Tarptautinę vaikų knygos dieną geriausius 2022 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjus sveikino ir krepšininkas Šarūnas Marčiulionis

2023 m. balandžio 02 d.

Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius kasmet teikia premijas už geriausias metų knygas vaikams ir paaugliams bei vaikų literatūros tyrimus ir sklaidą. Tarptautinę Vaikų knygos dieną, balandžio 2-ąją, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje vyko geriausių 2022 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonija.

IBBY Geriausių metų knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimai yra vienas svarbiausių vaikų literatūros srityje renginių. Šiais metais jie vyko 31-ąjį kartą ir yra ilgiausiai nepriklausomoje Lietuvoje egzistuojantys vaikų literatūros apdovanojimai.

„Džiaugiamės, kad apdovanojimai išlieka vienu reikšmingiausiu įvykiu Lietuvos vaikų literatūros srityje. Per tiek metų jie tapo ne tik kelrode žvaigžde ieškant gerų ir specialistų pripažintų knygų, bet ir proga padėkoti žmonėms, kurie dėl knygų ir IBBY daro svarbius ir reikšmingus darbus“, – sako IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

Premijas kasmet gauna geriausi vaikų knygų rašytojai, iliustruotojai, vertėjai. Viena premija skiriama ir už vaikų literatūros tyrimus ar aktyviai vykdomas skaitymo skatinimo veiklas.

Šiemet Prano Mašioto premiją įteikė jos rėmėjas krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. Savo sveikinimo kalboje jis džiaugėsi ir didžiavosi, kad jau ilgus metus yra su IBBY organizacija ir gali prisidėti prie Vaikų literatūros populiarinimo.

Kviečiame susipažinti su visais, kas tapo geriausiais.

Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams skirta Justinui Žilinskui ir Ūlai Šveikauskaitei už knygą „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ (leidykla „Aukso žuvys“) – už įtraukiančią istoriją, puikiai suderinančią pažintinį turinį su permainingu, nuotykių kupinu siužetu, taip pat už vaizdo ir teksto dermę, kuri nedažna knygose, skirtose vyresniesiems paaugliams.

Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams skirta Evelinai Daciūtei ir Aušrai Kiudulaitei už paveikslėlių knygą „Pasakojimas apie katiną ir tulpę“ (leidykla „Alma littera“) – jautrų filosofinį pasakojimą ir vaizdu bei tekstu perteikiamas etines bei estetines vertybes. 

Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą skirta Jolitai Liškevičienei už vertybišką vaikų knygos meno refleksiją ir sklaidą.

Premija už geriausią pažintinę metų knygą skirta autorių kolektyvui (Rokui Bilinskui, Sigutei Chlebinskaitei, Rimantui Driežiui, Agnei Dautartaitei-Krutulei, Irmai Leščinskaitei, Leonardui Mekioniui, Antanui Skučui, Margaritai Valionytei) už interaktyvią pažintinę knygą „Dra ta ta: Stasio Ušinsko marionečių pokalbis su lėlininku Rimantu Driežiu“ (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – už interaktyvumą, vizualumą ir skvarbų kūrybišką žvilgsnį į praeitį.

Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams skirta Nathan Gitkind ir Antanui A. Jonynui už Lea Goldberg knygos „Nuomojamas butas“ vertimą iš hebrajų kalbos (leidykla „Žalias kalnas“) – už kaimyniškai jaukų ir poetiškai sklandų sugrąžinimą prie Lietuvos kultūros turtų.

Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams skirta Gabrielei Virbickienei iš anglų kalbos išvertusiai  Sharon Cameron kūrinį „Šviesa tamsoje“ (leidykla „Alma littera“) – už žmogaus trapumo ir tvirtybės istorijos akivaizdoje perteikimą galingomis literatūrinėmis priemonėmis.

Domicelės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Ūlai Šveikauskaitei už Justino Žilinsko knygos paaugliams „Bėgliai. Jūrų keliais į Ameriką“ iliustracijas (leidykla „Aukso žuvys“) – už vaizdo žanrų jungį, kinematografinį pasakojimą, teksto praplėtimą, istorinių kontekstų perteikimą stilinga vaizdine kalba.

Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą skirta Indrei Šalčiūtei už knygą „Lelijos nuodija miestą“ (leidykla „Alma littera“) – už psichologinį jautrumą, suderintą su išmoningu siužetu bei vaiko galią siekti teisingumo ir kreipti pasaulį į šviesesniąją pusę.

Padėkos įteiktos ir ilgamečiams IBBY nariams, prisidėjusiems prie IBBY veiklos ir vaikų bei paauglių literatūros populiarinimo.

Premijas remia krepšininkas Šarūnas Marčiulionis, Prano Mašioto giminaitis dailininkas Vytautas Žirgulis, UAB „Vilsentras“, UAB „IMG Numeri“, UAB „Sabelija“, UAB „Alumnus“, UAB „Kauno šilas“, leidykla „Alma littera“, leidykla „Debesų ganyklos“, programuotojas Antanas Marcelionis.

Renginio partneris – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.

Pagrindinis rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

Mūsų partneriai ir rėmėjai