Danijos karalienė Margarita II pasitraukia iš Hanso Christiano Anderseno apdovanojimo

2023 m. sausio 04 d.
Danijos karalienė Margarita II nusprendė pasitraukti iš Hanso Christiano Anderseno apdovanojimo globėjų, nes komisijos, kuri skirs apdovanojimą, pirmininke tapo iliustruotoja iš Rusijos Anastasia Arkhipova.

Po Rusijos įsiveržimo į Ukrainą Tarptautinė jaunimo knygos taryba (IBBY) buvo priversta svarstyti, ar atsakinga leisti Rusijos kultūros visuomenės atstovui skirti prestižiškiausią pasaulyje vaikų knygų apdovanojimą, kol Rusija bombarduoja Ukrainą.

Praėjus šešiems mėnesiams po invazijos į Ukrainą, IBBY kongrese Malaizijoje Hanso Christiano Anderseno medalio skyrimo komisijos pirmininke buvo išrinkta rusų iliustratorė ir meno profesorė A. Arkhipova.

Švedijos, Suomijos, Norvegijos, Belgijos, Estijos, Latvijos ir Lietuvos IBBY skyriai nesėkmingai bandė įtikinti pirmininkę atsistatydinti.

A. Arkhipova yra Maskvos dailės akademijos profesorė, iliustratorių profesinės sąjungos prezidentė, gavusi daugybę apdovanojimų. Tačiau ji taip pat yra ir Maskvos menininkų asociacijos (MOCX) pirmininkė – tai organizacija, šiuo metu skatinanti Rusijos karą prieš Ukrainą. Ši organizacija neseniai surengė konkursą, skatinantį rusų menininkus kurti plakatus, vaizdo įrašus ir memus socialiniams tinklams, siekiant populiarinti „specialiąją karinę operaciją“ tarp Rusijos gyventojų ir „stiprinti istorinių Rusijos šalių susijungimą“.

Hanso Christiano Anderseno medalis yra Tarptautinės vaikų knygos tarybos (IBBY) kas antrus metus teikiamas apdovanojimas, skiriamas už knygas vaikams ir jaunimui – vienam rašytojui ir vienam iliustruotojui. Kandidatus apdovanojimui siūlo visų šalių IBBY skyriai.

Tai reikšmingiausias tarptautinis apdovanojimas, dar vadinamas „mažuoju Nobeliu“, skiriamas už knygas vaikams ir jaunimui. Iš pradžių šis apdovanojimas buvo siejamas su konkrečia knyga, bet ilgainiui tapo apdovanojimu už kūrybos visumą. Hanso Christiano Anderseno medalis yra tik garbės apdovanojimas, neturintis piniginės išraiškos.

Anderseno medaliu anksčiau apdovanoti rašytojai ir iliustruotojai, žinomi ir Lietuvoje. Tai rašytojai Astrid Lindgren, Tove Jansson, iliustruotojai Květa Pacovská, Maurice Sendak ir kt.

Parengta pagal dr.dk informaciją

 

Kviečiame klausyti pokalbio lrt.lt portale: „Pakeliui su klasika. Inga Mitunevičiūtė: kaip IBBY gali vykdyti misiją, jei rimtuose postuose vaikus žudančios šalies atstovai?“ (nuo 17:50).

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai