Miestai, knygos, šunys, teatralizuoti pasirodymai ir netikėtumai – kas laukia septintajame literatūriniame festivalyje „Vaikų knygų sala“?

2023 m. lapkričio 13 d.
Šiais metais lapkričio 18–19 dienomis Vilniuje vyks tradicinis septintasis literatūrinis festivalis „Vaikų knygų sala“. Šiųmetė jo tema – miestas vaikų literatūroje. Renginys skirtas 700-osioms Vilniaus įkūrimo metinėms.

Festivalio organizatoriai juokauja, kad kas septynerius metus gyvenimas turi keistis, tad keičiasi ir festivalio vieta – jis keliasi į Menų spaustuvę. Vaikų lauks patyriminės pojūčių erdvės, gyvai atliekami piešimo ir teatro performansai, muzikiniai pasirodymai, kino peržiūros, kūrybinės dirbtuvės, susitikimai su populiariausiais vaikų knygų autoriais!

 

Kuo pavirs Menų spaustuvės Juodoji salė?

Šioje salėje vyks vaikų ir jaunimo knygų mugė, kurioje naujausias ir bestseleriais jau tapusias knygas pristatys daugiau nei penkiolika leidyklų ir nepriklausomų knygynų.

Veiks įvairios literatūrinės dirbtuvės, susitikimai su knygų kūrėjais, taip pat bus „Knygų starto“ kampelis, o naujųjų knygiukų autorės ir autoriai atvyks iš Estijos, Vokietijos ir Lietuvos ir dalyvaus kūrybinėse dirbtuvėse „Mažos knygelės – svarbios istorijos“.

Taip pat Juodojoje salėje vyks tarptautinio komiksų konkurso apdovanojimai, „Kauko Gugio“ protmūšio finalas, o festivalį vainikuos grupės „Knygų vaikai“ pasirodymas ir literatūros personažų karnavalas, kurio metu bus apdovanoti žaidimo „Surink eilėraštį“ nugalėtojai.

 

Kokie netikėtumai lauks Kišeninėje salėje?

Šioje festivalio erdvėje vyks kvapą gniaužiantys pasirodymai – „Stalo teatro“ teatralizuotas Linos Mickutės ir Ievos Babilaitės  knygos „Pasaka apie paskutinį Lietuvos princą“ pristatymas ir rankų šešėlių teatro „Budrugana Lietuva“ teatralizuotas Vaivos Rykštaitės ir Patricijos Bliuj-Stodulskos knygos vaikams „Baisiau už tarakoną“ pristatymas.

Lankytojų lauks improvizacijų dueto „Teptukas ir liežuvis“ gyvo piešimo šou ir istorijos apie miestą kūrimo procesas, „Teatro P“ poetinis vyksmas vaikams „Vakaras D“, sukurtas pagal Sigito Gedos ir Anzelmo Matučio kūrybą. O viską vainikuos latvių režisieriaus Edmundso Jansonso animacinis filmas „Jokūbas, Mimi ir kalbantys šunys“.

 

Stiklinėje salėje – mažyliams skirta erdvė!

Antrame aukšte „Stiklinėje salėje“ bus laukiami ir patys mažiausi skaitytojai. Aktorė Indrė Storpirštienė kvies į patyrimą pagal Tinos Oziewicz ir Aleksandros Zając knygą „Ką veikia jausmai?“, o vaikų poetė ir iliustruotoja Indrė Pliuškytė-Zalieckienė – į užsiėmimą pagal knygą „Kapt kapt kapt mieste“.

O kad mamos galėtų bent minutę atsipūsti, tėčius ir jų atžalas į kūrybinę veiklą „Tėčių sekmadienis“ pakvies aktorė ir teatro edukatorė Kristina Savickytė. Šioje salėje mažyliai ras knygų ir įvairių smagių užsiėmimų.

 

Patyriminė instaliacija ir „Knygų kūrėjų kioskas“

Antrame aukšte taip pat įsikurs instaliacijų erdvė. Talinas, Ryga, Varšuva ir Vilnius – keturios Baltijos šalių sostinės trumpam persikels į festivalį „Vaikų knygų sala“ ir interaktyvioje audiovizualinėje instaliacijoje dalyviai galės patirti ir pajusti visus šiuos miestus. Tačiau ne bet kaip, o iš mūsų geriausio keturkojo draugo – šuns – perspektyvos. Taip pat skaitytojai galės susipažinti su naujausiomis knygomis vaikams iš Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse.

Dar viena naujovė „Knygų kūrėjų kioskas“ – dalyvių lauks specialus kioskas, kuriame tam tikru metu įsikurs mylimas knygų kūrėjas ar iliustruotojas – vaikai galės ateiti pabendrauti, užduoti klausimų, nusifotografuoti, paprašyti autografo.

 

Festivalio ambasadoriaus Tomo Dirgėlos rekomendacijos

Festivalio „Vaikų knygų sala“ ambasadorius, rašytojas Tomas Dirgėla dalijasi savo renginių rekomendacijomis:

1. Ar esate kada kūrę scenarijų? Ne? Ir aš nebuvau, kol sykį drauge su Mykolu Vildžiūnu ir Povilu Laurinkumi nepradėjome kurti vaidybinio filmo ir serialo su vaikų pamėgtais mano knygų veikėjais iš istorijų apie Domą ir Tomą bei Luką Šiaudelį! Tad žinodamas, kaip smagu dalyvauti kūrybiniame procese drauge su Mykolu ir Povilu, kviečiu tą džiaugsmą patirti ir mažus bei didelius festivalio lankytojus – kas žino, gal jums taaaip patiks, kad patys pasuksite į kino pasaulį…

2. Man visada žiauriai patinka daryti tai, ko niekas nebuvo daręs iki manęs, pradedant vaikų rašytojų muzikos grupe ir baigiant stand up’ais vaikams, tad negaliu nerekomenduoti unikalaus dueto – knygų iliustruotojos Gretos Alice ir aktorės Sigitos Pikturnaitės – pasivadinusio „Teptukas ir liežuvis“. Ne ne, unikalus ne pavadinimas, o veiksmas, kai istorijos kūrimas ir jos iliustravimas vyksta čia ir dabar, įtraukiant ir vaikus, ir tėvus. Galiu garantuoti, kad tiek procesas, tiek ir jo rezultatas sukels daugybę smagiausių emocijų!

3. Kad neatrodytų, jog mano rekomendacijos susijusios tik su pažintimis, iš karto pasakau, kad apie rašytoją Justiną Žilinską pirmą sykį išgirdau tik skaitydamas festivalio programą. Na, gerai, jį pažįstu jau seniai, o dar kartu grojame ir keliaujame su mūsų muzikos grupe… Bet Justinas neseniai tapo ambasadoriumi. Ir ne šiaip Lietuvos, o dar kiečiau – skaitymo! Tad mažiesiems bus puiki galimybė padaryti nedidelę pauzę nesibaigiančiame „Vaikų knygų salos“ veiksme ir paklausyti paties skaitymo ambasadoriaus balsu skaitomos knygos.

 

Ką būtinai pamatyti dar?

O kad rekomendacijų nebūtų per mažai, festivalio organizatorė režisierė Sigita Kamandulienė išskyrė keletą įdomiausių renginių, kuriuos „Vaikų knygų saloje“ būtina pamatyti ir juose dalyvauti:

1. Be galo džiaugiuosi, kad „Mažylių erdvė“ užaugo ir pagaliau bus ne tik jauki žaidimų erdvė, bet ir skirta vienai ypač gražiai ir jautriai Tinos Oziewicz ir  Aleksandros Zając knygai „Ką veikia jausmai“. Abi festivalio dienas aktorė Indrė Storpirštienė kvies į patyrimą šioje erdvėje. Tad tikrai labai rekomenduoju čia ateiti su mažiausiais ir pabūti, patirti, pažaisti. Mačiau kuriamas dekoracijas – bus labai gražu ir magiška. Tokios „Mažylių erdvės“ festivalyje dar tikrai neturėjome!

2. Jau kuris laikas norėjome į festivalio programą įtraukti puikųjį „Stalo teatrą“. Kadangi šiemet Vilnius švenčia savo gimtadienį, nutarėme programą papildyti prieš trejus metus išleista Linos Mickutės ir Ievos Babilaitės knyga „Pasaka apie paskutinį Lietuvos princą“ ir taip atiduoti duoklę tam 700 metų jaunuoliui Vilniui. Pati knyga tarsi prašėsi „Stalo teatro“ režisierės ir aktorės Saulės Degutytės rankų. Tad taip pat labai rekomenduoju nepraleisti teatralizuoto šios knygos pristatymo, kuris ir pradės visą mūsų festivalį.

3. Trečioji mano rekomendacija skirta Vaivos Rykšaitės ir Patricijos Bliuj-Stodulskos knygos „Baisiau už tarakoną“ teatralizuotam pristatymui – laukia labai vizualus, smagus ir netikėtas ypatingo ir vienintelio tokio Lietuvoje rankų šešėlių teatro „Budrugana Lietuva“ pasirodymas.

4. Žinoma, būtina užsukti ir patyrinėti miestą iš šuns perspektyvos interaktyvioje audiovizualinėje instaliacijoje „Vaikai ir šunys eina per miestą“.

5. Labai rekomenduoju užsukti į „Knygų kūrėjų kioską“ ir paplepėti su rašytoju ar iliustruotoju.

6. Na, ir persirengus literatūrinio personažo kostiumu ir grojant grupei „Knygų vaikai“ tiesiog privaloma sudalyvauti festivalio uždarymo koncerte. Taip pat būtina pašmirinėti po visas festivalio erdves ir renginius, nes niekada negali žinoti, kas ir kur bus įdomiausia!

Visą festivalio programą galima rasti www.vaikuknygusala.lt 

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai