2023 m. Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premiją laimėjo islandų rašytoja

2023 m. lapkričio 03 d.
Spalio 31 d. Norvegijos operos ir baleto teatre Osle vykusioje iškilmingoje ceremonijoje įteikti Šiaurės Tarybos  apdovanojimai Šiaurės šalių rašytojams, atlikėjams, kino kūrėjams bei aplinkosaugos aktyvistams.

2023 m. Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premija skirta islandų rašytojos Rán Flygenring knygai „Eldgos“. Autorė sukūrė įspūdingą paveikslėlių knygą apie tai, kaip laukinė ir nevaldoma gamta veikia žmones.

Vaizdai ir tekstas meistriškai susipina į žaismingą humoristinę istoriją apie įvairialypę turistų minią, kuri susiduria su ugnikalnio išsiveržimu. Iliustracijose gausu subtilių detalių, kurios patrauks jaunųjų skaitytojų dėmesį. Japonišku tušu vaizduojami juodi ugnikalnio pelenai, kuriuos lydi intensyviai švytinti raudona lava. Šalia šio spalvingo reginio išsiskiria blyškūs, bespalviai žmonės, primenantys, kad mes visi, kaip ir turistai, Žemėje esame tik lankytojai. Ar gamta egzistuoja tik tam, kad mus linksmintų, ar mes patys turėtume prisiimti didesnę atsakomybę už tai, kaip su ja bendraujame? „Eldgos“ suteikia vilties, kad galime rasti būdą gyventi darnoje su gamta.

Rán Flygenring. Nuotr. Magnus Fröderberg, norden.org
Rán Flygenring. Nuotr. Magnus Fröderberg, norden.org

Nuo 2013 m. teikiama Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premija skiriama grožinės literatūros kūriniui, išleistam vienoje iš Šiaurės šalių ir atitinkančiam aukštus literatūrinius ir meninius standartus. Nugalėtojui atitenka 300 tūkst. Danijos kronų (apie 40 tūkst. eurų) piniginis prizas ir Šiaurės pašvaistės statulėlė.

Premija teikiama nuo 2013 metų, siekiant populiarinti vaikų ir jaunimo literatūrą Šiaurės šalių regione. Šių metų premijai gauti iš viso buvo nominuota 14 paveikslėlių knygų, knygų vaikams ir romanų jaunimui.

Vienuoliktą kartą teikiamos Šiaurės Tarybos vaikų ir jaunimo literatūros premijos laureatų kūrinių galime skaityti ir lietuviškai: Elin Persson „Afganistano sūnūs“ (iš švedų kalbos vertė Mantas Karvelis, išleido „Alma littera“, 2022),  Kristin Roskifte „Vienas ir kiekvienas“ (iš norvegų kalbos vertė Agnė Petrauskaitė, išleido „Raštinė, 2021), Jakob Wegelius „Žudiko beždžionė“ (iš švedų kalbos vertė Raimonda Jonkutė, išleido „Aukso žuvys“, 2021), Ulf Stark ir dailininkė Linda Bondestam „Žvėrys, kurių nieks nematė, tik mes“ (iš švedų kalbos vertė Elžbieta Kmitaitė, išleido „700 eilučių“, 2022) ir kt.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai