Atidaryta iliustracijų paroda „Pasakojant miestą“

2023 m. lapkričio 17 d.
Lapkričio 16 d. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje atidaryta iliustracijų paroda „Pasakojant miestą“. Tai vienas iš literatūros festivalio „Vaikų knygų sala“, šiemet pasitinkančio šūkiu „Miestai, auginantys vaikus ir knygas“, renginių.

Iliustracijas sukūrė žinomi Baltijos šalių iliustruotojai – Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos knygų kūrėjai, kviečiantys pamatyti miestus, patirti meninį urbanistinį jų charakterį, perskaityti realias ar fantastines miesto istorijas.

Parodoje dalyvauja 20 dailininkų iš 4 šalių: Ieva Babilaitė, Inga Dagilė, Simona Jurčiukonytė, Aušra Kiudulaitė, Martynas Pavilonis (Lietuva), Aleksejs Naumovs, Gundega Muzikante, Līva Ozola, Anita Paegle, Anna Vaivare (Latvija), Kärt Einasto, Ragne Hoog, Marja-Liisa Plats, Ulla Saar, Reda Tomingas (Estija), Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Dominika Czerniak-Chojnacka, Gosia Kulik ir Adam Pękalski (Lenkija).

Parodą aplankyti galima Nacionalinės bibliotekos V a. atrijuje iki 2024 m. sausio 11 d. bibliotekos darbo laiku. Įėjimas laisvas.

Parodos „Pasakojant miestą“ idėja gimė minint Vilniaus miesto 700-ąjį jubiliejų ir galvojant, kaip miestas atsispindi vaikų literatūroje. Retrospektyviai pažvelgus į vaikų literatūrą, pastebėta, kad miestas Lietuvos vaikų literatūroje yra gana reta tema, dar retesnė – vaikų iliustracijose. Ilgą laiką buvo galvojama, kad vaikams augti saugesnė vieta yra gamta – ji draugiškesnė, linkusi vaiką priglobti, suteikti jam ramybę ir pažinimą, o miestas – pilnas įvairiausių dalykų ir net pavojinga vieta. Šia paroda siekiama ne vien suaktualinti miestą ir jo svarbą vaikų knygų iliustracijose, bet ir pažvelgti į jį skirtingais rakursais – kaip miestą mato įvairių šalių kūrėjai, kaip bendrasis miestas tampa savu, kaip vaikui jis gali tapti mylimu miestu ir saugia gyvenimo erdve?

Šia paroda rengėjai tarsi sukūrė atskirą kūrėjų salą, kurioje dailininkai buvo kviečiami į miestą pažvelgti iš laiko perspektyvos, matyti jo praeitį, dabartį ir ateitį, kartu pamatyti ir kiekvieno miesto unikalumą, kas jame vyksta, kaip gimsta istorijos.

Paroda suskirstyta savitais segmentais – miesto kvartalais, skirtingai atspindinčiais patį miesto audinį, jo urbanizaciją, gyvenimą jame. Pati parodos architektūra sukuria miesto pojūtį, kuriame reikia laikytis ir tam tikrų judėjimo taisyklių.

  • Miestas kaip gyvas organizmas – tai įvairiausi namai (spalvos, faktūros, linijos), gatvių tinklas, transportas ir jame veikiantys žmonės.
  • Gyvenimas mieste – tai šventės ir kasdienybė (parduotuvės, amatai ir profesijos).
  • Nepažintas miestas – tai utopinis, nežinomas, traukiantis savo nepažinta įvairove, paslaptingas ir dar nematytas.

Parodos kuratorių grupė: dr. Jolita Liškevičienė (grupės vadovė, Lietuva), Silvija Tretjakova (Latvija), Anita Wincencjusz-Patyna (Lenkija), Ulla Saar (Estija).

Parodos architektas ir grafikos dizaineris Povilas Vincentas Jankūnas, idėjos autorius Justinas Vancevičius.

Parodos vizualui panaudotas Līvos Ozolos (LV) kūrinys „Miesto džiunglės“.

Organizatoriai: mokyklų tobulinimo centro programa „Vaikų žemė“, Estijos vaikų literatūros centras, IBBY Latvijos skyrius, Baltijos jūros kultūros centras Gdanske.

Renginį finansuoja: Baltijos kultūros fondas, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Lenkijos institutas Vilniuje.

Partneriai: Lietuvos kultūros institutas, platforma „Latvian Literature“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai