KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

Dėl karantino neįvykus tradicinei Vilniaus knygų mugei, 2021 m. vasario 22–28 d. leidyklos surengė virtualią knygų šventę „Knygų savaitė“. Joje daug dėmesio buvo skiriama ir vaikų literatūrai, organizuojami užsiėmimai vaikams, virtualūs susitikimai su autoriais.

Baigiantis virtualiai knygų šventei, renginio iniciatorė leidykla „Baltos lankos“ paskelbė trumpos istorijos vaikams konkurso nugalėtojus. Įvertinus daugiau kaip 500 atsiųstų darbų, pirmoji vieta atiteko Audronės Kvietkutės istorijai „Rytės ratai“, antroji – Renatos Šerelytės kūriniui „Skrybėlė pasipūtėlė“, trečioji – Eglės Gelažiūtės-Pranevičienės istorijai „Pagalvinis paršiukas“. Leidėjų sprendimu visi trys kūriniai bus išleisti atskiromis knygelėmis, o laureatės – apdovanotos piniginiais prizais. Pirmosios vietos laimėtojai skirta 1000 eurų, antrosios ir trečiosios vietų laimėtojoms – 500 eurų piniginė premija.

 

Kovo pradžioje Bolonijos vaikų knygų mugės organizacinis komitetas paskelbė 55-osios iliustruotojų parodos finalininkų trumpąjį sąrašą. Nuotoliniu būdu dirbusi komisija iš 3235 paraiškų (iš 68 šalių) šiemet atrinko 303 menininkus. Į 2021 m. parodos finalininkų trumpąjį sąrašą pateko penkios Lietuvai atstovavusios menininkės: Dalia Bieliūnaitė, Rasa Jančiauskaitė, Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė, Inga Dagilė ir Ieva Gvazdaitytė. Dėl COVID-19 pandemijos Bolonijos vaikų knygų mugė iš pavasario perkelta į birželį.

 

Kovo 11 d. labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ paskelbė aštuntojo Nacionalinio vaikų literatūros konkurso rezultatus. 2020 m. konkursui 46 kūrėjai pateikė 76 kūrinius, iš jų 27 – su iliustracijomis. Pirmosios vietos laimėtoja paskelbta Eglė Jasiūnienė už kūrinį „Kamandosė“, antrosios – Ina Ogenskienė už kūrinį „Sagutė“ (dail. Vita Tomkutė), trečiosios – Jurga Šalaševičiūtė už kūrinį „Aš pakeisiu pasaulį“. Debiuto vaikų literatūroje premija įvertinta I. Ogenskienė už kūrinį „Pasakos be paveikslėlių“, už geriausias iliustracijas (Dominyko Markevičiaus kūriniui „Ančiukas ir Ech“) apdovanota Salvija Vaičikonytė. Vertinimo komisiją sudarė doc. dr. Kęstutis Urba (pirmininkas), rašytojai Gintarė Adomaitytė ir Liudvikas Jakimavičius, menotyrininkė dr. Jolita Liškevičienė, literatūrologė profesorė Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė ir literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė.

Šio konkurso laureatai apdovanojami piniginėmis premijomis ir tautodailininko Marijaus Stošio kaldintomis gandrų statulėlėmis. Jų knygos, dideliais tiražais išleistos serijoje „Vaikų bibliotekėlė“, nemokamai dalijamos bibliotekoms, mokykloms, darželiams ir kitoms bendruomenėms.

 

Kovo 19 d. Kultūros ministerija, bendradarbiaudama su Lietuvos dailininkų sąjunga ir Vilniaus dailės akademija, paskelbė kasmet rengiamo Knygos meno konkurso 2020 m. laureatus. 55 leidėjai pateikė 118 knygų. Pagal atnaujintus konkurso nuostatus leidinius vertino dvi komisijos: ekspertų praktikų grupė, į kurią po narį delegavo Lietuvos grafinio dizaino asociacija, Lietuvos spaustuvininkų asociacija ir Lietuvos leidėjų asociacija, bei knygos meno ekspertų komisija, į kurią po narį delegavo Vilniaus dailės akademija, Lietuvos dailininkų sąjunga ir Vilniaus knygrišių gildija. Dar du narius į komisijas skyrė kultūros ministras.

Teminėje knygų vaikams grupėje buvo 25 knygos. Premija skirta Monikai Vaicenavičienei ir Agnei Ulytei už plastišką teksto ir vaizdo pulsavimą bei išradingą istorijos faktų ir gatvių vardų susitikimą knygoje Gatvių susitikimai („Aukso žuvys“, spausdino UAB „Petro ofsetas“).

Diplomais įvertinta I. Dagilė už iliustracijomis kuriamus vidinius miestus Mariaus Marcinkevičiaus knygoje Akmenėlis („Tikra knyga“, spausdino „Jelgavas Tipogrāfija“) ir Agnė Nananai už ypatingą piešinio jautrumą Evelinos Daciūtės knygoje Paslapčiausia paslaptis („Alma littera“, spausdino UAB „Regrafas“).

 

Kovo 30 d. per tiesioginę transliaciją iš Stokholmo vaikų bibliotekos buvo paskelbta, kad prestižinę Astridos Lindgren premiją (The Astrid Lindgren Memorial Award, ALMA) 2021 m. laimėjo prancūzų rašytojas Jeanas-Claude’as Mourlevat.

J.-C. Mourlevat – vienas žinomiausių šiuolaikinių Prancūzijos vaikų ir jaunimo autorių. Ypač mėgdamas pasakas, pasakėčias ir fantazijas bei remdamasis literatūrinėmis tradicijomis, jis kuria naujus, į nieką nepanašius pasaulius. Autorius debiutavo 1997 m., nuo tada jo knygų išversta į beveik 20 kalbų. Lietuvoje išleistos dvi šio rašytojo knygos.

Į apdovanojimą pretendavo 262 kandidatai iš 68 šalių. Tarp nominantų buvo ir lietuvių knygų vaikams autorius bei iliustruotojas Kęstutis Kasparavičius, kurį premijai pristatė Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

 

Balandžio 2 d. Lietuvoje jau 29-ąjį kartą tradiciškai paminėta Tarptautinė vaikų knygos diena. Karantino sąlygomis IBBY Lietuvos skyrius organizavo virtualius renginius ir reginius.

Geriausi Lietuvos vaikų rašytojai iš įvairių šalies kampelių ir tolimų pasaulio kraštų kreipėsi į skaitytojus ir siuntė iš ekranų eiliuotą sveikinimą. Jie perskaitė poetės Margaritos Engle Tarptautinei vaikų knygos dienai skirtą kreipimąsi „Žodžių muzika“. Buvo paskelbtas kvietimas skaityti knygas ir pagal labiausiai patikusį epizodą sukurti dioramą – dėžutę su atgyjančiu miniatiūriniu pasauliu.

Vaikų knygos dienos proga buvo surengti du susitikimai: vaikams – viktorina su rašytoju Tomu Dirgėla, suaugusiesiems – pokalbis-diskusija „Paauglio teisės literatūroje ir į literatūrą“, kuriame diskutavo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė Gitana Salickienė, paauglių rašytojai Ilona Ežerinytė ir Vytautas Varanius bei patys paaugliai. Pokalbį moderavo vaikų literatūros specialistė Eglė Baliutavičiūtė.

 

Zofija Vainilaitienė
Zofija Vainilaitienė

Balandžio 2 d. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija tradiciškai paskelbė Vaikų literatūros premijos laureatus. Dviejų dalių premija skiriama už nuopelnus vaikų literatūrai ir už vaikų literatūros bei skaitymo populiarinimą.

Premija skirta rašytojai Ignei Zarambaitei už šviesią, bendražmogiškas vertybes puoselėjančią, prasmingą kūrybą vaikams ir paaugliams. Komisija vertino du jos kūrinius – Stebuklingi senelio batai ir Juodavandeniai. Antroji premijos dalis už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą skirta dailininkei Zofijai Vainilaitienei – ji įvertinta už meninės kūrybos mitine tematika sklaidą ir jaunųjų skaitytojų kūrybinio prado ugdymą.

Laikantis karantino sąlygų, iškilmingas premijos įteikimas nebuvo rengiamas.

Ignė Zarambaitė
Ignė Zarambaitė

 

Balandžio 15 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vykusioje iškilmingoje ceremonijoje buvo paskelbti „Metų knygos rinkimų 2020“ akcijos nugalėtojai. Renginys vyko be žiūrovų, buvo transliuojamas per LRT Kultūros kanalą. Knygų vaikams kategorijoje laureate tapo Vainiaus Bako ir Marijos Smirnovaitės eilėraščių knyga Ką manė kamanė („Žalias kalnas“), o knygų paaugliams kategorijoje nugalėjo I. Zarambaitės apysaka Juodavandeniai („Nieko rimto“).

Knygų laureačių autoriams organizatoriai skyrė 500 eurų premijas, o autorinių antspaudų studija „Ekslibris.lt“ dovanojo po vardinį antspaudą. Kasmetinę akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir LRT.

 

Balandžio 23 d. Vilniaus klubas ir Lietuvos leidėjų asociacija pranešė apie Vilniaus klubo premiją, kuri jau šeštąjį kartą skiriama už knygą apie Vilnių. Šiemet ji skirta knygos Gatvių susitikimai autorėms M. Vaicenavičienei ir A. Ulytei („Aukso žuvys“). Autorėms atiteko 1000 eurų premija.

Komisijos nuomone, tai šeimos knyga, kurią siūloma skaityti kartu. Ji skatina žaisti ir lavina vaizduotę, lydėdama kelionėje po Vilnių ir jo praeitį. Ši knyga – tai ir būdas bent trumpam prisiliesti prie tokio Vilniaus, kokio galbūt dar nepažįstame, ir iš naujo atrasti vietas, kuriomis esame įpratę vaikščioti, gatves, kuriose gyvename. Knyga vertintojų dėmesį patraukė šiuolaikiška forma ir menišku apipavidalinimu. Komisijoje dalyvavo Vilniaus klubo nariai Mantas Adomėnas, Rita Bartkevičienė, Rima Cicėnienė, Kristina Mekšrūnienė, Nijolė Norkūnienė, Eva Valentinas ir Deividas Zibalas, Lietuvos leidėjų asociacijos pakviesta poetė, „Šiaurės Atėnų“ vyr. redaktorė Giedrė Kazlauskaitė ir istorikas Aurimas Švedas, taip pat LLA vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.

Vilniaus klubo premijai buvo pateikta trylika knygų, išleistų 2019–2020 m. Net šešios iš jų buvo skirtos šeimai, vaikams.

 

Minėdama Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, Lietuvos leidėjų asociacija kasmet rengia akciją „Lietuva skaito“. Šiemet ji vyko jau septintą kartą ir kvietė skaityti vaikams bei tapti jiems skaitytojo pavyzdžiu.

Šįkart akcija apėmė platesnį laiko tarpą. Jau nuo balandžio 23 d. vyko gausybė renginių, susitikimų, dirbtuvių, diskusijų vaikams ir suaugusiesiems. Į pasimatymus ir pokalbius kvietė vaikų rašytojai Benas Bėrantas, Tomas Dirgėla, Gaja Guna Eklė, I. Ežerinytė, Diana Ganc, Danguolė Kandrotienė, Selemonas Paltanavičius, Vytautas V. Landsbergis ir kt.

Gegužės 3–7 d. vyko IBBY Lietuvos skyriaus projekto „Virtuali vaikų ir paauglių literatūros savaitė“ renginiai. Kasdien iš ryto buvo rengiamos literatūrinės edukacijos mokykloms „Be cenzūros“, o vakarais šeimos su vaikais kviečiamos į jaukius ir smagius pokalbius su ryškiausiais pastarųjų metų vaikų poezijos kūrėjais – Violeta Palčinskaite, Dainiumi Gintalu, M. Marcinkevičiumi, E. Daciūte, Daiva Čepauskaite. Poetus kalbino leidyklos „Tyto alba“ vadovė Lolita Varanavičienė ir IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

Renginio partneriai – literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“, „Lietuva skaito“ ir VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“; informacinis partneris – portalas LRT.lt. Projekto rėmėja – Lietuvos kultūros taryba.

 

Gegužės 6 d. vyko leidėjų forumas, kuris buvo tiesiogiai transliuojamas Nacionalinės bibliotekos „Youtube“ kanalu ir akcijos „Lietuva skaito“ socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Pirmą kartą vykusiame renginyje buvo organizuoti penki pokalbiai su Lietuvos leidėjais šiuo metu aktualiomis temomis. Net trijuose iš jų buvo aptariamos vaikų ir jaunimo literatūros, skaitymo, knygų prieinamumo problemos: „Vaikų literatūra pandemijos metais: kas pasikeitė?“ (moderavo Austėja Kuskienė, dalyviai: Jaunius Lingys („Tikra knyga“), Šiuolaikinės mokyklos centro mokytoja Inga Gresienė, Nacionalinės M.  K. Čiurlionio menų mokyklos bibliotekininkė ir mokytoja Edita Šlekienė, literatūrologė, rašytoja E. Baliutavičiūtė); „Apie vaikų literatūrą ir skaitymą nuo pirmųjų dienų. Koks yra šiuolaikinis vaikų literatūros leidėjas?“ (moderavo Kristina Savickytė, dalyviai: Audronė Macijauskienė („Alma littera“), Sigita Pūkienė („Aukso žuvys“), Daiva Rudytė („Tikra knyga“); „Jaunimas kalbina leidėjus jiems aktualiomis temomis“ (moderavo Neringa Fadejevaitė, dalyviai: Danguolė Kandrotienė („Debesų ganyklos“), Saulius Repečka (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), L. Varanavičienė („Tyto alba“).

 

Gegužės 7 d. IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė I. Mitunevičiūtė tiesioginiame eteryje atskleidė 2020 m. vaikų ir paauglių premijoms nominuotų knygų ir kūrėjų sąrašą. Tądien buvo paskelbti ir Tarptautinės vaikų knygos dienos konkurso „Pasaulis dėžutėje: literatūrinis konkursas visai šeimai“ nugalėtojai. Dioramos konkursui reikalavimus atitinkančius darbus atsiuntė 205 dalyviai. Aktyviai dalyvavo šeimos, vaikų dioramas siuntė bibliotekininkės, darželių auklėtojos ir mokytojos iš visos Lietuvos. Šiųmečiam konkursui ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikai įvairiomis technikomis sukūrė daug puikių darbų. Jie atlikti akvarele, karpant, lipdant, naudojant pačias įvairiausias priemones: miško gėrybes, smėlį, putų polistireną, karštus klijus, lego detales ir t. t. Visiems dėkojame!

Atsižvelgdama į kūrinio meniškumą, originalumą, medžiagiškumą ir kompozicijos darną vertinimo komisija atrinko dešimt laimėtojų. Dar vienas darbas pelnė Simpatijų prizą ir buvo įvertintas papildomai. Nugalėtojams išsiųsti konkurso prizai – knygos.

 

Gegužės 11 d. paskelbta, kad dr. Aloyzo Petriko literatūrinę premiją pelnė rašytoja Neringa Vaitkutė. Ji įvertinta už knygą vaikams Klampynių kronikos 2. Neramios dienos („Nieko rimto“).

Premijos konkursą organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga, jos steigėjas ir mecenatas – verslininkas dr. Aloyzas Petrikas, JAV ir Lietuvos aukštųjų medicinos technologijų korporacijos „Vitta Corporation“ prezidentas. Premija skiriama už lietuvių rašytojų kūrinius vaikams ir jaunimui. Šiuo apdovanojimu tęsiama Lietuvos Raudonojo Kryžiaus premijos, įsteigtos 1933 m., tradicija. Anuometinės premijos iniciatorius buvo tuometis Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos pirmininkas Aloyzas Petrikas (1893–1964).

Vertinimo komisiją sudarė Lietuvos rašytojų sąjungos deleguoti G. Adomaitytė, Marius Burokas ir Kotryna Zylė bei Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto atstovai Asta Skujytė-Razmienė ir Jurga Trimonytė-Bikelienė.

 

Gegužės 28 d. Vilniaus miesto savivaldybė išplatino pranešimą, kad vaikų literatūros kūrėjui M. Marcinkevičiui už knygą Akmenėlis skirta Vilniaus mero premija, kurios piniginį fondą sudaro 2000 eurų.

 

Gegužės 30 d. geriausių 2020 m. vaikų ir paauglių knygų kūrėjams buvo įteikti IBBY Lietuvos skyriaus apdovanojimai. Rašytojai, dailininkai, iliustruotojai, vertėjai vertinti septyniose kategorijose. Aštuntoji premija skirta už skaitymo skatinimo veiklą.

Apdovanojimų ceremonija vyko Nacionalinėje bibliotekoje. Kadangi renginyje galėjo dalyvauti vos per 30 žmonių, buvo kviečiami tik nominantai, jų knygų leidėjai ir premijų rėmėjai. Visi kiti transliaciją stebėjo internetu. Šių metų renginio tema – „Vaikų knygų tiltas“ – pasirinkta pagal IBBY įkūrėjos Jellos Lepman autobiografinės knygos pavadinimą. Ši moteris, 1948 m. pirmą kartą didžiulėmis pastangomis surengusi tarptautinę vaikų knygų parodą ir taip nutiesusi knygų tiltus tarp nuniokotos Europos šalių vaikų, tvirtai tikėjo, kad vaikai gali parodyti suaugusiesiems kelią, kad jie bus toji karta, kuri ras išeitį atstatyti pasaulį, sugriautą jų tėvų ir senelių. Todėl vaikų gerovė yra nepaprastai svarbi. Grafinį renginio dizainą kūrė dailininkė I. Dagilė.

Apdovanojimus savo pasirodymais papuošė profesionalūs atlikėjai. Muzikinius kūrinius atliko ir renginio nuotaiką kūrė jaunasis muzikos genijus Jonas Vozbutas, elektroninio smuiko virtuozė Agnė Doveikaitė, Martynas Vaidotas ir Vainius Dovydaitis. Kūrinių ištraukas, lydimas savos kūrybos muzikos, skaitė aktoriai Martynas Baranauskas ir Vilma Raubaitė. Renginį vedė aktoriai Aistė Lasytė ir Vygandas Vadeiša, nominacijų nugalėtojus pristatė jaunieji skaitytojai.

Renginyje dalyvavę laureatai (iš kairės): Kotryna Zylė, Indrė Zalieckienė, Marius Marcinkevičius,  Birutė Avižinienė, Aušra Kiudulaitė ir Inga Dagilė. Organizatorių nuotr.
Renginyje dalyvavę laureatai (iš kairės): Kotryna Zylė, Indrė Zalieckienė, Marius Marcinkevičius,
Birutė Avižinienė, Aušra Kiudulaitė ir Inga Dagilė. Organizatorių nuotr.

Renginyje apdovanoti aštuonių premijų laureatai. Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą skirta Mariui Marcinkevičiui ir Ingai Dagilei už knygą Akmenėlis („Tikra knyga“). Kiti nominantai: Akvilina Cicėnaitė už knygą Kad mane pamatytum („Alma littera“) ir Kotryna Zylė už knygą Mažas kaip vabalėlis („Dvi tylos“).

Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams skirta Kotrynai Zylei už knygą Mažas kaip vabalėlis („Dvi tylos“). Kiti nominantai: Aušra Kiudulaitė už knygą Maksas ir 92 musės („Tikra knyga“), Marius Marcinkevičius ir Inga Dagilė už knygą Akmenėlis („Tikra knyga“).

Domicėlės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Aušrai Kiudulaitei už knygos Maksas ir 92 musės („Tikra knyga“) iliustracijas. Kiti nominantai: Inga Dagilė už Mariaus Marcinkevičiaus knygos Akmenėlis („Tikra knyga“) iliustracijas ir Rasa Joni už knygos Nematomi praradimai („Žalias kalnas“) iliustracijas.

Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams skirta Aigustei Vykantei Bartkutei už Danielos Fischerovos knygos Blogykla vertimą iš čekų kalbos („Debesų ganyklos“). Kiti nominantai: Indrė Dalia Klimkaitė už Vanessos Walder knygos Aš ir nevykėliai. Gyvenimas – skaičiavimo klaida vertimą iš vokiečių kalbos („Debesų ganyklos“) ir Erika Sabaliauskaitė už Roxane’os Marie Galliez knygos Mijuki, laikas miegoti vertimą iš prancūzų kalbos („Apkabink mėnulį“).

Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams skirta Birutei Avižinienei už Annetos Huizing knygos Kaip aš netyčia parašiau knygą vertimą iš nyderlandų kalbos („Debesų ganyklos“). Kiti nominantai: Indrė Dalia Klimkaitė už Isabele’s Abedi knygos Ilgiausia naktis vertimą iš vokiečių kalbos („Nieko rimto“) ir Indrė Dalia Klimkaitė už Mirjam Pressler knygos Natanas ir jo vaikai vertimą iš vokiečių kalbos („Magnificat leidiniai“).

Premija už geriausią pažintinę metų knygą skirta Mariui Poškui už jausmų žinyną Ką aš jaučiu („Alma littera“). Kiti nominantai: Rūta Norkūnė už miesto gidą Vilnius. Vija ir Meška miestinėja („Alma littera“) ir Justas Tertelis, Elena Maya ir Rita Mačiliūnaitė-Dočkuvienė už knygą Vandens gyvenimo linija (išleido Lietuvos jūrų muziejus).

Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą skirta Indrei Zalieckienei už paveikslėlių knygą Kapt kapt kapt (išleido Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka). Kiti nominantai: Diana Ganc už knygą Lota („Dominicus Lituanus“) ir Rasa Lazauskaitė už knygą Dviese bijoti drąsiau (išleido labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“).

Danutė Miknevičienė su mokiniais
Danutė Miknevičienė su mokiniais

Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą skirta Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkei Danutei Miknevičienei už gyvą vaikų biblioteką, orientuotą į gilią, prasmingą literatūrą, už renginius ir iniciatyvas, ugdančias jaunuosius skaitytojus. Kiti nominantai: Kotryna Zylė už projektą „Knygiukai į pagalbą vaikams“ ir tinklaraštį „Vaikų ir jaunimo knygų kūrėjai“ bei Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka už projektą „Knygų pristatymo konkursas“.

Tai buvo 29-ieji IBBY Lietuvos skyriaus organizuojami metų vaikų knygų kūrėjų apdovanojimai. Premijų nominantus ir laureatus rinko IBBY Lietuvos skyriaus valdybos sprendimu sudarytos komisijos, į kurias pakviesti vaikų literatūros ir knygos meno tyrėjai, mokytojai, skaitybos specialistai, dailininkai, dizaineriai, kalbininkai, studentai – IBBY nariai ir šiai organizacijai nepriklausantys profesionalai. Laureatams įteikti diplomai, piniginiai prizai, dovanos.

Prano Mašioto giminaitis dailininkas Vytautas Žirgulis Prano Mašioto premijos laureatams įteikė paveikslus. Piniginį premijų fondą rėmė krepšininkas Šarūnas Marčiulionis, programuotojas Antanas Marcelionis, UAB „Vilsentras“, UAB „IMG Numeri“, UAB „Sabelija“, UAB „Alumnus“, UAB „Kauno šilas“, leidyklos „Alma littera“, „Debesų ganyklos“, „Žara“ ir IBBY Lietuvos skyrius.

Renginio režisieriai – Mykolas Vildžiūnas ir Irena Jankutė; renginio partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka; informacinis partneris – naujienų portalas 15min.lt; pagrindinė rėmėja  – Lietuvos kultūros taryba.

 

Pietų Korėjoje vykusiame penktajame tarptautiniame „Nami Island“ vaikų knygų iliustracijų konkurse dalyvavo 2069 menininkai iš 94 pasaulio šalių. 18 iliustruotojų buvo įvertinti įvairiais prizais ir premijomis. Taip pat paskelbtas trumpasis sąrašas, kuriame tarp 64 autorių yra ir viena lietuviška pavardė – I. Dagilės. Komisija atkreipė dėmesį į lietuvių dailininkės iliustracijas, sukurtas M. Marcinkevičiaus knygai Akmenėlis.

 

Viktoro Miliūno knyga Neringa ir Naglis, kurią iliustravo neregintis menininkas Reinoldas Kelpša, o išleido leidykla „Verslas ar menas“, įtraukta į IBBY išskirtinių knygų neįgaliems vaikams 2021 m. katalogą Outstanding Books for Young People with Disabilities 2021. Knygų neįgaliems vaikams kolekcija kaupiama Toronto viešojoje bibliotekoje. Tokias knygas pradėta rinkti suvokus, kad nemažai neįgalių vaikų negali skaityti įprastų knygų ir jomis mėgautis. Į šį fondą patenka specialiai pritaikyti neįgaliesiems išleisti ar sukurti darbai. Tai „Blissymbolics“, PCS, knygos Brailio raštu, liečiamosios knygos, leidiniai gestų kalba ir kt. IBBY organizacija kas dveji metai rengia konkursą ir kviečia nacionalinius skyrius teikti knygas neįgaliems vaikams. Šiemet komisija vertino 194 knygas, kurias pristatė 31 šalies IBBY skyriai. Iš jų atrinktos 40 geriausių buvo įtrauktos į katalogą.

 

Jurgos Vilės ir Linos Itagaki knyga Sibiro haiku („Aukso žuvys“) nominuota vienam reikšmingiausių ir prestižiškiausių Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimų – „Deutscher Jugendliteraturpreis“. Į vokiečių kalbą ją išvertė Saskia Drude.

Sibiro haiku pateko į 33 knygų, rekomenduojamų jauniesiems skaitytojams, sąrašą. Nugalėtojai bus paskelbti Frankfurto knygų mugėje, kuri numatoma spalio mėnesį.

 


Balandžio 24 d. mirė rašytojas, eseistas, visuomenės veikėjas Vytautas Bubnys (g. 1932 09 09). Vaikų ir paauglių literatūros lauke jis labiausiai žinomas kaip apysakos Arberonas autorius. Apysaka, išleista 1969 m., buvo vienas pirmųjų lietuvių autorių problemų prozos kūrinių. Pagal jį 1971 m. pastatytas kino filmas „Maža išpažintis“. XXI a. pradžioje Arberonas įtrauktas į šimto reikšmingiausių lietuvių vaikų rašytojų kūrinių sąrašą. Vaikams ir jaunimui V. Bubnys parašė apie 10 knygų: Saulėtą vasarą (1960), Vyras kaip pipiras (1965), Baltas vėjas (1974), Anoj pusėj (1983) ir kt.


 

 


Gegužės 23 d. mirė vokiečių kilmės amerikiečių vaikų knygų kūrėjas Ericas Carle (g. 1929 06 25). Jį išgarsino paprasta, bet geniali vos 224 žodžių pasaka Labai alkanas vikšrelis. 1969 m. JAV išleista knyga buvo parduota daugiau nei 50 mln. egz. tiražu. Ji išversta į 66 pasaulio kalbas. Be šios knygos, E. Carle iliustravo per 70 knygų, kurių daugumą pats ir parašė.


 

 


Gegužės 29 d. mirė klaipėdietis rašytojas, poetas Sigitas Poškus (g. 1957 09 13). 1985 m. Vilniaus universitete baigęs lietuvių filologijos studijas, dirbo pedagoginį darbą Šiaulių ir Klaipėdos universitetuose, skaitė vaikų literatūros paskaitas. Dirbo Klaipėdos menininkų namuose, ėjo jų direktoriaus pareigas, užsiėmė žurnalistiniu darbu, rengė literatūrinės kūrybos seminarus ir pamokas Klaipėdos moksleiviams.

Beveik du dešimtmečius Sigitas buvo IBBY Lietuvos skyriaus narys. Jis – vienas iš tarptautinio vaikų literatūros seminaro „Jūra ir vaikų literatūra“ iniciatorių, pirmųjų seminarų organizatorius. Jo iniciatyva išleisti trijų seminarų pranešimų rinkiniai Jūra ir vaikų literatūra (1997, 1998, 1999).

Daugiausia kūrė vaikams – trumpąsias pasakas ir eilėraščius. Išleido per 20 knygų: Trumpos pasakaitės apie žiurkėną Vidą ir jo draugus (1995, 2003), Dovilės albumas (2004), Neramios dienos, Jūros naujienos (abi 2007), rinktinę Vieną kartą (2009), Šokanti karvė, arba Maišatynė (2018) ir kt. Pastaraisiais metais pasirodė nemažai jo Skaitinių, kuriuos skyrė vaikams, tėvams ir seneliams.

S. Poškus laikomas vienu savičiausių ir įdomiausių šiuolaikinių vaikų rašytojų. Jo kūrybos pasaulis kartais keistas, neįtikėtinas, bet visada šviesus ir jaukus. Eilėraščių rinkiniai Vieną kartą (2003) ir Amalgama (2007) pripažinti geriausiomis metų poezijos knygomis vaikams, pasakaitės Su varna Barbora (2007) buvo nominuotos į „Metų knygos rinkimų“ penketuką. Už poeziją vaikams 2015 m. jis pelnė „Poezijos pavasario“ premiją, o 2018 m. tapo 32-uoju Ievos Simonaitytės premijos laureatu.

…kažin ar galima atskirti pasaką nuo gyvenimo? Pasaka ir gyvenimas – dvi tos pačios monetos pusės, siela ir kūnas. (S. Poškus)


Rašė ir fotografavo R. K.

 

2021 metų RUBINAIČIO leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

 

 

 

Žurnalo partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka

 

 

 

 

 

Gerbiamieji!

Sveiki sulaukę žaliuojančios vasaros ir žaliojo „Rubinaičio“ numerio. Tikimės, kad mūsų žurnalas padės Jums pastebėti reikšmingiausias, įdomiausias vaikų knygas.

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas parėmė mūsų projektą „Skaityti – tai augti ir tobulėti“ ir skyrė 5500 eurų.

Malonaus skaitymo!

Žurnalas „Rubinaitis“, 2021 Nr. 2 (98)

 

Balandžio 2-oji – tarptautinė vaikų knygos diena

Marius Marcinkevičius. Kad vaikai nekartotų klaidų
Inga Dagilė. Ypatinga knyga

Apžvalgos

TARP PAPRASTUMO IR ORIGINALUMO (2020 m. verstinės vaikų ir paauglių knygos)
APIE GYVYBIŠKAI SVARBIAS KNYGAS (2020 m. negrožinė vaikų literatūra)
AR DAUG KNYGŲ PAPUOŠ MŪSŲ BIBLIOTEKŲ LENTYNAS? (2020 m. vaikų knygų iliustracijos)

Straipsniai

AK, BABARAI, KAIP TAVE SKAITYSIME?
KAS NUTIKO TRIUŠELIUI PETRIUKUI?

Mano vaikystės skaitymai

LIETUVIŠKUMAS – IR INKARAS, IR SPARNAI

Bibliografija

Apie vaikų literatūrą, skaitymą 2020 m.

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai