Mirė garsiosios paveikslėlių knygos „Elmeris“ autorius Davidas McKee

2022 m. balandžio 15 d.
Davidas McKee (1935 m. sausio 2 d.–2022 m. balandžio 6 d.) – britų rašytojas ir iliustruotojas, palikęs gilų pėdsaką pasaulinėje vaikų literatūroje, ypač paveikslėlių knygų sferoje.

Vienas svarbiausių ir žymiausių jo kūrinių, atlaikęs laiko išbandymą, – ryškiaspalvė paveikslėlių knyga „Elmeris“. Knyga pirmą kartą išleista 1968 m., o 1989 m. buvo perpiešta ir šiek tiek sutrumpinta. Būtent tada knyga sulaukė itin didelio skaitytojų susidomėjimo ir viena po kitos pasirodė dar 40 knygų apie šį drambliuką. Paskutinė, 41-a, knyga „Elmerio gimtadienis“ (origin. „Elmerʼs Birthday“) išleista 2019 m. Knygos išverstos į daugiau nei 60 kalbų, daugiausia vertimų sulaukė pirmoji knyga.

D. McKee knygos apie Elmerį
D. McKee knygos apie Elmerį

Pirmojoje ir populiariausioje knygoje „Elmeris“ pasakojama apie išskirtinės išvaizdos drambliuką – jis atrodo tarsi ryškiaspalvis skiautinys. Kartą Elmeris nusprendžia, kad nori atrodyti kaip ir visi kiti drambliai, todėl nusidažo save pilkai. Draugai jo nebeatpažįsta, tačiau vos jis iškrečia pokštą, kiti tuojau supranta, kad tai Elmeris, juk jis toks žaismingas ir tikras pokštininkas, su juo niekada nebūna nuobodu. Užėjęs lietus netrukus nuplauna Elmerio pilkus dažus ir visi drambliai labai džiaugiasi, nes jiems labiausiai patinka Elmeris toks, koks yra – juk jo ryškios spalvos taip dera prie jo ne mažiau ryškios asmenybės! Taigi knyga paliečia daug svarbių temų, tokių kaip buvimas kitokiu, išskirtiniu, savęs priėmimas tokio, koks esi, santykis su bendruomene bei tai, kad svarbiausia ne kaip atrodai, o kas ir koks esi savo būdu, polinkiais, vertybėmis. Istorija interpretuota ir LGBT+ kontekste.

„Manau, kad vaikams svarbu žinoti, jog normalu būti kitokiam, tačiau jiems taip pat svarbu žinoti, kad normalu būti ir tokiam pačiam“1, – teigė autorius minint „Elmerio“ serijos dvidešimtpenkmetį.

Minkštas žaislas drambliukas Elmeris
Minkštas žaislas drambliukas Elmeris

Elmeris – gerai žinomas vaikų literatūros personažas ne vienoje šalyje, pagal jo atvaizdą sukurta ir daug įvairių suvenyrų.

Nors Lietuvoje D. McKee geriausiai žinomas kaip „Elmerio“ autorius – į lietuvių kalbą išverstos dvi knygos apie jį: „Elmeris“ (2014) ir „Elmerio nuotykiai“ (2016), – tačiau McKee sukūrė ir daugiau Britanijoje kultiniais tapusių personažų.

D. McKee knygos lietuvių kalba
D. McKee knygos lietuvių kalba

Vienas iš jų yra Ponas Benas (angl. Mr. Benn). Kiekvienoje knygoje Ponas Benas, geriausiai atpažįstamas iš savo juodo kostiumo ir katiliuko, apsilanko ištaigingoje drabužių parduotuvėje, kur išsirenka naują aprangą, tuomet atveria magiškas duris ir per jas leidžiasi į nuotykį, kaip nors susijusį su pasirinktu kostiumu. Pagal šias knygas buvo sukurtas ir animacinis serialas.

Su D. Mckee personažu Ponu Benu 2014 m. Didžiojoje Britanijoje išleistas pašto ženklas
Su D. Mckee personažu Ponu Benu 2014 m. Didžiojoje Britanijoje išleistas pašto ženklas

Dar vienas garsus Mckee personažas yra Karalius Rolas (angl. King Rollo), apie kurį McKee sukūrė knygų seriją. Karalius Rolas yra vaikiškas, jam nuolat reikia draugų pagalbos, patarimų ir jis nuolat įsivelia į juokingus nuotykius.

D. McKee daugiausiai kūrė žaismingas, juokingas, o kartu pamokomas ir jautrias paveikslėlių knygas mažiesiems skaitytojams.

McKee taip pat iliustravo ir kitų autorių knygas, pavyzdžiui, dalį Michaelio Bondo „Meškiuko Pedingtono“ serijos knygų. Iš viso autorius parašė ir iliustravo daugiau nei 50 knygų.

D. McKee iliustruota knyga
D. McKee iliustruota knyga

„Knygos vaikams gali padėti keisti požiūrį ir padėti vaikams suformuoti savo požiūrį į pasaulį. Paveikslėlių knygos yra pirmasis vaiko žvilgsnis į meno pasaulį ir kartais, ypač kai kuriose mano knygose, iliustracijos netgi yra svarbesnės už istoriją“,2 – teigė Davidas McKee atsiimdamas Booktrust organizacijos apdovanojimą už viso gyvenimo pasiekimus 2020 m.

Sulaukęs 87 metų rašytojas mirė 2022 m. balandžio 6 dieną Pietų Prancūzijoje, kur gyveno ilgus metus.

 

Bibliografija lietuvių kalba

  • Elmeris: pasaka/ David McKee; iliustracijos autoriaus; iš anglų kalbos vertė Viktorija Uzėlaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2014. – 32 p.
  • Elmerio nuotykiai: pasakos / David McKee; iliustracijos autoriaus; iš anglų kalbos vertė Agnė Kriščiukaitytė. – Vilnius: Nieko rimto, 2016. – 88 p.

Siūlome paskaityti

______________________________

1 David McKee: Tebūna visi savimi – štai apie ką yra „Elmeris“. 8diena.lt, 2017 m. kovo 27 d. Prieiga per internetą: https://8diena.lt/2017/03/27/davidas-mckee-tebuna-visi-savimi-stai-apie-ka-yra-elmeris/ (Žiūrėta 2022-04-15)

2 https://www.andersenpress.co.uk/david-mckee-1935-2022/ (Žiūrėta 2022-04-15)

 

Parengė Eglė Baliutavičiūtė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vaikų literatūros specialistė

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai