Linos Eitmantytės-Valužienės iliustracijų paroda „Pažiūrėk, ar skamba?“

2020 m. rugsėjo 21 d.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento erdvėse (Gedimino pr. 51, Vilnius) rugsėjo 17 d. atidaryta IBBY Lietuvos skyriaus narės Linos Eitmantytės-Valužienės iliustracijų paroda su interaktyviais papildymais „Pažiūrėk, ar skamba?“.

Įprasta, kad knygų iliustracijos pirmiausia skirtos jas apžiūrėti. Dailininkė L. Eitmantytė-Valužienė kviečia iliustracijas ne tik apžiūrėti, bet ir jų paklausyti. Kaip? Pats paprasčiausias ir lengviausias būdas – pasitelkiant šiuolaikines technologijas ir naudojantis programėle išmaniesiems įrenginiams. Kaip tai veikia, matome dailininkės sumanytame ir iliustruotame projekte – dar spaustuvės dažais kvepiančioje knygoje „Skambanti ABC“, kurią išleido leidykla „Tyto alba“. Knygos bendraautoriai – poetas Antanas A. Jonynas, dainininkė ir kompozitorė Sigutė Trimakaitė ir programuotojas Vykintas Valužis. Knygoje iliustruotų abėcėlės raidžių langeliai atgyja – raidė tampa erdvine ir skleidžia jai sukurtą melodiją arba ritmą.

Parodos „Pažiūrėk, ar skamba?“ atidarymo renginio akimirka. Nuotr. Julijos Charsikos
Parodos „Pažiūrėk, ar skamba?“ atidarymo renginio akimirka. Nuotr. Julijos Charsikos

Kitas būdas išgirsti skambesį žiūrint į iliustraciją – pasitelkiant vaizduotę susikurti garsus, kad iliustracijoje vaizduojami skambantys muzikos instrumentai ar muzikantai. Taip, kaip L. Eitmantytės-Valužienės iliustruotoje knygoje „Pasaka apie smuikininką Raimundą“ (autorė – Lapė Do; išleido labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“). Stebint kompozicijas su smuiko, pianino ir jo klavišų motyvais, nejučia mintyse suskamba ir šių instrumentų garsai.

Pats įdomiausias ir reikalaujantis daugiausia pastangų bei fantazijos būdas išgirsti skambesį iliustracijose – stebėti linijų, spalvų, formų derinius, jų tėkmę, trukmę, sąveiką, ritmą. Kur šilta, o kur – šalta, kur aštru, o kur – švelnu, kur kieta, o kur – minkšta… Visa tai skamba, tik reikia pasinerti akimis ir mintimis į išraiškingą dailės kalbos vandenyną. Jis yra kiekviename meno kūrinyje.

Parodos „Pažiūrėk, ar skamba?“ atidarymo renginio akimirka. Nuotr. Julijos Charsikos
Parodos „Pažiūrėk, ar skamba?“ atidarymo renginio akimirka. Nuotr. Julijos Charsikos

L. Eitmantytė-Valužienė kviečia atrasti šį skambesį ne tik paminėtose jos knygų iliustracijose, bet ir Selemono Paltanavičiaus istorijoje „Brunas“ apie seną buvusį cirko meškiną, taip pat paslapčių kupinoje fantastinėje Neringos Vaitkutės trilogijoje „Vaivorykščių arkos“, „Titnago plunksna“, „Šnabždesiai bedugnėje“. Knygas išleido leidykla „Nieko rimto“.

Parodą aplankyti galima bibliotekos darbo metu: pirmadieniais–penktadieniais 9.00–21.00 val.; šeštadieniais–sekmadieniais 10.00–18.00 val.

Paroda veiks iki spalio 23 d.

SVARBU! Laikantis saugumo reikalavimų, dalyvių skaičius ribojamas. Lankytojai, turintys ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų požymių, į renginį neįleidžiami. Dalyviams privaloma dėvėti apsaugines veido priemones.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai