Paskelbti ir apdovanoti geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjai

2021 m. gegužės 30 d.
Gegužės 30 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus renkamų geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonija.

Tradiciškai kasmet nuo 1993 m. rengiami apdovanojimai vyko jau 29-ąjį kartą. Rašytojai, dailininkai, iliustruotojai, vertėjai apdovanoti septyniose kategorijose. Aštuntoji premija skirta už skaitymo skatinimo veiklą. Tai vieni svarbiausių literatūrinių apdovanojimų Lietuvoje. Vienas šių premijų tikslų ir yra stiprinti profesionalią vaikų literatūros refleksiją Lietuvoje, todėl geriausias metų knygas renka tik profesionalai – specialistų komisijos, į kurias kviečiami vaikų literatūros ir knygos meno tyrėjai, mokytojai, skaitybos specialistai, dailininkai, dizaineriai, kalbininkai, studentai ir kt.

Geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonijos akimirka. Organizatorių nuotr.
Geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonijos akimirka. Organizatorių nuotr.

Šių metų renginio tema – „Vaikų knygų tiltas“ – nurodo į IBBY įkūrėjos Jellos Lepman autobiografinės knygos pavadinimą. Kai po Antrojo pasaulinio karo buvo įkurtas IBBY, J. Lepman kalbėjo apie tai, kad vaikų gerovei atkurti neužtenka batų ir saldainių, reikia patenkinti ir jų kultūrinius poreikius. Šių dienų pandeminė situacija atskleidė panašius skaudulius – vaikams trūksta ne tik kompiuterių, bet ir knygų. Todėl grįžtame prie ištakų ir iš naujo kalbame apie tai, kas visiems be galo svarbu.

1948 m. pirmą kartą didžiulėmis pastangomis suorganizavusi tarptautinę vaikų knygų parodą ir taip nutiesusi knygų tiltus tarp nuniokotos Europos šalių vaikų, ji nepaprastai tikėjo, kad vaikai gali parodyti suaugusiesiems kelią, jie bus ta karta, kuri ras išeitį atstatyti pasaulį, kurį jų tėvai ir seneliai sugriovė. Todėl jų gerovė yra nepaprastai svarbi. Ne veltui ši šventė rengiama kitos svarbios dienos – Tarptautinės vaikų gynimo dienos – išvakarėse, teisė į prieinamą kultūrą ir kokybišką literatūrą yra viena iš svarbių vaikų teisių.

Geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonijos akimirka. Organizatorių nuotr.
Geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonijos akimirka. Organizatorių nuotr.

Apdovanojimus savo pasirodymais papuošė profesionalūs atlikėjai – ceremoniją vedė aktoriai Aistė Lasytė ir Vygandas Vadeiša, muzikinius kūrinius atliko jaunasis muzikos genijus Jonas Vozbutas, elektroninio smuiko virtuozė Agnė Doveikaitė, kūrinių ištraukas, lydimas savos kūrybos muzikos, skaitė aktoriai Martynas Baranauskas ir Vilma Raubaitė.

Ceremonija buvo tiesiogiai transliuojama internetu Nacionalinės bibliotekos „Youtube“ kanale, Nacionalinės bibliotekos ir IBBY Lietuvos skyriaus „Facebook“ paskyrose bei portale 15min.lt

Kviečiame susipažinti su premijų laureatais.

  • Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams skirta Mariui Marcinkevičiui ir Ingai Dagilei už knygą „Akmenėlis“ (leidykla „Tikra knyga“) – už litvakų istorinės atminties aktualizavimą bei drąsą su vaikais kalbėti apie tamsiausius istorijos periodus, gebėjimą juos papasakoti jautriai, vedant skaitytoją į šviesą, ir istorijos supratimą, taip pat už nuostabią knygos vizualinę dermę.
  • Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams skirta Kotrynai Zylei už knygą „Mažas kaip vabalėlis“ (leidykla „Dvi tylos“) – už atskleistą mažo pasaulio didumą, taupų, bet talpų tekstą, kuriame nuostabiai dera vaizdai ir žodžiai.
  • Domicėlės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Aušrai Kiudulaitei už knygos „Maksas ir 92 musės“ (leidykla „Tikra knyga“) iliustracijas – už įtaigią meninę kalbą ir intertekstinius vaizdų pasakojimus, išplečiančius vaikų literatūros ribas.
  • Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą skirta Indrei Zalieckienei už paveikslėlių knygą „Kapt kapt kapt“ (išleido Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – už mažiausiųjų skaitytojų pajautimą, vaizdo ir žodžio žaismę, taisyklingą eilėdarą, savo paprastumu žavų knygos pasaulį, skatinantį ieškoti, stebėtis ir atrasti skaitymo džiaugsmą vis iš naujo.
  • Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams skirta Aigustei Vykantei Bartkutei už Danielos Fischerovos knygos „Blogykla“ vertimą iš čekų kalbos (leidykla „Debesų ganyklos“) – už itin gyvą ir kalbiškai spalvingą šmaikštaus apversto pasaulio perteikimą bei išmonę charakterizuojant personažus.
  • Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams skirta Birutei Avižinienei už Annetos Huizing knygos „Kaip aš netyčia parašiau knygą“ vertimą iš nyderlandų kalbos (leidykla „Debesų ganyklos“) – už sklandžią ir taikliai perteikiančią pirmuosius bręstančios paauglės literatūrinius bandymus, jos jauseną ir mąstyseną kalbą.
  • Premija už geriausią metų pažintinę knygą skirta Mariui Poškui už jausmų žinyną „Ką aš jaučiu“ (leidykla „Alma littera“) – už jautrų ir atsakingą požiūrį į jaunųjų skaitytojų poreikius ir galimybes, už adresato pojūtį ieškant teksto ir vaizdo dermės.
  • Vinco Aurylos premija už vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą skirta Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkei Danutei Miknevičienei – už gyvą vaikų biblioteką, orientuotą į gilią, prasmingą literatūrą, už renginius ir iniciatyvas, ugdančius jaunuosius skaitytojus.
Geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjai. Organizatorių nuotr.
Geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjai. Organizatorių nuotr.

Premijas remia krepšininkas Šarūnas Marčiulionis, Prano Mašioto giminaitis dailininkas Vytautas Žirgulis, UAB „Vilsentras“, UAB „IMG Numeri“, UAB „Sabelija“, UAB „Alumnus“, UAB „Kauno šilas“, leidykla „Alma littera“, leidykla „Debesų ganyklos“, leidykla „Žara“, programuotojas Antanas Marcelionis.

Renginio partneris – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Informacinis partneris – naujienų portalas 15min.lt.

Pagrindinis rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

Renginio vaizdo įrašą rasite Nacionalinės bibliotekos „Youtube“ kanale.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai