Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius mini įkūrimo trisdešimtmetį

2023 m. sausio 04 d.
Lietuvai 1990 metais atgavus Nepriklausomybę, kelių vaikų ir jaunimo literatūros bei skaitybos specialistų iniciatyva buvo sumanyta įsilieti į Tarptautinę vaikų ir jaunimo literatūros asociaciją (International Board on Books for Young People – IBBY).

Tarptautinė IBBY organizacija veikia nuo 1953 metų, prie jos ištakų buvo tokie žymūs žmonės kaip Jella Lepman, Astrida Lindgren, Erichas Kestneris. Tai vienintelė tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija.

„Devinto dešimtmečio viduryje Lietuvoje atsirado būrys jaunų dėstytojų, kurie pradėjo domėtis ir dėstyti vaikų literatūrą. Mes telkėmės prie Vinco Aurylos, Genovaitės Raguotienės, Dalios Striogaitės. 1983 metais įvyko Prano Mašioto 120-osioms gimimo metinėms paminėti skirtas vaikų literatūros tyrėjų seminaras. Nuo to prasidėjo intensyvi veikla vaikų literatūros lauke. 1992 metų gruodžio 20 dieną po vieno seminaro buvo priimtas sprendimas įsteigti IBBY Lietuvos skyrių“, – pasakojo Kęstutis Urba, pirmasis ir ilgametis IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkas.

Lietuva turėjo pakankamai turtingą ir įdomią vaikų literatūrą – tiek originalią, tiek verstinę. Taip pat didelį vaikų literatūros entuziastų būrį. Dėl to 1993 metų sausio 1 dieną Lietuva oficialiai galėjo įstoti į IBBY. Tiesa, svarbų vaidmenį čia turėjo ir Švedijos institutas. Jis padengė Lietuvos stojimo mokestį.

„Jau 30 metų esame bendruomenės, kurios misija yra skleisti žinias apie kokybiškiausias, aukščiausios meninės vertės knygas, skatinti jų leidybą, užtikrinti vaikų pamatinę teisę į prieinamą literatūrą, per knygas skatinti skirtingų kultūrų supratimą, dalis. Manome, kad ši misija kaip niekad aktuali ir reikalinga“, – teigė Inga Mitunevičiūtė, dabartinė IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė.

IBBY Lietuvos skyrius svariai prisidėjo prie Lietuvos vaikų literatūros bendruomenės augimo ir tobulėjimo, inicijavo daug nacionalinio ir tarptautinio lygmens literatūrinių įvykių ir projektų, davė pradžią daugiau nei dešimtmetį gyvavusioms literatūrinėms tradicijoms Lietuvoje ir profesionaliai vaikų literatūros refleksijai ir sklaidai.

IBBY Lietuvos skyrius 1994 metais pradėjo leisti iki šiol vienintelį Lietuvoje profesionalų žurnalą apie vaikų literatūrą „Rubinaitis“. Skyrius turi teisę nominuoti kūrėjus prestižiniams pasauliniams vaikų literatūros apdovanojimams – Hanso Christiano Anderseno medaliui ir Astridos Lindgren atminimo premijai, o taip pat nuo 1993 metų kasmet apdovanoja geriausias metų knygas vaikams ir paaugliams net aštuoniose kategorijose. Tai ilgiausiai nepriklausomoje Lietuvoje egzistuojantys vaikų literatūros apdovanojimai, jų nominantai skelbiami Vilniaus knygų mugėje, o laureatai – per didžiausią IBBY Lietuvos skyriaus organizuojamą metų renginį – Tarptautinę vaikų knygos dieną, tradiciškai švenčiamą balandžio 2 dieną.

Pirmųjų IBBY Lietuvos skyriaus narių buvo 23. Šiuo metu beveik 200 narių. Tarp jų – įvairiausių profesijų atstovai: bibliotekininkai ir skaitybos specialistai, literatūros tyrėjai ir kritikai, aukštųjų mokyklų dėstytojai, mokytojai, rašytojai, vertėjai, leidėjai, dailininkai ir dailėtyrininkai, žurnalistai, literatai, studentai, kiti vaikų literatūros mylėtojai, skaitytojai.

IBBY Lietuvos skyriaus Garbės nariai yra rašytojai Vytautė Žilinskaitė, Kazys Saja, Ramutė Skučaitė, Violeta Palčinskaitė, dailininkė Irena Geniušienė, dailėtyrininkė Ingrida Korsakaitė, literatūros tyrėjai, pedagogai Jonas Linkevičius, Lionginas Šepkus, Garbės pirmininkas – Kęstutis Urba.

Trumpame nuotaikingame filmuke kviečiame susipažinti su pasauline organizacija – International Board on Books for Young People (IBBY) – ir jos Lietuvos skyriaus istorija bei veikla.

 

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai