Prestižinei premijai Italijoje nominuota lietuvių kūrėjų knyga vaikams „Chameleono sapnai“

2024 m. vasario 27 d.
Gerbti ir mylėti gamtą bei visus gyvus jos sutvėrimus kviečianti Jurgos Vilės ir Linos Sasnauskaitės knyga „I sogni di un camaleonte“ (išleido „24 ORE Cultura Editore“) pretenduoja gauti Inge Feltrinelli apdovanojimą pirmą kartą įsteigtoje vaikų knygų kategorijoje.

Vokiečių ir žydų kilmės italų fotografės, didžiausio Italijoje leidyklų tinklo Éditions Feltrinelli steigėjos, žmogaus teisių aktyvistės vardu pavadinta premija skiriama išskirtinai moterims kūrėjoms, kalbančioms apie smurtą, išnaudojimą, klimato kaitą ir kitus iššūkius.

Lietuvių autorės sako, kad vien patekti tarp penkių finalistų yra neeilinis pasiekimas ir pasakoja, kaip gimė ši ne tik Lietuvos, bet ir Italijos vaikų pamėgta spalvinga knyga apie simpatišką, laisvės ištroškusį chameleoną Leoną.

Į premiją, pavadintą už moterų teises ypač kovojusios aktyvistės Inge Feltrinelli vardu, iš viso pretenduoja 5 vaikų knygos, už kurias buvo galima balsuoti internetu iki vasario 16 dienos. Apdovanojimas bus teikiama kovo 8-ąją, taip pagerbiant moteris kūrėjas.

„Chameleono sapnai“ Lietuvoje buvo nominuoti 2021 m. Metų knygos vaikams rinkimuose, tačiau įvertinimas užsienio šalyje, pasak kūrėjų, ypač reikšmingas, nes parodo, kad istorija paliko pėdsaką ir Italijos vaikų literatūros pasaulyje.

„Lietuvoje ši knyga taip pat pažymėta, džiaugiuosi, kad žmonės atkreipia dėmesį. O kai knyga pastebima ir užsienyje, reiškia, pavyko tekstu ir iliustracija paliesti kažką universalaus, bendražmogiško, – tai yra labai smagu. Bet smagiausia žinia turbūt buvo, kad Italijos leidykla susidomėjo ir išleido. Tai pirmas šios, o ir bet kokios mano iliustruotos knygelės, leidimas užsienio kalba, todėl labai pradžiugino“, – sėkminga knygos kelione už Lietuvos ribų džiaugiasi iliustruotoja L. Sasnauskaitė.

„Nominuotos knygos yra moterų kūrėjų, kurios rašo apie pasaulio katastrofas, smurtą, žmonių teisių nepaisymą, kovoja ir, svarbiausia, skleidžia vilties simbolį. Pagalvojau, kad aš už chameleono teises pasisakau (šypsosi). Bet žinome, kad personažai paveikslėlių knygose yra žmonių prototipai. Svarbu ir tai, kad šiais metais pirmą kartą nominuotos knygos vaikams, – pabrėžia į apdovanojimų ceremoniją Milane atvyksianti rašytoja.

Kūrėjos pasakoja, kad neįprastas vaikų knygų personažas – spalvotus sapnus sapnuojantis mielas chameleonas, kurį iš slegiančios nelaisvės išgelbėja maža, jautri mergaitė, pasirinktas neatsitiktinai. Kurį laiką Ispanijoje, Andalūzijoje, gyvenusi J. Vilė prisimena, kad būtent chameleonas tuomet buvo įsikūręs jų sode ir jį itin pamilo vaikai. Be to, knyga įtraukta į rašytojos sumanytą vaikams skirtų pasakojimų seriją „Lašas jūroje“, kuri kviečia artimiau pažinti mažus ir didelius gyvius, kurie Lietuvoje negyvena.

Knygos autorės sako, kad paveikslėlių knygų gausu, todėl vertimas į užsienio kalbą jau yra didelė sėkmė, kurią lemia įvairūs motyvai. Esą leidėjai visų pirma ieško unikalumo, dar neišsemtų temų, o vaikams svarbiausia, kad knyga būtų artima jiems, žadintų jausmus ir dovanotų skaitymo malonumą.

„Lietuvių autorių menas ir literatūra Italijoje: kultūrinių įvykių atminties įprasminimas ir sklaida internetinėje leidyboje“ projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Globali Lietuva.

Parengta pagal itlietuviai.it

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai