KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

2013 m. kovo 1–2 d. Čekijos Respublikos ambasados ir leidyklos „Baltos lankos“ kvietimu Lietuvoje lankėsi Janas Svĕrakas – čekų vaikų knygų autorius ir kino režisierius. Prekybos centro „Panorama“ knygyne vyko knygos Kukis grįžta pristatymas, kuriame dalyvavo autorius, mintis apie šią knygą išsakė Gintarė Adomaitytė. „Skalvijos“ kino centre buvo rodomas pagal šią knygą pastatytas filmas.

 

Kovo 25–28 d. Lietuva dalyvavo 50-ojoje Bolonijos vaikų knygų mugėje. Tarptautinių kultūros programų centro organizuojamame nacionaliniame stende su lankytojais bendravo knygų iliustruotojai Kęstutis Kasparavičius, Sigutė Chlebinskaitė ir Ieva Babilaitė. Mugės lankytojai galėjo susipažinti su gražiausių pastaraisiais metais išleistų knygų kolekcija, kasmet Vilniaus knygų mugėje veikiančia vaikų kūrybine studija „Tu gali sukurti knygą“, interaktyviomis elektroninėmis knygomis vaikams ir specialia K. Kasparavičiaus knygų kolekcija, kurią sudarė dvi dešimtys knygų ne tik lietuvių, bet ir ispanų, italų, kroatų, vokiečių, danų, anglų, graikų, korėjiečių, kinų kalbomis. Išleistas aštuoniolikos mugėje pristatytų iliustruotojų ir jų leidinių katalogas Children’s Books and Illustration from Lithuania, kurį galima pasklaidyti ir virtualiai svetainės rubrikoje „Illustrarium leidiniai“ adresu <http://lituania-bologna.eu>.

Marta Rudytė
Marta Rudytė

 

Balandžio 2 d. visi vaikų literatūros keliai vedė į Kauną. Šį miestą svarbiausių Tarptautinės vaikų knygos dienos renginių vieta pasirinko organizatoriai – IBBY Lietuvos skyrius ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centras. Į Maironio lietuvių literatūros muziejuje surengtą seminarą-pokalbį apie 2012 m. vaikų ir paauglių knygas susirinko apie 200 klausytojų. Programoje – aštuoni IBBY Lietuvos skyriaus narių pasisakymai. Įžanginėje kalboje dr. Kęstutis Urba papasakojo, kaip renkamos geriausios ir reikšmingiausios metų knygos. Roma Kišūnaitė tradiciškai atskleidė metų vaikų ir paauglių knygų leidybos vaizdą, o vertėja Jonė Ramunytė supažindino su verstinės literatūros įvairove. Literatūrologė dr. Loreta Jakonytė ir bibliotekininkė Marta Rudytė pasidalijo savo įžvalgomis ir įspūdžiais apie naujas lietuvių rašytojų knygas, o vaikų knygų iliustruotojų laimėjimus ir pralaimėjimus vardijo Danguolė Šakavičiūtė.

Ką skaito vaikai kauniečiai, papasakojo Loreta Artmonaitė iš apskrities bibliotekos, o Reda Tamulienė apibendrino skaitymo tyrimo – populiariausių knygų penketuko – rezultatus. Nors abiejose amžiaus grupėse dalyvavo vos po kelis šimtus moksleivių, galutiniai rezultatai atspindi skaitomiausių knygų tikrovę. Vaikų knygų penketukas: Jeff Kinney Nevykėlio dienoraštis, J. K. Rowling Haris Poteris ir Išminties akmuo ir trys Astridos Lindgren knygos – Pepė Ilgakojinė, Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo ir Emilis iš Lionebergos. Paauglių knygų penketukas: Suzanne Collins Bado žaidynės, Melvin Burgess Heroinas, John Green Aliaskos beieškant, J. D. Salinger Rugiuose prie bedugnės ir Stephenie Meyer Brėkštanti aušra.

Nacionaliniame Kauno dramos teatre buvo apdovanoti 2012 m. vaikų knygų kūrėjai. Į ceremoniją rinkosi ne tik laureatai, kiti vaikų rašytojai, dailininkai, vertėjai, leidėjai, žurnalistai, bet ir vaikų knygų skaitytojai – maži, ūgtelėję ir jau suaugę. Teatro fojė šurmuliavo nedidelė knygų mugė, kurioje buvo galima apžiūrėti ir įsigyti premijomis apdovanotų ir kitų autorių knygų.

Trumpam į teatrą užsukusi kamerinės muzikos atlikėja Sigutė Trimakaitė ceremonijos pradžioje atliko kelias dainas, o IBBY Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkas K. Urba vertinimo komisijų atstovus kvietė skelbti laureatų. IBBY Lietuvos skyriaus sudarytos ekspertų komisijos premijas (kai kurios iš jų IBBY Lietuvos skyriaus valdybos sprendimu nuo šių metų vadinsis lietuvių vaikų literatūrą garsinusių žmonių vardais) už geriausias ir reikšmingiausias 2012 m. vaikų ir paauglių knygas skyrė devyniose kategorijose:

  • geriausia vaikų ir paauglių knyga (nuo šiol ši svarbiausia metų nominacija vadinsis Prano Mašioto premija) – Linos Žutautės Ferdinandas ir Pū („Alma littera“);
  • geriausia vaikų poezijos knyga – Česlovo Navakausko Burbulų lietus („Alma littera“);
  • geriausia knyga mažiausiems skaitytojams – Kęstučio Navako ir Marijos Smirnovaitės Udo ir Dra niekaip nesusikalba („Jūsų flintas“);
  • reikšmingiausias ir meniškiausias vertimas vaikams – Viltaro Alksnėno versta Kate’s DiCamillo Nepaprasta Edvardo Tiuleino kelionė („Nieko rimto“);
  • reikšmingiausias ir meniškiausias vertimas paaugliams – Ievos Mažeikaitės versti Beatrice’s Masini Miško vaikai („Alma littera“);
  • gražiausia knyga (šis apdovanojimas nuo šiol vadinsis Domicėlės Tarabildienės premija) – Pauliaus Juodišiaus Penktadieniais apelsinus sapnuoti draudžiama („Nieko rimto“);
  • gražiausiai iliustruota poezijos knyga – Ievos Babilaitės iliustruoti Antano Šimkaus Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt. („Bernardinai.lt“);
  • reikšmingiausias debiutas – Tomo S. Butkaus Bumba Dumba ir Visatos sukūrimas („Vario burnos“);
  • reikšmingiausia vaikų literatūros tyrinėjimų ir sklaidos knyga (šiai premijai suteiktas Vinco Aurylos vardas) – Gintarės Adomaitytės Už sidabro kalnų („Edukologija“).

Laureatams įteikti IBBY Lietuvos skyriaus diplomai ir piniginiai prizai. Finansiniai premijų rėmėjai: Šarūnas Marčiulionis, UAB „Alumnus“, UAB „Sabelija“, UAB „Vilsentras“, dailininkas Algis Augustaitis, leidyklos „Nieko rimto“, „Tyto alba“, „Žara“ ir kt. IBBY Lietuvos skyriaus įsteigtos premijos įteiktos dvidešimt pirmą kartą.

 

Vilė Vėl
Vilė Vėl

Jau devintą kartą buvo įteikta ir Vaikų literatūros premija, kurios laureatais kaskart tampa du asmenys – rašytojas ir literatūros bei skaitymo propaguotojas. Švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė 2012 m. premijas įteikė rašytojai Vilei Vėl (už knygą Kaip mes išgarsėjome) ir Vilniaus apskr. Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo centro vyriausiajai bibliotekininkei Martai Rudytei.

Po iškilmių jaunieji skaitytojai ir knygų kūrėjai žiūrėjo Kauno dramos teatro spektaklį „Astrida“.

Renginio rėmėjas – Lietuvos Respublikos kultūros rėmimo fondas.

 

Balandžio 23–29 d. tryliktą kartą vyko Nacionalinės bibliotekų savaitės, kurios šūkis „Nežinai? Pėdink į biblioteką“, renginiai ir akcijos. Pasaulinę Knygos ir autorių teisių dieną bibliotekose vyko tradiciniai vidurdienio skaitymai. Kadangi šiemet minime vaikų rašytojo ir pedagogo Prano Mašioto 150-ąsias gimimo metines, Lietuvos bibliotekose buvo skaitomi tekstai iš šio rašytojo kūrinių.

Nacionalinėje bibliotekoje P.  Mašioto pasakas skaitė Dokumentų konservavimo ir restauravimo centro direktorius Algirdas Plioplys ir Lituanistikos skyriaus skaityklos vedėja Eglė Karalienė, o Vilniaus menų mokyklos-darželio „Dainorėliai“ 3 klasės moksleiviai su mokytoja Lina Patašiene parodė tris pasakų inscenizacijas. Baigiantis Nacionalinei bibliotekų savaitei kolegos buvo pakviesti pasiklausyti doc. K. Urbos paskaitos „Už ką mes gerbiame ir vertiname Praną Mašiotą?“

Bibliotekų savaitės metu šios profesijos pirmūnams buvo teikiami apdovanojimai. Džiugu, kad tarp apdovanotųjų – ir kelios IBBY Lietuvos skyriaus narės:

Aldona Šiaulienė, Šiaulių apskr. Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja, kuriai suteiktas geriausio 2012 m. Lietuvos bibliotekininko vardas;

Marta Rudytė, Vilniaus apskr. Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo centro vyriausioji bibliotekininkė, kuriai įteiktas 2012 m. „Pelėdos“ – Metų bibliotekininko – apdovanojimas.

Jolanta Gudeikytė, Raseinių rajono SVB Vaikų literatūros skyriaus vedėja, pelniusi geriausio rajono bibliotekininko vardą.

Nuoširdžiai sveikiname koleges.

Apdovanojama Jolanta Gudeikytė
Apdovanojama Jolanta Gudeikytė

Gegužės 4–12 d. Genujos miesto (Italija) centre esančiuose įžymiuosiuose Dožų rūmuose veikė Lietuvos iliustruotojų paroda „Šiuolaikinės Lietuvos vaikų knygų iliustracijos“. Joje pristatyti vienuolikos žymių Lietuvos vaikų knygų iliustruotojų – K. Kasparavičiaus, Stasio Eidrigevičiaus, Laisvydės Šalčiūtės, Mariaus Jonučio, Eglės Gelažiūtės-Petrauskienės, Rimanto Rolios, I. Babilaitės, Linos Dūdaitės, Rasos Joni, Karolio Strautnieko ir Nomedos Marčėnaitės – kūriniai. Ekspozicija parengta tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugėje 2011 m. didelės sėkmės sulaukusios parodos „Illustrarium“ pagrindu.

Paroda „Šiuolaikinės Lietuvos vaikų knygų iliustracijos“ siekiama suaktualinti ir parodyti geriausius Lietuvos iliustruotojų šių dienų vaikų knygų kūrinius. Parodą Genujoje organizavo Lietuvos Respublikos ambasada Italijoje, bendradarbiaudama su Tarptautinių kultūros programų centru, Genujos iliustracijų konkursu „EurHope“ ir Lietuvos garbės konsulatu Genujoje. Projekto partnerė – Vilniaus dailės akademija. Atidaryme dalyvavo parodos kuratorė dr. Jolita Liškevičienė.

Dožų rūmų vidinis kiemas
Dožų rūmų vidinis kiemas

 

Gegužės 27 d. Stokholme vykusioje ceremonijoje Švedijos princesė Viktorija ir šalies kultūros ministrė Lena Adelsohn Liljeroth įteikė Astridos Lindgren atminimo premiją. 2013 m. Astridos Lindgren atminimo premijos laureate tapo Isol iš Argentinos. Isol (g. 1972 m.; tikroji pavardė – Marisol Misenta) – dailininkė iliustruotoja, vaikų knygų kūrėja, dainininkė ir kompozitorė, gyvenanti Buenos Airėse. Pastaruoju metu ji daugiausiai dirba vaikų literatūros srityje. Autorė išgarsėjo kurdama nuoširdžiu ir ironišku stiliumi. Jos knygų išleista Meksikoje, Ispanijoje, JAV, Prancūzijoje, Pietų Korėjoje, Šveicarijoje ir kt. šalyse.

Šiam prestižiniam apdovanojimui buvo pristatytas ir Lietuvos atstovas K. Kasparavičius. IBBY Lietuvos skyrius jį pristatė ir 2014  m. Astridos Lindgren atminimo premijai.

 

Antanas Šimkus
Antanas Šimkus

Apsilankęs visoje Lietuvoje ir pakvietęs į daugiau nei šimtą renginių – susitikimų, skaitymų, vakaronių – baigėsi 49-asis tarptautinis festivalis „Poezijos pavasaris“. Birželio 2 d. baigiamajame renginyje buvo įteikti apdovanojimai. Už poeziją vaikams prizą pelnė Antanas Šimkus, pernai išleidęs rinkinį Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.

 

34 šalių nacionaliniai IBBY skyriai pristatė 2014 m. Hanso Christiano Anderseno premijos kandidatus. Šiam prestižiniam apdovanojimui nominuoti 29 rašytojai ir 34 dailininkai iliustruotojai. Laureatai bus paskelbti 2014 m. kovo mėn. vyksiančioje Bolonijos vaikų knygų mugėje, o apdovanoti rugsėjo mėn. Meksikoje vyksiančiame IBBY kongrese. Lietuva šiemet kandidato nepristatė.

 

Miuncheno tarptautinės jaunimo bibliotekos kasmečiame leidinyje „Baltieji varnai 2013“ („The White Ravens 2013“), kuriame pristatomos reikšmingiausios pasaulio šalių knygos vaikams ir jaunimui, anotuojamos ir dvi lietuvių autorių knygos – K. Kasparavičiaus Sapnų katytė ir N. Marčėnaitės Lėlė.

 

Jau nieko nebestebina, kad K. Kasparavičiaus knygos verčiamos į kitas kalbas ir leidžiamos įvairiose pasaulio šalyse. Pernai šio menininko knygų išleido Kroatijos, Rusijos ir Ukrainos leidyklos. 2011 m., be minėtų šalių, K. Kasparavičiaus knygų pasirodė Lenkijoje, Latvijoje, Austrijoje, Meksikoje, Kolumbijoje, o elektroninė Braškių dienos versija – anglų ir turkų kalbomis. Vos įsibėgėjus 2013-iesiems, naujas šio vaikų knygų kūrėjo knygas jau skaito kroatų ir vengrų skaitytojai. Todėl nenuostabu, kad „Lietuviškų knygų“ sudarytame 2011–2012 m. įvairiomis užsienio kalbomis pasirodžiusių lietuvių autorių knygų sąraše K. Kasparavičius pralenkė kitus Lietuvos rašytojus.

Ir kitiems Lietuvos vaikų knygų kūrėjams 2011 ir 2012 metai buvo ypač dosnūs leidžiant savo parašytas ar iliustruotas knygas svetur.

Šiuo metu aktyviai kurianti L. Žutautė po du savo vertimus išleido Rusijoje ir Danijoje, o dar vieną jos iliustruotą knygą Lygiomis dalimis (orig. A partes iquales, autorius – Darabuc) išleido Pontevedros miesto (Ispanija) leidykla „OQO editora“.

Pernai pasirodė kelių Vytauto V. Landsbergio knygų elektroninės versijos: Varlė bunkeryje išleista anglų ir švedų kalbomis, o Pasaka apie Dievo vaikelį – angliškai. Šio autoriaus knyga Arklio Dominyko meilė. Obuolių pasakos pasirodė Latvijoje.

Kristinos Gudonytės kūryba susidomėjo Rusijos leidėjai – Blogos mergaitės dienoraštis išleistas Maskvoje.

Rasos Joni iliustracijomis pasipuošė švedų kalba išleista Kennetho Grahame’o knyga apie drakoną, o netrukus jos iliustruotą Ilanos Long knygą išleis JAV leidykla KAR-BEN. Tačiau ypač Rasos kūryba populiari Pietų Korėjoje – leidykla „AGA World Co“ jau išleido šešias jos iliustruotas knygas.

Vytautės Žilinskaitės pasaka Melagių pilis su Adasos Skliutauskaitės iliustracijomis visai neseniai išleista Sankt Peterburge.

 

 


Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius ir asociacija „Sūduvos kultūros fondas“ skelbia paveikslėlių knygų konkursą, skirtą Prano Mašioto 150-osioms gimimo metinėms.

Konkurso nuostatai

1. Paveikslėlių knyga turi būti sukurta pagal Prano Mašioto tekstą (kūrinį).

2. P. Mašioto tekstas pasirenkamas laisvai arba iš rekomenduojamų kūrinių sąrašo.

3. Konkurse gali dalyvauti ir profesionalūs, ir dailės studijų bakalauro laipsnį turintys arba jo siekiantys dailininkai.

4. Paveikslėlių knygos stilius, formatas, apimtis, raiškos būdai pasirenkami laisvai.

5. Darbus (knygos maketą ir kelis iliustracijų originalus) iki 2013 m. lapkričio 1 d. būtina pristatyti į Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centrą (Gedimino pr.  51, Vilnius).

6. Darbai pateikiami slapyvardžiu kartu su voku, kuriame nurodyta tikroji menininko pavardė.

7. Darbus vertina IBBY Lietuvos skyriaus valdybos sudaryta menotyrininkų, dailininkų, knygos specialistų komisija, kurioje dalyvauja ir Sūduvos kultūros fondo rekomenduotas specialistas.

8. Konkurso dalyviams skiriamos trys premijos: pirmoji vieta – 3 tūkst. Lt, antroji vieta – 2 tūkst. Lt, trečioji vieta – 1 tūkst. Lt.

9. Konkurso organizatoriai neįsipareigoja rūpintis pateiktų paveikslėlių knygų leidyba. Autorių kūriniai gali būti neatlygintinai panaudoti spaudoje reklamos tikslais.

Vertinimo kriterijai

• Bendras knygos meniškumas, profesionalumas.

• Iliustracijų originalumas, novatoriškumas.

• Teksto, iliustracijų ir dizaino dermė.

• Iliustracijų ir dizaino artimumas šiuolaikiniams atitinkamo amžiaus vaikams.

• Adresatui tinkamas knygos formatas, raidžių dydis, šriftas.

Prireikus daugiau informacijos apie konkursą suteiks IBBY Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkas Kęstutis Urba (kestutis.urba@flf.vu.lt).


 

 


Niekas nieko niekam nieką nė su niekuo – niekada…

2013 m. balandžio 5 d. mirė poetas, eseistas, visuomenės veikėjas, Vilniaus universiteto dėstytojas Marcelijus Martinaitis (g. 1936-04-01). Jis išleido poezijos rinkinį mokykloms Amžinas tiltas (1987), parašė pjesių lėlių teatrui Pelenų antelė (1980), kurios buvo pastatytos Vilniaus „Lėlės“ teatre, kituose Lietuvos profesionalų ir mėgėjų teatruose. Eilėraščių rinkinio Drakonas ir Upė. Seno smuikininko dainelės (2010) neįmanoma priskirti nei vien suaugusiųjų, nei vien vaikų auditorijai. Tai dvasinis vadovėlis mažiems suaugusiesiems ir suaugusiems vaikams, nes eilėraščiai kiekvienam skaitytojui sukelia skirtingas emocijas.


Rašė ir fotografavo R. K.

 

2013 metų RUBINAIČIO leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas; Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

 

Dėkojame savo bičiuliams, finansiškai parėmusiems Tarptautinės vaikų knygos dienos proga, balandžio 2ąją, įteiktas premijas reikšmingiausių 2012 m. knygų kūrėjams:

Šarūnui Marčiulioniui,

UAB „Alumnus“ (direktorė Kristina Remeikienė),

audito ir buhalterinių paslaugų įmonei „Vilsentras“ (direktorius Vidmantas Liepuonius),

konsultacinei firmai „Sabelija“,

leidyklai „Tyto alba“ (direktorė Lolita Varanavičienė),

leidyklai „Nieko rimto“ (vadovas Arvydas Vereckis),

leidyklai „Žara“ (direktorė Ramutė Žandarienė),

dailininkui Algiui Augustaičiui ir verslininkui Antanui.

O visiems mūsų žurnalo skaitytojams linkime gražios ir turiningos vasaros.

Žurnalas „Rubinaitis“, 2013 Nr. 2 (66)

 

Įžanginis

KNYGA – TAI BŪDAS DALYTIS (Pasisakymas priėmus 2012 m. Geriausios vaikų ir paauglių knygos premiją, pirmąkart pavadintą Prano Mašioto vardu)

Apžvalgos

SKYLĖS IR SKYLUTĖS (Apie 2012 m. vaikų knygų iliustracijas)
VERTI PERSKAITYTI VERTIMAI (2012 m. verstinių knygų apžvalga)

Mano vaikystės skaitymai

SU GLĖBIU KNYGŲ ŽALIOMIS ŽVĖRYNO GATVELĖMIS

Sukaktys

BRUNO FERRERO RELIGINĖ DIDAKTIKA IR MAŽIEMS, IR DIDELIEMS (Bruno Ferrero 70-osioms gimimo metinėms)

Atidžiu žvilgsniu

„Vaivorykščių arkos“: kalbantys gyvūnai, skraidantys laivai ir lašelis magijos
Žmonės panašūs į upes. Nejaugi?

Bibliografija

2012 m. vaikų ir paauglių knygos

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai