„Kas yra upė“ – „Washington Post“ geriausių 2021 m. vaikų knygų sąraše!

2021 m. gruodžio 02 d.
Monikos Vaicenavičienės pažintinė paveikslėlių knyga „Kas yra upė?“ (angl. What is a river?) pateko į JAV dienraščio „Washington Post“ geriausių 2021 m. vaikų knygų sąrašą pažintinių knygų kategorijoje.1

Knyga pirmą kartą išleista Švedijoje, o vėliau teises ją versti įsigijo Lietuvos bei kitų šalių leidėjai, knyga jau išleista olandų, korėjiečių, turkų ir kitomis kalbomis. Anglų kalba knygą išleido leidykla „Enchanted Lion“ 2021 m. pavasarį.

„Kas yra upė“ 2020 m. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus buvo išrinkta kaip geriausia pažintinė knyga vaikams bei pelnė Domicelės Tarabildienės premiją kaip gražiausia metų knyga vaikams. Taip pat pateko į akcijos „Metų knygos rinkimai“ vaikų knygų penketuką. Knyga pelnė ir nemažai įvairių premijų visame pasaulyje.2

Monikos Vaicenavičienės knygos „What is a river?“ iliustr.
Monikos Vaicenavičienės knygos „What is a river?“ iliustr.

***

„Tai sinkretinio žanro knyga – tarsi poetinė esė jauniesiems ir ne tik skaitytojams, kurioje rasime ir daug pažintinės informacijos, prozos elementų, poetinių vaizdinių, o dėl vienas kitą papildančio ir praplečiančio vaizdo bei teksto santykio, tai ir paveikslėlių knyga. Šios knygos centre – upė, kuri it siūlo gija „išsiuvinėja pasaulį margiausiais raštais, sudygsniuoja istorijas, supina kartu įvairiausias vietoves, laikus ir žmones“. Autorės iliustracijos su primityvistinės manieros prieskoniu, žemiškų, prislopintų ir net patamsintų spalvų. Šių iliustracijų pasaulis ne plastikinis, jis gaivališkas, natūralus, nenugludintas. Tai knyga mąsliems ir mąstantiems vaikams, keliantiems klausimus ir ieškantiems ilgų atsakymų, suprantantiems ar bent nujaučiantiems, kad pasaulyje beveik niekada nėra paprastų ir greitų atsakymų. Kad net, rodos, pats paprasčiausias dalykas – akmuo, medis ar upė – vertas atidesnio žvilgsnio“ – rašė knygą „Metų knygos rinkimuose“ pristatydama vaikų literatūros specialistė Eglė Baliutavičiūtė.3

Monikos Vaicenavičienės knygos „What is a river?“ iliustr.
Monikos Vaicenavičienės knygos „What is a river?“ iliustr.

Tuo tarpu literatūrologė Asta Plechavičiūtė pažymi, kad „Vartydama šią knygą pirmiausia pagalvojau, kad tai eseistika vaikams. Kiti gal sakytų, kad tai neeiliuota poezija.

Paradoksalu, bet baigus knygą neapleidžia gana moksliškos mintys: kokio smarkumo srove Amazonė įteka į vandenyną, negi tikrai visų upių vanduo tėra šaukštas vandens didelėje vonioje?

Taigi knyga apgaulingai poetiška. Joje išties labai daug faktinės informacijos. Tik meistriškai išslapstytos: pagrindiniame tekste, tarp iliustracijų aprašymų. Smulkiu šriftu – piešinio štrichuose ir dažo potėpiuose. Plūduriuoja pieštame vandenyje kartu su filosofiniais klausimais: „Tokios smarkios srovės, kad skirtinguose krantuose išsivysto skirtingos gyvūnų rūšys“ ir „Kas suskaičiuos, kiek ašarų buvo išlieta į visas pasaulio upes?“.4

________________________________

1 Washington Post „Best children’s books of 2021“. Prieiga per internetą https://www.washingtonpost.com/kidspost/2021/11/17/best-childrens-books-2021/ (žiūrėta 2021 12 01)

2 Daugiau informacijos apie gautas premijas Monikos Vaicenavičienės tinklapyje anglų kalba http://monika.vaicenaviciene.com/what-is-a-river/ (žiūrėta 2021 12 01)

3 Metų knygos rinkimai: Vaicenavičienė, Monika „Kas yra upė?“. Prieiga per internetą https://skaitymometai.lnb.lt/index.php?2313169902 (žiūrėta 2021 12 01)

4 Plechavičiūtė Asta. Žiema, pavasaris, vasara, vasara ir visi metų laikai („Metų knygos rinkimai 2020“: vaikų kategorija). Prieiga per internetą  https://lnb.lt/tevams-ir-specialistams/naudingi-straipsniai/6323-asta-plechaviciute-ziema-pavasaris-vasara-vasara-ir-visi-metu-laikai-metu-knygos-rinkimai-2020-vaiku-kategorija (žiūrėta 2021 12 01)

Parengė Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos

vaikų literatūros specialistė Eglė Baliutavičiūtė

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai