KRONIKA. INFORMACIJA. SKELBIMAI

 

Plakatų parodos fragmentas
Plakatų parodos fragmentas

2019 m. kovo 20–balandžio 30 d. Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento erdvėse veikė unikali paroda. IBBY Lietuvos skyriaus iniciatyva buvo eksponuojami nuo 1993 m. IBBY Lietuvos skyriaus archyve kaupti Tarptautinės vaikų knygos dienos (ICBD) plakatai, kuriuos sukūrė įvairių šalių dailininkai.

Daugeliui jokia naujiena, kad kiekvienais metais viena šalis tampa Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėja: tos šalies rašytojas rašo kreipimąsi į skaitančiąją visuomenę, o dailininkas kuria plakatą knygos ir skaitymo tema. Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėjomis jau yra buvusios keliasdešimt šalių. Plakatus piešė ryškiausi pasaulio dailininkai: Morisas Sendakas (JAV), Robertas Ingpenas (Australija), Liliana Brøgger (Danija), Reinis Pētersons (Latvija), Kęstutis Kasparavičius ir kiti. Daugiau kaip mėnesį eksponuojami garsių iliustruotojų darbai kūrė bibliotekoje jaukią nuotaiką, o kartu atskleidė unikalias, kiekvienai šaliai būdingas vaikų knygų iliustravimo tradicijas.

 

Kovo 30 d. jau 27-ąjį kartą vyko tradicinis Tarptautinės vaikų knygos dienos minėjimas. Šventę, kuri vyko Vilniuje, sudarė dvi dalys. Dieną jaunieji skaitytojai skubėjo į „Lėlės“ teatrą, kur vyko edukacinės dirbtuvės su Metų knygų premijoms nominuotomis dailininkėmis – Lina Dūdaite, Lina Dagile ir Rasa Jančiauskaite. Paskui visi žiūrėjo režisieriaus Šarūno Datenio spektaklį „Pinokis“. Tai nėra Carlo Collodi pasakos inscenizacija. Spektaklis žiūrovus nukėlė į netolimą ateitį, kur siaučia vartojimo, automatizacijos ir susvetimėjimo problemos, o Pinokis – visai ne medinukas, o androidas, turintis dirbtinį intelektą.

Vakarinė, iškilmingoji, dalis vyko Nacionalinėje bibliotekoje, kur devyniose kategorijose buvo apdovanoti geriausi praėjusių metų rašytojai, iliustruotojai ir vertėjai. Dešimtoji premija skirta skaitymo skatinimo populiarintojams.

Pakili nuotaika buvo kuriama vos įžengus į biblioteką: ant laiptų, suolelių jaunieji skaitytojai kūrė performansą su knygomis, trečiame aukšte, prie vitražo, skambėjo fortepijono garsai, svečiai šnekučiavosi su IBBY organizacijos vadovais ir fotografavosi prie IBBY Lietuvos skyriaus sienelės.

Apdovanojimų ceremonijos vedėja Gerūta Griniūtė vieną po kito skelbė dešimties premijų pavadinimus ir nominantų pavardes (dar kovo 18 d. buvo pateikti knygų, pretenduojančių į geriausių ir reikšmingiausių 2018 m. knygų apdovanojimus, sąrašai, tikėtina, daugeliui praversiantys ieškant gerų ir specialistų pripažintų leidinių).

2019 m. apdovanojimų laureatai. IBBY Lietuvos skyriaus archyvo nuotr.
2019 m. apdovanojimų laureatai. IBBY Lietuvos skyriaus archyvo nuotr.

Prano Mašioto ir Antroji premijos skirtos Neringai Vaitkutei už knygą Klampynių kronikos („Nieko rimto“) ir Ilonai Ežerinytei už knygą Skiriama Rivai („Dominicus Lituanus“). Kiti nominantai: Marius Marcinkevičius Maži eilėraščiai mažiems („Tikra knyga“), Marius Marcinkevičius ir Lina Dūdaitė Sivužas („Tikra knyga“), Gytis Norvilas Vėžlys Dūmas („Žalias kalnas“), Darius Rekis Kaip kukiai su gruzdžiais kovojo („Alma littera“).

Premija už geriausią metų knygą mažiausiems skaitytojams skirta Mariui Marcinkevičiui ir Linai Dūdaitei už knygą Sivužas („Tikra knyga“). Dar buvo pristatyta Kęstučio Kasparavičiaus Dryžuota istorija („Nieko rimto“).

Domicėlės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Monikai Vaicenavičienei už knygą Per balas link aušros („Tikra knyga“). Kiti nominantai: Inga Dagilė už Audronės Meškauskaitės ir Aurinos Venislovaitės knygos Istorijos skanėstai („Žalias kalnas“) iliustracijas, Marius Jonutis už knygos Karalaitė ant stiklo kalno (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas) iliustracijas.

Premija už meniškiausias dvispalves iliustracijas skirta Vladimirui Leleivai už Raimondo J. Nabaus knygos Musė Luiza („Mažoji raidė“) iliustracijas. Kiti nominantai: Birutė Bikelytė už Linos Mickutės knygos Iliustruota Vydūno gyvenimo ir kūrybos istorija („700 eilučių“) iliustracijas, Dalia Karpavičiūtė už Tomo Dirgėlos knygos Benas – sapnų siuvėjas („Tyto alba“) iliustracijas.

Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą skirta Rasai Jančiauskaitei už Mariaus Marcinkevičiaus knygos Maži eilėraščiai mažiems („Tikra knyga“) iliustracijas. Kiti nominantai: Gytis Norvilas už knygą Vėžlys Dūmas („Žalias kalnas“), Monika Vaicenavičienė už knygos Per balas link aušros („Tikra knyga“) tekstą.

Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams skirta Rūtai Jonynaitei už Wolfo Erlbrucho knygos Antis, Mirtis ir tulpė („Odilė“) vertimą iš vokiečių kalbos. Kiti nominantai: Viltaras Alksnėnas už Joy Cowley ir Gavino Bishopo knygos Gyvatė ir Driežas („Odilė“) vertimą iš anglų kalbos, Agnė Guigaitė už Marios Parr knygos Vaflinės širdelės („Alma littera“) vertimą iš norvegų kalbos.

Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams skirta Aidai Krilavičienei už Nadjos Sumanen knygos Rembo („Gelmės“) vertimą iš suomių kalbos. Kiti nominantai: Teodoras Četrauskas už Antje Babendererde knygos Indigo vasara („Nieko rimto“) vertimą iš vokiečių kalbos, Jūratė Dzermeikaitė už Maz Evans knygos Eliotas ir ištrūkęs demonas, arba Kaip Olimpo dievai gelbėjo pasaulį („Tyto alba“) vertimą iš anglų kalbos.

Premija už geriausią negrožinę metų knygą skirta Audronei Meškauskaitei, Aurinai Venislovaitei ir Ingai Dagilei už knygą Istorijos skanėstai („Žalias kalnas“). Kiti nominantai: Audronė Meškauskaitė ir Jurga Šulskytė už knygą Interviu su daiktais („Nieko rimto“), Monika Vaicenavičienė už knygą Per balas link aušros („Tikra knyga“).

Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą skirta Kaniterapijos asociacijai už skaitymo skatinimo projektą „Skaitymas su šunimi“. Dar buvo pristatytos Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos bei Lietuvos aklųjų biblioteka už bendro projekto „Vasara su knyga“ varžytuves „Skaitymo iššūkis“.

Laureatams įteikti diplomai ir piniginės premijos. Prano Mašioto premijos laureatei N. Vaitkutei dailininkas Vytautas Žirgulis dovanojo paveikslą. Šventėje skambėjo jaunųjų talentų muzika, buvo skaitomos ištraukos iš nominuotų knygų, susirinkusieji klausėsi garsų spektaklio.

Renginio „Geriausių 2018 m. vaikų ir paauglių knygų apdovanojimai“ vaizdo įrašą galima pažiūrėti „YouTube“ kanale.

Premijų rėmėjai: krepšininkas ir verslininkas Šarūnas Marčiulionis, programuotojas Antanas Marcelionis, UAB „Sabelija“, UAB „Vilsentras“, UAB „IMG Numeri“, UAB „Balto print“, UAB „Alumnus“, UAB „Kauno šilas“, leidyklos „Tyto alba“, „Debesų ganyklos“ ir „Žara“.

Vaikų knygos dienos projekto rėmėja – Lietuvos kultūros taryba, partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, informacinis partneris – naujienų portalas 15min.lt, apdovanojimų ceremonijos nuotaiką padėjo sukurti VšĮ „Kaukių akademija“ (režisieriai Mykolas Vildžiūnas ir Irena Jankutė).

 

Dar kovo viduryje IBBY Lietuvos skyrius pakvietė šeimas, bibliotekas ir mokyklas švęsti Tarptautinę vaikų knygos dieną – susipažinti su Kęstučio Kasparavičiaus kreipimusi į viso pasaulio skaitytojus ir tiesiog mėgautis knygomis – jas skaityti, vaidinti, iliustruoti, dovanoti kitiems, žaisti su jomis. Pasiūlyta ir dalyvauti konkurse – užfiksuoti, kaip ši diena buvo paminėta. Prizas – 2018 m. laureatų knygų komplektas. Po balandžio 2-osios IBBY Lietuvos skyrius elektroniniu paštu sulaukė įvairių šios šventės akimirkų: piešinių, nuotraukų, tekstų, vaizdo įrašų. Iš viso atsiliepė net 77 konkursantai.

Komisija ilgai ir atidžiai analizavo atsiųstą medžiagą. Sudarytas trumpasis pretendentų į laimėtojus sąrašas, iš kurio buvo renkamas laureatas. Pagrindinio prizo laimėtoja tapo Šakių r. sav. viešoji biblioteka, kuri surengė akciją „Kai knygos seka mūsų pėdomis“. Jos metu vyko vaikų knygų skaitymai netradicinėse miesto erdvėse – savivaldybėje, policijos komisariate, ligoninėje. Nors planuota išrinkti vieną nugalėtoją, komisija nusprendė apdovanoti ir dar vieną biblioteką. Simpatijų prizas atiteko nuošalaus Akmenės rajono Vegerių kaimo bibliotekai, esančiai prie pat Latvijos sienos. Kadangi „knygos, kaip ir žmonės, kartais suserga“, Vaikų knygos dieną vegeriškiai paskyrė joms gydyti. Knygų gelbėtojams taip pat dovanotas įvairių knygų rinkinys.

Į trumpąjį sąrašą dar pateko Kauno apskr. bibliotekos Vaikų literatūros skyrius, Ukmergės r. sav. Vlado Šlaito viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyrius, Švenčionių r. Pabradės lopšelis-darželis „Varpelis“, Vilniaus Sausio 13-osios progimnazija, Vilniaus Petro Vileišio progimnazijos biblioteka, Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos biblioteka, Panevėžio „Vyturio“ progimnazija. Sveikiname nugalėtojus ir nominantus!

 

Balandžio 1–4 d. Lietuvos kultūros institutas jau dešimtą kartą pristatė Lietuvos iliustruotojus ir rašytojus svarbiausioje pasaulyje Bolonijos vaikų knygų mugėje. Nacionaliniame Lietuvos stende mugės lankytojai galėjo susipažinti su išskirtinėmis, įvairiuose konkursuose įvertintomis Lietuvos autorių parašytomis ir iliustruotomis knygomis. Kaip atskiras vienetas mugėje dalyvavo ir Lietuvos nacionaliniame stende savo knygas pristatė leidyklos „Aukso žuvys“, „Tikra knyga“, „Verslas ar menas“. Bendradarbiaujant institutui ir IBBY Lietuvos skyriui buvo išleistas katalogas anglų kalba Best Lithuanian Books for Children and Young Adults: Selection of the Lithuanian Section of IBBY. 2016–2018 (teksto autorės Eglė Baliutavičiūtė, Roma Kišūnaitė ir Jolita Liškevičienė).

Balandžio 1 d. mugės lankytojai išgirdo lietuvių kilmės JAV rašytojos Rūtos Šepetys ir žinomo Jungtinės Karalystės rašytojo, redaktoriaus, vertėjo Danielio Hahno pokalbį „Ieškant prarastų istorijų: istorinė grožinė literatūra vaikams ir paaugliams“, kuriame jiedu diskutavo, kodėl svarbu ieškoti pamirštų istorijos įvykių ir juos papasakoti.

Balandžio 2 d. K. Kasparavičius, kurio sukurtas Tarptautinės vaikų knygos dienos plakatas puošė Lietuvos nacionalinį stendą, dalyvavo pokalbyje su žymiu Italijos vaikų literatūros ir iliustracijų tyrinėtoju Walteriu Fochesatu. Sėkmės sulaukusios paveikslėlių knygos Kas yra upė? autorė  M.  Vaicenavičienė dalyvavo itališkojo knygos leidimo sutiktuvėse ir surengė kūrybines dirbtuves.

Bolonijos vaikų knygų mugėje buvo parengta net dvylika ekspozicijų, iš jų svarbiausia – konkursinė iliustruotojų paroda, kurios atrankoje dalyvavo 2901 iliustruotojas. Po pasaulio muziejus, galerijas ir bibliotekas keliaujančiai pa rodai tarptautinė žiuri atrinko 76 menininkų darbus. Tarp jų – dailininkės R. Jančiauskaitės iliustracijos, sukurtos M. Marcinkevičiaus knygai Maži eilėraščiai mažiems.

Lietuvos kultūros instituto kvietimu šių metų Bolonijos knygų mugėje dalyvavo ir pradedančioji iliustruotoja Vilija Kvieskaitė, kartu su Benu Bėrantu sukūrusi paveikslėlių knygas Riešutortas ir Baubaimė. Mugės išvakarėse atidarytoje parodoje „Vaizduotės meistrai“ buvo eksponuojamos ir dailininko Stasio Eidrigevičiaus iliustracijos.

Regioninės konferencijos plakatas. Dail. David Pintor
Regioninės konferencijos plakatas. Dail. David Pintor

Balandžio 2 d. Bolonijos vaikų knygų mugėje tradiciškai paskelbta, kas tapo 2019 m. Astridos Lindgren atminimo premijos (ALMA) laureatu. Tai flamandų kilmės belgų rašytojas Bartas Moeyaertas (g. 1964). Laureatas yra parašęs per 50 knygų – nuo paveikslėlių knygų, problemų prozos paaugliams iki poezijos. Jis taip pat rašo scenarijus televizijai, verčia ir moko kūrybinio rašymo. Jo pripažinti kūriniai išversti į daugiau nei 20 kalbų. Deja, lietuviškai nėra nė vienos šio autoriaus knygos.

Bolonijos vaikų knygų mugėje, be K. Kasparavičiaus, IBBY Lietuvos skyriui atstovavo pirmininkė Inga Mitunevičiūtė ir narė Rūta Lazauskaitė. Balandžio 4 d. jos dalyvavo ir ten vykusioje 2-ojoje regioninėje IBBY Europos šalių konferencijoje „Kalbos Europoje. Vaikų skaitymas daugiakalbėje aplinkoje“.

Balandžio 2 d. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje ministras Algirdas Monkevičius įteikė premijas ministerijos įsteigtos Vaikų literatūros premijos laureatams. Premiją sudaro dvi dalys – premija už kūrybą ir premija už knygų ir skaitymo populiarinimą. Šiemet premija skirta lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai, rašytojai Kazimierai Kazijevaitei už knygą Mano sesė ir aš („Tyto alba“). Ši knyga – autorės debiutas vaikų literatūroje. Kitas premijos laureatas – asociacijos „Slinktys“ vadovas, IBBY Lietuvos skyriaus narys Juozas Žitkauskas. Jis įvertintas už skaitymo skatinimo ir literatūros populiarinimo projektus Vilnijoje ir Pietryčių Lietuvoje. Nuoširdžiai sveikiname laureatus!

 

Balandžio 2–gegužės 2 d. Kazio Varnelio namuose-muziejuje veikė tiražinių knygų meno paroda iš Čekijos. Knygos, išspausdintos ir išleistos Čekijoje, vertinamos pagal grafinį vaizdą, apipavidalinimą ir iliustracijas. Tarp eksponuojamų leidinių – šių metų Bolonijos vaikų knygų mugės svarbiausio apdovanojimo „Ragazzi Award“ laureato Chrudošo Valoušeko iliustruota Vojtěcho Mašeko knyga Ponaičiukas, kauliukas, slyva, rąstas ir vėl ponaičiukas (ček. Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček). Paroda pažymėjo „Knygų šalies“ kūrybinės studijos, Čekijos Respublikos ambasados Vilniuje, Vilniaus knygų mugės ir Kazio Varnelio namų-muziejaus 18 metų partnerystę.

 

Balandžio 17 d. Nacionalinėje bibliotekoje vyko tradicinis seminaras „Vaikų ir paauglių literatūra Lietuvoje 2018 m.“, skirtas praėjusių metų vaikų literatūros leidybos, iliustravimo, knygų ir vaikų skaitybos tendencijoms aptarti.

Renginio pradžioje doc. Kęstutis Urba pristatė savo sudarytą leidinį Mokiniams rekomenduojamos knygos. 1–10 klasei (2019), Roma Kišūnaitė perskaitė tradicinį pranešimą apie metų leidybos tendencijas, o vėliau apie kūrybą, vertimus ir knygos meną pasisakė komisijos nariai. Geriausias praėjusių metų lietuvių autorių knygas aptarė Lina Buividavičiūtė, Justinas Vancevičius, dr. Aurelija Gritėnienė, I. Mitunevičiūtė, Goda Baranauskaitė-Dangovienė ir E. Baliutavičiūtė, iliustracijų aptarime diskutavo dr. J. Liškevičienė, Danguolė Šakavičiūtė ir Viktorija Pukėnaitė-Pigagienė, reikšmingiausius metų vertimus aptarė Rita Urnėžiūtė ir Urtė Vaserienė, o negrožines knygas – Jaunius Lingys, dr. Vaiva Schoroškienė ir Rūta Lazauskaitė.

Iš kairės: Lina Dūdaitė, Marius Marcinkevičius ir Eglė Gudonytė. Vygaudo Juozaičio nuotr.
Iš kairės: Lina Dūdaitė, Marius Marcinkevičius ir Eglė Gudonytė. Vygaudo Juozaičio nuotr.

Paskutinėje seminaro dalyje klausytojai turėjo progą iš arčiau susipažinti su vaikų knygų kūrėjais ir skaitymo populiarintojais, pelniusiais 2018 m. literatūros apdovanojimus. Antrosios premijos laimėtoją I. Ežerinytę kalbino Diana Gancevskaitė, premijos mažiausiems skaitytojams laureatus M. Marcinkevičių ir L. Dūdaitę – Eglė Gudonytė, o už skaitymo skatinimo veiklą Vinco Aurylos premija apdovanotos Kaniterapijos asociacijos programos „Skaitymas su šunimi“ atstoves – I. Ežerinytė.

Reda Tamulienė ir E. Baliutavičiūtė tradiciškai pateikė skaitymo tyrimo „Mėgstamiausių 2018 m. vaikų ir paauglių knygų penketukas“ analizę.

Iš 1–6 klasių moksleivių gautos net 1405 anketos, jos ir sudarė skaitymo tyrimo pagrindą. Šio amžiaus skaitytojai labiausiai skaitė ir vertino šias knygas:

  1. Jurga Vilė, Lina Itagaki Sibiro haiku.
  2. Astrid Lindgren Emilis iš Lionebergos.
  3. Astrid Lindgren Pepė Ilgakojinė.
  4. Mark Twain Tomo Sojerio nuotykiai.
  5. Ruta Sepetys Tarp pilkų debesų.

Iš 7–12 klasių moksleivių gauta 912 anketų. Paauglių knygų penketuko rikiuotė tokia:

  1. Ruta Sepetys Tarp pilkų debesų.
  2. John Green Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos.
  3. Lois Lowry Siuntėjas.
  4. Ana Frank Dienoraštis.
  5. William Shakespeare Romeo ir Džuljeta.

Seminaras „Vaikų ir paauglių literatūra Lietuvoje 2018 m.“ – viena iš Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto „Knygos vaikams, bet ir suaugusiesiems: meninių ir etinių vertybių akcentai“ veiklų. Renginio vaizdo įrašą galima rasti svetainės <www.ibbylietuva.lt> rubrikos „Veikla“ skiltyje „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“.

 

Antroji dr. Aloyzo Petriko literatūrinė premija skirta rašytojui M. Marcinkevičiui ir dailininkei L. Dūdaitei už paveikslėlių knygą Sivužas („Tikra knyga“). Vertinimo komisija, kurioje darbavosi Donatas Petrošius, Renata Šerelytė, Regimantas Tamošaitis, Asta Skujytė-Razmienė ir Viktorija Šeina-Vasiliauskienė, ją išrinko iš devynių kandidačių.

Premijos steigėjas ir mecenatas dr. Aloyzas Petrikas, JAV ir Lietuvos aukštųjų medicinos technologijų korporacijos „Vitta Corporation“ prezidentas, tęsia prieškario tradiciją, kai Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija teikė premiją už vaikų knygą. Jos steigimo iniciatorius buvo anuometinis draugijos pirmininkas Aloyzas Petrikas (1893–1964).

 

Gegužės 11 d. Varėnos rajono Pauosupės kaime, prie vaikų poeto Anzelmo Matučio Drevės, vyko 20-oji moksleivių poetinės kūrybos šventė „Poezijos pavasarėlis“, kurią nuo 2009 m. organizuoja Varėnos r. sav. viešoji biblioteka.

Jubiliejinę šventę vedė, eiliuotas A. Matučio mįsles skaitė ir gerą nuotaiką dovanojo „Keistuolių teatro“ aktorius Dalius Skamarakas. Jis pristatė visus „Poezijos pavasarėlio“ laureatus, o tuos, kurie dalyvavo šioje šventėje – Zitą Gaižauskaitę, Zenę Sadauskaitę, Violetą Židonytę ir Stanislovą Abromavičių, – pakvietė paskaityti eilių. Vaikų literatūros kritikas Jonas Linkevičius prisipažino esąs Drevės žmogus, nes lankosi čia nuo 1970-ųjų, o po A. Matučio mirties yra įpareigotas Lietuvos rašytojų sąjungos puoselėti poeto atminimą. Tradicijas, susijusias su poeto palikimo saugojimu, puoselėja ir Birutė Švagždienė. Ji organizavo penkiolika „Poezijos pavasarėlių“ ir daugelį metų veda ekskursijas „Anzelmo Matučio takais“. Ji taip pat pristatė į festivalį atvykusius poeto sūnus Vytautą ir Valių Matulevičius, kitus gimines.

2019 m. laureatas Jonas Endrijaitis (centre) su ankstesnių metų laureatais
2019 m. laureatas Jonas Endrijaitis (centre) su ankstesnių metų laureatais

Meninę programą parengė Varėnos rajono darželių ir mokyklų vaikai, jie grojo, dainavo ir deklamavo, o Gaižauskų šeimos ansamblis, kurį sudaro net trijų kartų atstovai, padainavo dainas „Ošk, girele“ ir „Linksma dainelė“ pagal A. Matučio eiles.

Eilėraščių apie Tėvynę, Žemę, gamtą konkurse šiemet dalyvavo 84 jaunieji poetai iš Vilniaus, Kaišiadorių, Trakų ir Varėnos rajonų. Jie atsiuntė 93 poezijos kūrinius. Laureatėmis tapo Varėnos „Ryto“ progimnazijos 6a klasės mokinė Filomena Krikščiūnaitė ir Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos ketvirtokė Ugnė Martusevičiūtė.

Literatūrinės Anzelmo Matučio premijos laureatu paskelbtas rašytojas, žurnalistas, dainuojamosios poezijos atlikėjas, septinto poezijos rinkinio vaikams Viešnagė Vorynėje (2019, „Žuvėdra“) autorius Jonas Endrijaitis.

Laureatus pasveikino ir apdovanojimus įteikė Varėnos r. sav. mero pavaduotojas Giedrius Samulevičius, Varėnos viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius.

Antroji šventės dalis vyko gurkšnojant 27 žolelių arbatą, paruoštą pagal A. Matučio receptą, dalijantis prisiminimais, apžiūrint atnaujintą Drevę, klausantis Uosupio čiurlenimo, bandant pereiti į kitą upelio pusę dar paties A. Matučio suręstu „Laumės lieptu“.

 

Gegužės 22–spalio 31 d. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje veikia dailininko ir režisieriaus Vitalijaus Mazūro 85-mečiui skirta paroda „Vanduo ir žemė: Martinaičio trilogija Mazūro teatre“. Poetas Marcelijus Martinaitis savo draminės trilogijos (pjesės „Pelenų antelė“, „Avinėlio teismas“, „Žemės dukra“) pagrindu pasirinko gražiausias lietuvių liaudies pasakas – „Sigutę“, „Našlaitę Elenytę ir Joniuką avinuką“ ir „Eglę žalčių karalienę“. Režisierius Vilniaus „Lėlės“ teatro scenoje M. Martinaičio pjeses pastatė 1971, 1976 ir 1981 m. Šių spektaklių scenografiją eksponuojančios parodos atidaryme kalbėjo jubiliatas V. Mazūras, parodos rengėjai Rimas Driežis ir Irma Balakauskaitė, teatro kritikė Audronė Girdzijauskaitė ir grafikė Ramunė Vėliuvienė.

 

Gegužės 26 d. Vilniaus universiteto M. K. Sarbievijaus kieme vyko 55-ojo festivalio „Poezijos pavasaris“ baigiamasis renginys. Premija už poeziją vaikams įteikta Dainiui Gintalui, išleidusiam eilėraščių knygą Duokit kelią begemotui (2019, „Žalias kalnas“).

 


2019 m. birželio 9 d. mirė vertėjas, redaktorius, IBBY Lietuvos skyriaus Garbės narys Adomas Druktenis (g. 1931-02-13). Iš vokiečių kalbos išvertė per 50 knygų, tarp jų – brolių Grimmų pasakas (4 t.), garsiausius Johannos Spyri, Lizelote’s Velskopf-Henrich, Otfriedo Preusslerio, Cornelios Funke’s kūrinius.


Rašė ir fotografavo R. K.

 

2019 metų RUBINAIČIO leidybą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

 

 

 

Žurnalo partnerė – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

 

 

 

 

Gerbiamieji!

Sodri žaluma už lango, žalias mūsų žurnalo viršelis. Sakoma, liaudies simbolikoje ši spalva reiškia viltį. Dar – dvasios brandumą. O ką reiškia 90-asis numeris? Kūrybinę brandą? O gal tikėjimą? Tebūnie tikėjimą – vaikų literatūra, ją rašančiais, iliustruojančiais, skaitančiais…

Visus šiuos metus dalis „Rubinaičio“ publikacijų atstovaus Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo paremtam projektui „Vaikų literatūros patirčių analizė ir sklaida“. Jam vykdyti mums skirta 5 500 eurų.

Žurnalas „Rubinaitis“, 2019 Nr. 2 (90) 

 

Balandžio 2-oji – tarptautinė vaikų knygos diena

AŠ IR KNYGA (2018 m. Prano Mašioto premijos laureatės mintys)

Apžvalgos

NOMINUOTOS IR APDOVANOTOS 2018 M. VERSTINĖS VAIKŲ IR PAAUGLIŲ KNYGOS
VAIZDAS IR ŽODIS 2018 M. NEGROŽINĖSE KNYGOSE VAIKAMS IR PAAUGLIAMS
DAILININKAI – VAIKAMS (2018 M. VAIKŲ KNYGŲ ILIUSTRACIJOS)

Pokalbis

AR VAIKUS TEBEJAUDINA JONO BILIŪNO KŪRYBA? O GAL GĄSDINA?

Mano vaikystės skaitymai

„IŠ TIKRŲJŲ NEŽINAU, KAIP REIKIA PIEŠTI VAIKAMS“

Supažindiname

ŽODŽIAI KAIP DAINA (Padėkos kalba priėmus Hanso Christiano Anderseno medalį)

Atidžiu žvilgsniu

Už ką lokiai pelę teisė

Bibliografija

Apie vaikų literatūrą, skaitymą 2018 m.

Summary

SUMMARY

Mūsų partneriai ir rėmėjai