2023  m. sausio 21 d. mirė rašytoja Kristina Gudonytė

2023 m. sausio 24 d.
Kristina Gudonytė (1949 m. gruodžio 15 d.–2023 m. sausio 21 d.) buvo ryški, talentinga asmenybė, nuo vaikystės pasinėrusi į meno, kultūros, televizijos pasaulį. Ji buvo kino ir teatro aktorė, režisierė, scenaristė, rašytoja, daugiausia rašiusi vaikams ir paaugliams. Ji taip pat buvo Lietuvos rašytojų sąjungos narė, taip pat ilgametė IBBY Lietuvos skyriaus narė.

Kūrėja 1967–1969 m. Vilniaus universitete studijavo vokiečių kalbą ir literatūrą, 1973 m. Vilniaus konservatorijoje baigė aktorinio meistriškumo specialybę, Maskvoje – kino režisūros kursus, Danijoje, Bornholme – televizijos prodiuserių vadybą. 1973–1983 m. dirbo Nacionaliniame dramos teatre aktore, 1983–1989 m. – Moksleivių rūmuose vyriausiąja režisiere ir meno vadove, 1997–1998 m. – Nacionaliniame radijuje ir televizijoje (LRT) – prodiusere, 2000 m.  buvo žurnalo „Psichologija Tau“ redaktoriaus pavaduotoja.

Per tuos metus sukūrė daug scenarijų ir dainų tekstų spektakliams, filmams, televizijos laidoms ir populiariems lietuviškiems serialams. Taip pat ji buvo ir dailininkė, surengusi per penkiolika personalinių savo tapybos parodų.

Pirmojo apdovanojimo Kristina Gudonytė sulaukė būdama 24 metų: 1973 m. ji gavo sąjunginę premiją už pagrindinį vaidmenį LNDT spektaklyje „Vėjo botagėlis“. 1976 m. pelnė sąjunginę premiją už pagrindinį vaidmenį LNDT spektaklyje „Devyniabrolė“, 1995 m. – literatūrinę  Rašytojų sąjungos premiją už dramaturgiją LNDT spektakliui „Alisa veidrodžio karalystėje“.

Pirmoji jos knyga „Gėlių dvaras“ pasirodė 2002 metais. Kaip viename interviu teigė autorė, knyga atsirado atsitiktinai. Ji jau buvo sukūrusi du filmus „Dvynukės“ (pagal Ericho Kästnerio apysaką vaikams) ir „Dvynukės ir dvynukai“ (pagal jos scenarijų). Ir rengė trečią scenarijų filmui, tačiau susilaužė koją ir suprato, kad kurį laiką negalės režisuoti. Kadangi buvo gaila į scenarijų įdėto darbo, ėmė žaisti su tekstu ir pavertė jį proza.1

Gėlių dvaras: romanas vaikams, kurie jau šį tą išmano apie gyvenimą / iliustravo Zita Gustienė. – Vilnius: Lietus, 2002. – 125 p.
Gėlių dvaras: romanas vaikams, kurie jau šį tą išmano apie gyvenimą / iliustravo Zita Gustienė. – Vilnius: Lietus, 2002. – 125 p.

Vėliau ji parašė „Blogos mergaitės dienoraštį“ (2009 m., perleistas 2019 m.), kuris akcijoje „Metų knygos rinkimai“ tapo Metų knyga paaugliams.

„Blogos mergaitės dienoraštis atsirado, kai vieną gražią dieną ryžausi padaryti šiokią tokią tvarką savo popieriuose <…>. Kuisdamasi suradau senus mokyklinius dienoraščius, kur buvo jausmingai aprašyti pirmieji susižavėjimai, meilės seilės, tais laikais rašyti eilėraščiai ir pan. Skaičiau išsižiojusi, nes daug ką jau buvau primiršusi, buvo ir gražu, ir graudu, ir juokinga vienu metu. Svarbiausia, viskas be galo tikra. Tada ir kilo mintis: kodėl gi neparašyti knygos? Dienoraščių nekopijavau, bet visiškai atsidaviau juose vyravusiai nuotaikai“, – apie knygos atsiradimą pasakojo autorė.2

Blogos mergaitės dienoraštis: romanas / iliustracijos Indrės Leler. – Vilnius: Laisvos valandos, 2009. – 223 p.
Blogos mergaitės dienoraštis: romanas / iliustracijos Indrės Leler. – Vilnius: Laisvos valandos, 2009. – 223 p.

Trečia knyga paaugliams „Ida iš šešėlių sodo“ (2012 m. pakartotiniai leidimai pasirodė 2016, 2019, 2021 m.) taip pat buvo išrinkta Metų knyga paaugliams. Knyga „Jie grįžta per pilnatį“ (2015 m.) buvo nominuota „Metų knygos rinkimų“ paauglių kategorijoje ir pelnė Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos leidėjų asociacijos įsteigtą Patriotų premiją.

Ida iš šešėlių sodo: romanas paaugliams apie meilę ir amžinybę. – Vilnius: Tyto alba, 2012. – 191 p.
Ida iš šešėlių sodo: romanas paaugliams apie meilę ir amžinybę. – Vilnius: Tyto alba, 2012. – 191 p.

2015 m. Kristina Gudonytė buvo apdovanota Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų literatūros premija už talentingą kūrybą vaikams ir paaugliams, už įtaigų intelektualinį ir psichologinį turinį, už jautrumą gimtajai kalbai.

Kuriant paaugliams, rašytojai buvo labai svarbus adresato pajautimas, tikrumas ir nuoširdumas.

„Keista, bet iki šiol ši amžiaus grupė emocionaliai man pati artimiausia. Jei pajusiu, kad pradedu kažko juose nesuprasti, kad beviltiškai pasenau ir imu piktintis jų kartais neprognozuojamu elgesiu, neberašysiu, nes nemoku meluoti arba tai darau labai netalentingai“3, – prieš kelerius metus teigė rašytoja.

Rašytojos knygos vaikams ir paaugliams pasižymi ryškiais charakteriais, nuotykių ir sudėtingų patirčių kupinais siužetais. Autorė gebėjo sėkmingai rašyti įvairaus žanro kūrinius – tiek nuotykinius, tiek psichologinio niuansuotumo, išmanymo reikalaujančią problemų prozą.

 

Bibliografija (nurodomi tik pirmieji leidimai)

  • Drugeliai virš bedugnės: romanas. – Vilnius: Tyto alba, 2017. – 253 p.
  • Jie grįžta per pilnatį: romanas. – Vilnius: Tyto alba, 2015. – 254 p.
  • Ida iš šešėlių sodo: romanas paaugliams apie meilę ir amžinybę. – Vilnius: Tyto alba, 2012. – 191 p.
  • Blogos mergaitės dienoraštis: romanas / iliustracijos Indrės Leler. – Vilnius: Laisvos valandos, 2009. – 223 p.
  • Gėlių dvaras: romanas vaikams, kurie jau šį tą išmano apie gyvenimą / iliustravo Zita Gustienė. – Vilnius: Lietus, 2002. – 125 p.

Rekomenduojame paskaityti

_________________________

1 Jei neužtenka dienos, yra naktis. Rašytoja, aktorė, režisierė, dailininkė Kristina Gudonytė atsako į Eglės Baliutavičiūtės klausimus. Rubinaitis, 2018 Nr. 1 (85), p. . Prieiga per internetą: https://www.ibbylietuva.lt/rubinaitis/2018-nr-1-85/jei-neuztenka-dienos-yra-naktis/ (Žiūrėta 2023-01-24)

2 Ten pat.

3 Jūratė Dzermeikaitė. Kristina Gudonytė rašo paaugliams, nes juos labiausiai supranta ir myli. Prieiga per internetą: https://www.delfi.lt/gyvenimas/istorijos/kristina-gudonyte-raso-paaugliams-nes-juos-labiausiai-supranta-ir-myli.d?id=68710086 (Žiūrėta 2023-01-24)

Parengė Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos

Vaikų ir jaunimo literatūros departamento

vyriausioji tyrėja Eglė Baliutavičiūtė

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai