Paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nugalėtojai

2024 m. gegužės 08 d.
Gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ nugalėtojai.

 

Knygų vaikams kategorijoje skaitytojai Metų knyga išrinko Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Itagaki istoriją apie mergaitę partizanę „Mergaitė su šautuvu“ (leidykla „Misteris Pinkmanas“).

Lina Itagaki ir Marius Marcinkevičius. Irmanto Gelūno nuotr.
Lina Itagaki ir Marius Marcinkevičius. Irmanto Gelūno nuotr.

„Kaip atrodo gyvenimas miško bunkeryje, kurio kaminas yra kelmas, o į vidų vedantis takelis – upė? Tokį gyvenimą patyrė viena drąsi mergaitė, kurios šeimą į Sibirą išvežė rusų kariai. Tykiai išlaukusi šuns būdoje ir įvykdžiusi tėčio patikėtą misiją – perduoti svarbų paketą – Magdė patenka į savo mokytojo globą ir apsigyvena partizanų bunkeryje. Greitai iš globotinės ji tampa tikra būrio nare, savo sumaniais pasiūlymais padedančia spręsti tiek kasdienius, tiek strategiškai svarbius iššūkius. Marius Marcinkevičius ir Lina Itagaki įtaigiai ir jautriai komikso pavidalu perteikia svarbią Lietuvos istorijos dėlionės dalį. Gal ne viskas čia tikra, tačiau rašyta remiantis liudininkų, laisvės kovotojų prisiminimais ir buvusios partizanų ryšininkės pasakojimu apie mergaitę, kurį laiką gyvenusią bunkeryje su partizanais,“ – knygą „Mergaitė su šautuvu“ pristato akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė LRT vaikų ir jaunimo turinio vyr. redaktorė Aistė Jurė.

Knygų paaugliams kategorijoje daugiausia skaitytojų balsų surinko ir Metų knyga tapo Viktorijos Butautis fantastinis nuotykių romanas „Kanarų paslaptis“ (leidykla „Vaga“).

Viktorija Butautis sveikinosi iš Australijos. Irmanto Gelūno nuotr.
Viktorija Butautis sveikinosi iš Australijos. Irmanto Gelūno nuotr.

 

„Debiutinis Viktorijos Butautis fantastinis romanas paaugliams „Kanarų paslaptis“ pasakoja apie smalsios dvylikametės Emos ir jos šuns Marso nuotykius sprendžiant paslaptį – surandant septynis akmeninius šunis septyniose Kanarų salose. Šios knygos istorijos formulė: SMALSUMAS + DRĄSA = NUOTYKIAI bei nuo pat pradžių visur lydintis begalybės ženklas puikiai apibūdina knygos turinį. Ji kupina nuotykių bei pavojų, pakeliui atrandamos nuoširdžios draugystės ir plačiai supažindina su Kanarų salomis ir jas supančia aplinka. Knygoje taip pat netrūksta ir fantastinių elementų, kurie sukuria papildomą naratyvą tarp realaus ir išgalvoto pasaulio. Knyga unikali ir tuo, kad skaitytojas drauge su veikėjais gali spręsti knygoje pateiktas mįsles, šifruoti užuominas, taip bandydamas įminti Kanarų paslaptį,“ – apie knygą „Kanarų paslaptis“ teigia knygų atrankos ir vertinimo ekspertų komisijos narė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė, švietimo srities projektų vadovė Rūta Lazauskaitė.

Kultūros ministerija knygų laureačių autoriams skyrė pinigines premijas, o autorinių antspaudų studija „Ekslibris.lt“ dovanojo vardinius antspaudus. Jų autorė – grafikė Jūratė Kemeklytė-Bagdonienė.

Akcijoje varžėsi specialiai sudarytų ekspertų komisijų atrinktos per 2023 m. išleistos knygos – iš viso buvo nominuotos 25 knygos penkiose kategorijose:  knygų vaikams, knygų paaugliams, suaugusiųjų prozos, poezijos ir negrožinių knygų kategorijose. Skaitytojai už jas balsuoti galėjo du mėnesius – nuo pretendentų į apdovanojimus paskelbimo Vilniaus knygų mugėje vasario mėnesį iki balandžio 23 d.

Vaikams ir paaugliams išleistas knygas vertino ir akcijai atrinko ekspertai: LRT vaikų ir jaunimo turinio vyr. redaktorė Aistė Jurė; Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narė, švietimo srities projektų vadovė Rūta Lazauskaitė; prozininkė, novelistė, knygų paaugliams autorė Daina Opolskaitė; literatūros žurnalo „Metai“ vyr. redaktorius Antanas Šimkus ir vaikų literatūros tyrėjas, vertėjas doc. dr. Kęstutis Urba (komisijos pirmininkas).

Akcijoje „Metų knygos rinkimai 2023“ knygų paaugliams kategorijoje varžėsi šios knygos: Viktorija Butautis „Kanarų paslaptis“ („Vaga“); Dalia Dilytė „Senovės Graikijos išminčiai“ („Sofoklis“), Juozas Gaižauskas „Antarktidos indėnai“ („Alma littera“), Agnesa Kenešytė-Gricė „Purslai“ („Kriventa“), Zigmas Vitkus, iliustruotojas Mindaugas Lukošaitis „Akimirka apsispręsti“ („Alma littera“).

Knygų vaikams kategorijoje varžėsi šios penkios knygos:  Pavel Kulikov, iliustruotoja Viktorija Ežiukas „Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“ (išleido Lietuvos jūrų muziejus), Nijolė Laurinkienė, iliustruotoja Anete Bajāre-Babčuka „Saulė – dangaus karalienė“ („Aukso žuvys“), Marius Marcinkevičius, iliustruotoja Lina Itagaki „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“ (Misteris Pinkmanas), Vytenė Muschick, Marius Marcinkevičius, iliustruotoja Lina Itagaki „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“ („Aukso žuvys“), Ina Ogenskienė, iliustruotojas Andrius Seselskas „Koncertas turėklui“ (Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“).

Akcijos „Metų knygos rinkimai“ tikslas – skatinti Lietuvos rašytojus kurti kokybišką, šiuolaikišką literatūrą įvairaus amžiaus žmonėms, skatinti įvairaus amžiaus ir skirtingų socialinių grupių gyventojus skaityti, užtikrinti meniškai vertingos literatūros prieinamumą.

Metų knygos rinkimai vyksta kasmet nuo 2005-ųjų ir yra Skaitymo skatinimo programos dalis. Akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Akcijos partneris – Lietuvos leidėjų asociacija. Informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai