Lietuvių autorių knyga – IBBY išskirtinių knygų vaikams su negalia 2021 m. kataloge

2021 m. birželio 15 d.
IBBY išskirtinių knygų vaikams su negalia 2021 m. kataloge atsidūrė Viktoro Miliūno ir Reinoldo Kelpšos knyga „Neringa ir Naglis“, išleista leidyklos „Taško istorija“.

„Neringa ir Naglis“ – vaikų rašytojo Viktoro Miliūno (1916–1986) apsakymas, perpasakojantis padavimą apie milžinus Neringą ir Naglį, kurie supylė Kuršių Neringą. Miliūno pasakojime pagrindinis veikėjas Evaldukas iš senelio išgirsta savitą legendos versiją apie Neringos ir Naglio meilę, kurioje atsispindi Kuršių Nerijos gamtos didybė, žvejų gyvenimas, jų papročiai, buitis, tarpusavio santykiai.

Knygą iliustravo nuo gimimo neregintis jaunuolis Reinoldas Kelpša (g. 2005). Penkiolikmetis, naudodamas aplikacijos techniką, pasitelkdamas antrines žaliavas bei iracionaliai parinkdamas spalvas, savitai perteikė knygos personažus ir siužetą.

„Kelpšos stilius traukia akį ir suteikia progą suprasti, kaip neregintis menininkas interpretuoja ir kuria vizualiojo meno kūrinį“, – rašoma kataloge apie knygos „Neringa ir Naglis“ iliustracijas.

Knygos „Neringa ir Naglis“ iliustracija
Knygos „Neringa ir Naglis“ iliustracija

„Neringa ir Naglis“ išleista 2020 ir skirta visiems vaikams, taip pat pritaikyta ir neregiams, joje yra regimų ir liečiamų iliustracijų, o tekstas papildytas ir Brailio raštu. Knyga skirta 4–10 m. vaikams.

Knygą išleidusi leidykla „Taško istorija“ („Verslas ar menas“) išsiskiria savo socialiniu pobūdžiu ir garsėja knygomis, kurias gali skaityti tiek regintys, tiek skaitantys Brailio raštu.

Iš beveik 200 IBBY nacionalinių sekcijų pasiūlytų knygų į šį katalogą buvo atrinkta 40 išskirtinių knygų iš 26 valstybių.

IBBY išskirtinių knygų vaikams su negalia katalogas sudaromas remiantis IBBY atrenkama knygų kolekcija, skirta paskatinti geresnį visuomenės suvokimą apie negalią ir paskatinti knygų, skirtų specialiai įvairias negalias turintiems jauniems žmonėms, leidybą. Kas dvejus metus knygos atrenkamos siekiant šviesti pedagogus, autorius, iliustruotojus, taip pat ir leidėjus apie tai, kokia svarbi žmonių su negalia reprezentacija literatūriniuose kūriniuose vaikams ir jaunimui.

Šiuo metu kolekciją sudaro daugiau 4000 knygų, parašytų daugiau nei 40 pasaulio kalbų. Tarp šių knygų galima rasti vienetinių taktilinių knygų, knygų Brailio raštu, paveikslėlių knygų ir romanų. Kolekcija saugoma viename iš Toronto viešosios bibliotekos padalinių.

„Mes džiaugiamės matydami, kad autoriai ir iliustruotojai užuot paprasčiausiai vaizdavę negalią turinčius žmones, imasi kurti sudėtingus charakterius, kurių skirtumai siužete ar charakterio kismui yra antraeiliai“, – rašoma katalogo įžangoje apie besikeičiantį žmonių su negalia vaizdavimą knygose vaikams ir jaunimui.

Šių ir ankstesnių metų katalogus galite pamatyti čia: www.ibby.org or www.tpl.ca/ibby

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai