Paskelbti Kranichšteino vaikų literatūros stipendijos laureatai

2020 m. vasario 11 d.
2020 m. vasario 10 d. paskelbti Kranichšteino (vok. Die Kranichsteiner Jugendliteratur-Stipendien) vaikų literatūros stipendijos laureatai. Ši stipendija įsteigta Vokietijos literatūros fondo bei Vokietijos vaikų literatūros asociacijos ir teikiama nuo 2010 metų.

Kranichšteino vaikų literatūros stipendija skiriama pradedantiems vokiečių vaikų literatūros autoriams, kuriems, išleidusiems vieną ar kelias pirmąsias knygas bei parodžiusiems literatūrinį potencialą, vis dar stinga tvirtos pozicijos vaikų literatūros lauke. Ši stipendija – tai šansas sukurti kitą literatūrinį projektą nepriklausomai nuo leidybos rinkos sąlygų ar finansinės padėties. Abi stipendiją įsteigusios organizacijos siekia padėti vystyti bei remti vokiškai kalbančių šalių vaikų literatūrą.

Šiemet stipendija paskirta dviem pradedančioms vaikų literatūros autorėms: Kristinai Höller už romaną „Gražiau nei visur“ (vok. „Schöner als überall“) ir Ditai Zipfel už knygą „Kaip beprotybė man padėjo suprasti pasaulį“ (vok. „Wie der Wahnsinn mir die Welt erklärte“).

Kristina Höller (g. 1996 m.) nuo 2015-ųjų Drezdene studijuoja literatūrą bei kultūrą. Romanas „Gražiau nei visur“ (leidykla „Suhrkamp“) – tai pasakojimas apie tapimą suaugusiais bei išsiskyrimų kupiną vasarą. Paaugliai Martinas ir Noja, pažįstami dar nuo smėlio dėžės laikų, naktį automobilio priekaboje apkeliauja Miuncheną, Atėnus ir galų gale atvyksta į mažą miestelį, kuriame užaugo. Čia susitinka su vaikystės draugais ir aplanko visas vietas, kurias jau yra „išaugę“, palikę ankstesniame gyvenimo etape.

K. Höller knygą komisija pavadino „įstabiu debiutu“, kur tinkamai įsijausta į konkrečias emocines situacijas, adekvačiai parinktas kalbos tonas. Išmintis, sąmojis ir švelnumas čia nuostabiai dera ir papildo vienas kitą.

2020 m. Kranichšteino vaikų literatūros stipendijos laureatė
2020 m. Kranichšteino vaikų literatūros stipendijos laureatė

 

Dita Zipfel (g. 1981 m.) su šeima yra gyvenusi Prancūzijos pietuose bei Vokietijos šiaurėje. Kuria paveikslėlių knygas, tekstus teatrui, kino scenarijus, o knyga „Kaip beprotybė man padėjo suprasti pasaulį“ (leidykla „Hanser“) yra pirmoji rašytojos knyga vaikams.

Knygos veikėja dvylikametė Liucija patiria brendimą – iš mergaitės tampa mergina. Natūralu, jog ji viską mato tamsiomis spalvomis: jos brolis dvokia, kitos mergaitės nuolat ją apkvailina, ji įsimyli ir apsigauna, trumpai tariant, viskas yra ištisa beprotybė. Lyg to būtų maža, sutinka kvaištelėjusį senelį poną Klingą, kuris ima diktuoti slaptą savo receptų, kuriuose naudojami stebuklingi ingredientai, knygą.

Komisija savo išvadose pabrėžė D. Zipfel kalbos žaismingumą bei stiprius dialogus, be to, dinamišką, nenuobodų knygos siužetą. Nenuostabu – juk prieš rašydama vaikams. D. Zipfel kūrė teatrui skirtus tekstus, tad teatriniai elementai atsispindi ir jos debiutinėje knygoje vaikams.

2020 m. Kranichšteino vaikų literatūros stipendijos laureatė
2020 m. Kranichšteino vaikų literatūros stipendijos laureatė

Parengė Jūratė Petronienė

 

2019 metų Kranichšteino  stipendijos laureatai.

 

 

Mūsų partneriai ir rėmėjai