Šiaurės šalių literatūros savaitė: skaitymai vaikams „Auštant“

2022 m. lapkričio 04 d.
Lapkričio 14–20 dienomis vyks Šiaurės šalių literatūros savaitė, jos šių metų tema „Gamta Šiaurėje“. Visą savaitę tūkstančiuose bibliotekų, mokyklų bei kultūros įstaigų Šiaurės ir jų kaimyninėse šalyse bus organizuojami knygų skaitymai, parodos, pokalbiai, kiti kultūriniai renginiai.

Pagrindinė Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja – tamsiausiu metų laiku uždegti žvakes ir skaityti. Pirmadienis, lapkričio 14 d., yra didžioji skaitymų diena. Būtent šią dieną stengiamasi pritraukti kuo daugiau dalyvių; tuo pačiu metu įvairiomis kalbomis Šiaurės ir Baltijos šalyse skaitomos ištraukos iš Šiaurės šalių autorių knygų.

Šiaurės šalių literatūros savaitės metu rengiami skaitymai vaikams „Auštant“ ir skaitymai suaugusiesiems „Sutemų valanda“.

Skaitymams jaunesnio amžiaus vaikams „Auštant“ šiemet siūloma Malin Kivelä ir Martin Glaz Serup paveikslėlių knyga, atspindi metų temą, „Jei sutiktum lokį“, iliustracijas kūrė Linda Bondestam (į lietuvių kalbą neversta).

„Jei sutiktum lokį“ – puikus bendradarbiavimo kuriant paveikslėlių knygą pavyzdys. Martin Glaz Serup iš Danijos ir Malin Kivelä iš Suomijos yra knygos teksto autoriai, o iliustracijas kūrė Linda Bondestam iš Suomijos. Šilto humoro pilna knygelė nagrinėja klausimą, ką reikėtų daryti sutikus lokį. Žmogaus ir lokio susitikimas yra aprašomas žaismingai rimtai, visas pasakojimas balansuoja tarp faktų ir išmonės. Knyga nominuota Šiaurės Tarybos Vaikų ir jaunimo literatūros premijai 2022.

Knygą skaitymams lietuvių kalba rasite čia.

Kiekvienais metais Šiaurės šalių literatūros savaitė turi naują plakatą. Šių metų plakato iliustracija – Norvegijos dailininko Nikolajaus Astrupo „Revebjeller“ (Rusmenės). Tai yra vienas žinomiausių N. Astrupo darbų, jame vaizduojamas spalvingas Jölsterio kraštovaizdis. Rusmenės buvo vienos mėgstamiausių dailininko gėlių, šias gėles jis augino savo namų sode, jas dažnai tapydavo savo paveiksluose.

Šiaurės šalių literatūros savaitės 2022 m. plakatas
Šiaurės šalių literatūros savaitės 2022 m. plakatas

Šiaurės šalių literatūros savaitė – jau trečią dešimtmetį vykdomas kultūros projektas, kurio tikslas yra puoselėti garsinio skaitymo ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo.

Iš pradžių projektas buvo skirtas suaugusiųjų auditorijai – iki 1999-ųjų, kai knyga skaitymams buvo pasirinkta Astridos Lindgren ,,Emilis iš Lionebergos“. Taip į projektą buvo įtraukti vaikai ir nuo tada dalyvaujančių vaikų ir paauglių skaičius kasmet didėja. Šiandien į Šiaurės šalių literatūros savaitę gausiausiai registruojasi mokyklos.

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai