Paskelbtas Niuberio medalio 2019 m. laimėtojas

2019 m. sausio 29 d.
Sausio 29 d. Amerikos bibliotekų asociacija paskelbė reikšmingiausią kūrinį vaikams ar jaunimui, per kalendorinius metus išleistą Amerikoje, kuriam bus įteiktas Niuberio medalis. Laimėtoja tapo rašytojos Meg Medinos knyga „Merci Suárez Changes Gears“ (liet. „Mersė Suarez keičia pavarą“).

„Šiltas ir atviras Med Medinos romanas meistriškai vaizduoja vienos Amerikos kubiečių šeimos gyvenimą autentiškai ir su empatija“, – teigia Niuberio medalio komisijos pirmininkė Ellen M. Riordan.

Knygoje pasakojama apie šeštokę Mersę Suárez. Ji su savo broliu Roliu mokosi privačioje mokykloje Floridoje. Tačiau skirtingai nei kiti vaikai, jie gyvena itin kukliai, neturi nei didelio namo, nei prabangios jachtos, o gerą turčių mokyklą gali lankyti tik dėl gautos stipendijos. Nemalonumui mokykloje prasideda, kai Mersei tenka atlikti namų darbų užduotį kartu su mokyklos numylėtiniu, tad ji tuojau tampa pasipūtėlės Ednos Santos taikiniu. Be to, ir namuose dedasi negeri dalykai – jos mylimas senelis pastaruoju metu elgiasi itin keistai, bet kiti šeimynykščiai jai nieko nepasakoja… Tad su savo baimėmis ir išgyvenimais Mersei tenka tvarkytis pačiai.

Kartu su pagrindiniu apdovanojimu, paskelbtas ir 2019-ųjų Niuberio medalio garbės sąrašas. Šiemet į jį pateko dvi knygos:

Veeros Hiranandani „The Night Diary“ (liet. „Nakties dienoraštis“);

Catherine‘os Gilbert Murdock „The Book of Boy“ (liet. „Berniuko knyga“).

Niuberio medalio laimėtoją – reikšmingiausią kūrinį vaikams ar jaunimui, per vienerius metus išleistą Amerikoje, kasmet renka Amerikos bibliotekų asociacija. Apdovanojimas teikiamas nuo 1921 m. ir yra pavadintas vaikų literatūros leidėjo John Newbery vardu.

Viso pasaulio vaikų literatūros leidėjams Niuberio medalis yra svarbus orientyras ieškant vertingos literatūros vertimams. Į lietuvių kalbą yra išversta nemažai šia premija apdovanotų kūrinių: Katherine‘os Applegate „Tas vienintelis Aivenas“, Neilo Gaimano „Kapinių knyga“, Kate‘s DiCamillo „Pasaka apie Desperą“, Louiso Sacharo „Duobės“, Loiso Lowry „Siuntėjas“  ir kt.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai