausi draugai. Lapinas Rudis norėtų visus metus leisti laiką kartu su bičiuliu, bet miegapelė Kvikis, kad ir kiek stengtųsi likti žvalus, ima vis dažniau žiovauti ir privalo iškeliauti žiemos miego.

Koks vienatvės kvapas? O koks liūdesio garsas?

Rudis padarytų viską, kad tik galėtų nuolat būti šalia Kvikio.

„Kviki, gal šiemet miegosi trumpiau?“

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Robinzonas Kruzas: romanas / Daniel Defoe; iliustravo Robertas Ingpenas; iš anglų kalbos vertė Viktorija Uzėlaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 222 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-682-8

Knygos anotacija:

Ar kada galvojai, kas nutiktų, jei atsidurtum negyvenamoje saloje? Galbūt vien ši mintis kelia šiurpą, o galbūt atrodytų visai įdomu pabėgti nuo visų ir nuo visko.

O štai Robinzonas Kruzas niekada apie tai nesusimąstė. Jam tiesiog vieną dieną taip nutiko. Ir taip jaunuolis iš Anglijos, svajojęs tapti jūreiviu ir keliautoju, turėjo išmokti susirasti maisto, pasistatyti būstą, medžioti, kovoti ir dar daugybę naudingų dalykų, kad galėtų išgyventi vienui vienas tolimoje saloje. Robinzonas Kruzas visuomet svajojo apie nuotykius, tačiau nė nesapnavo, kad tai, ką jam teks patirti, pranoks net įspūdingiausius keliautojų pasakojimus.

Ši knyga – pasaulio literatūros klasika ir nuotykių romanas, ištisoms kartoms keliantis nuostabą ir susidomėjimą.

Tuo pačiu tai ir patarimų pilnas išgyvenimo laukinėmis sąlygomis vadovas bei žmogaus charakterio studija, atskleidžianti, kokias negandas galima įveikti, jei net sunkiausią akimirką nenuleisi rankų ir nepasiduosi niūrioms mintims.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai