„Labai alkanam vikšreliui“ – 50!

2019 m. birželio 04 d.
2019 m. birželį minimas kultinės Erico Carle‘o paveikslėlių knygos „Labai alkanas vikšrelis“ 50 metų jubiliejus. Pirmą kartą knyga buvo išleista Jungtinėse Amerikos Valstijose 1969 m. birželio 3 d.

„Labai alkanas vikšrelis“ – garsiausia amerikiečių rašytojo ir iliustruotojo Erico Carle‘o (g. 1929) knyga ikimokyklinukams. Šiandien ši paveikslėlių knyga yra išversta į daugiau nei 60 kalbų (į lietuvių kalbą išvertė Aistė Dagytė) ir parduota per 50 milijonų egzempliorių.

Storalapėje kartoninėje knygoje jaukiai ir šiltai pateikiama universali istorija apie augimą ir kismą. Mažiesiems pasakojama apie mažytį vikšrelį, kuris buvo labai labai alkanas, todėl šlamštė viską, ką tik rasdavo pakeliui. Tiek daug, kad net pilvelį susopo. Knygos pabaigoje vikšrelis patiria transformaciją – prisivalgęs jis susisuka į kokoną, o po kurio laiko iš jo išlenda jau tapęs žaviu drugeliu.

Alma littera, 2019
Alma littera, 2019

Knygoje tėra 224 žodžiai, didžiąją dalį turinio užima iliustracijos. Yra ir interaktyvių bei edukacinių elementų (iš knygos vaikas gali pradėti mokytis savaitės dienų ir skaičiuoti iki 5. Tam yra sukurti specialūs skirtingo dydžio puslapiai su pavaizduotais skirtingais kiekiais vaisių bei kitų skanėstų, be to, tuose puslapiuose iškirstos skylutės, į kurias vaikas, mokydamasis skaičiuoti ar tiesiog žaisdamas, gali kaišioti pirštus). Knyga nedidelio formato, patogi mažyliams paimti į rankas.

Ekspozicija vienoje Oklando mokyklų bibliotekoje. Nuotr. Ingos Mitunevičiūtės
Ekspozicija vienoje Oklando mokyklų bibliotekoje. Nuotr. Ingos Mitunevičiūtės

Be knygos „Labai alkanas vikšrelis“, Ericas Carle‘as iliustravo per 70 knygų, kurių daugumą pats ir parašė. Idėjų knygoms jis daugiausia semiasi iš gamtos. Jis siekia ne tik pralinksminti vaikus, bet ir suteikti jiems galimybę sužinoti ką nors apie savo aplinką. Be „Labai alkano vikšrelio“ lietuvių kalba taip pat turime E. Carle‘o sukurtas knygas mažiesiems „Mano pirmoji skaičių knygelė“, „Mano pirmoji spalvų knygelė“ ir „Mano pirmoji žodžių knygelė“.

Ekspozicija vienoje Oklando mokyklų bibliotekoje. Nuotr. Ingos Mitunevičiūtės
Ekspozicija vienoje Oklando mokyklų bibliotekoje. Nuotr. Ingos Mitunevičiūtės

2003 m. Amerikos bibliotekų asociacija autorių apdovanojo Lauros Ingalls Wilder medaliu už reikšmingą ir ilgalaikį indėlį į Amerikos vaikų literatūrą. O 2010 m. jis kaip iliustruotojas Amerikos IBBY skyriaus buvo nominuotas Hanso Christiano Anderseno medaliui.

2019 m. balandį atrasta nauja vorų rūšis, kuri imituoja vikšrą, buvo pavadinta rašytojo vardu (lot. Uroballus carlei), taip siekiant pažymėti knygos „Labai alkanas vikšrelis“ 50 metų ir autoriaus 90 metų jubiliejus.

Rekomenduojame paskaityti

 

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai