Įteikta Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Vaikų literatūros premija

2022 m. balandžio 28 d.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje balandžio 27 d. ministrė Jurgita Šiugždinienė įteikė Vaikų literatūros premiją šių metų laureatams – rašytojui Tomui Dirgėlai ir Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekininkei Renatai Miškinienei.

Tomui Dirgėlai premija įteikta už spalvingai komišką tikrovės vaizdinį ir žaidybinį santykį su jaunaisiais skaitytojais, Renatai Miškinienei – už vaikų literatūros populiarinimą, kūrybinį požiūrį į jaunų žmonių skaitymo skatinimą.

„Jūsų misija – kalbinti, sudominti vaikus skaitymu, kalbėti apie knygas. Tai puiku, tai formuoja vertybes. Ir kas labai smagu, kad esate švietimo žmonės, Tomas, buvęs mokytojas, nenutolo nuo mokyklos, nuo mokinių. Mieli laureatai, dėkoju jums už tikrą ir gyvą meilę vaikams, už pagarbą trapiam ir besiformuojančiam jų pasauliui. Už geranorišką ir tvirtą jų minčių, jų širdžių vedimą gėrio ir tiesos link“, – sakė ministrė.

Literatūrologas, vaikų literatūros žinovas doc. dr. Kęstutis Urba, atrankos komisijos pirmininkas, pažymėjo, kad šiemet komisija turėjo rimto darbo, nes reikėjo rinktis iš kur kas didesnio kandidatų sąrašo, negu įprastai. Ir buvę apie ką pasiginčyti, padiskutuoti. „Konkursui buvo pateiktos devynios Tomo Dirgėlos knygos. Tikriausiai daugeliui skaitytojų rašytojo vardas siejasi su jo knygų veikėjais Tomu ir Domu. Knygose nėra antrojo plano suaugusiems, kaip kad mes įpratę, jos parašytos pagal klasikinius vaikų literatūros bruožus. Dinamiškas siužetas, labai aiški gėrio ir blogio priešprieša, besąlygiška gėrio pergalė, komizmas – jo knygų bruožai. Populiariosios literatūros kūriniai vaikų literatūroje ypač reikalingi. Bet Tomas Dirgėla kur kas įvairesnis rašytojas, negu vien kaip kūrinių apie Tomą ir Domą autorius“, – apibendrino K. Urba.

Kaip teigia literatūros kritikai, T. Dirgėlos kūriniuose balansuojama ant realistinės apysakos ir literatūrinės pasakos ribos, jaunuosius skaitytojus patraukia intriguojantis ir gyvas pasakojimas, kuriame susipina ir realūs, ir pramanyti objektai bei žmonės. Jo kūriniuose apstu netikėtų, juokingų situacijų, žaidžiama nonsenso elementais. Kaip pažymėjo atrankos komisijos nariai, tai literatūra, kuri leidžia pailsėti, pasimėgauti žaidimu. Pvz., knygoje „Dingusios knygos mįslė“ detektyvai Tomas ir Domas, jų draugė Upė, lietuvių kalbos mokytojas ir mokyklos direktorius keliauja pamatyti įžymių objektų – Martyno Mažvydo bibliotekos ir Vilniaus universitete saugomo Martyno Mažvydo „Katekizmo“. Tačiau paaiškėja, kad knyga dingusi, o visus veikėjus įtraukia intriguojančių įvykių sūkurys. Kitoje knygoje – „Vytautas Didysis „Žalgirio“ arenoje“ Trakų pilyje įvyksta neįtikėtinas dalykas – iš praeities į savo sodybą atkeliauja pats Vytautas Didysis. Knygoje ieškoma atsakymų į klausimus: ar draugystei lemta nugalėti ir ar tikrai verta keisti Lietuvos istoriją?

Tomas Dirgėla yra pelnęs ir IBBY Lietuvos skyriaus teikiamų apdovanojimų: knyga „Apie raganą Šiokiątokią“ („Dominicus Lituanus“, 2014) pripažinta kaip reikšmingiausias debiutas ir rašytojui paskirta Aldonos Liobytės premija, taip pat pripažinta kaip stilingiausiai iliustruota metų knyga; knyga „Domas ir Tomas: Dingusios šluotos byla“ („Tyto alba“, 2016) išrinkta geriausia knyga vaikams ir paskirta Antroji premija. Taip pat jo knygos „Benas – sapnų siuvėjas“ ir „Apie raganą Šiokiątokią“ buvo išrinktos į akcijos „Metų knygos rinkimai“ vaikų knygų penketukus.

Antrosios premijos dalies laureatės – Anykščių Jono Biliūno gimnazijos bibliotekos vedėjos Renatos Miškinienės veikla komisijos pirmininkui K. Urbai padarė didelį įspūdį. „Šalia kasdienės bibliotekininkės veiklos, kurią irgi reikia atlikti, dar ir informacinio raštingumo ugdymas, ir skaitymo skatinimas. Ir, sutikime, pasikviesti Kristiną Sabaliauskaitę iš Londono į Anykščius ne taip ir paprasta. Labai svarbu mūsų premijai, kad švęsdami Tarptautinę vaikų knygos dieną, gimnazistai skaito kūrinius vaikų globos namų auklėtiniams – tai labai įdomi idėja. Taip pat ir bibliotekėlė ant dviračio, ir „Skaitytojo konstitucija“, kurią verta išviešinti plačiau. Labai įstrigo, kad gimnazija ir biblioteka tapo visų labai mėgstama vieta – tai didelis įvertinimas. O ką perskaičiau tarp eilučių, – kad Renata gimnazijoje labai mylima, ir tai irgi labai svarbu“, – sakė K. Urba.

Dviejų dalių Vaikų literatūros premija skiriama už vaikų literatūros kūrinius ir už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo populiarinimo srityje. Į premiją gali pretenduoti rašytojai, kultūros, švietimo darbuotojai, nuveikę reikšmingų darbų populiarindami vaikų literatūrą ir skaitymą.

Vaikų literatūros premiją 2004 metais įsteigė Švietimo ir mokslo ministerija. Šia premija norima paskatinti, kad rastųsi daugiau kokybiškų kūrinių vaikams ir paaugliams, taip pat norima įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų, asmenų indėlį populiarinant vaikų literatūrą, ugdant estetines, bendražmogiškas ir pilietines vertybes, skleidžiant originalias kūrybos iniciatyvas.

Premijos dydis – 100 BSI (bazinės socialinės išmokos dydis). 60 BSI skiriama už kūrinius ir 40 – už skaitymo populiarinimą.

Šios premijos laureatais yra tapę Kęstutis Kasparavičius, Vytautas V. Landsbergis, Vytautė Žilinskaitė, Ramutė Skučaitė, Violeta Palčinskaitė, Ignė Zarambaitė, dailininkė Zofija Vainilaitienė ir daugelis kitų vaikų literatūros rašytojų, skaitymo skatintojų ir populiarintojų.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai