Šiaurės šalių literatūros savaitė „Kalėdos Šiaurėje“

2023 m. lapkričio 03 d.
Lapkričio 13–19 dienomis vyks Šiaurės šalių literatūros savaitė, jos tema „Kalėdos Šiaurėje“.

Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės ir kaimyninėse šalyse bus organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.

Vyks skaitymai vaikams „Auštant“ ir suaugusiesiems „Sutemų valanda“. Skaitymams siūlomos dvi Šiaurės šalių autorių knygos – atspindinčios metų temą, tinkamos pagal amžių.

Jaunesniems vaikams siūlomas Astridos Lindgren knygos „Emilis iš Lionebergos“ skyrius „Naujos Emilio išdaigos“ (tekstas užsiregistravusioms įstaigoms bus prieinamas svetainėje www.nordisklitteratur.org/lt lapkričio 1–19 d.). Knygą iš švedų kalbos vertė Eugenija Stravinskienė, 2018 m. išleido „Garnelis“, ISBN 978-9955-883-56-2.

Šiemet sukanka jau 60 metų, kai Emilis iš Lionebergos linksmina savo gerbėjus įvairiausiose šalyse. Astridos Lindgren sukurtas Emilio pasaulis yra tapęs Šiaurės šalių kultūros paveldo dalimi. Galbūt todėl, kad ir suaugusieji, ir vaikai Emilyje bei kituose Kathulte gyvenančiuose personažuose lengvai atpažįsta save? Nes ką daryti, kai jūs turite daugybę maisto, o kiti jo neturi? Kokį sprendimą priimtumėte jūs? Emilis įsitikinęs, kad teisingiausia būtų pakviesti Idą su Alfredu kalėdinės vakarienės. Nepasakytum, kad Emilio moralinis kompasas yra sugedęs, jam tik bėda nuspėti galimus savo veiksmų padarinius. Vaikui, kurį nuolat užgriūva nauji įspūdžiai ir atakuoja impulsai, ne visada lengva susitelkti į pasekmes. Literatūrinis Emilio personažas – tai odė vaiko mąstysenai ir vaizduotei, nors Emilio tėvui visa tai dažnai pabosta ir jis uždaro sūnų į malkinę. Šioje knygos dalies „Naujos Emilio išdaigos“ ištraukoje Emilis demonstruoja tikrą Kalėdų dvasią – vargšų džiaugsmui ir tėvų nevilčiai.

Skaitymai vaikams „Auštant“ rengiami pirmą Šiaurės šalių literatūros savaitės dieną, pirmadienį, rytinėmis valandomis. Skaitymams siūloma skirti apie 30 minučių.

Šiaurės šalių literatūros savaitės 2023 m. plakatas
Šiaurės šalių literatūros savaitės 2023 m. plakatas

Šiaurės šalių literatūros savaitė – trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas. Jo tikslas puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, populiarinti Šiaurės šalių literatūrą, prisidėti prie skaitymo skatinimo. 1995 m. kilusi ambicinga idėja tapo tradiciniu renginiu, jis kasmet sulaukia vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių.

Tuomet vadinta Šiaurės šalių bibliotekų savaitė pirmą kartą surengta 1997 metais. Dabar Šiaurės šalių literatūros savaitę organizuoja Šiaurės šalių asociacijų sąjunga, o finansinę paramą skiria Šiaurės ministrų taryba. Kasmet projekto priežiūros grupė parenka metų temą ir pasiūlo knygas skaitymams.

Iki 1999-ųjų, kai skaitymams buvo pasirinkta A. Lindgren knyga ,,Emilis iš Lionebergos“, projektas buvo skirtas suaugusiesiems. Nuo tada skaitymuose dalyvauja kasmet vis daugiau vaikų ir paauglių. Pastaruoju metu į Šiaurės šalių literatūros savaitę gausiausiai registruojasi mokyklos.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai