Tarptautinė konferencija „Vaizdų kalba vaikų literatūroje“

2019 m. spalio 11 d.
XXI a. dažnai vadinamas vizualumo amžiumi. Vaikų literatūroje vaizdas taip pat įgauna vis didesnę reikšmę, todėl spalio 9–10 d. įvyko tarptautinė konferencija „Vaizdų kalba vaikų literatūroje“ ir kiti renginiai, kuriuos organizavo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi, vykdydami LR Kultūros ministerijos ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos patvirtintą Skaitymo skatinimo programą.
Konferencijos dalyviai (iš kairės): Joanna Bartosik, Åsa Lind, Miriam Moss, Anete Melece
Konferencijos dalyviai (iš kairės): Joanna Bartosik, Åsa Lind, Miriam Moss, Anete Melece

Spalio 9 d. Lietuvos Respublikos Seime iš viso trijose konferencijos sesijose pranešimus apie paveikslėlių ir iliustruotas knygas, komiksus skaitė akademikai Jolita Liškevičienė (Lietuva), Kai Mikkonen (Suomija), Maria Lassén-Seger (Suomija) Anne Skaret (Norvegija). Apie vizualinį raštingumą pasakojo iliustruotoja Stella East (Kanada, Norvegija), psichologė Asta Blandė (Lietuva), buvusi Švedijos skaitymo ambasadorė Anne-Marie Körling (Švedija), Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Italijos skyriaus viceprezidentė Deborah Soria (Italija). O apie paveikslėlių knygų kūrybos procesą patirtimi ir mintimis dalijosi Miriam Moss (Didžioji Britanija), Åsa Lind (Švedija), Anete Melece (Latvija), Joanna Bartosik (Lenkija) bei Aušra Kiudulaitė (Lietuva).

Spalio 10 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje mažieji skaitytojai buvo pakviesti į kūrybines dirbtuves su Lietuvos ir užsienio iliustruotojais Stella East, Joanna Bartosik, Anete Melece, Aušra Kiudulaite bei į susitikimą su rašytoja Miriam Moss.

Kūrybinės dirbtuvės su Stella East
Kūrybinės dirbtuvės su Stella East
Kūrybinės dirbtuvės su Joanna Bartosik
Kūrybinės dirbtuvės su Joanna Bartosik

Suaugusieji – bibliotekininkai, mokytojai, rašytojai, iliustruotojai ir kiti besidomintys vaikų literatūra, turėjo galimybę pasimokyti dirbti su bežodėmis knygomis su Deborah Soria, o vėliau pasiklausyti dr. Jolitos Liškevičienės moderuotos diskusijos „Ko reikia sėkmingai paveikslėlių knygai?“, kurioje dalyvavo Miriam Moss, Anete Melece, Joanna Bartosik, Aušra Kiudulaitė ir Benas Bėrantas.

Susitikimas su Deborah Soria
Susitikimas su Deborah Soria
Diskusijos dalyviai: Benas Bėrantas, Miriam Moss, Joanna Bartosik, Anete Melece, Aušra Kiudulaitė, Jolita Liškevičienė.
Diskusijos dalyviai: Benas Bėrantas, Miriam Moss, Joanna Bartosik, Anete Melece, Aušra Kiudulaitė, Jolita Liškevičienė

Konferencijos proga Nacionalinėje bibliotekoje atsidarytos dvi parodos: bibliotekos atrijuje iki lapkričio 17 d. veiks personalinė garsaus lietuvių rašytojo ir iliustruotojo Kęstučio Kasparavičiaus paroda, o Vaikų ir jaunimo literatūros departamente iki gruodžio 2 d. bus galima pasklaidyti po pasaulį keliaujančią bežodžių knygų kolekciją.

Kęstučio Kasparavičiaus paroda
Kęstučio Kasparavičiaus paroda
Bežodžių knygų kolekcija
Bežodžių knygų kolekcija

Tarptautinė konferencija „Vaizdų kalba vaikų literatūroje“ ir kiti renginiai buvo organizuojami siekiant aptarti vis augantį dėmesį vaizdui vaikų knygos kūrybos ir leidybos procesuose bei pasikalbėti apie Lietuvoje dar gana naujo reiškinio – bežodžių knygų – panaudojimo galimybes dirbant su vaikais.

Kūrybinės dirbtuvės
Kūrybinės dirbtuvės

 

Nuotraukos Vygaudo Juozaičio

 

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai