Paskelbtas 2024 m. Astridos Lindgren atminimo premijos laureatas

2024 m. balandžio 10 d.
Balandžio 9 d. paskelbtas Astridos Lindgren atminimo premijos 2024 m. laureatas. Juo tapo Australijos organizacija Vietinių gyventojų raštingumo fondas (The Indigenous Literacy Foundation, ILF).

Fondas įkurtas 2011 m. siekiant Australijos čiabuvių vaikams užtikrinti vertingos literatūros prieinamumą, skatinti jų skaitymą ir gerinti raštingumą. Svarbi fondo darbo dalis yra bendradarbiavimas su vietos bendruomenėmis ir įsipareigojimas joms.

Vykdydamas įvairias programas, fondas Australijos ir Toreso sąsiaurio salų čiabuvių vaikams ir šeimoms siūlo knygų rinkinius, verčia knygas, organizuoja skaitymus ir remia čiabuvių bendruomenėse sukurtų vaikų knygų leidybą. Organizacija šiuo metu veikia 427 bendruomenėse visame Australijos žemyne. Fondo pažangi ir kūrybinė veikla yra įkvėpimo šaltinis ne tik vietinių tautų raštingumui skatinti, bet ir darbui su vaikais iš kitų socialinių grupių, kurių istorijos, kalbos ir patirčių nepripažįsta didžioji dalis visuomenės.

Astridos Lindgren atminimo premiją (Astrid Lindgren Memorial Award, ALMA) po rašytojos mirties 2002 m. įsteigė Švedijos vyriausybė, taip pagerbdama rašytojos atminimą. Šis pasaulinis apdovanojimas kasmet įteikiamas asmeniui ar organizacijai už išskirtinį indėlį į vaikų ir jaunimo literatūrą. Premija – 5 mln. Švedijos kronų ir tai yra didžiausia premija vaikų literatūros pasaulyje.

Pirmieji apdovanojimą pelnė amerikiečių vaikų rašytojas ir iliustruotojas Mauriceʼas Sendakas ir austrų vaikų rašytoja Christine Nöstlinger.

2024 m. Astridos Lindgren atminimo premijai buvo nominuoti 245 kandidatai iš 68 šalių – žymiausi vaikų knygų rašytojai, iliustruotojai bei žmonės ir organizacijos, dirbantys skaitymo skatinimo srityje. Kandidatus šiam apdovanojimui siūlo institucijos ir organizacijos iš viso pasaulio, o laureatus atrenka dvylikos ekspertų komisija.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai