2020 m. rugpjūčio mėnesio knygos

2020 m. rugsėjo 07 d.
Pateikiame informaciją apie naujausius vaikų ir jaunimo grožinės literatūros leidinius, remdamiesi Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos leidiniu „Informacija apie Lietuvoje išleistus leidinius, gautus Nacionalinėje bibliotekoje“.

 

700 eilučių, 2020
700 eilučių, 2020

Muzika smaližiams / Anna Czerwińska-Rydel; dailininkė Katarzyna Bogucka; iš lenkų kalbos vertė Birutė Jonuškaitė. – Vilnius: 700 eilučių, 2020. – 34 p.: iliustr. – ISBN 978-609-95770-8-1

Knygos anotacija:

Ar mėgstate saldumynus? O gal žinote, kas yra muzikinės formos, kuo skiriasi fuga nuo sonatos ir kuo tortas primena muzikinį rondo? Nustebsite sužinoję, kad pyragai ir muzikiniai kūriniai yra labai panašūs! Kviečiame į nepaprastą cukrainę! Čia galėsite paragauti įvairiausių gardumynų: sausainių, keksiukų, pralinių, spurgų ir tortų. Visų šių skanėstų jums bus pasiūlyta skambant tam tikrai muzikai.

Atsiverskite šią knygą ir sužinosite, kad skanusis trupininis pyragas turi daug ką bendro su muzikiniu sonatos ciklu, plakta grietinėle pagardintas saldusis morengas – su ABA1 forma, o mielinis pyragas – su fuga.

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Jo tamsiosios jėgos / Kn. 1, Auksinis kompasas. / Philip Pullman; iš anglų kalbos vertė Vytautas Petrukaitis. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 405 p. – ISBN 978-609-441-669-9

Knygos anotacija:

Laira savo dienas nerūpestingai leidžia koledže Oksforde ir nė nenutuokia, kad viskas netrukus pakryps kita linkme. Pasaulį, kuriame ji gyvena, nori pakeisti ne vienas ir visi jie tam turi savų priežasčių. O šis pasaulis ypatingas tuo, kad niekas jame nėra vienišas. Kiekvienas turi savo asmeninį demoną – tai žmogaus asmenybės dalis, įgavusi gyvūno pavidalą. Norėdami išgelbėti draugą Rodžerį, Laira ir jos demonas Panteleimonas leidžiasi į kupiną pavojų ir stingdančio šalčio kelionę. Ten jie susiduria su šarvuotaisiais lokiais ir raganomis, tačiau tai ne baisiausi jų sutikti padarai. Šiurpiausi sumanymai kyla… žmonėms.

Philipas Pullmanas (g. 1946 m.) – garsus anglų rašytojas, sukūręs daugiau nei 30 kūrinių suaugusiesiems ir vaikams. Rašytoją išgarsino fantastinė trilogija „Jo tamsiosios jėgos“. Ši knyga – pirmoji trilogijos dalis. Autorius kuria autentišką ir įtraukiantį mistinį pasaulį. Paauglė Laira kartu su savo demonu norėdama išsiaiškinti, kodėl mieste paslaptingai dingsta vaikai, iškeliauja į Šiaurę. Ten ji atranda ir praranda daug daugiau, nei tikėjosi.

P. Pullmanas ir jo kūryba gausiai apdovanota: 1995 m. rašytojui buvo įteiktas Karnegio medalis, 2002 m. už paskutinę trilogijos dalį jis gavo garsiąją „Whitebread“ premiją, o 2005 m. – prestižinę A. Lindgren atminimo premiją. Pagal šią knygą 2007 m. sukurtas Holivudo filmas „Auksinis kompasas“ (angl. The Golden Compass), o nuo 2019 m. pagal trilogiją kuriamas ir transliuojamas TV serialas „Jo tamsiosios jėgos“ (angl. His Dark Materials).

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Mažasis vandenis / Otfried Preußler; iliustravo Winnie Gebhardt; iliustracijas nuspalvino Mathias Weber; iš vokiečių kalbos vertė Indrė Dalia Klimkaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 109 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-664-4

Knygos anotacija:

– O žinai, kas gražiausia? – įsiterpė mažasis vandenis.

– Kas? – susimąstė mama vandenė.

– Gražiausia, – spindėdamas džiaugsmu šūktelėjo mažasis vandenis, – kad man nebereikės tūnoti namie, kad pagaliau galėsiu išplaukti laukan! Nuo šiol kasdien plaukiosiu lauke!

Jaukiame Malūno tvenkinyje gyvena laiminga vandenių šeima. O kodėl laiminga? Nes visai neseniai susilaukė puikaus sūnaus – mažojo vandenio!

Mažylis auga greitai, o kartu su juo kasdien didėja smalsumas ir nuotykių troškulys. Viską reikia išbandyti – ir maudynes, ir iškylas sausumoje, ir net iš senojo malūno vandens čiuožyklą pasidirbti. Žaiskite ir išdykaukite kartu su mažuoju vandeniu, patirkite daugybę nuotykių ir nieko nebijokite – net grįžti namo sausomis kojomis!

Apkabink mėnulį, 2020
Apkabink mėnulį, 2020

Mijuki, laikas miegoti / Roxane Marie Galliez, Seng Soun Ratanavanh; iš prancūzų kalbos vertė Erika Sabaliauskaitė. – Vilnius: Apkabink mėnulį, 2020. – 25 p.: iliustr. – ISBN 978-609-8252-05-7

Knygos anotacija:

Jau metas miegoti, tačiau Mijuki, kaip dažnai daro vaikai, sugalvoja daugybę priežasčių, kad dar laimėtų šiek tiek laiko: reikia surinkti sraiges, palaistyti daržoves, sušokti saulei padėkos šokį ir net iškelti puotą laumžirgių karalienei. Senelis kantriai laukia ir padeda jai atlikti visus darbelius bei pamažu ją palydi į sapnų karalystę.

Tai pasakojimas apie senelio ir anūkės ryšį, kantrybę, vaizduotę, meilę gamtai ir gebėjimą džiaugtis šia diena. Istorija švelni it japonų šilkas, o iliustracijos jaukios kaip saldžiausi sapnai – pasaka padės vaikui nurimti ir pasiruošti miegui.

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Pavojinga draugystė / Katja Brandis; iliustravo Claudia Karls; iš vokiečių kalbos vertė Teodoras Četrauskas. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 249 p.: iliustr. – (Miškų bastūnai; 2). – ISBN 978-609-441-662-0

Knygos anotacija:

– O kaip supratai, kad esi bastūnė?

– Tai buvo nesunku. – Dabar Tikanė buvo išties gerai nusiteikusi, aš vos galėjau tuo patikėti. – Mano gentyje beveik visi bastūnai. Kai buvau maža, man atrodė keista, jei kas nors neturėjo antros tapatybės. Manydavau, vaje, koks vargšas.

Keragas vaikystę praleido miškuose kaip puma ir tik neseniai sužinojo, kad iš tiesų yra miškų bastūnas – pusiau gyvūnas, pusiau žmogus. Jau praėjo visi metai nuo tada, kai persikraustė į miestą tarp žmonių ir ėmė lankyti ypatingą tokiems kaip jis skirtą mokyklą. Pamokos tampa vis sudėtingesnės ir pavojingesnės, o išmokti sutarti ir bendradarbiauti su kitais mokiniais tampa ypač svarbu. Net jei tai pasipūtėliai vilkai, nemėgstantys jokių kačių. Tačiau kartais iškyla pavojų, kurie gali suartinti net didžiausius priešus.

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Purvas! / Alan MacDonald; iliustravo David Roberts; iš anglų kalbos vertė Valdas Kalvis. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 94 p.: iliustr. – (Aš skaitau!: 2 lygis). – Ciklo „Nevala Bertis“ knyga. – ISBN 978-609-441-665-1

Knygos anotacija:

Bertis labai mėgsta futbolą. Jis – nuostabus žiūrovas. Apie futbolą gali kalbėti valandų valandas.

Bet ŽAISTI? Rimtose varžybose? Ir dar VARTUOSE.

Koks čia džiaugsmas, kai į apelsiną panaši mokytoja rėkia, kad greičiau judintumeisi, pusė vaikų tikisi, kad apginsi mokyklos garbę, kita pusė laukia, kol susimausi, virš galvos – lietus, o po kojomis – PURVAS?

Skamba ne kaip pramoga, o kaip tikras KOŠMARAS!

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Stogas, po kuriuo auginu žvaigždes ir lietų / Virgis Šidlauskas; iliustravo Marija Smirnovaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 30 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-663-7

Knygos anotacija:

– Supratau, – mažoji tylomis stukseno pirštais stetoskopą. – Nori pasakyti, galiu neišeidama iš namų auginti ne tik lietų, bet ir žvaigždes? Lyg gėles vazonėlyje?

Mirilė – smalsi mergaitė. Jai viskas rūpi. Kodėl krokodilai gyvena vandeny? Kas nutinka jiems virtus batais? Ar tiesa, kad kiekvienas turi savo žvaigždę? Ir ar jos lieka, kur buvusios, kai per stogą jų nematai?

Kokia laimė, kad Mirilė turi močiutę! Ji kantriai atsako į visus klausimus – net tada, kai dangus tamsus kaip mėlynių uogienė, net tada, kai paširdžiuose pliaukši krokodilas.

Štai šis krokodilas ir neduoda Mirilei ramybės. Kaip jį išvyti?

Nieko rimto, 2020
Nieko rimto, 2020

Vilkolakiukas Dolfas: apysaka / Kn. 13, Ežero pabaisa / Paul van Loon; iliustravo Hugo van Look; iš nyderlandų kalbos vertė Rima Dirsytė. – Vilnius: Nieko rimto, 2020. – 172 p.: iliustr. – ISBN 978-609-441-666-8

Knygos anotacija:

Smagu rasti ką nors netikėto.

Štai Dolfas kibire atrado keistą padarą.

Jis labai mielas. Ir turbūt pasiilgo namų.

Dolfas tikrai padės jam pasiekti gimtąjį ežerą.

Laukia puiki kelionė.

Tik kodėl vis vaidenasi piktos geltonos akys ir grėsmingas murmėjimas?

Tyto alba, 2020
Tyto alba, 2020

Vasaros atostogų byla / Tomas Dirgėla; iliustravo Rytis Daukantas. – Vilnius: Tyto alba, 2020. – 193 p.: iliustr. – Ciklo „Domas ir Tomas“ 6-oji knyga. – ISBN 978-609-466-490-8

Knygos anotacija:

Tomas Dirgėla – vienas populiariausių lietuvių vaikų rašytojų, geriausiai jauniesiems skaitytojams žinomas kaip detektyvinės serijos „Domas ir Tomas“ autorius. Rašytoją vaikai atpažįsta net gatvėje ir būtinai pasidomi būsimomis knygomis ar paprašo bendros nuotraukos! Savo gausiam skaitytojų būriui Tomas Dirgėla dovanoja jau šešioliktą knygą.

Ramios Domo ir Tomo atostogos netikėtai virsta tikru detektyvu, kai pro šalį praeina įtartinas vyrukas su pilnu krepšiu pinigų. Netrukus Domas ir Upės senelis apkaltinami banko apiplėšimu, nes visi įkalčiai – prieš juos! Ar pavyks Tomui ir Upei išgelbėti draugą ir senelį nuo cypės? O ar gali vagišius turėti didelę širdį?

Koks sutapimas – apie visa tai rašoma kaip tik šioje knygoje, kurią dabar laikai rankose! Atsiversk ir susipažink su hipnotizuojančiu plėšiku, tikra karatė meistre, dresuotomis skruzdėlėmis ir kitais personažais!

Būk budrus net per atostogas!

Alma littera, 2020
Alma littera, 2020

Follow me, like me: romanas / Charlotte Seager; iš anglų kalbos vertė Irma Šlekytė. – Vilnius: Alma littera, 2020. – 258 p. – ISBN 978-609-01-4208-0

Naujoje mokykloje šešiolikmetei Amberei sunkiai sekasi susirasti draugų. Tačiau tai nesutrukdo jai įsimylėti žavaus trenerio praktikanto Reno. Tiesa, nei pats Renas, nei kas kitas apie Amberės jausmus nė neįtaria. Išgirdusi apie Reną skleidžiamus negražius gandus, Amberė pasiryžta įrodyti, kad tai melas, ir neria į interneto platybes ieškoti teisybės.

Nei drąsos, nei draugų, nei įžūlumo netrūksta mokyklos gražuolei Klojai. Kartą, norėdama sukelti savo vaikinui pavydą, mergina užmezga internetinę pažintį su nepažįstamuoju Svenu. Tačiau panorusi naująją pažintį nutraukti, Kloja supranta, kad tai nebus paprasta, nes Svenas toli gražu nėra toks simpatiškas, koks atrodė.

Iš pradžių tokie skirtingi, Amberės ir Klojos gyvenimai netikėtai ima panašėti. Kvapą gniaužiančių aplinkybių, sutapimų ir netikėtų atradimų vedinos, abi merginos supras, kad interneto platybėse toli gražu ne viskas yra taip, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. O kai kurie žmonės pasiryžę padaryti bet ką, kad tiesos apie juos niekas niekada nesužinotų.

Dominicus Lituanus, 2020
Dominicus Lituanus, 2020

Lota / Diana Ganc. – Vilnius: Dominicus Lituanus, 2020. – 117 p. – ISBN 978-609-8227-17-8

Knygos anotacija:

Apysakoje vaizduojama netrukus keturiolikos sulauksianti Lota, kuri, praėjus pusmečiui po mamos mirties, tėvui vėl ėmus dirbti tolimųjų reisų vairuotoju ir porai savaičių išvažiavus gabenti krovinio, lieka viena. Mergaitė išgyvena gedulą, apie kurį nemoka kalbėtis ir tik labiau ir labiau užsidaro nuo išorinio pasaulio – nustoja vaikščioti į mokyklą, vengia žmonių.

Pagaliau Lota lieka namuose viena. Kol tėvas išvykęs, vienintelis jos pašnekovas ir draugas bus jų senas šuo. Juk į mokyklą ji nebeis. Per pastaruosius mėnesius tiek visko įvyko – kaip bręstančiai paauglei visa tai priimti ir gyventi toliau? Lotai atrodo, kad ji žino atsakymą – reikia užsidaryti nuo pasaulio. Tačiau pasaulis įkyriai nepalieka ramybėje, o gyvenimas nuolat beldžia į duris. Ir jas tenka atidaryti.

Alma littera, 2020
Alma littera, 2020

Mažoji princesė: romanas / Frances Hodgson Burnett; iš anglų kalbos vertė Viltaras Alksnėnas; iliustracijos Aidos Janonytės. – Vilnius: Alma littera, 2020. – 242 p.: iliustr. – („Pegaso“ vaikų kolekcija; 11). – ISBN 978-609-01-4203-5

Knygos anotacija:

Anglų kilmės amerikiečių rašytojos, „Paslaptingo sodo“ autorės Frensės Hodžson-Bernet (1849–1924) romanas apie septynmetę Sarą, iš Indijos atgabentą į Londono mergaičių seminariją ir patyrusią skaudžių gyvenimo permainų, tačiau išsaugojusią dvasios stiprybę ir kilnumą.

Lengva būti princese išsipuošus aukso rūbais, bet kur kas didingiau visą laiką jaustis, kad esi princesė“, – štai kokia nuostata vadovaujasi šios klasika tapusios knygos veikėja.

Alma littera, 2020
Alma littera, 2020

Padūkėlių mokykla: čia tai bent klasė! / Dashiell Fernández; iliustravo Candela Ferrández; iš ispanų kalbos vertė Eglė Naujokaitytė. – Vilnius: Alma littera, 2020. – 92 p.: iliustr. – ISBN 978-609-01-4204-2

Knygos anotacija:

Padūkėlių mokykloje prasideda nauji ir linksmi mokslo metai!

Tikriausiai apie šią mokyklą dar nieko negirdėjai, bet greitai įsitikinsi, kad tai šauniausia mokykla visame pasaulyje. Pokštininkas Lukas turi paruošęs šunybę klasės naujokui. Netrukus Lukas tampa draugų būrelio vadu, susipažįsta su Karlosu ir… išgyvena smagiausius nuotykius, kokius tik įmanoma įsivaizduoti!

Tai smagi knyga pradedantiems skaityti – apie mokyklą, šeimą ir draugus.

Odilė, 2020
Odilė, 2020

Pamesta siela / Olga Tokarzcuk, Joanna Concejo; iš lenkų kalbos vertė Birutė Jonuškaitė. – Vilnius: Odilė, 2020. – 48 p.: iliustr. – ISBN 978-609-8222-25-8

Knygos anotacija:

„Jeigu kas sugebėtų pažvelgti į mus iš aukštai, pamatytų, kad pasaulis yra pilnas skubančių, suprakaitavusių, labai pavargusių žmonių ir vėluojančių, pasiklydusių jų sielų…“

Nuostabi dovana vaikams ir suagusiesiems, kurią sukūrė Nobelio premijos laureatė rašytoja Olga Tokarczuk ir dailininkė Joanna Concejo.

Gyveno kartą toks žmogus, kuris tiek daug ir taip greitai dirbo, kad jo siela jau senų seniausiai buvo toli nuo jo atsilikusi. Jam neliko nieko kito, kaip paklausyti senos išmintingos daktarės patarimo: rasti sau vietą, atsisėsti ir ramiai palaukti savo sielos. Net jeigu tai ir ilgokai užtruktų.

Olga Tokarczuk pasakoja jaudinančią istoriją apie laukimo ir kantrybės galią, apie dėmesingumą pasauliui ir taiką su pačiu savimi. Įspūdingi Joannos Concejo piešiniai sukuria paralelinę pasakojimo erdvę, kupiną paslapčių ir prisiminimų, erdvę, kurioje žmogaus širdis patiria pilnatvę.

Tikra knyga, 2020
Tikra knyga, 2020

Paskutinis pasaulyje baltasis raganosis / Giedrė Rakauskienė, Dovilė Kubrakovaitė-Bakutė. – Vilnius: Tikra knyga, 2020. – 29 p. – ISBN 978-609-8142-59-4

Knygos anotacija:

Tikros paskutinio pasaulyje baltojo raganosio istorijos įkvėpta, ši paveikslėlių knyga pasakoja apie vienatvę ir draugystę, apie praradimą ir suradimą, apie liūdesį ir džiaugsmą, apie nusivylimą ir viltį.

Vieną dieną aerodrome atsiranda narvas, kuriame – baltas raganosis. Aplink slampinėjantis rainas katinas susidomi svečiu ir bando išsiaiškinti ką gi jis čia veikia. Kadangi raganosis ir pats to nežino, atsakymo ieškoti jiedu patraukia kartu.

Paprasto atsakymo ieškojimas iškelia sudėtingus klausimus: Kur pradingo baltieji raganosiai? Kodėl? Ką galime pakeisti? Ar galime?

RIDSALES kūrybinė spaustuvė, 2020
RIDSALES kūrybinė spaustuvė, 2020

Sahira – vilkų mergaitė: romanas / Saulė Kraptavičiūtė. – Kaunas: RIDSALES kūrybinė spaustuvė [i.e. Termorenovacija], 2020. – 260 p. – ISBN 978-609-8279-12-2

Knygos anotacija:

Visi mano, kad Sahira yra tik paprasta mergaitė. Ir ji taip galvojo, kol nesutiko Baltosios Ilties…

Vieną dieną mergaitė sutinka vilką, kuris jai perduoda stebuklingą pakabuką. Tada mergaitė su vilku susidraugauja, tačiau Sahirai prireikia išskristi iš šalies. Ji labai ilgisi vilko, kol nesutinka Liusės. Liusė pralinksmina Sahirą ir jos tampa labai geros draugės, tačiau paskui pradeda dėtis keisti dalykai… Ką reiškia stebuklingas vadovėlis, kurį Sahira randa viešbučio apleistame kambaryje? Kodėl vadovėlyje rašo, kad ją pagrobs? Ir ar Sahira neužmirš Baltosios Ilties? Viską sužinosite perskaitę šią pilną stebuklingų nuotykių knygą.

Knyga parašyta 11-os metų autorės ir yra skirta savo bendraamžiams, nes tik vaikai geriausiai supranta kupiną paslapčių vaikų pasaulį.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai