Įteiktas 2022 m. Astridos Lindgren atminimo apdovanojimas

2022 m. birželio 10 d.
Gegužės 30 d. Stokholme vykusioje ceremonijoje švedų knygų iliustruotojai Evai Lindström įteiktas 2022 m. Astridos Lindgren atminimo apdovanojimas (The Astrid Lindgren Memorial Award, ALMA). Apdovanojimą įteikė Švedijos princesė Viktorija.
Evai Lindström diplomą įteikė Švedijos princesė Viktorija. Nuotr. Susanne Kronholm
Evai Lindström diplomą įteikė Švedijos princesė Viktorija. Nuotr. Susanne Kronholm

Eva Lindström (g. 1952 m.) – švedų paveikslėlių knygų autorė, išleidusi apie 35 autorines knygas ir daug iliustravusi kitų autorių knygų. Jos kūryba įvertinta daugybe apdovanojimų. (Lietuviškai išleistų šios autorės knygų neturime).

„Mįslingas Evos Lindström paveikslų pasaulis nuolat keičiasi. Medžiai iškeliauja, šunys įgauna milžiniškus dydžius, daiktai išnyksta ir staiga vėl atsiranda. Greitais teptuko potėpiais ir tirštomis spalvomis Eva Lindström kuria dviprasmišką teksto ir vaizdo dialogą. Riba tarp vaikų, suaugusiųjų ir gyvūnų labai plona. Labai rimtai ir su laukiniu humoru jie grumiasi su amžinais klausimais: kas mes tokie? kur mes einame?“, ­– teigiama ALMA vertinimo komisijos pranešime.

Evos Lindström iliustr.
Evos Lindström iliustr.

Astridos Lindgren premiją įsteigė Švedijos Karalystės vyriausybė iškart po rašytojos A. Lindgren mirties 2002 metais. Kandidatus šiai premijai siūlyti turi teisę įvairių pasaulio šalių institucijos. Lietuvoje tokia teisė patikėta Lietuvos rašytojų sąjungai ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriui. Premija gali būti skirta vaikų rašytojui, iliustruotojui, už skaitymo skatinimą galima nominuoti ir įstaigas, organizacijas.

Šiais metais sukanka 20 metų, kai buvo įkurtas Astridos Lindgren atminimo apdovanojimas. Per du dešimtmečius ALMA komisija atrinko ir apdovanojo 22 laureatus iš viso pasaulio, tarp kurių – rašytojai, iliustruotojai ir skaitymo skatinimo organizacijos. Tarp laureatų ir Lietuvoje gerai žinomi vaikų ir jaunimo knygų autoriai: Wolfas Erlbruchas, Shaunas Tanas, Sonya Hartnett, Katherina Paterson, Christine Nöstlinger ir kt.

Astridos Lindgren atminimo premijos laimėtojas be piniginio prizo, kuris yra 5 milijonai Švedijos kronų, gauna ir diplomą. Evai Lindström diplomą sukūrė švedų iliustruotoja ir vaikų knygų autorė Emma AdBåge ir menininkas Henning Trollbäck.

Premijos laureatai skelbiami kovo mėnesį vykstančioje Bolonijos knygų mugėje, tiesioginės transliacijos metu iš Švedijos, o premijos teikimo iškilmės vyksta gegužės mėnesį Švedijoje.

Astridos Lindgren atminimo premija yra didžiausias ir prestižiškiausias vaikų literatūros apdovanojimas pasaulyje.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai