Paskelbti populiariausi 2019 m. bibliotekose vaikų autoriai ir knygos

2020 m. rugpjūčio 17 d.
Kaip ir kiekvieną vasarą, Asociacija LATGA sudarė populiariausių praėjusiais metais bibliotekose autorių ir knygų dešimtukus.

Pačios skaitomiausios bibliotekose – vaikų knygos. 2018 m. vaikų ir jaunimo literatūros kategorijoje į pirmąją vietą iškopusi Lina Žutautė nepralenkiama buvo ir 2019-aisiais. Net keturios jos knygos apie Kakę Makę atsidūrė populiariausių vaikų ir jaunimo literatūros kūrinių sąraše. Tačiau pačioje jo viršūnėje – ne viena iš Kakės Makės istorijų, o Jurgos Vilės ir Linos Itagaki knyga „Sibiro haiku“.

Populiariausių autorių ir jų kūrinių bibliotekose sąrašai sudaromi remiantis 66 bibliotekų, kuriose įdiegta Lietuvos integrali bibliotekų informacinė sistema (LIBIS), pateiktais duomenimis. Pasak Asociacijos LATGA Kūrinių panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovės  Jurgos Bražiūnienės, šie dešimtukai neatspindi bendrų skaitymo tendencijų, nes duomenys surenkami ne iš visų šalies bibliotekų, o informacijos prašoma tik apie tuos autorius ir knygas, dėl kurių buvo užpildytos LATGA svetainėje pateikiamos autorių paraiškos. Be to, daug kas knygas perka knygynuose arba parsisiunčia… iš piratinių interneto svetainių.

„Negalime žinoti ir to, kiek šeimos narių ar draugų perskaitė tą pačią iš bibliotekos paimtą knygą. Be to, daug knygų, kurios gerai perkamos knygynuose, į bibliotekų populiariausiųjų topus patenka gerokai vėliau, nes ir į bibliotekas jos atkeliauja vėliau. Nenuostabu, kad prie kai kurių knygų ir ilgiausios eilės susidaro. Mums, Asociacijai LATGA, pervesti kompensacinį atlyginimą už Knygų panaudą bibliotekose jau 17 metus iš eilės pavedusi Kultūros ministerija davė pažadą skirti daugiau pinigų knygoms pirkti. Taigi, eilės prie populiaresnių knygų turėtų sumažėti. Žinoma, dabar svarbiausia, kad bibliotekos apskritai galėtų veikti ir neatsirastų kažkokių suvaržymų“, – sako ji.

Padidėjo ir Kultūros ministerijos skiriamas kompensacinis atlyginimas už knygų panaudą autoriams. Šiemet jis siekia 319 420 eurų ir tai yra beveik 6 proc. daugiau nei praėjusiais metais, kuomet buvo skirti 301964 eurai.

Kompensacinio atlyginimo paskirstyme dalyvavo suaugusiųjų ir vaikų 1 445 knygų tekstų autoriai, 529 vertėjai, 135 iliustruotojai ir 66 knygos dailininkai. 2019 m. kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą paskirstyme dalyvavo 1 793 Lietuvos bei 382 užsienio autoriai. Per 2019 metus užregistruoti 122 nauji autoriai. Paskirstyme dalyvavo 21946 kūriniai, tarp jų – 1664 nauji.

Šiemet trisdešimtmetį švenčianti Asociacija LATGA informuoja, kad visi autoriai, gaunantys atlyginimą už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose, taip pat dalyvavo ir kompensacinio atlyginimo už kūrinių atgaminimą reprografijos būdu paskirstyme. Atlyginimą už autorinių kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais reprografijos būdu (kopijavimas ir spausdinimas) Asociacija LATGA surenka iš įmonių, kurios prekiauja kopijavimo ir spausdinimo įranga, taip pat – iš spausdinimo ir kopijavimo paslaugas teikiančių bendrovių. Deklaracijas apie reprografijos paslaugų teikimą 2019 m. pateikė 131 įmonė (2018 m. – 121 įmonė), pranešimus apie parduotus reprografijos įrenginius pateikė 44 įmonės (2018 m. – 30 įmonių). „Surinkimas per 2019 metus išaugo beveik 20 tūkst. Jeigu 2018 m. už parduotus reprografijos įrenginius ir reprografijos paslaugas surinkta beveik 71 tūkst. eurų, tai 2019 – net 90 682 eurai“, – pasidžiaugė Asociacijos LATGA Knygų panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovė J. Bražiūnienė.

POPULIARIAUSIŲ BIBLIOTEKOSE KNYGŲ

IR AUTORIŲ DEŠIMTUKAI

 

VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS AUTORIAI

  1. Lina Žutautė
  2. Vytautas Račickas
  3. Kęstutis Kasparavičius
  4. Tomas Dirgėla
  5. Vytautas V. Landsbergis
  6. Selemonas Paltanavičius
  7. Rebeka Una
  8. Vytautė Žilinskaitė
  9. Marius Marcinkevičius
  10. Evelina Daciūtė

LIETUVIŲ AUTORIŲ VAIKŲ IR JAUNIMO LITERATŪROS KNYGOS

  1. Jurga Vilė, Lina Itagaki „Sibiro haiku“
  2. Lina Žutautė „Kakė Makė ir supertėčio diena“
  3. Lina Žutautė „Kakė Makė ir dantukų fėjos puota“
  4. Evelina Daciūtė „Laimė yra lapė“
  5. Lina Žutautė. „Kakė Makė ir pavogtas laikas“
  6. Lina Žutautė „Kakė Makė ir svajonių gimtadienis“
  7. Gaja Guna Eklė „Brolis, kurio nereikėjo“
  8. Kęstutis Kasparavičius „Sapnų katytė“
  9. Rebeka Una „Labas, aš Tadas“
  10. Gendrutis Morkūnas „Vasara su Katšuniu“

GROŽINĖS LITERATŪROS KNYGŲ ILIUSTRUOTOJAI

  1. Alfreda Steponavičienė
  2. Lina Žutautė
  3. Lina Eitmantytė-Valužienė
  4. Sigutė Ach
  5. Irmina Dūdėnienė
  6. Rūta Baltakienė
  7. Inga Dagilė
  8. Stasys Eidrigevičius
  9. Ieva Juknytė
  10. Tania Rex

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai