Kęstučiui Kasparavičiui iškilmingai įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija

2019 m. kovo 07 d.
Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas kartu su Ministru Pirmininku Sauliumi Skverneliu dvylikai Lietuvos kultūrai ir menui nusipelniusių kūrėjų įteikė Vyriausybės kultūros ir meno premijas. Iškilmingoje ceremonijoje Vyriausybės rūmuose ši premija įteikta ir dailininkui, knygų vaikams autoriui, IBBY Lietuvos skyriaus nariui Kęstučiui Kasparavičiui.

„Džiaugdamasis šia akimirka, sveikindamas jus visus su šia garbinga premija linkiu tokių kūrybinių laimėjimų, kurie būtų nepamatuojami nei atlygiu, nei šlove ir kurie kurtų mūsų visų gyvenimo pilnatvę netrukus Kovo 11-ąją minėsiančioje valstybėje“, – sakė kultūros ministras iškilmingame premijų įteikimo renginyje Vyriausybės rūmuose.

K. Kasparavičiaus kandidatūrą Vyriausybės kultūros ir meno premijai teikė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

K. Kasparavičius (g. 1954) yra vienas ryškiausių šiuolaikinių lietuvių menininkų, kurio iliustruotos knygos leidžiamos ne tik Lietuvoje, bet ir įvairiose Europos, Azijos, Šiaurės ir Pietų Amerikos šalyse.

Nuo 2005 iki 2018 m. jis išleido 17 autorinių knygų, o iš viso K. Kasparavičiaus kūrybos sąraše – apie 60 iliustruotų ir parašytų knygų. Autoriaus kūryba skaitoma net 27 pasaulio kalbomis, tokiomis kaip danų, graikų, ispanų, katalonų, portugalų, italų, olandų, suomių, kroatų, japonų, korėjiečių, turkų, hebrajų, tajų ir kt.

K. Kasparavičius – vienintelis Lietuvos atstovas nominuotas aukščiausiam tarptautiniam vaikų literatūros ir knygos meno apdovanojimui – H. Ch. Anderseno medaliui (dailininkų kategorijoje; 2008, 2010 ir 2018 m.), 10 kartų pristatytas prestižinei Astridos Lindgren atminimo premijai (ALMA). Jo knygos ir iliustracijos garsina Lietuvą tarptautinėse parodose, ryškiausių pasaulio vaikų knygų sąrašuose. K. Kasparavičiaus pavardė rikiuojasi šalia garsiausių pasaulio vaikų knygų iliustruotojų.

Autoriaus knyga „Mažoji žiema“ įtraukta į Garbės katalogą „IBBY Honour List’2012“, „Sapnų katytė“ – į Miuncheno jaunimo bibliotekos sudaromą katalogą „The White Ravens list’13“, o kūrinys „Dingęs paveikslas“ atrinktas į gražiausių pasaulio iliustruotų knygų vaikams šimtuką (2008). Ši knyga taip pat atstovavo Lietuvai parodoje „Po Europą su 27 paveikslėlių knygomis“.

Vyriausybės kultūros ir meno premijos skiriamos remiantis Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisijos sprendimu ir Kultūros ministerijos teikimu. Komisija iš visuomenės pasiūlytų daugiau nei 40-ies muzikos, teatro, dailės, literatūros, kitų kultūros ir meno sričių atstovų atrinko 12 kandidatų gauti premijas.

Vyriausybės kultūros ir meno premijų komisijai vadovauja poetas ir publicistas Liutauras Degėsys. Komisijos nariai – Ministro Pirmininko patarėja švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Unė Kaunaitė, kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė, violončelininkas Mindaugas Bačkus, architektė Gražina Bernotienė, teatro kritikas, publicistas Vaidotas Jauniškis, fotomenininkas Alvydas Lukys, aktorė Dalia Michelevičiūtė, menotyrininkas Ernestas Parulskis, kino kritikė Rasa Paukštytė, menotyrininkas Helmutas Šabasevičius, etnologė Daiva Vaitkevičienė.

Vyriausybės kultūros ir meno premijos skiriamos Lietuvos, taip pat pasaulio lietuvių kultūros ir meno kūrėjams ir veikėjams už svarų indėlį į kultūrą ir meną bei ypatingus šios srities nuopelnus. Vyriausybės kultūros ir meno premijos skiriamos nuo 1997 metų. Kasmet skiriama ne daugiau kaip 12 premijų. Nuo 2008 m. premijos dydis siekia 340 bazinių socialinių išmokų dydžių. Premijos gali būti skiriamos pavieniams pretendentams arba pretendentų kolektyvui.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai