Kranichšteino vaikų literatūros stipendija

2019 m. balandžio 30 d.

 

Šių metų kovo 21 dieną buvo paskelbti Kranichšteino literatūrinės stipendijos (vok. Die Kranichsteiner Jugendliteratur-Stipendien) laureatai. Ši stipendija įsteigta Vokietijos literatūros fondo bei Vokietijos vaikų literatūros asociacijos ir teikiama nuo 2010-ųjų.

Vokietijos literatūros fondas (Deutscher Literaturfonds) yra labdaringa organizacija, skirta vokiškai kalbančių šalių literatūrai vystyti ir remti. Fondą 1980-aisiais įkūrė kelios organizacijos: Vokietijos knygų leidėjų ir pardavėjų asociacija (Börsenverein des Deutschen Buchhandels), Vokietijos kalbos ir poezijos akademija (Deutsche Akademie für Sprache und Dichtung), Vokietijos bibliotekų sąjunga (Deutsche Bibliotheksverband), Laisvoji Vokietijos autorių sąjunga (Freie Deutsche Autorenverband), Vokietijos rašytojų sąjunga (Verband deutscher Schriftsteller), Vokietijos P.E.N. organizacijos sekcija (P.E.N-Zentrum Deutschland) bei Autorių teisių gynimo sąjunga „Verwertungsgesellschaft Wort“.

Vokietijos vaikų literatūros asociacija (Arbeitskreis für Jugendliteratur, trump. AKJ) – tai skėtinė organizacija, vienijanti daugiau nei 53 įvairių su skaitymu, knygų leidyba, švietimu susijusių regioninių bei nacionalinių Vokietijoje veikiančių organizacijų ir apie 250 pavienių narių. Jos tikslas – rūpintis vaikų ir paauglių literatūra vokiečių kalba, taip pat stiprinti vaikų bei paauglių literatūrinį švietimą. AKJ nuo pat savo įkūrimo 1955-aisiais atlieka Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Vokietijos skyriaus funkcijas.

Kranichšteino vaikų literatūros stipendija skiriama pradedantiems vaikų literatūros autoriams, kuriems, išleidusiems vieną ar kelias pirmąsias knygas bei parodžiusiems literatūrinį potencialą, vis dar stinga tvirtos pozicijos vaikų literatūros lauke. Ši stipendija – tai šansas sukurti kitą literatūrinį projektą nepriklausomai nuo leidybos rinkos sąlygų ar finansinės padėties. Abi stipendiją įsteigusios organizacijos siekia padėti vystyti bei remti vokiškai kalbančių šalių vaikų literatūrą.

2019 metų Kranichšteino  stipendijos laureatai

Stefanie Höfler už romaną „Didelis juodas paukštis“ („Der große schwarze Vogel“, leidykla „Beltz & Gelberg“)

Stefanie Höfler (g. 1978) studijavo germanistiką, anglistiką bei skandinavistiką Alberto Liudviko universitete Freiburge bei Dundee universitete Škotijoje. Šiuo metu ji dirba mokytoja bei teatro pedagoge vienoje Švarcvaldo gimnazijų. Nuo 2015-ųjų rašytoja kuria vaikams, o romanas „Didelis juodas paukštis“ yra trečioji autorės knyga.

Knygoje autorė rašo, kaip nelaukta jaunos mamos mirtis paauglį Beno paveikia taip pat kaip ir jo tėtį bei mažąjį brolį. Tėtis panyra į nebylų liūdesį ir palieka keturiolikmetį Beno vieną. Šis prieš akis vis dar regi ir niekaip negali pamiršti gyvo ir pilno gyvenimo džiaugsmo mamos paveikslo. Taip S. Höfler romane detaliai papasakoja praradimo liūdesio bei bandymo jį įveikti istoriją. Romano siužete Beno nėra vienintelis, patiriantis kančią: autorė sugretina dviejų brolių – pasyvesnio paauglio ir be galo judraus mažamečio vaiko – būdus įveikti gedulą. Taip pat Beno klasės draugė išgyvena sunkią brolio ligą, tad berniuko liūdesys nėra vienišas. Šis romanas kupinas neįtikėtinų, tačiau iškalbingų scenų, kuriose paauglio psichologinis paveikslas išskleidžiamas su galybe niuansų, o esminiu knygos leitmotyvu visgi tampa viltis, nugalinti skausmą.

Bettina Wilpert už romaną „Tai, kas mums nenutinka“ („Nichts, was uns passiert”, leidykla „Verbrecher“)

Bettina Wilpert (g. 1989) studijavo kultūrologiją, anglistiką bie literatūrinį rašymą Potsdame, Berlyne bei Leipcige. Ji buvo 23-osios „Open Mike“ premijos nominantė, 20-ųjų Klagenfurto literatūros kursų bei autorių dirbtuvių „Prosa 2017“ stipendininkė. Debiutinio Bettinos Wilpert romano tema – intymūs dviejų jaunų žmonių santykiai bei klausimas, ar doktorantas Jonas pasinaudojo studente Ana, ar tai įvyko abipusiu sutarimu? Kalbėdama MeToo judėjimo kontekste itin aktualiu seksualinės prievartos klausimu, B. Wilpert pasirenka pasakojimą pirmuoju asmeniu. Šis balsas protokoluoja abiejų veikėjų pasisakymus, kelia klausimus, prielaidas ir taip sukuria įvairių nuomonių dėlionę, atskleidžiančią ne tik skirtingą abiejų veikėjų požiūrį į situaciją bei juos supančią aplinką, tačiau ir iššūkius, su kuriais susiduria teisingumo vykdytojai, teisės galimybes bei ribas.

Parengė Jūratė Petronienė

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai