Ką skaito kaimynai? Lenkijos 2019 metų vaikų knygos rinkimų laureatai

2020 m. sausio 14 d.
Praėjusių metų gruodžio 17 d. Varšuvoje buvo paskelbti lenkų 2019 m. vaikų knygos rinkimų laureatai. Tai prestižinis Lenkijos IBBY sekcijos įsteigtas apdovanojimas. Norime trumpai supažindinti su geriausiomis praėjusių metų lenkų knygomis vaikams.

 

Literatūros sekcijos laureatai
  • Agnieszka Wolny-Hamkało ir jos knyga paaugliams „Adelės vasara“ (lenk. „Lato Adeli“), leidykla „Hokus-Pokus“.

Tai pasakojimas apie svajojančią paauglę Adelę – bręstančią, ir tarp vasariškos buities reikalų susivokiančią, jog tampa moterimi, ir tuo besinaudojančią. Kritikų šis personažas tapatinamas su V. Nabokovo Lolita ar bent jau sutariama, jog esama panašių bruožų – mergaitė bando koketuoti, tačiau vis dar nesąmoningai, balansuodama tarp vaiko ir suaugusiojo. Romane vaizdžiai atskleistas bręstančio žmogaus pasaulis, o tekstas glaudžiai susijęs su iliustracijomis.

Agnieszka Wolny-Hamkało (g. 1979) – lenkų  poetė, literatūros kritikė, rašytoja ir publicistė. Yra išleidusi 5 prozos kūrinius, 9 poezijos knygas, keletą pjesių, tapusių spektakliais.

„Adelės vasara“ – jau ketvirtoji autorės knyga vaikams. Knyga „Meilės spamas“ (lenk. „Spam miłosne“) 2008-aisiais nominuota Gdynės literatūros prizui, 2009-aisiais autorė nominuota laikraščio „Gazeta Wyborcza“ apdovanojimui „wARTo“.

  • Marta Kisiel ir jos knyga vaikams „Mažasis Lichas ir akmeninis angelas“ (lenk. „Małe Licho i anioł z kamienia“), leidykla „Wilga“.

Tai 2018-aisiais pasirodžiusio M. Kisiel romano „Mažasis Lichas ir dangiškoji paslaptis“ (lenk. „Małe Licho i tajemnicę Niebożątka“) tęsinys. Abiejuose romanuose veikia pagrindinis veikėjas Božekas, neįprastas dešimtmetis, kuris sapnuodamas pranyksta (taip greičiausiai nutinka dėl jo tėčio vaiduoklio genų). Šis romanas pasakoja apie Božeko nuotykius belaukiant Kalėdų ir žiemos atostogų, kurias ketina praleisti su draugu Lichu, tačiau dėl ligos netikėtai yra išsiunčiamas pas tetą gydytoją, gyvenančią gūdžiame ir stebuklų pilname miške.

Marta Kisiel (g. 1982) – lenkų fantastinės literatūros autorė ir vertėja. 2006-aisiais internetiniame žurnale „Fahrenheit“ debiutavo apsakymu „Diskvalifikaciniai pokalbiai“ (lenk. „Rozmowa dyskwalifikacyjna“), išspausdino keliolika smulkios apimties prozos kūrinių lenkų kultūrinėje spaudoje bei išleido 7 knygas suaugusiesiems. Už pirmąją knygą vaikams „Mažasis Lichas ir dangiškoji paslaptis“ rašytoja įvertinta „Ferdinando Nuostabiojo vardo“ apdovanojimu.

 

Iliustracijų sekcijos laureatai
  • Jacek Ambrożewski ir Zosia Frankowska už iliustracijas bei maketą knygai „Keliautojai. Didžiosios lenkų kelionės“ (lenk. „Podróżnicy. Wielkie wyprawy Polaków“), leidykla „Dwie Siostry“.

Knygos leidėjai teigia, jog pasaulyje beveik nebeliko kampelio, kur nebūtų pabuvojęs lenkas. Ši knyga – tai estetiškai iliustruotas pasakojimas apie įvairiais laikmečiais ir po įvairiausias šalis keliavusius lenkus. Tai ir būdas pažinti pasaulį (pateikiami detalūs įvairiausių kelionių vietų aprašymai) ir savitas žvilgsnis į šalies istoriją per žymių tautiečių nuotykius.

Jacek Ambrożewski (g. 1989) – lenkų grafikos dizaineris ir iliustratorius, bendradarbiauja su lenkų kultūrine spauda, leidyklomis. Kartu su dailininke bei grafikos dizainere, Varšuvos dailės akademijos auklėtine Zosia Frankowska sukūrė iliustracijas bei maketą knygai „Keliautojai. Didžiosios lenkų kelionės“. Tai – pirmasis šio kūrybinio dueto bendras kūrinys.

  • Monika Hanulak už paveikslėlių knygą „Homo lector: kalendorius trylikai mėnesių“ (lenk. „Homo Lector: kalendarz na 13 miesięcy“), leidykla „Wytwórnia“.

Tai knyga, kurioje kiekvienas gali susikonstruoti savo išskirtinį kalendorių – tereikia susirašyti dienų seką, o mėnesio pavadinimą galima iškirpti ir prisiklijuoti iš paskutinio puslapio. Šio kalendoriaus personažas – gorila, įvairiausiomis pozomis skaitanti knygą. Skaitytojui suteikiama laisvė skirtingus paveikslėlius išdėlioti norima tvarka ir taip kurti savo pasakojimą, kur metų laikas gali juokingai koreliuoti su paveikslėliais – pavyzdžiui, netikėtai pralinksminti gali paplūdimyje skaitanti gorila, atsidūrusi ant  sausio ar vasario mėnesių viršelio.

Monika Hanulak (g. 1973) – dailininkė, Varšuvos dailės akademijos dėstytoja. Yra iliustravusi I. ir J. Tuwimų knygų vaikams, taip pat daugelį kitų vaikų ir suaugusiųjų knygų. Jos iliustracijos yra pelniusios Bolonijos knygų mugės (2008), IBBY Lenkijos sekcijos metų knygos (2008) apdovanojimus.

Parengė Jūratė Petronienė

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai