Paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nugalėtojai

2022 m. gegužės 09 d.
Gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, tiesioginės transliacijos metu paskelbti ir apdovanoti akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ nugalėtojai.

Knygų vaikams kategorijoje 2021-ųjų Metų knyga skaitytojai išrinko Indrės Zalieckienės eilėraščių knygą „Kaip sutramdyti žvėryną?“ (leidykla „Alma littera“, 2021). Knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos pirmininkė, vaikų ir jaunimo literatūros tyrėja dr. Asta Skujytė-Razmienė taip pristato šią knygą: „Ar jums taip nenutinka, kad jūsų namuose netikėtai apsigyvena visas žvėrynas? Arklys, dramblys, o gal ir dar egzotiškesni gyvūnai? Jeigu neišmanote, kaip juos suvaldyti ar kaip su jais susikalbėti, „Kaip sutramdyti žvėryną“ gali tapti puikia instrukcija. Žaisminguose eilėraščiuose, kuriuos lydi spalvingos iliustracijos, telpa visa kasdienybė, kuri, jei tik pažiūrėsi kiek kitu kampu, anaiptol nėra nuobodi! Taigi, koks žvėris šiandien lankosi pas tave?“

Indrė Zalieckienė. Nuotr. Vygaudo Juozaičio
Indrė Zalieckienė. Nuotr. Vygaudo Juozaičio

 

Knygų paaugliams kategorijoje 2021-ųjų Metų knyga skaitytojai išrinko Kotrynos Zylės „Siela sumuštinių dėžutėje: nelabai baisios istorijos“ (leidykla „Aukso žuvys“, 2021). Akcijos knygų vaikams ir paaugliams atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė teigia: „Kotryna Zylė tęsia mitologijos temą ir daro tai itin vykusiai ir patraukliai – tiek paaugliui, tiek suaugusiam skaitytojui. Nominuotoje knygoje autorė pasakoja „nelabai baisias istorijas“, sujungdama skirtingus pasaulius, aktualizuodama senąsias tradicijas ir interpretuodama jas šiuolaikinio žmogaus pasaulyje. „Sielos sumuštinių dėžutėje“ privalumas – kelių kartų žvilgsnių pateikimas: greta Kotrynos Zylės kūrybinių interpretacijų dėstomi ir jos tėčio pasakojimai apie mitines būtybes. Tai išties įdomus sprendimas, suteikiantis vertingos informacijos, pagyvinantis ir pagilinantis knygos kontekstus. Knyga žavi originalumu, gyvu, sklandžiu pasakojimo stiliumi, vykusiai pasirinkta tematika ir puikiu jos atskleidimu. K. Zylė sugeba sudominti, itin organiškai įterpti mitą, fantaziją į apčiuopiamą, gyvenamąją mūsų tikrovę. Laumę čia galima sutikti baseine, Dievą senelį – troleibuse, o miręs brolis Vėlinių naktį rašo trumpąsias žinutes neveikiančiu telefonu. Itin kūrybiška ir verta dėmesio knyga, kurioje žavi ne tik tekstas, bet ir iliustracijos.“

Kotryna Zylė. Nuotr. Vygaudo Juozaičio
Kotryna Zylė. Nuotr. Vygaudo Juozaičio

Nugalėtojų paskelbimo ceremonija transliuota iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos. Kultūros ministerija knygų laureačių autoriams skyrė piniginę premiją, o autorinių antspaudų studija „Ekslibris.lt“ dovanojo vardinius antspaudus. Jų autorė – grafikė Jūratė Kemeklytė-Bagdonienė.

Metų knygą vaikams skaitytojai rinko iš ekspertų pasiūlyto knygų penketuko, o paaugliams – iš trejetuko. Šį kartą akcijai buvo atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos, išleistos nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. iki 2021 m. gruodžio 31 d.

Vaikams ir paaugliams išleistas knygas vertino šie ekspertai: žurnalistė, rašytoja, literatūros kritikė Gintarė Adomaitytė; poetė, literatūros kritikė Lina Buividavičiūtė; Lietuvių kalbos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Aurelija Gritėnienė; vaikų ir jaunimo literatūros tyrėja dr. Asta Skujytė-Razmienė (komisijos pirmininkė); vaikų literatūros specialistė Asta Plechavičiūtė.

Knygų vaikams penketuką sudarė Audros Baranauskaitės ir Linos Itagaki „Nukas“ („Tikra knyga“, 2021); Mariaus Marcinkevičiaus ir Ingos Dagilės „Akmenėlis“ („Tikra knyga“, 2020); Jurgos Vilės ir Linos Sasnauskaitės „Chameleono sapnai“ („Tikra knyga“, 2021); Zigmo Vitkaus ir Ingos Dagilės „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ („Alma littera“, 2021) ir Indrės Zalieckienės „Kaip sutramdyti žvėryną?“ („Alma littera“, 2021).

Knygų paaugliams trejetuką sudarė Rasos Grybaitės ir Linos Itagaki „Grybo auksas“ („Artseria“, 2021), Neringos Vaitkutės „Klampynių kronikos 3: Pamiršti dievai“ („Nieko rimto“, 2021) ir Kotrynos Zylės „Siela sumuštinių dėžutėje“ („Aukso žuvys“, 2021).

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ knygos nugalėtojos
Akcijos „Metų knygos rinkimai 2021“ knygos nugalėtojos

Balsuoti už ekspertų atrinktas knygas buvo galima 2022 m. vasario 25–balandžio 25 dienomis interneto svetainėje www.skaitymometai.lt, portale www.LRT.lt, taip pat siųsti laiškus elektroniniu ir įprastu paštu.

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti kokybišką, šiuolaikišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Akcijos idėja – pristatyti vertingiausius, originaliausius praėjusiais metais išleistus lietuvių literatūros kūrinius vaikų, paauglių, suaugusiųjų prozos, poezijos bei publicistikos ir dokumentikos knygų kategorijose.

Metų knygos rinkimai vyksta kasmet nuo 2005-ųjų. Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija. Ji yra Skaitymo skatinimo programos, kurią finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, dalis.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai