KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

Rūta Lazauskaitė, Inga Mitunevičiūtė, Kęstutis Urba, Reda Tamulienė, Roma Kišūnaitė
Rūta Lazauskaitė, Inga Mitunevičiūtė, Kęstutis Urba, Reda Tamulienė, Roma Kišūnaitė

2019 m. gruodžio 14 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko sukaktuvinis pokalbis „Žurnalas „Rubinaitis“ mums ir istorijai“. „Rubinaitis“ – ketvirtinis žurnalas apie vaikų knygas, kurio pirmasis numeris pasirodė 1994 m. gruodžio mėn. Ilgametė žurnalo bendradarbė Roma Kišūnaitė pristatė jo 25-erių metų leidybos istoriją, pateikė statistinių duomenų apie jo turinį – publikacijų, autorių, rubrikų analizę: per 25 metus „Rubinaityje“ išspausdinta apie 1100 tekstų – straipsnių, apžvalgų, recenzijų, pokalbių, pasisakymų, grožinių kūrinių, informacinių publikacijų, bibliografijų; rašytojų gyvenimui ir kūrybai pristatyti skirtose rubrikose „Metinėms“ ir „Sukaktys“ publikuoti 156 straipsniai; parašytos 89 apžvalgos; recenzuotos 185 lietuvių ir užsienio rašytojų knygos; nuo antro numerio rengiamoje skaitytojų ypač mėgstamoje pokalbių „Mano vaikystės skaitymai“ rubrikoje pakalbinta daugiau kaip 90 Lietuvoje gerai žinomų kultūros ir meno žmonių – rašytojų, vertėjų, literatūrologų, knygotyrininkų, dailininkų, akademinės bendruomenės atstovų; savo tekstus žurnale paskelbė 370 autorių – į šį skaičių patenka visi: straipsnių autoriai, kitų tekstų ir publikacijų kūrėjai, pokalbininkai ir pokalbių rengėjai, grožinių tekstų kūrėjai ir didesnių laiškų autoriai.

Kaip buvo leidžiami pirmieji žurnalo numeriai? Kodėl apskritai prieš 25 metus atsirado „Rubinaitis“? Kas tai nulėmė? Kodėl toks pavadinimas? Kaip sekėsi bendrauti su ryškiausiais Lietuvos kūrėjais rengiant pokalbius? Ką žurnale randa literatūros tyrėjai, skaitybos specialistai, šeima? Į klausimus atsakinėjo žurnalo vyriausiasis redaktorius doc. dr. Kęstutis Urba, pirmojo žurnalo numerio redaktorė Jolanta Vitkutė, atsakomosios redaktorės iš Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Onutė Kaladienė ir Reda Tamulienė, Vilniaus universiteto bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vadovė Elona Varnauskienė, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos doc. dr. Loreta Žvironaitė, literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė, vaikų knygų kūrėja, dailininkė Kotryna Zylė ir jos tėtis Petras Kazickas. Pokalbį vedė IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

Linos Žutautės iliustracija
Linos Žutautės iliustracija

2020 m. sausio 24 d. Nacionalinėje bibliotekoje atidaryta tarptautinė vaikų knygų iliustruotojų paroda „Bėgimas su vilkais“, kurioje pristatyti 38 iliustruotojų iš Estijos, Lietuvos ir Latvijos kūriniai. Tai 2018 m. Londono knygų mugėje eksponuotos trijų Baltijos valstybių 100-mečiui skirtos parodos sumažinta versija. Lietuvai atstovavo trijų Linų – Dūdaitės, Itagaki ir Žutautės – kūriniai.

Kūrėjų idėjas įkvėpė tradiciniai pasakojimai apie vilkolakius, dažnus daugelio tautų, taip pat ir Baltijos šalių, mitologijoje. Parodos kuratorė estų dailininkė Viive Noor atidaryme kalbėjo, kad „vilkai – svarbus simbolis ir šiuolaikinio žmogaus sąmonėje, estai vilką 2018 m. išsirinko nacionaliniu gyvūnu“.

 

Vasario 16 d. Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda už nuopelnus Lietuvai, už jos vardo garsinimą pasaulyje, už atsidavimą jai kasdieniu prasmingu darbu įteikė valstybinius apdovanojimus žmonėms, vertiems didžiausio pagerbimo.

Tarp gavusiųjų valstybinius apdovanojimus  – du Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus nariai. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi apdovanotas rašytojas, vertėjas Teodoras Četrauskas, o knygų vaikams autoriui ir iliustruotojui Kęstučiui Kasparavičiui šalies vadovas įteikė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžių. Širdingai sveikiname kolegas!

 

IBBY Lietuvos skyriaus stendas Vilniaus knygų mugėje
IBBY Lietuvos skyriaus stendas Vilniaus knygų mugėje

Vasario 20–23 d. parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyko 21-oji Vilniaus knygų mugė, kurios šūkiu šiemet parinkti Jono Meko žodžiai „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“. Mugė kvietė į maždaug 650 renginių, apie 450 susitikimų leidyklų stenduose su autoriais. Viena pagrindinių šių metų renginio naujovių – Vaikų salę pakeitė Jaunųjų skaitytojų salė.

„Skaitymas stebina, vienija, įtraukia! Užsuk į Jaunųjų skaitytojų salę, susitik su mėgstamiausiu autoriumi ir iliustruotoju, atrask dar nematytas pasaulio knygas, kurk be formulių ir leisk tave nustebinti!“ – rašė knygų iliustruotoja Rasa Jančiauskaitė, kurios sukurti personažai kvietė į Knygų mugę.

Ketvirtojoje salėje jau trečius metus iš eilės buvo įsikūręs ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus stendas. Jo dizainą kūrė dailininkė Aušra Kiudulaitė. Šių metų stendo idėja ir Vilniaus knygų mugės lankytojams siunčiama žinia – kvietimas švęsti Tarptautinę vaikų knygos dieną. Ta proga buvo išleistas ir lankytojams platinamas IBBY narių A. Kiudulaitės ir Ingos Dagilės sukurtas plakatas ir atvirukas, kviečiantis švęsti Vaikų knygos dieną ir dalyvauti konkurse. Šauniausiai šventusieji gaus dovanų geriausių 2019 m. knygų rinkinį.

IBBY stende vyko kelios tiesioginės vaizdo transliacijos (jas galima pamatyti IBBY Lietuvos skyriaus feisbuko paskyroje): vasario 21 d. – „IBBY Lietuvos skyrius kviečia švęsti Tarptautinę vaikų knygos dieną“ (dalyvavo A. Kiudulaitė, I. Mitunevičiūtė, Justinas Vancevičius) ir „IBBY rekomenduoja“ (Ilonos Ežerinytės rekomendacija); vasario 22 d. – pokalbis su dr. Austėja Landsbergiene „Kodėl svarbu skaityti?“ ir „IBBY rekomenduoja“ (vertėjos Irenos Aleksaitės rekomendacija); vasario 23 d. – „IBBY rekomenduoja“ (Eglės Baliutavičiūtės rekomendacija).

Daanas Beeke, Švedijos ambasadorė Lietuvoje Maria Christina Lundqvist, Giedrė Berželionytė
Daanas Beeke, Švedijos ambasadorė Lietuvoje Maria Christina Lundqvist, Giedrė Berželionytė

IBBY Lietuvos skyrius į Vilniaus knygų mugę buvo pakvietęs svečią iš Nyderlandų, organizacijos EURead atstovą ir kampanijos „Europe Reads“ iniciatorių Daaną Beeke. Pokalbis su juo „Kaip paskatinti Europą skaityti: skaitymo skatinimo strategijos ES“ vyko vasario 20 d. Jame dalyvavo ir Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, moderavo I. Mitunevičiūtė.

Vasario 21 d. renginyje buvo paskelbti kandidatai į IBBY Lietuvos skyriaus teikiamas geriausių metų knygų vaikams ir paaugliams premijas. IBBY Lietuvos skyrius, kasmet teikiantis premijas kūrėjams už geriausias metų knygas vaikams ir paaugliams bei už vaikų literatūros tyrimus ir sklaidą, trumpąjį nominantų sąrašą Vilniaus knygų mugėje šiemet paskelbė pirmąkart. Tuo norėta atkreipti dėmesį į pačias vertingiausias metų knygas ir padėti mugės lankytojams nepasiklysti gausybėje pasiūlymų.

Pristatyme dalyvavo ir nominantus paskelbė komisijų atstovai. Menotyrininkė, vaikų knygų iliustracijų specialistė dr. Jolita Liškevičienė kalbėjo apie gražiausios knygos ir geriausios paveikslėlių knygos premijų nominantus; edukologė doc. dr. Vaiva Schoroškienė – apie geriausios pažintinės knygos premijos nominantus; literatūrologė dr. Laimutė Adomavičienė – apie vaikų ir paauglių vertimų premijų nominantus; literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė – apie vaikų literatūros tyrimų, sklaidos ir skaitymo skatinimo veiklų nominantus; literatūrologė I. Mitunevičiūtė – apie originaliosios literatūros premijų – geriausios metų knygos vaikams ir paaugliams bei vaikų literatūros debiuto – nominantus.

 

2019 m. IBBY Lietuvos skyriaus premijų nominantų sąrašą galima rasti svetainės www.ibbylietuva.lt naujienų rubrikoje (vasario 21 d.).

 

Pirmąją mugės dieną įteikti apdovanojimai Knygos meno konkurso nugalėtojams – dailininkams, leidėjams ir spaustuvininkams. Šiemet Knygos meno konkursui, kurį kasmet organizuoja Kultūros ministerija, pateikta 111 leidinių. Lietuvos leidyklų išleistos knygos vertintos pagal meninio apipavidalinimo ir leidybinio-poligrafinio atlikimo kriterijus.

Premijas ir diplomus laureatams įteikė kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė. Apdovanojimus pelnė keturios vaikų ir paauglių knygų kūrėjos. Teminėje grupėje „Knygos vaikams“ premija skirta Rasai Jančiauskaitei už vaizdo žaismingumą ir laisvę Modestos Jurgaitytės knygoje Ypatingas (išleido „Tikra knyga“, spausdino UAB BALTOprint).

Diplomai įteikti Linai Itagaki už originalų istorinio turinio perteikimą vaikams Nelės Kostinienės ir Živilės Mikailienės knygoje Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai (išleido „Tikra knyga“, spausdino UAB BALTOprint) ir Kotrynai Zylei už estetinę vaizdinę raišką knygoje paaugliams Sukeistas (išleido „Aukso žuvys“, spausdino UAB „Petro ofsetas“).

Lietuvos dailininkų sąjungos premija atiteko Ingai Dagilei už Tomo Dirgėlos knygą Mano tėtis rašo knygą (išleido „Tyto alba“, spausdino UAB BALTOprint).

 

Ignė Zarambaitė
Ignė Zarambaitė

Antrąją Vilniaus knygų mugės dieną paskelbti penkioliktą kartą vykusios akcijos „Metų knygos rinkimai“ nugalėtojai. Vaikų ir paauglių kategorijose laureatėmis paskelbtos IBBY Lietuvos skyriaus narės.

Vaikų knygų kategorijoje 2019-ųjų Metų knyga išrinkta Ignės Zarambaitės apysaka-pasaka Stebuklingi senelio batai, kurią iliustravo Vanda Padimanskaitė, išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“.

Paauglių knygų kategorijoje 2019-ųjų Metų knyga išrinkta Ilonos Ežerinytės apysaka Skiriama Rivai, kurią išleido „Dominicus Lituanus“.

2020 m. akcija „Metų knygos rinkimai“ bus skelbiama šių metų rudenį.

 

Per keturias dienas mugėje įvyko daugiau kaip 180 renginių, skirtų vaikų ir paauglių literatūrai, knygoms ir jų kūrėjams. Kaip ir kasmet, leidyklų stenduose buvo galima sutikti vaikams jau pažįstamų ir pamėgtų knygų personažų. Vienoje iš leidyklos „Alma littera“ erdvių veikė „Kakės Makės pasaulis“, kur buvo galima pasišnekučiuoti ir nusifotografuoti su pačia heroje ir Netvarkos nykštuku. Po ketvirtąją salę išdidžiai žingsniavo Pasaiba. Šis herojus sulaukė net ketvirtos ciklo dalies Pasaiba ir receptų vagys, be to, nuotykius jis tęsia pažintinėje knygelėje Pasaibos kelionė po Lietuvą: ką veikti, kai nežinai, ką veikti? Iš „Tikros knygos“ stendo į mažuosius lankytojus skvarbiai žvelgė ryški, spalvingais batais apauta lapė – žaislas iš knygos Laimė yra lapė. O „Nieko rimto“ miestelyje buvo tiek daug knygų ir ryškių kūrėjų, kad ten nuolat tvyrojo šurmulys, o autoriai nepaliovė dalyti autografų…

Ilona Ežerinytė (dešinėje) su savo knygų leidėja Ramune Landsbergiene
Ilona Ežerinytė (dešinėje) su savo knygų leidėja Ramune Landsbergiene

Nors šiek tiek pasikeitusi, mugėje tradiciškai veikė Knygų šalis, kurios ryškiausia žvaigždė buvo lenkų dailininkė, H. Ch. Anderseno premijos nominantė Iwona Chmielewska. Netoliese su žirklėmis darbavosi ir nuostabius ažūrus kūrė erdvinių knygų meistrė Elena Selena, neseniai Prancūzijos leidykloje „Gallimard Jeunesse“ išleidusi jau trečią autorinę knygą Neige.

Bibliotekų erdvė – bibliotekininkų kuriama atvira biblioteka be sienų, kur mugės svečiai buvo įtraukiami į kūrybinius užsiėmimus, edukacinius žaidimus ir kitas žaismingas veiklas. Šiemet Bibliotekų erdvėje įsikūręs Jaunimo taškas – jaunimo ir jų mėgstamų rašytojų susitikimo vieta – pakvietė pokalbin

Neatsilikdama nuo suaugusiųjų, Jaunųjų skaitytojų salės programa suplanavo „Šortukus“ – pokalbius su kūrėjais. Tomas Dirgėla kalbino Kęstutį Kasparavičių, Liną Žutautę, Neringą Vaitkutę, Violetą Palčinskaitę, Beną Bėrantą ir dar daug kitų šiuolaikinių vaikų knygų autorių. Vaikų scenoje netrūko muzikinių, teatralizuotų ir kitokių knygų pristatymų (Neringos Vaitkutės Klampynių kronikos 2. Neramios dienos, Daivos Molytės-Lukauskienės Kaip kiras gintarus rinko, Algirdo Toliato Dievo vaikų planeta ir kt.).

Originalumu išsiskyrė leidyklos „Muzikija“ pasirodymas „Pasiimk vaizduotės raktą“ pagal Oliverio Jefferso ir Samo Winstono knygą Knygų vaikas, į kurį susirinko pramogų pasaulio atstovai. Klausydamiesi paveikslėlių knygos veikėjo pasakojimo, jie dalijosi mintimis apie vaikų knygas, papasakojo apie savo skaitymo patirtį. Muzikantas Saulius Urbonavičius-Samas apgailestavo, kad jo vaikystėje nebuvo tiek daug puikiai iliustruotų knygų. Jis padėkojo vertėjui Viltarui Alksnėnui už nuostabią Beatrix Potter Pasaką apie Triušį Petriuką. Paklaustas, ar skaito savo vaikams, Samas nedvejodamas atsakė, kad tėčiai skaito knygas vaikams, ir netgi geriau už mamas!

Tai puikiai įrodė kitą dieną Vaikų scenoje vykęs Vaikų ir jaunimo literatūros departamento organizuojamos akcijos „Tėčiai skaito vaikams“ renginys, kur garsūs tėčiai – poetas Vainius Bakas, rašytojai Paulius Norvila ir Justinas Žilinskas bei Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas – skaitė vaikams ištraukas iš savo ar vaikystėje pamėgtų knygų.

Siiri Enoranta
Siiri Enoranta

Netrūko renginių ir labiau paaugusiems. Pokalbyje „Kaip su vaikais (ne)kalbėti apie karą?“ mintys sukosi apie Afganistano karą, kurio aplinkoje rutuliojasi Dianos Gancevskaitės išverstos Deborah’os Ellis apysakos Maitintoja veiksmas. O lietuvių autorių Vytauto Varaniaus ir Akvilinos Cicėnaitės knygų Šiltnamis ir Kad mane pamatytum pristatyme bandyta atsakyti į klausimą, ar knygos gali padėti suaugti. Neabejotinai ryškiausias verstinės paauglių knygos pristatymas buvo susitikimas su suomių rašytoja Siiri Enoranta ir jos fantasy knyga Graudaragio užkalbėjimas.

Ir jau visiškai suaugusiųjų auditorijai priskirtinas, bet glaudžiai su vaikų literatūra susijęs renginys buvo knygos Devyndarbė literatė Aldona Liobytė (LLTI) pristatymas, kuriame dalyvavo rašytojos dukra Gintarė Paškevičiūtė-Breivienė, giminaitis Mikalojus Vilutis, vaikų literatūros tyrėjai Solveiga Daugirdaitė ir Kęstutis Urba.

 

Menininkės, IBBY Lietuvos skyriaus narės L. Itagaki sukurtos N. Kostinienės ir Ž. Mikailienės knygos Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai iliustracijos buvo atrinktos į Bolonijos vaikų knygų mugės 2020 m. iliustruotojų parodą. Konkurse dalyvavo 2574 menininkai iš 66 šalių. Į parodą atrinkti 76 kūrėjų iš 24 šalių darbai. Iliustracijas parodai atrenka tarptautinė komisija, kurią sudaro vaikų knygų leidėjai, iliustruotojai, knygos meno ir iliustracijų specialistai. Kovo pabaigoje 57-osios Bolonijos vaikų knygų mugės metu turėjusi vykti iliustruotojų paroda atidėta dėl Europoje siaučiančio koronaviruso. Po mugės paroda dvejus metus keliaus po įvairias šalis. Pirmiausia numatoma darbus eksponuoti Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Kinijoje.

 


2020 m. sausio 23 d. mirė vaikų literatūros kritikas, tyrėjas Romualdas Skunčikas.

R. Skunčikas gimė 1955 m. vasario 24 d. Ignalinos r. Jureliškės k. Baigęs vidurinę mokyklą mokėsi tuometinio Šiaulių pedagoginio instituto Klaipėdos pedagogikos fakultete, vėliau ten ir dirbo, dėstė vaikų literatūros kursą. Vilniaus universitete studijavo aspirantūroje, rengė disertaciją apie lietuvių literatūrinę pasaką, parašė šios srities straipsnių, recenzijų. Kurį laiką buvo Klaipėdos universiteto laikraščio redaktorius. Vienas pirmųjų IBBY organizacijos Lietuvos skyriaus narių.


 

 


2020 m. vasario 16 d. mirė poetas, eseistas, rašytojas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Kęstutis Navakas.

1964 m. vasario 24 d. Šeimyniškiuose, Utenos r., gimęs poetas paliko pėdsaką ir vaikų literatūroje. Čia jis debiutavo 2011 m. kartu su Marija Smirnovaite sukurdamas paveikslėlių knygą Ži ir Be stebi saulėlydžius. Po metų pasirodžiusi su ta pačia dailininke sukurta knyga Udo ir Dra niekaip nesusikalba IBBY Lietuvos skyriaus buvo įvertinta kaip geriausia 2012 m. knyga mažiausiems skaitytojams ir pateko į akcijos „Metų knygos rinkimai 2013“ vaikų knygų penketuką. Iš viso K. Navakas išleido 6 knygas vaikams.


Rašė ir fotografavo R. K.

2020 metų RUBINAIČIO leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

 

 

 

Žurnalo partnerė –  Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

 

 

 

 

Gerbiamieji!

Paminėjęs gyvavimo 25-metį, „Rubinaitis“ pradeda naujus leidybos metus. Džiaugiamės, kad Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas parėmė mūsų projektą „Asmenybę formuojančios vertybės vaikų skaitymo karalystėje“ ir skyrė 5 000 eurų.

Tikimės ištikimų (o gal ir naujų) skaitytojų dėmesio ir palaikymo.

Žurnalas „Rubinaitis“, 2020 Nr. 1 (93)

 

 

Balandžio 2-oji – tarptautinė vaikų knygos diena

ŽODŽIŲ ALKIS

Apžvalgos

NEDERLIAUS METAI.  ĮSTRIGĘ ADRESATO PAIEŠKOSE (2019 m. realistinė lietuvių vaikų ir paauglių proza)
TAIP PAT APIE TĄ PATĮ (2019 m. lietuvių autorių pasakinė proza)
DUOKIT KELIĄ VILTINGIEMS DEBIUTANTAMS (2019 m. vaikų poezija)

Mano vaikystės skaitymai

GALVODAVAU APIE NEBAIGTĄ SKAITYTI KNYGĄ

Sukaktys

ŽINOMA IR NEPAŽĮSTAMA ILONA WIKLAND

Bibliografija

2019 m. vaikų ir paauglių knygos

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai