Asociacija LATGA sudarė populiariausių bibliotekose 2020 metais autorių ir knygų dešimtukus

2021 m. rugpjūčio 17 d.
Kaip ir kiekvieną vasarą, remdamasi Lietuvos integralios bibliotekų informacinės sistemos (LIBIS) duomenimis, Asociacija LATGA sudarė populiariausių bibliotekose praėjusiais metais autorių ir knygų dešimtukus.

2018 m. ir 2019 m. lietuviškos vaikų ir jaunimo literatūros kategorijoje lyderiavusi Lina Žutautė nepralenkiama buvo ir 2020-aisiais. Net keturios jos knygos apie Kakę Makę atsidūrė populiariausių vaikų ir jaunimo literatūros kūrinių sąraše. Tačiau pačioje jo viršūnėje – ne viena iš Kakės Makės istorijų, o Ignės Zarambaitės apysaka „Stebuklingi senelio batai“, iliustruota Vandos Padimanskaitės.

Antroje populiariausių vaikų ir jaunimo literatūros kūrinių sąrašo vietoje atsidūrė Pauliaus Norvilos knyga „Strykt pastrykt“, trečioje – 2019 m. dešimtuke karaliavusi Jurgos Vilės ir Linos Itagaki knyga „Sibiro haiku“. Antras vaikų ir jaunimo literatūros rašytojų sąraše – Tomas Dirgėla, trečias – Vytautas Račickas.

Populiariausia bibliotekose 2020 m. tarp knygų iliustruotojų – vaikų rašytoja L. Žutautė.

Populiariausiųjų autorių ir jų kūrinių bibliotekose sąrašai sudarinėjami remiantis 66 bibliotekų, kuriose įdiegta Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema (LIBIS), pateiktais duomenimis.

Pasak Asociacijos LATGA Kūrinių panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovės Jurgos Bražiūnienės, šie dešimtukai neatspindi bendrų skaitymo tendencijų, nes informacija surenkama tik apie tuos autorius ir knygas, dėl kurių buvo užpildytos LATGA svetainėje pateikiamos paraiškos dėl kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą bibliotekose. Be to, daug kas knygas perka knygynuose.

Minėtą kompensacinį atlyginimą autoriams kasmet skiria Kultūros ministerija, o autoriams pagal LIBIS duomenis paskirsto Asociacija LATGA. Šiemet toks atlyginimas Lietuvos autoriams išmokėtas jau 18 kartą.

2020 metų kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą paskirstyme dalyvavo 1 925 Lietuvos autoriai, pateikę paraiškas Asociacijai LATGA. Kompensacinis atlyginimo paskirstytas 1 546 tekstų autoriams, 567 vertėjams, 161 iliustruotojui ir 42 knygos dailininkams. Per 2020 metus užregistruoti 132 nauji autoriai. Pinigai skirti 24 631 kūrinių autoriams. Užregistruoti 1 485 nauji kūriniai.

Populiariausių bibliotekose knygų ir autorių dešimtukai:

POPULIARIAUSI VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS RAŠYTOJAI
 1. Lina Žutautė
 2. Tomas Dirgėla
 3. Vytautas Račickas
 4. Selemonas Paltanavičius
 5. Kęstutis Kasparavičius
 6. Vytautas V. Landsbergis
 7. Ignė Zarambaitė
 8. Rebeka Una
 9. Marius Marcinkevičius
 10. Vytautė Žilinskaitė
LIETUVIŲ AUTORIŲ VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS KNYGOS
 1. Ignė Zarambaitė „Stebuklingi senelio batai“
 2. Paulius Norvila „Strykt pastrykt“
 3. Jurga Vilė, Lina Itagaki „Sibiro haiku“
 4. Ramunė Savickytė „Adelės dienoraštis. Pavasaris“
 5. Lina Žutautė „Kakė Makė ir draugystės šluota”
 6. Evelina Daciūtė „Laimė yra lapė“
 7. Gaja Guna Eklė „Brolis, kurio nereikėjo“
 8. Lina Žutautė „Kakė Makė ir supertėčio diena“
 9. Lina Žutautė „Kakė Makė ir dantukų fėjos puota“
 10. Lina Žutautė „Kakė Makė ir svajonių gimtadienis“
KNYGŲ ILIUSTRUOTOJAI
 1. Lina Žutautė
 2. Alfreda Steponavičienė
 3. Lina Eitmantytė-Valužienė
 4. Sigutė Ach
 5. Vanda Padimanskaitė
 6. Inga Dagilė
 7. Rūta Baltakienė
 8. Irmina Dūdėnienė
 9. Marius Zavadskis
 10. Tania Rex

Parengta pagal asociacijos LATGA informaciją

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai