Mirė prancūzų dailininkas, „Asterikso ir Obelikso“ iliustratorius Albert Uderzo
2020 m. kovo 24 d., sulaukęs 92 metų, pasaulį paliko vienas iš „Asterikso ir Obelikso“ kūrėjų Albert Uderzo (g. 1927 balandžio 25 d.). Nuo 1959 m., kai pasirodė pirmasis komiksas, per visą istoriją parduota per 370 milijonų šio komikso egzempliorių, sukurta 11 filmų, o Paryžiuje šių herojų garbei pastatytas nuotykių parkas.
A. Uderzo 1951-aisiais susipažino su iš Lenkijos kilusiu rašytoju René Goscinny ir iškart ėmėsi bendrų darbų. Vienas iš pirmųjų kūrybinio dueto darbų – komiksas „Umpa-pa raudonodis“ (pranc. „Oumpah-pah le Peau-Rouge“, 1958), laikomas „Asterikso ir Obelikso“ pirmtaku. Po metų, paprašyti sukurti tipišką prancūzą herojų, kūrėjai nusprendė veiksmą nukelti į Romos imperijos laikų Galiją ir išleido pirmąją komiksų seriją „Asteriksas Galas“ (pranc. „Astérix le Gaulois“, 1959), kurios 300 tūkst. egzempliorių buvo parduoti kaip mat.
Komiksų herojus – mažaūgis Asteriksas, romėnų užkariautos Galijos karys, drauge su draugu Obeliksu ir šunimi Dogmatiksu-Idefiksu bandantis nugalėti Romos legionierius. Kiekviena serija pradedama ta pačia fraze: „dabar – penkiasdešimtieji metai prieš Kristų. Galija visiškai okupuota romėnų. Tiesą sakant, ne visiškai… Vienas nedidelis kaimelis, apgyvendintas nepasiduodančių galų, vis dar priešinasi užkariautojams. Nelengvas gyvenimėlis romėnų legionieriams, įsikūrusiems stovyklas Totorume, Akvariume, Laudanume ir Kompendiume.“ Bendražygių nuotykių gegorafija itin plati – nuvykę į Britaniją jie vietinius išmoko gerti arbatą, Egipte nulaužia nosį Sfinksui, aplanko beveik visas Europos šalis bei pasiekia net Šiaurės Ameriką.
Šių pasakojimų ilgametę sėkmę (komiksas skaičiuoja jau šešiasdešimt metų) greičiausiai lėmė vaizdinis įtaigumas, dinamiškas siužetas ir tematika. Nors būtent istorinės aktualijos ir yra didelis iššūkis kūrėjams – svarbu jas pateikti vaikui suprantama kalba, neprarasti šmaikštumo, tačiau ir nenutolti nuo istorinių faktų. Skaitytojas ar žiūrovas žaidybiškai supažindinamas su Senovės Romos istorija, mitologija. Keliaudami po skirtingas šalis herojai susipažįsta ir su vietinių tautų mentalitetu, įpročiais, požiūris neapsieina ir be stereotipų (pedantiški vokiečiai, neutralūs fondiu sūriu mintantys šveicarai, choleriški ispanai ar graikai, likusias Europos tautas laikantys barbarais).
1992 m. „Asterikso ir Obelikso“ nuotykiai pasiekė ir lietuvių skaitytojus (Teodoro Četrausko verstas komiksas „Asteriksas Gladiatorius“, leidykla „Victoria“), tačiau tai teliko vienintelis šios serijos komiksas lietuvių kalba. Tiesa, mažieji žiūrovai turėjo galimybę išvysti lietuviškai dubliuotus animacinius Asterikso ir Obelikso nuotykių serialus bei filmus.
Bibliografija lietuvių kalba
- Asteriksas gladiatorius / iliustravo Albert Uderzo; vertė Teodoras Četrauskas.– Vilnius: Victoria, 1992. – 48 p. – (Asterikso nuotykiai; kn. 2).
Rekomenduojame paskaityti
- https://www.theguardian.com/books/2020/mar/24/asterix-creator-albert-uderzo-dies-at-92 (Žiūrėta 2020-03-27)
- Interviu su Albert Uderzo: https://www.youtube.com/watch?v=p_-tiQTeqBg (Žiūrėta 2020-03-27)
- Straipsnis, skirtas Albert Uderzo penkiasdešimtmečiui: http://content.time.com/time/arts/article/0,8599,1931169,00.html (Žiūrėta 2020-03-27)
- „The vital statistics of Asterix“: http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/7049642.stm (Žiūrėta 2020-03-27)
- Oficiali „Asterikso ir Obelikso“ svetainė https://www.asterix.com (Žiūrėta 2020-03-27)
Parengė Jūratė Petronienė