Mirė dailės istorikė, vaikų knygų iliustracijų tyrinėtoja Ingrida Korsakaitė
Eidama 86-uosius mirė dailės istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, visuomenės veikėja Ingrida Korsakaitė (1938 spalio 31 d.–2024 liepos 20 d.)
Ingrida Korsakaitė gimė 1938 m. spalio 31 d. Biržuose. 1956 m. baigė Vilniaus Salomėjos Nėries gimnaziją, 1961 m. – Sankt Peterburgo Iljos Repino tapybos, skulptūros ir architektūros institutą, dailės istorijos ir teorijos studijas, įgijo dailėtyrininkės specialybę. 1961–1990 m. dirbo įvairiuose Lietuvos mokslų akademijos Humanitarinių institutų menotyros sektoriuose, nuo 1985 m. buvo vyresnioji mokslinė bendradarbė. 1990–1999 m. dirbo Kultūros ir meno institute.
Ingridos Korsakaitės mokslinio tyrinėjimo sritys: lietuvių grafika, vaikų knygų iliustravimo istorija, išeivijos dailė. Tam skirta daugybė mokslinių bei dailės populiarinimo straipsnių Lietuvos ir užsienio spaudoje. Išleido leidinių apie lietuvių dailininkų kūrybą, „XX a. lietuvių dailės istorijos“ (1–3 t., 1982–1990) atsakomoji redaktorė ir bendraautorė, leidinio „Išeivijos dailė“ (2003) viena iš sudarytojų ir bendraautorė.
Tarp visų didžiųjų darbų – ir „Lietuviškų elementorių“ (2000) studija, kurioje kartu su Aurelija Rabačiauskaite aptaria elementorių iliustracijas ir apipavidalinimą. Už ją 2001 m. tyrėja apdovanota Kultūros ministerijos Martyno Mažvydo premija „Už nuopelnus Lietuvos valstybės kalbai, raštijos istorijai ir knygos menui“.
Dailėtyrininkė taip pat apdovanota Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu (1997), Lauryno Ivinskio 15-ojo respublikinio kalendorių konkurso premija (2004). 2018 m. jai suteiktas Vilniaus dailės akademijos Garbės daktarės vardas.
Ingrida Korsakaitė – viena pirmųjų Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus narių, jam priklausė nuo 1994-ųjų. Ne tik priklausė, bet ir aktyviai dalyvavo renginiuose, komisijose, renkančiose meniškiausias knygas vaikams ir jaunimui. Didelis jos indėlis tyrinėjant knygų vaikams iliustracijas, dalyvaujant diskusijose, rašant straipsnius, taip pat ir „Rubinaičio“ žurnalui.
Kaip 2005 m. sakė interviu „Rubinaičiui“: „Pirmiausia iliustracijos patraukia prie knygos, sudomina ir kviečia skaityti. Jos ne vien praturtina, papildo tekstą, padeda geriau jį suprasti, bet ir pateikia vaizdinę jo interpretaciją. Tai dažniausiai pirmoji vaiko pažintis su daile, todėl estetiniame ir meniniame ugdyme iliustracijų svarba išskirtinė. Žiūrinėdamas jas, vaikas mokosi ne tik atpažinti, kas pavaizduota, bet ir pastebėti, kaip pavaizduota. Taip atsiranda meno įvairovės, santykinės jo kalbos suvokimas. Meniškos iliustracijos, be abejo, skatina vaikų kūrybiškumą, ugdo vaizduotę ir intelektą.“
Rekomenduojame paskaityti
- Ingrida Korsakaitė: bibliografijos rodyklė / Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Vaikų literatūros centras, IBBY Lietuvos skyrius; sudarė Ona Kaladienė. – Vilnius: Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, 2008. Knygoje taip pat: Lietuvos dailės istorijos akademinės tradicijos gyvybė ir jėga / Giedrė Jankevičiūtė, p. 5–8. Garbioji mūsų kolegė / Kęstutis Urba, p. 9–10.
- Mergaitė iš mamos knygos viršelio: dailėtyrininkė Ingrida Korsakaitė atsako į Almos Valantinienės klausimus, Rubinaitis, 2005 Nr. 4 (36), p. 23–28. Prieiga per internetą: https://www.ibbylietuva.lt/rubinaitis/2005-nr-4-36/mergaite-is-mamos-knygos-virselio/ (Žiūrėta 2024-07-22)