Mirė knygos „Brajano kirvis“ autorius Gary’is Paulsenas

2021 m. lapkričio 04 d.
Gary’is Paulsenas (1939 m. gegužės 17 d.–2021 m. spalio 13 d.) – amerikiečių rašytojas, rašęs tiek vaikams, tiek suaugusiesiems, o labiausiai išgarsėjęs nuotykinėmis knygomis vaikams ir jaunesniesiems paaugliams. Per savo rašytojo karjerą jis parašė per 200 knygų.

Rašytojas gyveno gana uždarą, beveik asketišką gyvenimą, mėgo būti gamtoje ir su gyvūnais. Buvo gana skeptiškas dėl civilizacijos pasiekimų ir skatino atsigręžti į gamtą. Šios pažiūros atsispindi daugybėje jo kūrinių. Juose pabrėžiama gamtos svarba, o nuotykiniai siužetai sukasi apie jaunų veikėjų, ypač berniukų, išlikimą ir išmėginimus jiems vieniems atsidūrus sudėtingose situacijose, dažnai laukinėje gamtoje už civilizacijos ribų. Įveikdami išbandymus veikėjai įgyja išgyvenimui būtinų įgūdžių ir subręsta.

Be nuotykinių kūrinių apie išgyvenimą gamtoje, Gary’is Paulsenas yra sukūręs ir komiškų, istorinių knygų. Jo stilius pasižymi taupiu ir koncentruotu pasakojimu, stipria orientacija į nuotykį, jauniesiems skaitytojams nepataikaujama, nenužeminamas pasakojimo tonas, kalbama kaip lygus su lygiais. Galbūt tai ir turėjo įtakos dideliam autoriaus populiarumui tarp skaitytojų berniukų.

Trys jo kūriniai vaikams ir jauniesiems paaugliams buvo nominuoti prestižiniam Niuberio medaliui, kasmet teikiamam už geriausią metų kūrinį vaikams, parašytą anglų kalba. Tai „Dogsong“ (1985, liet. Šuns giesmė, į lietuvių kalbą neversta), „Hatchet“ (1987, liet. Brajano kirvis) ir „The Winter Room“ (1989, liet. Žiemos kambarys, į lietuvių kalbą neverstas). Tiesa, nė vienas kūrinių medalio nelaimėjo, bet pateko į Niuberio garbės sąrašą.

Į lietuvių kalbą išversta tik viena Gary’io Paulseno knyga „Brajano kirvis“ (2008). Tai, be abejonės, reikšmingiausias autoriaus kūrinys vyresniems vaikams ir jaunesniesiems paaugliams. Robinzoniškos tradicijos knygoje pasakojama apie miestietį berniuką, išgyvenusį lėktuvo avariją ir turėjusį išmokti išlikti laukinėje Kanados gamtoje. Kūrinys sulaukė didelės sėkmės, todėl autorius parašė dar keturis pasakojimus apie Brajano nuotykius.

 

Bibliografija lietuvių kalba

  • Brajano kirvis: romanas / iš anglų k. vertė Vilmantas Vilkončius. – Vilnius: Alma littera, 2008. – 192 p.

Rekomenduojame paskaityti

Informaciją parengė Eglė Baliutavičiūtė,

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos

vyriausioji tyrėja-ekspertė

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai