KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

2016 m. liepos 6-ąją, Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė valstybės ordinus ir medalius žmonėms, kurie, kaip teigė valstybės vadovė, dirbdami įvairiose srityse, šiandien lemia šalies ateitį. Džiugu, kad tarp jų ir du IBBY Lietuvos skyriaus atstovai.

Už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir už Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi apdovanotas IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkas Kęstutis Urba, o poetei Ramutei Skučaitei įteiktas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžius.

Malonu ir labai reikšminga, kad ordinais apdovanoti dar keli vaikų kultūros srityje dirbantys žmonės – radijo laidų vedėja, diktorė Bernadeta Lukošiūtė-Stankevičienė ir „Keistuolių teatro“ režisierius, aktorius Aidas Giniotis.

Roberto Dačkaus nuotr.
Roberto Dačkaus nuotr.

 

Rugpjūčio 18–21 d. Naujosios Zelandijos Oklando (Auckland) mieste vyko 35-asis IBBY kongresas. Atstovauti mūsų šaliai į jį buvo išvykusi vienuolikos asmenų delegacija: pirmininkas dr. doc. Kęstutis Urba, valdybos nariai Aldona Augustaitienė, Inga Mitunevičiūtė, Asta Gustaitienė, Roma Kišūnaitė, dailininkė Lina Žutautė, literatūrologė Danguolė Šakavičiūtė, vertėja Raimonda Jonkutė-Sandberg, leidėjas Benas Bėrantas („Nieko rimto“), bibliotekininkės Justina Juciūtė ir Giedrė Narbutaitė (A. Mickevičiaus vaikų biblioteka). Akivaizdu, kad pagerintas gausiausios delegacijos rekordas, užfiksuotas prieš dvejus metus Meksiko kongrese, kuriame dalyvavo devyni žmonės iš Lietuvos. Nemažą dalį kelionės išlaidų daugeliui pavyko padengti gavus dalinę finansinę paramą: šeši IBBY nariai gavo edukacines valstybės stipendijas, kiti – IBBY Lietuvos skyriaus ir kitų institucijų paramą.

Renginio atidarymas
Renginio atidarymas

Archajišku „Aotea“ vardu pavadintame konferencijų ir kultūros centre vykusiame pasaulio vaikų literatūros ir skaitybos specialistų suvažiavime dalyvavo apie 500 atstovų iš 60 pasaulio šalių. Pagrindinė kongreso tema – „Vaikų literatūra daugialiteratūriame pasaulyje“. Kongreso darbas vyko pagal įprastą schemą. Prestižiškiausia vieta teko plenarinėms kongreso atidarymo, uždarymo ir vadinamosioms vardinėms sesijoms, kuriose pranešimus skaitė ar pokalbiuose dalyvavo vaikų knygų kūrėjai, literatūrologai iš Naujosios Zelandijos (Joy Cowley, Kate de Goldi, Gavinas Bishopas, Martinas Bayntonas) ir kitų šalių (Leonardas S. Marcus, JAV; Julia Eccleshare, Jungtinė Karalystė; Rogeris Mello, Brazilija; Nahoko Uehashi, Japonija) ir kt. Itin daug dalyvių buvo šeštojoje sesijoje, kurioje dalyvavo amerikiečių rašytoja, 1998 m. H. Ch. Anderseno premijos laureatė Katherine Paterson. Paralelinėse ir stendinių pranešimų sesijose buvo perskaityti trys pranešimai iš Lietuvos: K. Urbos „Globalus ir lokalus Pirmojo pasaulinio karo vaizdas Sonyos Hartnett apysakoje Sidabrinis asiliukas ir kai kuriuose lietuvių rašytojų apsakymuose“, A. Gustaitienės „Paauglystė: grožinės literatūros skaitymas ir vienybės su kitais siekis“, I. Mitunevičiūtės „Knygų klubai kurtiems vaikams: integracijos eksperimentas“.

Įprastinis kongreso renginys – katalogo IBBY Honour List pristatymas. Į 2016 m. katalogą, kurį sudaro trys skyriai (rašytojų, iliustruotojų, vertėjų), 57 šalys atsiuntė 173 knygas. Lietuvos IBBY skyrius nominavo rašytojos Renatos Šerelytės knygą Rebekos salos, dailininkės Ievos Babilaitės Skrisiu ir Viltaro Alksnėno išverstą Sonyos Hartnett apysaką Sidabrinis asiliukas. Į katalogą įtrauktų knygų rašytojai, iliustruotojai ir vertėjai buvo pakviesti į šio leidinio pristatymą, kuriame jiems turėjo būti įteikti IBBY Garbės diplomai. Deja, į renginį atvyko vos keli autoriai, o pati ceremonija užtruko kiek per trumpai ir per menkai iškilmingai…

Cao Wenxuan
Cao Wenxuan

IBBY Asahi premija, kurios piniginį fondą sudaro 20 000 JAV dolerių, buvo įteikta Irano ir Laoso skaitymo skatinimo programų vykdytojams. Oklando miesto Karalienės prieplaukos salėje vyko H. Ch. Anderseno medalio teikimo ceremonija. Šios premijos 2016 m. laureatais tapo kinų rašytojas Cao Wenxuanas ir dailininkė iš Vokietijos Rotraut Susanne Berner, kuri į apdovanojimų ceremoniją neatvyko.

IBBY Generalinėje asamblėjoje, balsuojant visų šalių atstovams, buvo renkamas IBBY vykdomasis komitetas. IBBY prezidentu perrinktas belgas Wally de Donckeris, o H. Ch. Anderseno premijos žiūri pirmininke – kanadietė Patricia Aldana.

Kongreso uždarymo ceremonijoje IBBY Turkijos skyriaus atstovės pakvietė į 36-ąjį kongresą, kuris po dvejų metų vyks Stambule.

Lietuvių delegacija su K. Paterson
Lietuvių delegacija su K. Paterson

Rugpjūčio 24–28 d. Pekine vyko 23-ioji tarptautinė knygų mugė (BIBF). Lietuva joje dalyvavo pirmą kartą. Didžiausias įvykis – rašytojo ir iliustruotojo Kęstučio Kasparavičiaus septynių knygų kinų kalba sutiktuvės vienos didžiausių Kinijos vaikų leidyklų – „Liaoning“ – stende.

Lietuvos stende didžiausias dėmesys buvo skiriamas gražiausioms vaikų knygoms – parengta knygų ir iliustracijų paroda, pristatyti pastaraisiais metais Lietuvos kultūros instituto išleisti vaikų knygų katalogai anglų kalba. Specialiai šiai mugei buvo parengta lankstinukų kinų kalba, pristatančių lietuvių literatūros vertimų programą ir keturis lietuvių autorius, tarp jų – K. Kasparavičių ir Vytautą V. Landsbergį, kurio Arklio Dominyko meilę leidykla „Liaoning“ ketina išleisti 2017 m.

Agnės Biliūnaitės nuotr.
Agnės Biliūnaitės nuotr.

Mugei pasibaigus K. Kasparavičius išvyko į Šenjangą, kuriame įsikūrusi leidykla „Liaoning“. Rugpjūčio 31– rugsėjo 4 d. šio miesto knygynuose ir mokyklose rašytojas rengė kūrybines dirbtuves ir susitikimus su mažaisiais knygų skaitytojais.

K. Kasparavičiaus vizito Pekine metu buvo numatytas ir jo susitikimas su verslo atstovais ir prodiuseriais, norinčiais pagal K. Kasparavičiaus knygas sukurti animacinį filmą.

Rugsėjo 8 d. Vilniaus rotušėje įvyko lenkų paveikslėlių knygų parodos „Look! Polish Picturebook!“ atidarymas. Ekspozicijoje – lenkų dailininkų knygos, tiek išleistos pastaraisiais metais, tiek skaitytojams jau nebeprieinamos, taip pat rinktinės iliustracijos.

Ši paroda – Baltijos kultūros centro (Gdanskas) tarptautinio projekto dalis. Iš Lenkijos atvykusios specialistės – grafikė Grażka Lange, dizainerė Marianna Oklejak, meno istorikė ir kritikė Anita Wincencjusz-Patyna – skaitė pranešimus apie paveikslėlių knygas, išleistas nuo XX a. septintojo dešimtmečio iki šių dienų, vyko kūrybinės dirbtuvės.

Atidarymo ceremonijoje dalyvavo Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcinas Łapczyńskis, o pakilią vakaro nuotaiką, žaismingai pasakodamas apie iliustravimo procesus, kūrė dailininkas Stasys Eidrigevičius.

Ši paroda jau aplankė Latviją, o iš Lietuvos iškeliauja į Estiją.

Rugsėjo 19 d. atsinaujinusioje Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatyta nauja jaunos rašytojos Unės Kaunaitės knyga paaugliams Laiškai Elzei. Pristatyme kartu su Une dalyvavo Rytis Zemkauskas, Ieva Krivickaitė ir Eglė Baliutavičiūtė, diskusijoje taip pat žodį tarė dr. Kęstutis Urba ir knygos redaktorė Lina Kaminskienė.

Vygaudo Juozaičio nuotr.
Vygaudo Juozaičio nuotr.

Kūrinyje pasakojama apie dviejų aštuntokų, Gabijos ir Šarūno, skaudulius, patiriamą tėvų emigraciją ir patyčias. Kaip tik pastarajam dalykui pristatyme skirta daugiausia dėmesio. Taip pat ne kartą pabrėžta, kad knygą verta perskaityti ne tik paaugliams, bet ir suaugusiesiems, siekiantiems geriau pažinti šiuolaikinių jaunuolių pasaulį. Autorė sako, kad mintyse nuolat sukasi įvairių knygų siužetai, bet tik nedaugeliui jų lemta nugulti popieriuje, nes rašymas jai – it atostogos, deja, nedažnos. Rašydama šią knygą U. Kaunaitė labai stengėsi perprasti šių dienų jaunimą, jo šnekėseną, todėl rankraštis buvo patikėtas vertinti ir paaugliui. (Informaciją parengė Eglė Baliutavičiūtė.)

 

Kviečiame rinkti reikšmingiausių lietuviškų vaikų knygų šimtuką!

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas kartu su IBBY Lietuvos skyriumi kviečia dalyvauti reikšmingiausių lietuviškų knygų vaikams ir paaugliams apklausoje (www. lnb.lt/100knyguvaikams). Tai vienas iš projektų, skirtų artėjančiam Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Apklausos dalyviai 500 knygų sąraše turėtų pažymėti nors 20 (pageidautina – visą 100) tokių, kurios yra įsiminusios kaip meniškos, brandžios, vertingos etc. (Rekomenduojamus vertinimo kriterijus rasite antrame apklausos puslapyje.)

Reikšmingiausių knygų sąrašas mums būtų labai svarbus pristatant lietuvių vaikų literatūrą plačiajam pasauliui, svarstant leidybos ir skaitybos problemas, diskutuojant dėl pagrindinės mokyklos programų ir daugeliu kitų atvejų.

Sąrašas bus sudaromas sumuojant skaitytojų visuomenės ir ekspertų komisijos nuomonių rezultatus. Mums labai svarbus kiekvieno suaugusio skaitytojo atsiliepimas, ypač laukiami mokytojų, bibliotekininkų, auklėtojų, tėvų ir senelių balsai.

Puikiai suprantame, kad sudaryto vaikų ir paauglių knygų šimtuko patikimumas priklauso nuo kiekvieno apklausos dalyvio entuziazmo ir atsakomybės jausmo.

Balsuoti galima iki 2016 m. gruodžio 1 d.

Rašė ir fotografavo R. K.

Partnerė – Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

 

Gerbiamieji!

Ruduo mums – nerimo metas. Vėl rengiame projektus, prašome paremti mūsų „Rubinaitį“ ir baiminamės. O jeigu ir vėl teks verstis be paramos, vien prenumeratorių palaikomiems? O jeigu ir prenumeratorių nepagausės?! Labai nesinori, kad ateitų „Rubinaičio“ ruduo…

Radę mūsų žurnalo pavadinimą „Lietuvos pašto“ kataloguose arba svetainėje www.prenumeruok.lt (nesupainiokite su kokia kita svetaine!), būtinai užsisakykite. Tik taip jis ir kitąmet pasieks Jūsų namus. O gal ir širdį, ir protą…

Žurnalas „Rubinaitis“, 2016 Nr. 3 (79)

 

 

Įžanginis

AR TAPS „STIRNIUKAS“ KANONU?

Straipsniai

„KODĖL JŪS MANĘS NEPAVADINOT JUSTINU MARCINKEVIČIUM?“
AMŽINAI MIELAS DEVYNIASDEŠIMTMETIS PŪKUOTUKAS

Sukaktys

KONSTANCIJĄ PETRIKAITĘ-TULIENĘ PRISIMENANT (110-osioms gimimo metinėms)
ROBERTO INGPENO KALBA, PASAKYTA JAM ĮTEIKUS H. CH. ANDERSENO MEDALĮ (80-osioms gimimo metinėms)

Mano vaikystės skaitymai

MANO VAIKYSTĖS ARKADIJA – MEŠKINĖS KAIME, PAŠIAUŠĖJE

Atidžiu žvilgsniu

Sunki paauglystės našta
Pirmosios varnų užkalbėtojo kovos

Bibliografija

2017 M. VAIKŲ LITERATŪROS DATOS

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai