KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

2010 m. gruodžio 17 d. Lietuvos medicinos bibliotekos Konferencijų salėje vyko dvidešimt tretieji Prano Mašioto skaitymai (mokslinis-praktinis seminaras), kurių tema – „Vytautės Žilinskaitės kūryba vaikams ir jos kontekstai“. Tema pasirinkta neatsitiktinai. IBBY Lietuvos skyriaus valdyba šiuo renginiu norėjo pagerbti rašytoją Vytautę Žilinskaitę, kuri 2010 m. gruodžio 13-ąją pasitiko savo 80-ąjį gimtadienį.

V. Žilinskaitė
V. Žilinskaitė

Seminare buvo išklausyti aštuoni pranešimai: Neringos Mikalauskienės (VU) „Vytautės Žilinskaitės veikėjų svajonių maršrutais“, Džiuljetos Maskuliūnienės (ŠU) „Liūdesys Vytautės Žilinskaitės pasakose“, Danguolės Šakavičiūtės (ŠU) „Heroizmas ir aukojimasis Vytautės Žilinskaitės kūryboje“, Onos Kaladienės (Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka) „Vytautės Žilinskaitės kūryba vadovėliuose“, Kazytės Startienės (Vilniaus Gabijos gimnazijos pradinė mokykla) „Vytautės Žilinskaitės Saulė išdavikė ketvirtoje klasėje“, Aleksandros Strelcovos (Vilniaus apskr. A. Mickevičiaus viešoji biblioteka) „Vytautės Žilinskaitės Kelionė į Tandadriką kaip fantasy“, Dalios Karatajienės (VPU) „Vytautės Žilinskaitės kūrinių iliustracijos“ ir Rimanto Driežio (Vilniaus „Lėlės“ teatras) „Vytautės Žilinskaitės dramaturgija scenoje ir Lietuvos televizijos ekrane“. Jungtinis A. Kulviečio vidurinės mokyklos aštuntokų ir mokytojos Violetos Juodelienės pasirodymas vadinosi „Vytautės Žilinskaitės paslaptis“. Mokiniai parodė inscenizaciją pagal rašytojos kūrinius „Murzės naktis“ ir „Viso pasaulio tetos“, o mokytoja atskleidė ugdytinių požiūrį į rašytojos kūrybą, jos reikšmę. Renginio pabaigoje buvo parodytas animacinis filmas „Melagių pilis“, sukurtas pagal to paties pavadinimo V. Žilinskaitės pasaką.

V. Žilinskaitės jubiliejus buvo paminėtas ir kitais akcentais. Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos interneto svetainėje (žr. www.lnb.lt) parengta rašytojos jubiliejui skirta virtuali paroda „Vytautė Žilinskaitė – nepailstanti satyrikė ir vaikų literatūros klasikė“, o bibliotekos ketvirtojo aukšto fojė gruodžio 13–sausio 10 d. veikė literatūrinė ekspozicija „Vytautei Žilinskaitei – 80“. Sausio 10 d. parodoje apsilankė pati rašytoja, kuriai nuoširdžius sveikinimo žodžius tarė IBBY Lietuvos skyriaus vadovybė, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Jonas Liniauskas, kolegos rašytojai, klasės draugės, kūrybos gerbėjai. IBBY Lietuvos skyriaus narė bibliotekininkė Rima Navickaitė sudarė V. Žilinskaitės kūrybos bibliografiją, kurią išleido Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

 

Tą pačią gruodžio 17-ąją įvyko visuotinis IBBY Lietuvos skyriaus narių ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas. Nariams buvo išplatinta 2009–2010 m. asociacijos veiklos ataskaita, perskaityta revizijos komisijos ataskaita, aptarti einamieji klausimai. Suskaičiavus balsavimo rezultatus, buvo paskelbta naujoji IBBY Lietuvos skyriaus valdybos sudėtis: Kęstutis Urba (pirmininkas), Rimantas Driežis, Roma Kišūnaitė, Vita Mozūraitė (nariai), Aldona Augustaitienė (sekretorė-iždininkė).

 

Vasario 16 d. Svėdasų kultūros centre buvo iškilmingai paminėtas rašytojo, knygų leidėjo, vertėjo, visuomenės veikėjo Stepo Zobarsko 100-osios gimimo metinės. Apie Zobarsko kūrybą kalbėjo Kęstutis Urba, pirmuosius renginius, skirtus Stepui Zobarskui atminti, organizuotus Svėdasų krašte, prisiminė iš Svėdasų kilęs bibliografas Vytautas Rimša. Taip pat kalbėjo pedagogas, publicistas, mokyklinių elementorių autorius Juozas Danilavičius, Anykščių rajono mero pavaduotojas Donatas Krikštaponis, Anykščių A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus darbuotojas Raimondas Guobis, Svėdasų seniūnijos seniūnas Valentinas Neniškis. Koncertavo Anykščių kultūros centro Svėdasų skyriaus įvairūs meno mėgėjų kolektyvai, vadovaujami Rožės Lapienienės.

 

2011 m. vasario 17–20 d. LITEXPO parodų centre vyko 12-oji tarptautinė Vilniaus knygų mugė „Už teisę skaityti!“ Leidyklos viliojo lankytojus ne tik knygų gausa, bet ir kviesdamos į naujų knygų pristatymus, susitikimus su knygų kūrėjais, laureatų apdovanojimus ir kitus renginius.

L. Žutautė ir jos knygos personažas
L. Žutautė ir jos knygos personažas

Vaikų scenoje vyko kelių naujų vaikų knygų pristatymai. Knygos Kakė Makė ir Netvarkos nykštukas („Alma littera“) pristatyme dalyvavo šios paveikslėlių knygos autorė dailininkė Lina Žutautė ir knygos personažo Netvarkos nykštuko padėjėjas. Apie naująją savo knygą Seno smuikininko dainelės. Drakonas ir upė („Dominicus Lituanus“) pasakojo Marcelijus Martinaitis, mintimis dalijosi knygą iliustravęs dailininkas Marius Jonutis, leidyklos „Dominicus Lituanus“ atstovas rašytojas Vytautas V. Landsbergis. Rašytojui J. Liniauskui pristatyti Paukščių abėcėlę (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla) padėjo Bernadeta Lukošiūtė, o Vladui Braziūnui, išleidusiam pasakojimą eilėmis Kuosos Kro gyvenimas ir atvirkščiai („Versus aureus“), – knygos dailininkė Sigutė Chlebinskaitė ir aktorė Saulė Degutytė, naują Kazio Sajos pasakų rinkinį Vėjo pamušalas („Alma littera“) į kelionę pas skaitytojus palydėjo literatūrologas Kęstutis Urba. Princesių salos („Kronta“) autorei Birutei Mar renginyje talkino knygos dailininkė Kristina Norvilaitė ir kiti menininkai, o Ritai Urbonavičiūtei, parašiusiai Mažojo dinozauriuko istoriją („Kronta“), – „Raganiukės“ teatro autoriai.

K. Brookso autografas
K. Brookso autografas

Į mugę atvyko ir susitikime su skaitytojais dalyvavo vienas žymiausių šiuolaikinių Didžiosios Britanijos paauglių rašytojų Kevinas Brooksas. Jis pristatė savo naujausią knygą lietuvių kalba Mirusiųjų kelias („Alma littera“, 2011).

 

2011 m. Lietuva bus Bolonijos vaikų knygų mugės garbės viešnia. Visas Vilniaus knygų mugės dienas veikė Lietuvos dalyvavimą Bolonijos vaikų knygų mugėje pristatantis stendas, kuris atkartojo Bolonijoje veiksiančią Lietuvos iliustruotojų parodą „Illustrarium: šiuolaikinės Lietuvos vaikų knygų iliustracijos“.

Iš kairės: S. Eidrigevičius, L. Dūdaitė, R. Rolia
Iš kairės: S. Eidrigevičius, L. Dūdaitė, R. Rolia

Mugėje vyko ir dvi iliustruotojų diskusijos. Vasario 18 d. iliustruotojai Stasys Eidrigevičius, Lina Dūdaitė ir Rimantas Rolia diskutavo tema „Kaip prakalbinti gyvūną?“, o vasario 20 d. Kęstutis Kasparavičius, Marius Jonutis, Mikalojus Povilas Vilutis ir Paulius Juodišius dalyvavo pokalbyje „Kodėl iliustruotojai pradeda rašyti?“ Dailininkus kalbino Leidėjų asociacijos prezidentė Lolita Varanavičienė.

 

Jaunuosius mugės lankytojus dailininkė S. Chlebinskaitė su savo komanda vėl kvietė dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, skaitymuose, susitikimuose su lietuvių vaikų literatūros kūrėjais, knygų iliustruotojais iš Lietuvos ir užsienio. Šiųmetė kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“ jau minėjo savo veiklos dešimtmetį.

K. Kasparavičius su jaunaisiais mugės lankytojais statė Skraidančių Knygų ir Raidžių Miestą! Miestas, kuriame skraidančios knygos pribarsto raidžių ir pasakų, buvo aprašytas ir nupieštas knygoje Kvailos istorijos. Dailininkas šį miestą perkėlė į didžiulį popieriaus lapą – vaikams beliko jį nuspalvinti. Knygų mieste vaikai specialiais antspaudukais spausdino, spalvino ir puošė raides. Renginys vyko dvi pirmąsias mugės dienas.

„Kiekvienas „dailininkas“ piešinyje paslėpė savo vardo raidę, ir tik jis vienas žino, kur ta raidelė yra. Savo raidę paslėpė ir šalies Prezidentė. Išėjo smagus ir margas raidelynas!“ – džiaugėsi K. Kasparavičius.

Šeštadienį ir sekmadienį kūrybinės studijos dešimties metų gyvavimo proga K. Kasparavičius su mugės lankytojais „kepė“ gimtadienio tortą.

Gimtadienio tortas
Gimtadienio tortas

Vasario 17 d. knygų mugėje apdovanoti knygos meno konkurso „Vilnius 2010“ laureatai. Kasmetis konkursas, kurį rengia Kultūros ministerija, bendradarbiaudama su kūrybinėmis organizacijomis ir kūrėjų asociacijomis, šiemet vyko jau devynioliktą kartą. Jo tikslas – „išrinkti geriausias meninio apipavidalinimo ir poligrafinio atlikimo požiūriu praėjusiais kalendoriniais metais Lietuvos leidyklų išleistas knygas; skatinti knygų dailininkus, leidėjus ir poligrafijos specialistus“.

Knygos meno konkursui „Vilnius 2010“ šalies leidyklos pateikė 148 knygas, kurios buvo suskirstytos į šešias temines grupes. Knygos meno ekspertų komisija, įvertinusi leidinius, išrinko Metų knygą ir skyrė po vieną premiją kiekvienai teminei grupei bei dešimt diplomų originaliausiai apipavidalintoms ir nepriekaištingai išspausdintoms knygoms.

Didžiausia konkurencija vyko vaikų ir jaunimo knygų grupėje, kurioje varžėsi net 43 knygos. Premija skirta Romui Orantui už Leonardo Gutausko knygos Senojo bokšto gyventojai apipavidalinimą (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Diplomus pelnė Ula Šimulynaitė už knygą Kotonai Paryžiuje („Petro ofsetas“) ir Deimantė Rybakovienė už knygos Lietuvių pasakėčios iliustracijas („Žaltvykslė“).

Padėkos kalbą sako Z. Vitkus
Padėkos kalbą sako Z. Vitkus

Knygų mugėje pirmąkart apdovanoti ir naujos Patriotų premijos laureatai – už šios tematikos knygą vaikams ir leidinį suaugusiesiems. Patriotų premijos konkurso, kurį organizavo Krašto apsaugos ministerija ir Lietuvos leidėjų asociacija, tikslas – skatinti Lietuvos ir užsienio autorius rašyti pilietiškumo ir patriotizmo tema.

Konkursui vaikų knygų kategorijoje buvo pateiktos 9 grožinės ir pažintinės 2010 m. išleistos knygos. Premijas skyrė krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė konkurso vertinimo komisijos teikimu.

Premija vaikų knygų kategorijoje apdovanotas Zigmas Vitkus už knygą Lietuvos kasdiena iš serijos „Pradinukų enciklopedija“ (leidykla „Alma littera“).

Metų knygų autoriai R. Černiauskas ir V. Račickas
Metų knygų autoriai R. Černiauskas ir V. Račickas

Šiemet vyko jau šeštieji Metų knygos rinkimai, kuriuos rengia Kultūros ministerija, Lietuvos radijas ir televizija, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka bei Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.

Akcijos metu skaitytojai iš ekspertų komisijos pasiūlytų knygų penketukų kasmet renka Metų knygas trijose kategorijose: vaikų Metų knygą, paauglių Metų knygą ir suaugusiųjų Metų knygą. Šiemet už Metų knygą balsavo rekordinis skaitytojų skaičius – 17932: vaikų kategorijoje – 8804, paauglių – 6058, suaugusiųjų – 3070.

Vaikų kategorijoje Metų knyga išrinkti Rimanto Černiausko Vaikai ir vaiduokliai („Versus aureus“), o paauglių – Vytauto Račicko romanas Baltos durys, kurį išleido pats autorius.

 


2011 m. vasario 16 d. mirė Justinas Marcinkevičius (g. 1930 03 10), poetas, dramaturgas, prozininkas, vertėjas, išskirtinė asmenybė, ypatingo šviesumo žmogus. Dideli jo nuopelnai ir vaikų literatūrai. 1953–1957 m. poetas dirbo „Genio“ žurnale, parašė eilėraščių knygą U ti ti šalta (1969), eiliuotų pasakų ir poemėlių: Laukinė kriaušė (1960), Greitoji pagalba (1968), Voro vestuvės (1980), kurios dažnai leidžiamos pakartotinai. Jas skaitė jau kelios vaikų kartos. Pati populiariausia jo knyga, kaip vienąkart pusiau juokais sakė pats poetas, – Grybų karas (1958), kuri jau sulaukė dešimties leidimų.


 

 


Paremkite IBBY Lietuvos skyrių neišleisdami nė lito!

Jei dar nepasinaudojote galimybe skirti savo pajamų mokesčio 2 proc. dalies, kviečiame paremti Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyrių.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie ir ankstesniais metais šią paramą skyrė mūsų asociacijai. Jūsų įnašas padeda mums gyvuoti ir plėsti vykdomus projektus.

Kad 2 proc. Jūsų pajamų mokesčio atitektų IBBY Lietuvos skyriui, reikia užpildyti specialų prašymą – formą FRO512. Ją galima gauti apskričių valstybinėse mokesčių inspekcijose. Įrašius asmens duomenis, dar reikia įrašyti institucijos, kurią remiate, rekvizitus:

Paramos gavėjas: TARPT. VAIKŲ IR JAUNIMO LIT. ASOC. LIETUVOS SK.

Adresas: VILNIUS, GEDIMINO PR. 51

Paramos gavėjo kodas: 291360490

Banko kodas 70440

Atsiskaitomosios sąskaitos numeris: LT94 7044 0600 0102 7382

Prašoma pervesti pajamų mokesčio dalis: 2%

Formą, kurią galima užpildyti kompiuteriu, rasite ir Vaikų literatūros informacijos svetainės „Aktualijų“ rubrikoje. IBBY Lietuvos skyriaus ir banko duomenis mes jau įrašėme. Jums beliks įrašyti asmens duomenis, datą ir pasirašyti.

Užpildytą formą iki gegužės 1 d. pateikite tai apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai, kurios veiklos teritorijoje nuolat gyvenate. Vilniečiai, jeigu jiems patogiau, užpildytą ir būtinai pasirašytą formą gali atnešti į Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centrą (Gedimino pr. 60).


Rašė ir fotografavo R. K.

2011 metų RUBINAIČIO leidybą remia Kultūros rėmimo fondas Lietuvos nacionalinė M. Mažvydo biblioteka.

 

Gerbiamieji mūsų skaitytojai!

Apgailestaudami informuojame, kad Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas „Rubinaičio“ žurnalui nebeskyrė paramos. Ar žurnalas tapo blogesnis, menkesnis, nereikalingesnis? Turbūt ne, turbūt ne dėl to…

Kaip matote, pirmąjį numerį vis dėlto išleidome. Jo laukia kad ir sumažėjęs, bet labai pastovus prenumeratorių būrys. O gal jų ratas dar prasiplės? Gal ir išliksime? Ir gal ne tik 2011-aisiais?

Gerų Jums įspūdžių skaitant!

Žurnalas „Rubinaitis“, 2011 Nr. 1 (57)

 

Balandžio 2-oji – tarptautinė vaikų knygos diena

KNYGA PRISIMENA

Apžvalgos

PASAKOS – VIS DAR PASAKOS (2010 m. lietuvių autorių pasakos)
SAUSROS METAI?.. (2010 m. realistinė lietuvių vaikų proza)
STEBUKLO BELAUKIANT, ARBA SUŽEISTO VAIKO UŽKALBĖJIMAS (2010 m. lietuvių vaikų poezija)

Eleanor Farjeon 130-osioms gimimo metinėms

RAŠYTOJA IŠ KNYGŲ KAMBARĖLIO

Mano vaikystės skaitymai

VAIKYSTĖS KNYGOS – IR ŽAIDIMŲ ŠALTINIS

Atidžiu žvilgsniu

Dramatiška išpažintis  

Laiškai

LAIŠKAI

Bibliografija

2010 m. VAIKŲ IR PAAUGLIŲ KNYGOS

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai