Lietuviškas pasakaites bendrine kalba ir gimtosiomis tarmėmis seka žinomi žmonės

2021 m. sausio 12 d.
Internete paskelbtas garso įrašų rinkinys, skirtas vaikams. Tai – penkios nesudėtingos lietuvių liaudies pasakos, kurias seka Jurgita Jurkutė Širvaitė, Neringa Varnelytė, Vitalija Mockevičiūtė, Algirdas Latėnas, Selemonas Paltanavičius ir Giedrius Savickas.

Jų balsai dažnai skamba įvairiuose viešosios informacijos kanaluose, tačiau daugelį klausytojų tikriausiai nustebins tai, jog šie Lietuvoje gerai žinomi žmonės pasakas įgarsino savo gimtosiomis tarmėmis. Įrašai iliustruoti piešinėliais ir praturtinti įvairiais buities, gamtos, muzikos garsais.

Pasakaites kviečiama klausytis adresu:

„Su didžiausiu nekantrumu norime Jus pakviesti kartu su vaikučiais pasiklausyti pasakaičių garso įrašų, paskelbtų Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Youtube kanale „Tilidūda dainelės“, – entuziastingai į tėvelius, senelius, ugdytojus, gimtosios kalbos puoselėtojus ir visus lietuvių tautosakos mėgėjus kreipiasi projekto rengėjos Aušra Žičkienė ir Andželika Jakubynienė.

Pasakaitės – viso labo penkios, bet jos nėra paprastos. Kiekvieną jų savo gimtąja tarme seka nuostabūs aktoriai, žymūs žmonės: tikra žemaitė Jurgita Jurkutė Širvaitė, žavios dzūkės Neringa Varnelytė ir Vitalija Mockevičiūtė, aukštaitis Algirdas Latėnas, suvalkietis gamtininkas, knygų vaikams autorius Selemonas Paltanavičius. Na, o bendrine kalba visas penkias pasekė teatro, kino ir televizijos aktorius, linksmuolis Giedrius Savickas.

Negana to, dailininkas Dovydas Čiuplys kiekvienai pasakaitei sukūrė po piešinėlį, o kompozitorė Tamsaulė (Eglė Gelažiūtė-Pranevičienė) pasirūpino, kad sekami kūrinėliai praturtėtų įvairiais garsais – visa tai tebus papildomas postūmis mažylių vaizduotei.

Kuria tarme ar bendrine kalba klausytis – klausytojų pasirinkimas. Visos mūsų kalbos atmainos nuostabios, kiekviena jų savaip išraiškinga ir spalvinga. O ir kiekvienas sekėjas stengėsi  pasakėlėms suteikti papildomų niuansų.

Projekto rengėjai nuoširdžiai tikisi, kad šie ikimokyklinio ir ankstyvojo mokyklinio amžiaus vaikams skirti pasakaičių įrašai pasitarnaus lietuviškos tautosakos sklaidai, lietuvių kalbos ir tarmių populiarinimui, o emigracijoje gyvenantiems lietuviams padės neužmiršti savo tėvų kalbos bei tradicinio paveldo.

Projekto rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba. Projekto vykdytojas – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai