IBBY Lietuvos skyriaus premijų už geriausias ir reikšmingiausias 2023 m. knygas laureatų išvykos į Lietuvos regionus

2024 m. birželio 05 d.
Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius šiais metais organizavo Geriausių 2023 m. knygų vaikams ir paaugliams premijų laureatų keliones po Lietuvos regionus.

Jų metu premijas laimėjusių knygų autoriai keliavo į penkis Lietuvos miestus, kuriuose aplankė jaunuosius skaitytojus, pasakojo apie savo knygas, kūrybą, rengė žaismingas dirbtuvėles ir edukacijas.

Kelionių metu autoriai svečiavosi Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus ir Marijampolės bibliotekose, o skaitytojai galėjo pasidžiaugti Linos Itagaki ir Mariaus Marcinkevičiaus, Jurgos Vilės, Zigmo Vitkaus ir Mindaugo Lukošaičio, Pavel Kulikov ir Viktorijos Ežiuko bei Beno Bėranto apsilankymais.

Gegužės 16 d. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje apsilankė knygos „Akimirka apsispręsti. Lietuvos žydų gelbėtojų istorijos“ (leidykla „Alma littera“) autoriai – istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Zigmas Vitkus bei skulptorius, dailininkas ir knygos iliustracijų autorius Mindaugas Lukošaitis.

Susitikimo metu knygos autoriai su susirinkusiais bibliotekos lankytojais kalbėjosi apie knygos atsiradimą, Lietuvos istorijos svarbą kiekvienam ir bene tamsiausią Europos istorijos laikotarpį – Holokaustą.

„Nors didžioji dauguma knygų paaugliams yra grožinė literatūra, tačiau labai svarbu populiarinti ir pažintinę bei mokslinę literatūrą. Būtent apie tokių knygų sklaidą jaunuolių tarpe kalbėjomės su knygos „Akimirka apsispręsti. Lietuvos žydų gelbėtojų istorijos“ kūrėjais – rašytoju dr. Zigmu Vitkumi ir jos iliustruotoju Mindaugu Lukošaičiu. Svečiai jaunuoliams paprastai ir aiškiai papasakojo Holokausto istorija alsuojančios knygos herojų – žydų gelbėtojų – išgyvenimus bei pasidalino savo patirtimis rašant ir kuriant tokio pobūdžio knygas“, – įspūdžiais dalijasi Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo edukacijos centro vedėja Raminta Liubelionienė.

Knyga „Akimirka apsispręsti. Lietuvos žydų gelbėtojų istorijos“ tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus Geriausių 2023 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimuose pelnė premiją geriausios pažintinės knygos kategorijoje „už temos aktualumą, skvarbų ir jautrų žvilgsnį į praeitį“.

Z. Vitkus ir M. Lukošaitis Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos nuotr.
Z. Vitkus ir M. Lukošaitis Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos nuotr.

 

Gegužės 17 d. Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje lankėsi knygos „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“) autoriai Marius Marcinkevičius ir Lina Itagaki. Ši knyga IBBY Lietuvos skyriaus Geriausių 2023 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimuose pelnė Prano Mašioto premiją „už Lietuvai svarbaus istorinio etapo perteikimą iš vaiko perspektyvos kokybiška ir įtikinama vaizdo ir teksto formų derme“.

Autoriai susirinkusiems pradinių klasių vaikams pristatė savo apdovanojimą pelniusį kūrinį „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“. Susitikimo metu vaikai sužinojo, kaip buvo kuriama knyga, kokie žmonės buvo vadinami partizanais, už ką jie kovojo ir kaip gyveno. Po knygos pristatymo visi buvo kviečiami į edukaciją, kurioje išsiaiškino, kokių daiktų reikia išgyvenimui gamtoje ir žaidė smagių skautiškų žaidimų.

M. Marcinkevičius ir L. Itagaki Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. Klaipėdos Ievos Simonaitytės bibliotekos nuotr. 
M. Marcinkevičius ir L. Itagaki Klaipėdos Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje. Klaipėdos Ievos Simonaitytės bibliotekos nuotr.

 

Gegužės 23 d. Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje lankėsi knygos „Pingvinas Lituanicus, arba lietuviško pingvino istorija“ (išleido Lietuvos jūrų muziejus) autorius Pavel Kulikov ir iliustracijomis knygą papuošusi dailininkė Viktorija Ežiukas. Ši knyga tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus Geriausių 2023 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimuose pelnė Aldonos Liobytės premiją už reikšmingiausią metų debiutą – „už su humoru, žaismingai ir talentingai papasakotas unikalias Lietuvos jūrų muziejuje gyvenančių pingvinų istorijas“.

„Lietuvos jūrų muziejaus biologas ir tikras pingvinų draugas Pavel Kulikov papasakojo renginio dalyviams apie seniausiai Lietuvos jūrų muziejuje gyvenančius pingvinus bei pateikė daugybę įdomių faktų apie jų protėvius ir giminaičius. Visi vienbalsiai nutarė ateinančią vasarą būtinai apsilankyti Lietuvos jūrų muziejuje ir gyvai susipažinti su ten gyvenančiais pingvinais! Biblioteka dovanų gavo autoriaus ir dailininkės autografais bei linkėjimais papuoštą knygą, kurią jau artimiausiu metu pasiskolinti į namus galės visi mūsų skaitytojai“, – džiaugiasi Alytaus vaikų bibliotekos specialistai.

P. Kulikov ir Viktorija Ežiukas Alytaus vaikų bibliotekoje. Alytaus vaikų bibliotekos nuotr.
P. Kulikov ir Viktorija Ežiukas Alytaus vaikų bibliotekoje. Alytaus vaikų bibliotekos nuotr.

 

Gegužės 29 d. vaikų literatūros agentas Benas Bėrantas lankėsi Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos Šiaurinėje bibliotekoje. B. Berantui Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus ekspertai skyrė 2023 m. Vinco Aurylos premiją už lietuvių vaikų ir paauglių literatūros sklaidą pasaulyje.

„Bibliotekoje su vieninteliu Lietuvoje knygų agentu susitiko visi Paliūniškio pagrindinės mokyklos pradinukai. (Ne)slapto knygų agento dirbtuvės šiandien atkeliavo į Panevėžio Šiaurinę biblioteką. IBBY Lietuva šiais metais organizuoja knygų laureatų keliones po Lietuvą ir esame labai laimingi, kad ši laimė nusišypsojo būtent mūsų bibliotekai. O su vieninteliu Lietuvoje visiškai neslaptu knygų agentu Benu Bėrantu susitiko visi Paliūniškio pagrindinės mokyklos pradinukai“, – rašo Šiaurinės bibliotekos specialistai.

B. Bėrantas Šiaurinėje bibliotekoje. Šiaurinės  bibliotekos nuotr. 
B. Bėrantas Šiaurinėje bibliotekoje. Šiaurinės  bibliotekos nuotr.

 

Birželio 3 d. Kauno Ąžuolyno bibliotekoje lankėsi rašytoja Jurga Vilė. Čia ji susitiko su Kauno Suzuki progimnazijos mokiniais.

Susirinkusiems vaikams J. Vilė pristatė savo knygą „Šuo, kuris išeina naktį“ (leidykla „700 eilučių“), už kurią IBBY Lietuvos skyrius rašytojai skyrė 2023 m. premiją už geriausią paveikslėlių knygą vaikams – „už pojūčių transformaciją į meninius vaizdus, už stilistinį vaizdo ir teksto vientisumą, originalią grafinę raišką“. Susitikimo metu knygos autorė vedė kūrybines dirbtuves, vaikai kūrė savo šuniškas iliustracijas.

J. Vilė Kauno Ąžuolyno bibliotekoje. Kauno Ąžuolyno bibliotekos nuotr.
J. Vilė Kauno Ąžuolyno bibliotekoje. Kauno Ąžuolyno bibliotekos nuotr.

 

Projektą „Rubinaičio Peliūzės palydėti: IBBY Geriausių 2023 m. knygų vaikams ir paaugliams rinkimai, apdovanojimai ir sklaida“ remia Lietuvos kultūros taryba.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai