Metų verstinės knygos rinkimai: kviečiama balsuoti už vaikų ir jaunimo literatūros kategorijos knygas

2023 m. kovo 16 d.
Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga (LLVS) šįmet keturioliktą kartą rengia Metų verstinės knygos rinkimus ir kviečia skaitytojus ir knygos bičiulius balsuoti. Antrus metus kviečiama balsuoti ir už vaikų ir jaunimo literatūros kategorijos knygas.

Šis projektas yra dviejų etapų, jo metu įgyvendinami du tikslai: LLVS kviestų ekspertų komisijos pateikia per praėjusius metus pirmą kartą išleistų geriausių verstinių knygų sąrašus, o tuomet skaitytojai portale LRT.lt renka Metų verstinę knygą.

Šiais metais, kaip ir pernai, skaitytojams siūloma rinkti trijų kategorijų knygas: grožinės, negrožinės ir vaikų ir jaunimo literatūros. Geriausios verstinės grožinės literatūros dešimtuką sudaro šiuolaikiniai ir literatūros klasikos kūriniai (klasika laikomas veikalas, kuris buvo išleistas originalo kalba prieš penkis dešimtmečius ar seniau). Kitose dviejose kategorijose – penketukai. Taigi trumpuosiuose sąrašuose – 20 knygų, kovojančių dėl skaitytojų simpatijų ir Metų verstinės knygos titulo, o keturiuose ilguosiuose sąrašuose – net 97 verstinės knygos, kurias drąsiai galima pavadinti labai geromis.

Skaitytojams balsuoti siūloma už šias vaikų ir jaunimo literatūros kategorijos knygas:

  • Lea Goldberg „Nuomojamas butas“ (eiliuota pasaka). Iš hebrajų kalbos vertė Antanas A. Jonynas ir Nathan Gitkind, parengė ir apipavidalino Sigutė Chlebinskaitė, Kaunas: Žalias kalnas, 2022.
  • Justyna Bednarek „Nepaprasti dešimties (keturių dešiniųjų ir šešių kairiųjų) kojinių nuotykiai“ (apsakymai). Iš lenkų kalbos vertė Irena Ramoškaitė, iliustravo Daniel de Latour, Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2022.
  • Sharon Cameron „Šviesa tamsoje“ (romanas). Iš anglų kalbos vertė Gabrielė Virbickienė, Vilnius: Alma littera, 2022.
  • Triinu Laan „Skeleto Jono nutikimai“. Iš estų kalbos vertė Viltarė Urbaitė, iliustravo Marja-Liisa Plats, Vilnius: 700 eilučių, 2022.
  • Kimberly Brubaker Bradley „Pusiaukelėje į dangų“ (romanas). Iš anglų kalbos vertė Miglė Šaltytė, Vilnius: Nieko rimto, 2022.

Metų verstinės knygos konkursą įrėmina dvi simbolinės datos: ekspertų sudaryti sąrašai skelbiami ir balsavimas pradedamas kovo 16-ąją – Knygnešio dieną, o balsavimas baigiamas ir Metų verstinės knygos rinkimų rezultatai visose kategorijose paskelbiami balandžio 23-iąją – Pasaulinę knygos dieną.

„Šie Knygnešio dieną skelbiami geriausių verstinių knygų penketukai ir ilgieji sąrašai priverčia susimąstyti, kas šiais laikais, pasižyminčiais knygų gausa ir įvairove, yra knygnešystė, ar ši sąvoka tik istorinė, ar įgijo mūsų laikams aktualią prasmę, – sako ekspertų komisijos narė, literatūros apžvalgininkė, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė. – Mano galva, tikrai įgijo! Šiuolaikiniai knygnešiai yra tie, kurie nepaliaujamai skaito, analizuoja, diskutuoja, vertina ir savo žinias bei kompetencijas panaudoja tam, kad būtų pastebėtos vertingiausios knygos, kad jos pasiektų skaitytoją. Tikrai nesunku pasiklysti knygų vaikams ir paaugliams labirintuose, ypač jeigu jau seniai nebesi vaikas. Tikiu, kad šie sąrašai bus kaip orientyras, kaip rekomendacija ir kaip geras patarimas tėvams, mokytojams ir bibliotekininkams.“

„<…> labai džiugina lūkesčius su kaupu pateisinęs pernykštis sumanymas į Metų verstinės knygos rinkimus įtraukti vaikų ir jaunimo literatūros kategoriją – po truputį ryškėja vaikų verstinės literatūros žemėlapio kontūrai.“ – teigia Metų verstinės knygos projekto koordinatorius Paulius Garbačiauskas

Šių metų vaikų ir jaunimo literatūros ekspertai: Eglė Baliutavičiūtė, Aigustė Vykantė Bartkutė ir Inga Mitunevičiūtė.

Metų verstinės knygos konkursą ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, projekto informacinis partneris – LRT.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai