KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

2014 m. gruodžio 12 d. Vilniaus mokytojų namų svetainėje vyko XXVI Prano Mašioto skaitymai „Paauglystė XXI amžiaus literatūroje“. Buvo perskaityti septyni pranešimai: Eglės Baliutavičiūtės „Jaunas žmogus sename mieste, arba Jauno žmogaus pastabos neišsenkančiam pokalbiui apie Vilnių Unės Kaunaitės romane Sudie, rytojau“, Vytauto Varaniaus (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) „Paauglys ir jo šeima naujosiose Kazio Sajos apysakose“, Ritos Karpavičienės (Panevėžio r. Raguvos gimnazija) „Neišgydomos ligos tema XXI a. paauglių literatūroje“, Astos Gustaitienės (Vytauto Didžiojo universitetas) „Laiškas XXI a. paauglių prozoje“, Neringos Mikalauskienės „Deus ex machina magiškojoje paauglių fantastikoje“, Danguolės Šakavičiūtės „Paauglys kaip antiutopijos adresatas“, Aldonos Šiaulienės (Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka) „Juokingų knygų paklausa bibliotekoje: statistika ir refleksija“.

Pasibaigus seminarui vyko ataskaitinis IBBY Lietuvos skyriaus susirinkimas, kuriame, atsižvelgiant į atnaujintus įstatus, buvo išrinkta išplėstinė valdyba: Kęstutis Urba (pirmininkas), Jolanta Savukynaitė (sekretorė), Aldona Augustaitienė (finansininkė), Asta Gustaitienė, Rimas Driežis, Inga Mitunevičiūtė ir Roma Kišūnaitė. Taip pat išrinkta revizijos komisija: Ilma Mankevičienė (pirmininkė), Svetlana Charsika ir Virgilijus Čepliejus.

2015 m. pradžioje IBBY Lietuvos skyrius kartu su ką tik įstojusiais turėjo 120 narių. Baigiamojoje renginio dalyje paminėti reikšmingi jubiliejai – „Rubinaičio“ žurnalo 20-metis ir jo vyriausiojo redaktoriaus 60-metis.

Lilija Žadeikytė, Artūras Karosas, Antanas Šimkus, Stasys Lipskis
Lilija Žadeikytė, Artūras Karosas, Antanas Šimkus, Stasys Lipskis

2015 m. sausio 19 d. Rašytojų sąjungoje vyko atminimo valanda, kurioje buvo paminėtos Almos Karosaitės 70-osios gimimo metinės. Tai bendras Rašytojų klubo ir Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro renginys, kurį vedė vaikų literatūros specialistas doc. K. Urba.

A. Karosaitė išleido 33 eilėraščių knygas, kurių didžioji dalis skirtos vaikams. Dvi paskutinės – eiliuota pasaka Lapės paso paieška ir 100 eilėraščių rinktinė …mylėjau, betgi pavargau… – išleistos pasitinkant šį jubiliejų. Jas pristatė „Charibdės“ leidyklos direktorė Rita Kubilienė ir „Žuvėdros“ leidyklos direktorius Stasys Lipskis. Apie rašytojos kūrybą kalbėjo poetas, literatas Antanas Šimkus. Prisiminimais dalijosi poetės sūnėnas Artūras Karosas, rašytojai ir poetai Gintarė Adomaitytė, Algimantas Zurba, Zita Gaižauskaitė, Vidmantė Jasukaitytė, Zenė Sadauskaitė, literatūrologas Jonas Linkevičius ir kt. Leidėjas A. Karosas papasakojo, kad Almos knygų neseniai pasirodė anglų ir rusų kalbomis. Vakare skambėjo pačios poetės balsas iš archyvinio radijo įrašo, jos eiles deklamavo Vilniaus m. vaikų lopšelio-darželio „Gudrutis“ auklėtiniai ir aktorė Lilija Žadeikytė.

Nacionalinės bibliotekos svetainėje parengta virtuali paroda „Eilėrašti, o tikras mano vaike…“, kurioje pristatytos 33 poetės knygos, dainos pagal jos tekstus ir literatūra apie poetę. Daugybė nuotraukų leidžia pažvelgti į A. Karosaitės kūrybinės veiklos ir gyvenimo momentus. Parodą parengė Vaikų literatūros centro darbuotojos Jolanta Savukynaitė ir Reda Tamulienė.

 

Vasario 4–28 d. Šv. Jono gatvės galerijoje veikė tarptautinė vaikų knygų iliustracijų paroda „Baltijos iliustracija“. Tai jau antroji šioje galerijoje Baltijos šalių knygų iliustravimo meną pristatanti paroda. Ekspozicijoje buvo galima pamatyti gausybę spalvingų vaikų knygų iliustracijų, knygų ir kt. Darbus pateikė 13 dailininkų iliustruotojų iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos, taip pat 4 lietuvių skulptoriai. Pasak parodos kuratorės Ulos Šimulynaitės, projektas turi du tikslus: „Pirmas, tikrai labai svarbus, orientuotas į vaikų auditoriją, – pratinti mažuosius skaitytojus lankytis galerijose nuo mažų dienų, skatinti skaityti. Antras – iš arčiau pažvelgti, įvertinti ir palyginti trijų Baltijos šalių menininkų kūrybos tendencijas, stilistiką, grafinę plastiką, išraiškos būdus, atlikimo techniką.“

Aldona Jeleniauskienė, kultūros ministras Šarūnas Birutis, Kęstutis Urba
Aldona Jeleniauskienė, kultūros ministras Šarūnas Birutis, Kęstutis Urba

Vasario 9 d. po rekonstrukcijos duris atvėrė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus vaikų biblioteka. Nuo pirmadienio iki penktadienio 11–19 val. miesto centre veikianti biblioteka – tikra knygų oazė, kur vaikai, jų tėveliai, miesto gyventojai ir svečiai ras jiems pritaikytų jaukių kampelių, kūrybingumą lavinančių edukacinių programų ir žaidimų. Vaikai jau pusę metų sėkmingai naudojasi leidinių užsakymo internetu paslauga, o atnaujintoje bibliotekoje jie galės naudotis ir kitomis savitarnos paslaugomis – savarankiškai pasiimti ir grąžinti knygas, internetu pratęsti jų grąžinimo terminą. Paaugliams tikrai patiks, kad bibliotekoje yra laisvalaikio vieta, kur galima pavartyti ir paskaityti knygas, pažaisti stalo žaidimų ar tiesiog pabendrauti su draugais.

Bibliotekos atidarymas įvyko vasario 6-ąją, jame dalyvavo kultūros ministras Šarūnas Birutis, atvyko kolegų iš kitų bibliotekų. Patalpų erdves, kurios įrengtos kaip žinių sodai ir pritaikytas įvairaus amžiaus vaikams, vienas pirmųjų apžiūrėjo kultūros ministras. „Labai geras jausmas. Aš pats augau kaime, bibliotekos arti nebuvo, tai knygų turėjau namie ir skaitydavau jas sode. Kiekvieno žmogaus gyvenime pažintis su knyga prasideda vaikystėje, ir tai labai svarbus metas. Vaikystėje pradedame pažinti gyvenimą, formuojasi mūsų įpročiai ir pomėgiai, todėl labai svarbu, kad tame procese būtų knyga. Žmogus nori daug – ir groti, ir piešti, ir žaisti, o knygoje galima rasti visą pasaulį. Svarbu, kad knygos vaikystėje būtų prieinamos, kad vaikai, patogiai, jaukiai įsitaisę, pamiltų šį nuotykių, svajonių pasaulį“, – bibliotekos atidaryme kalbėjo kultūros ministras Š. Birutis.

 

Vasario 11 d. Užupyje, Kristinos Norvilaitės galerijoje, įvyko Birutės Mar knygos Gėlininkė pristatymas. Ši knyga – Pirmojo nacionalinio vaikų literatūros konkurso antrosios premijos laimėtoja.

Pristatyme dalyvavo knygos autorė, iliustruotoja K. Norvilaitė, literatūrologas K. Urba, redaktorė Janina Riškutė. Grojo prof. Petras Geniušas, mažieji menininkai Faustina Kiaušaitė, Laura Geniušaitė, Adas Stankevičius ir Dominykas Kazlauskas.

 

Vasario 16 d. už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje Lietuvos valstybės ordinais ir medaliais Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo 38 Lietuvos ir užsienio valstybių piliečius.

Aldona Augustaitienė ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. LRPK Roberto Dačkaus nuotr.
Aldona Augustaitienė ir Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. LRPK Roberto Dačkaus nuotr.

Tarp jų – Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorė, skaitymo skatinimo iniciatyvų puoselėtoja, ilgametė IBBY Lietuvos skyriaus sekretorė ir iždininkė Aldona Elena Augustaitienė, apdovanota ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliu.

 

Iš kairės: Lina Žutautė, Kęstutis Kasparavičius, Ieva Babilaitė
Iš kairės: Lina Žutautė, Kęstutis Kasparavičius, Ieva Babilaitė

Vasario 19–22 d. Lietuvos parodų ir konferencijų centre LITEXPO vyko 16-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Intriguojanti, muzikali ir klausianti – tokia ji buvo šiemet. Mugės dėmesio centre atsidūrė detektyvai ir aktualių temų tyrimai.

Vilniaus knygų mugė – ne tik leidinių viršeliai ant prekystalių. Tai susitikimų ir bendravimo erdvės, kur užsukama ne vien pirkti, bet ir pamatyti, susipažinti, užmegzti ryšį ir išsinešti prisiminimą. Kaip ir kasmet, lankytojus svetingai kvietė bendrauti jau tryliktus metus veikianti kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“ (vadovė Sigutė Chlebinskaitė). Iliustravimo dirbtuvėse su vaikais bendravo Kristina Norvilaitė, animuotų iliustracijų dirbtuvėse – Rasa Joni, dėlionę padėjo kurti Marius Jonutis ir Rimas Driežis, veidaknyges – Lina Dūdaitė ir Vanda Padimanskaitė, popierinius paukščius – Ieva Babilaitė, taip pat dirbtuvėse laukė kūrybinės kančios su Rimvydu Kepežinsku, konsultacijos su leidėju Didier Teyru ir daug kitokios veiklos mažiems ir dideliems.

Žymiausia mugės viešnia iš užsienio – šiuolaikinio skandinavų detektyvo žvaigždė suomė Salla Simukka, kurios romanai Raudona kaip kraujas ir Balta kaip sniegas išleisti ir Lietuvoje. Mugėje svečiavosi ir garsi iliustruotoja iš Prancūzijos Frédérique Bertrand. Kūrybinėje studijoje ji vedė užsiėmimus „Sukurk savo judantį piešinį ir pažink stebuklingą ombro-cinéma techniką“, o kartu su leidyklos „Éditions du Rouergue“ atstove pasakojo apie knygų gimimą ir pasaulinę šlovę.

Rimvydas Kepežinskas
Rimvydas Kepežinskas

Mugėje netrūko vaikų knygų pristatymų, kitų literatūros renginių, kurie vyko specialiai įrengtoje Vaikų scenoje ir kitose erdvėse. Savo knygas pristatė Vytautas V. Landsbergis, Danguolė Kandrotienė, Jurga Baltrukonytė, Liuda Petkevičiūtė, Tomas Dirgėla, Rimvydas Stankevičius, lenkų autorė Anna Onichimowska ir kiti autoriai.

Pirmąją mugės dieną pagerbti Knygos meno konkurso nugalėtojai. Kultūros ministerija kasmet rengia šį konkursą siekdama išrinkti geriausias meninio apipavidalinimo ir poligrafijos požiūriu knygas. Šiemet 46 leidyklos konkursui pateikė 111 knygų, iš jų 38 – vaikų knygų grupėje.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis laureatams įteikė premijas ir diplomus. Vaikų knygų grupėje premija atiteko dailininkui Rimvydui Kepežinskui už Audros Baranauskaitės ir Rimvydo Kepežinsko knygą Pelikanas Pranas ir taksas Antanas, arba Kaip svarbu pasiklydus rasti draugą (leidykla ,,Apostrofa“, spaustuvė ,,Petro ofsetas“). Diplomus pelnė Kęstutis Kasparavičius už knygą Drebantis riteris (leidykla ,,Nieko rimto“, spaustuvė „BALTO print“), Lina Žutautė už knygą Kakė Makė ir svajonių gimtadienis (leidykla ,,Alma littera“, spaustuvė „BALTO print“). Ievos Babilaitės-Ibelhauptienės knyga Skrisiu (išleista autorės, spaustuvė „BALTO print“) pelnė premiją bibliofilinių ir eksperimentinių leidinių grupėje.

Knygos vaikams pelnė dar du knygos meno apdovanojimus. Lietuvos dailininkų sąjungos premija už iliustracijų originalumą skirta Richardui Smythe’ui už Almos Karosaitės knygą Lapės paso paieška (leidykla ,,Charibdė“, spaustuvė „Spauda“), o Vilniaus dailės akademijos premija už debiutą – Aistei Papartytei už Juliaus Kelero knygą 66 istorijos nesibaigia (leidykla ,,Kitos knygos“, spaustuvė ,,Petro ofsetas“).

Jurga Baltrukonytė, Vytautas Račickas, Danguolė Kandrotienė
Jurga Baltrukonytė, Vytautas Račickas, Danguolė Kandrotienė

Vasario 20 d. apdovanoti Patriotų premijos laureatai. Jau penktus metus iš eilės Krašto apsaugos ministerijos (KAM) ir Lietuvos leidėjų asociacijos rengiamame pilietiškiausios ir patriotiškiausios metų knygos konkurse vertinimo komisija geriausiai įvertino tris knygas iš 27 pateiktų. Knygas vertino ir Patriotų premiją šiemet skyrė vertinimo komisija, sudaryta iš literatūros ekspertų Antano Gailiaus, Vytauto Ališausko, Jūratės Čerškutės, Loretos Jakonytės, Loretos Žvironaitės ir dviejų KAM atstovių – Rūtos Apeikytės ir Giedrės Statkevičiūtės.

Miglei Anušauskaitei ir Gerdai Jord premija skirta „už drąsų ir netikėtą žvilgsnį į Lietuvą įkvepiančią istoriją“ knygoje 10 litų (leidykla „Aukso žuvys“). Komiksų knyga 10 litų – originali grafinė lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno biografija.

Metų knygos rinkimų laureatai ir nominantai
Metų knygos rinkimų laureatai ir nominantai

Vasario 22 d. pagerbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2014“ laureatai. Vaikų knygų kategorijoje nugalėjo Danguolės Kandrotienės apysaka-pasaka Spintos istorijos (leidykla „Terra publica“), paauglių knygų kategorijoje – Vytauto Račicko apysaka Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais (išleido V. Račickas).

Valstybinė kalbos inspekcija patikrino „Metų knygos rinkimams 2014“ pateiktas knygas. Knygos kalba pirmiausia priklauso nuo autoriaus, bet dažnai daug darbo įdeda ir redaktorius, taip pat labai svarbus ir leidyklos vadovų požiūris, todėl Kalbos inspekcija kartu su Kultūros ministerija trečius metus apdovanojo ne tik knygų autorius, bet ir redaktorius bei leidėjus. Iš 20 nominuotų knygų Valstybinė kalbos inspekcija atrinko dvi, kurių kalbai neturėjo priekaištų. Nugalėtojus pasveikino Valstybinės kalbos inspekcijos viršininkas Donatas Smalinskas.

Už taisyklingą kalbą diplomais buvo apdovanotos vaikų kategorijos knygos Torčiukas ant debesėlio autorė Jurga Baltrukonytė ir redaktorė Vaiva Račiūnaitė bei Ferdinando ir Pū. Žygio į Australiją autorė Lina Žutautė ir redaktorė Bronė Balčienė.

 

Kovo 11 d. Naisiuose, 2015 metų mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje, minint nepriklausomybės atkūrimo 25-metį, buvo apdovanoti labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“ kartu su IBBY Lietuvos skyriumi ir Lietuvos rašytojų sąjunga organizuoto Antrojo nacionalinio vaikų literatūros konkurso nugalėtojai. Pirmoji vieta ir piniginė premija skirta Aidui Jurašiui už būsimą pasakų knygą Akmenukų pasakos, antroji – Gintarei Adomaitytei už apysaką Žaliojo namo paslaptis, trečioji – Ievai Kasperavičiūtei už eilėraščių rinkinį Kas nutiko susitikus. Premija už geriausią debiutą skirta bibliotekininkei iš Šilutės Ignei Zarambaitei (pasaka Emilio laiškas), o už geriausias iliustracijas – Laimai Varkalaitei, kuri iliustravo Liudos Petkevičiūtės Saulės spalvų poringes.

 

Kovo 12 d. Vyriausybės rūmuose IBBY Lietuvos skyriaus valdybos pirmininkui Kęstučiui Urbai už nuopelnus vaikų ir paauglių literatūriniam ugdymui įteikta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius ir Kęstutis Urba
Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius ir Kęstutis Urba

Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ išleido šešias Pirmojo nacionalinio vaikų literatūros konkurso laureatų knygas. Tai Ramintos Baltrušytės parašyta ir iliustruota pasaka Kalvėnų miesto paslaptis, Birutės Mar parašyta ir Kristinos Norvilaitės iliustruota romantiška apysaka Gėlininkė, Linos Mumgaudytės paveikslėlių knyga Pono Čao diena, Salomėjos Pečiulytės parašyta ir Ievos Juknytės iliustruota paveikslėlių knyga Noriu šuniuko, Ramunės Savickytės Adelės dienoraštis ir Rositos Makauskienės eilėraščiai Svajonių kalnas, iliustruoti Ingos Dagilės piešiniais. R. Baltrušytės knyga išleista 35 000 egz. tiražu, visos kitos – 13 000 egz. tiražu. Netrukus jos visos pasklis po šalies bibliotekas, mokyklas, darželius, ligonines ir lietuvių bendruomenes užsienyje.

 

Paskelbti antrojo tarptautinio Nami Island paveikslėlių knygų iliustracijų konkurso (Nami island international illustration Concours, NiiiC) laureatai. Pirmajame vertinimo etape buvo sudarytas trumpasis sąrašas, į kurį įtraukti 94 kūrėjų darbai.

Pagrindinį konkurso prizą – 10 tūkst. JAV dolerių premiją ir kelionę į šią vasarą vyksiantį tarptautinį vaikų knygų festivalį – laimėjo brazilų dailininkas Marcelo Pimentel.

Puikiai pasirodė jauna lietuvių dailininkė Margarita Šurnaitė. Jos iliustracijų knyga Kitoks (angl. Different) įvertinta „Purpurinės salos“ prizu. Į trumpąjį sąrašą patekęs Kęstutis Kasparavičius taip pat neliko neįvertintas. Visų 94 kūrėjų darbai bus eksponuojami Nami Island vyksiančiame tarptautiniame vaikų knygų festivalyje ir įtraukti į specialų katalogą.

2013 m. vykusiame pirmajame Nami Island konkurse paskatinamąjį prizą pelnė dailininkė Rasa Žmuidienė.

 

 

Rašė ir fotografavo R. K.

 

2015 metų RUBINAIČIO leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas; Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

 

Gerbiamieji!

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas 4500 eurų suma parėmė IBBY Lietuvos skyriaus projektą „Žodžio ir vaizdo vienovė kaip estetinio ugdymo priemonė“. Tai lemia, kad 2015 m. „Rubinaitis“ galės gyvuoti ir skirti daugiau dėmesio iliustravimo menui.

Tačiau mums ne mažiau svarbi ir nemenkstanti prenumeratorių parama. Labai tuo džiaugiamės ir visiems dėkojame.

 

Žurnalas „Rubinaitis“, 2015 Nr. 1 (73)

 

 

Balandžio 2-oji – tarptautinė vaikų knygos diena

DAUG KULTŪRŲ, VIENAS PASAKOJIMAS

Apžvalgos

ŠIAPUS PASAKOS SLENKSČIO (2014 m. realistinių ir pažintinių vaikų ir  paauglių knygų apžvalga)
APIE ŠIOKIAS, TOKIAS IR ANOKIAS 2014 M. LIETUVIŲ AUTORIŲ PASAKAS
AUTORIŲ DAUG, POEZIJOS MAŽA (2014 m. lietuvių vaikų poezijos apžvalga)

Sukaktys

SKAMBIOS, DAININGOS POEZIJOS KŪRĖJA (Almos Karosaitės 70-mečiui)
KŪRYBA – LYG MALONUS POMĖGIS (Petronėlės Orintaitės 110-osioms gimimo metinėms)

Mano vaikystės skaitymai

KNYGUTĖS BUVO GERIAU UŽ SALDAINIUS

Bibliografija

2014 M. VAIKŲ IR PAAUGLIŲ KNYGOS

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai