Paskelbti 2024 m. Hanso Christiano Anderseno apdovanojimų laureatai

2024 m. balandžio 09 d.
Balandžio 8 d. tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje paskelbti 2024 m. Hanso Christiano Anderseno apdovanojimų laureatai.

2024 m. apdovanojimui buvo nominuoti 59 kandidatai iš 33 šalių. Pagrindiniai nominantų darbų vertinimo kriterijai yra estetinė ir literatūrinė kūrinių vertė, gebėjimas žvelgti iš vaiko perspektyvos ir sužadinti smalsumą, autentiška raiškos įvairovė, kūrinių aktualumas vaikams ir jaunimui. Komisija vertina kiekvieno kandidato kūrybos visumą.

Šių metų laureatais tapo rašytojas Heinzas Janischas (Austrija) ir iliustruotojas Sydney Smithas (Kanada).

Rašytojas H. Janischas gimė 1960 m. netoli Vengrijos sienos Burgenlande, dabar gyvena Vienoje. Vertinimo komisija atkreipė dėmesį, kad rašytojas yra trumpų istorijų, paliekančių vietos skaitytojų vaizduotei, meistras. Nors daugelis jo kūrinių yra humoristiniai, kartais net absurdiški, tačiau turi filosofinių elementų, o jie knygoms suteikia gylio. Paprasti jo tekstai yra prasmingi, rašytojo kūrybai lengvai galima pritaikyti posakį „mažiau yra daugiau“. Be to, rašytojo indėlis į vaikų literatūrą yra didelis – jis ne tik rašo, bet taip pat rengia skaitymus, literatūrinio ir kūrybinio rašymo seminarus vaikams ir suaugusiesiems, kūrybines dirbtuves jauniesiems menininkams, turintiems negalią. H. Janischo kūryba pasižymi daugybe sluoksnių, todėl yra universali ir kelia nuotaiką.

Lietuvių kalba turime dvi Hanso Christiano Anderseno apdovanojimo laureato H. Janischo knygas: „Namie“ ir „Alkanas kaip meška“. Abi iš vokiečių kalbos vertė Rūta Jonynaitė, 2005 m. išleido „Nieko rimto“.

Iliustruotojas S. Smithas gimė 1980 m. Naujosios Škotijos kaime, kelerius metus su šeima gyveno Toronte, dabar grįžo į provinciją. Vertinimo komisija pažymėjo, kad S. Smitho kūryba yra tarsi vaizdinis pasakojimas arba trumpas muzikinis prisiminimas. Kuklūs, bet autentiški jo personažai yra simpatiški ir švelnūs. Menininkas spalvas naudoja taip, kad gali perteikti gamtą, kvapus ir dramą. Posakį „daugiau yra mažiau“ galima pritaikyti kiekvienam jo darbui – menininkas nenaudoja nieko, ko nereikia emocijoms išreikšti. S. Smithas yra tikrai universalus menininkas.

IBBY Hanso Christiano Anderseno apdovanojimas yra aukščiausias tarptautinis apdovanojimas, teikiamas kas dvejus metus vaikų knygų rašytojui ir iliustruotojui. Laimėtojams įteikiami medaliai ir diplomai.

Trumpasis kandidatų sąrašas buvo paskelbtas šių metų sausio mėnesį.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai