Paskelbtas 2019 m. Astridos Lindgren atminimo premijos laureatas

2019 m. balandžio 02 d.
Tarptautinę vaikų knygos dieną, balandžio 2 d., Bolonijos vaikų knygų mugėje tradiciškai paskelbta, kas tapo 2019 m. Astridos Lindgren atminimo premijos (ALMA) laureatu. Tai flamandų kilmės belgų rašytojas Bart Moeyaert.

Bart Moeyaert (g. 1964 m.) – rašytojo karjerą pradėjo 19-os išleidęs debiutinį romaną „Duet met valse noten“ (1983, liet. „Nesuderinamas duetas“). Dabar jis jau parašęs per 50 knygų – nuo paveikslėlių knygų, problemų prozos paaugliams iki poezijos. Jis taip pat rašo scenarijus televizijai, verčia ir moko kūrybinio rašymo. Jo kritikų pripažinti kūriniai yra išversti daugiau nei į 20 kalbų. Deja, lietuviškai neturime nė vienos autoriaus knygos.

Laureato nedomina idiliški vaizdeliai ir vaikystės tyrumas, jis siekia parodyti sudėtingą, daugiabriaunį pasaulį. Egzistencinius klausimus jis nagrinėja realistine, poetine ir mąstyti skatinančia maniera. O riba tarp gėrio ir blogio jo kūryboje nėra aiški. Taip pat jo knygose daug įtampos, nežinomybės.

Anot ALMA komisijos, B. Moeyaert glausta ir melodinga kalba virpa nuo užslopintų emocijų ir neišsakytų troškimų. Jis vaizduoja santykius kriziniu momentu su kinematografiška sparta. Išskirtiniai rašytojo darbai išryškina faktą, kad vaikų ir paauglių knygos turi vietą pasaulio literatūroje.

B. Moeyaert, išgirdęs apie laimėtą premiją, papasakojo, kad skaitė Astridą Lidgren būdamas devynerių. Jos sukurtas pasaulis jam padarė didelį įspūdį. Vėliau suprato, kad jos pasaulyje labai svarbi bendrystė, buvimas kartu.

„Kai buvau devynerių, skaičiau Astridos Lindgren knygas. Jos sukurtas pasaulis buvo lyg mano paties šeima ir tikras pasaulis panašus į jos. Vėliau supratau, kad jos pasaulis yra apie buvimą kartu. Tai mane ramino – buvau vienišius savo didelėje šeimoje, nes buvau jauniausias. Ir visa tai padarė įtaką mano kūrybai. Noriu praplėsti vaikų literatūros ribas“, – kalbėjo B. Moeyaert, išgirdęs apie laimėtą premiją.

B. Moeyaert knygų viršeliai
B. Moeyaert knygų viršeliai

B. Moeyaert bibliografijoje rasime tokių kūrinių kaip „Blote handen“ (1995, liet. „Plikos rankos“) – pasakojimą apie traumines ir fantasmagoriškas berniukų patirtis artėjant Naujųjų metų išvakarėms, laimėjusį Vokietijos jaunimo literatūros premiją; problemų prozos knygą „Het is de liefde die we niet begrijpen“ (1999, liet. „Tai meilės mes nesuprantame“), autobiografinę knygą „Broere“ (2002, liet. „Broliai“), kurioje autorius pasakoja apie savo kaip jauniausio iš septynių brolių patirtis ir kt. kūrinių. Naujausia autoriaus knyga „Tegenwoordig heet iedereen Sorry“ (2018, liet. „Visi šiomis dienomis atsiprašinėja“) – aštri ir emocinga knyga apie dvylikametę merginą.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai